Muhtemelen 5W-30 ve 5W-20 motor yağlarına aşinasınızdır.

Bu viskozite dereceleri, çoğu modern binek otomobil motorunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Peki ya 10W40 motor yağı?
10W40 yağı nerede kullanılır?

Bu yazıda, 10W-40 motor yağını – sayıların ne anlama geldiğini ve bu yağın nerede kullanıldığını açıklamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız . Ayrıca arabaların neden çok dereceli yağları kullandığı da dahil olmak üzere ilgili bazı SSS’leri inceleyeceğiz .

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS)

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS)

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS)

10W40 Ne Anlama Geliyor?

10W-40, Society of Automotive Engineers (kısaca SAE) tarafından tanımlanan şekilde motor yağının viskozitesi veya ağırlığıdır .

10W-40’lık bir yağın viskozite derecesi düşük sıcaklıkta 10W ve daha yüksek sıcaklıkta 40’tır.

Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Motor yağı soğuduğunda kalınlaşır ve ısıtıldığında incelir. 10W40 motor yağı ısındığında viskozite kazanmaz. Sadece soğukken 10W ağırlığındaki bir yağ gibi ve sıcakta 40 ağırlığındaki bir yağ gibi davranır.

10W-40’ı biraz daha aşağıya indirelim.

10W derecesi:
10W, yağın soğuk viskozitesini temsil eder.

Yağlar, soğuk bir sıcaklıkta belirli bir maksimum viskoziteye sahiptir. W sayısı ne kadar düşükse (“W” Kış anlamına gelir), yağ o kadar ince olur. Bu durumda, 10W’lık bir yağ, kışın 5W’lık bir yağdan daha kalın olacaktır.

40 derecesi:
40, yağın sıcak sıcaklıklardaki viskozitesini temsil eder. 100 o C (212 o F) motor çalışma sıcaklığında yağın ne kadar iyi aktığına bakar . Sıcak viskozite derecesi, conta sızıntısına ve yağın daha ince bir durumdayken motor bileşenlerini koruma yeteneğine odaklanır.

40 ağırlıktaki bir yağ, motor çalışma sıcaklığında 30 ağırlıktaki bir yağdan daha kalın olacaktır.

Artık 10W-40’ın ne anlama geldiğini bildiğimize göre, bu yağın nerelerde kullanıldığını görelim.

10W-40 Yağ Ne İçin Kullanılır?

10W-40’ı modern bir binek otomobilinde yağ önerisi olarak görmeyeceksiniz.

Bununla birlikte, hafif kamyonlardaki orta ve ağır hizmet benzinli motorlarda popülaritesini koruyor. Bu yağ ağırlığı, yaygın olarak dizel motorlarda veya daha küçük bir motosiklet motorunda da kullanılır.

10W-40 yağ viskozitesi, genellikle yanma veya yağ sızıntısı sorunları olan eski motorlar için bir alternatif olarak hizmet eder.

Nedenmiş?
10W-40 motor yağı, örneğin araba motoru sıcakken 10W-30 yağdan daha kalın bir viskoziteye sahiptir. Bu, yüksek kilometreli motorlardaki eski hareketli parçaları yağlarken sızıntı olasılığı daha düşük olmasına yardımcı olur.

Daha kalın yağ viskozitesi, aynı zamanda, termal bozulmaya karşı daha iyi dirence sahip olacağından, yüksek yağ sıcaklıklarına sahip motorlar için mükemmel bir seçenek olduğu anlamına gelir.

10W-40 yağ kullanmayı seçerseniz, sentetik 10W-40 daha sorunsuz başlatma koruması için iyi bir fikir olabilir. Sentetik motor yağı, sıcaklık yükseldiğinde piston eteklerini ve yatakları korumak için yeterli viskoziteyi korurken geleneksel motor yağından (mineral yağ) daha iyi akar.

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS)

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS)

Artık 10W-40 yağının ne olduğunu bildiğimize göre, bazı SSS’lere ne dersiniz?

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS)

10W-40 yağıyla ilgili bazı genel soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz:

1. 10W-40 Yağ Sentetik mi?

Çoğu çok dereceli motor yağı gibi, 10W-40 yağı da sentetik yağ, yarı sentetik yağ veya geleneksel motor yağı olabilir . Bir de yüksek kilometre varyasyonu var.

“10W-40” ifadesinin yağ tipini değil, SAE viskozite derecesini ifade ettiğini hatırlamak önemlidir .

Destek Alın: Experix Oto Ekspertiz

2. 10W40 veya 10W30 Kullanmalı mıyım?

10W-40 ve 10W-30 yağlar, tamamen aynı olmasalar da oldukça benzerdir.
Bir motor yağı derecesini diğerine tercih ederken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar şunlardır:

A. Ortam Sıcaklığı:

Ortam sıcaklığı, çalışma sırasında motor ısısına katkıda bulunmaz. Bununla birlikte, yağ viskozitesini etkiler. Bu nedenle, bir yağ seçerken sürüş konumunuz çok önemlidir.

Daha az viskoz 10W-30 motor yağı, daha soğuk bölgelerde daha düzgün çalışır.
Daha kalın 10W-40 yağ, daha sıcak bir iklimin daha yüksek sıcaklığında motorun aşınmasını ve yıpranmasını önlemede daha verimli olacaktır.

B. Yakıt Ekonomisi

10W-30 motor yağı genellikle 10W-40’tan daha yaygın olarak bulunur, bu nedenle daha ucuz olma eğilimindedir. Ve 10W-40’tan daha az viskoz olduğu için motorun pompalamak için daha az enerjiye ihtiyacı vardır, bu nedenle daha iyi yakıt ekonomisi sunar.

C. Üretici Özellikleri:

Dahili motor parçalarının uygun şekilde yağlanması için , her zaman motor üreticisinin yağ viskozitesi konusundaki tavsiyelerine uyulması tavsiye edilir .

Araç üreticiniz 10W-30’u önermiyorsa, bu yağ türünü daha iyi yakıt ekonomisi veya daha düşük fiyat sunduğu için kullanmamalısınız. Yanlış yağın kullanılması uzun vadede motorunuzun ömrünü etkileyerek potansiyel olarak akılsızca bir takas haline gelebilir.

3. Hangisi Daha İyi 5W30 Veya 10W40?

Bu yağlar farklı sıcaklıklarda farklı viskozitelere sahiptir.
Aracınız 10W-40 motor yağına ihtiyaç duyuyorsa 5W-30 motor yağı kullanmamalısınız, tam tersi.

İşte nasıl farklı oldukları:

5W-30, 10W-40’tan daha ince bir yağdır ve soğukta daha hızlı akar. Sonuç olarak, 5W-30 yağı, otomobil motorunu düşük sıcaklıkta daha iyi yağlar ve korur – özellikle soğuk, kış havalarında motor çalıştırılırken.

“30” yüksek sıcaklık viskozite derecesi yaygındır (5W-30, 10W-30, vb.’de olduğu gibi) ve birçok motor için uygundur.

Bununla birlikte, motor aşınması veya sızıntısı ile ilgili sorunlarınız varsa, daha kalın “40” dereceli yağ, motoru çalışma sıcaklığında daha iyi koruyacaktır. Ayrıca sızıntılardan daha yavaş kaçar.

4. 10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS) Yağ Ağırlığı Nedir?

Yağ ağırlığı, “10W-40” gibi bir isimdeki rakamlara atıfta bulunur. Yağın ne kadar ağır olduğunu ifade etmez, ancak belirli sıcaklıklarda yağın viskozitesinin bir ölçüsüdür . Yağ ağırlığı için alternatif terimler arasında “yağ derecesi” veya “yağ derecesi” bulunur.

Daha düşük yağ ağırlığı sayıları genellikle daha ince bir yağ anlamına gelir; daha yüksek, daha kalın bir yağdır.

Bir motor yağının çalışma sıcaklığı, farklı ortam sıcaklıklarında bile önemli ölçüde değişmez. Bununla birlikte, ortam sıcaklığı motorun çalıştırılmasında daha önemli bir rol oynar.

Bu nedenle, yağ ağırlıkları öncelikle bir motorun beklenen ortam sıcaklığına ve özellikle başlangıç ​​sıcaklığına göre önerilir .

5. 10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS) Arabalar Neden Çok Dereceli Yağlar Kullanıyor?

Motor yağı viskozitesi sıcaklığa göre değişir – sıcakken incelir ve soğukken kalınlaşır.

Motorun yağlanması için yağ hızlı bir şekilde akabileceğinden, motor çalıştırılırken daha ince bir yağ daha kullanışlıdır. Ancak motor sıcaklığı yükseldikçe, çok ince olan yağ bir sorun olabilir.

Tek dereceli yağlar (SAE 10W veya SAE 30 gibi), başlangıçta motoru hızlı bir şekilde yağlamak için çok kalın veya motor yüksek sıcaklıktayken çok ince olur.

Çok dereceli yağın geldiği yer burasıdır.

Çok dereceli bir yağ, sıcaklık değişiklikleriyle büzüşen ve genişleyen, yağın davranışını değiştiren uzun zincirli polimerlere sahiptir. Bu özellik, otomobilin motoru soğukken yağın başlangıçta yeterince ince olmasına izin verir, ancak çalışma sıcaklığında yeterli viskoziteyi korur.

6. 10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS) Motor Yağı Katkıları Ne Yapar?

Yağ üreticileri, sıcaklığa özel viskozite dereceleri elde etmek için viskozite indeksi geliştirici katkı maddeleri kullanır. Bu katkı maddeleri, motor yağının soğuk bir sıcaklıkta daha ince bir yağ gibi davranmasını ve sıcakken daha kalın bir yağ gibi olmasını sağlar.

Katkı maddeleri sadece bir yağın yağlama özelliklerini kontrol etmeye yardımcı olmaz. Ayrıca motor aşınmasını ve kirleticileri yönetme gibi önemli bir göreve de sahiptirler.

Katkı maddeleri, piston tortularının parçalanmasına yardımcı olur, çamur oluşumunu önlemek için dağıtıcılara ve metal yüzeylerin paslanmasını önlemek için korozyon önleyicilere sahiptir.

Ama bir uyarı var.

Katkı paketleri, katalitik konvertörler ve emisyon garanti gereksinimleri ile sınırlıdır. Katkı maddelerindeki çinko, fosfor ve kükürt gibi bileşenler, eksantrik mili aşınmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak bu elementler, bir katalitik konvertördeki değerli metalleri kirletebilir.

Bu nedenle, katalitik konvertörlerin garantilerinin sonuna kadar dayanabilmeleri için katkı maddelerinde katalitik konvertörlere zarar verebilecek madde miktarı sınırlandırılmalıdır.

10W40 Yağ Kılavuzu (Anlam + Kullanımlar + 6 SSS) Kapanış Düşünceleri

İster ılıman iklimlerde ister aşırı sıcaklıklarda sürün, benzinli veya dizel motorunuz için doğru yağ viskozite derecesini kullanmak, motorun uzun ömürlü olmasını sağlamak için çok önemlidir.

Ancak acil bir durumda, 10W-40 olsun veya olmasın, herhangi bir yağ, hiç yağ olmamasından iyidir.

Yanlış yağı yıkamak ve doğru olanı yerleştirmek için daha sonra tamircinizi ziyaret ettiğinizden emin olun. Çamur oluşacağı ve etkisiz hale geleceği için yağınızı da düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.