Otomotiv sektörü, dünya genelinde en çok üretim ve gelişim gösteren sektörlerden biridir. Büyük ve sıkıntılı bir ihtiyaç haline gelen ulaşım için en etkili çözüm yöntemi olan otomotiv, lider firmaların yenilikçi anlayışlarının bir ürünüdür. Bu yazımızda otomotiv sektörü için Ekspertiz raporu zorunluluğu konusuna sizler için değineceğiz.

Şehirleşmenin hızla artmasıyla birlikte araç kullanımları da bir o kadar artış göstermiştir. Özellikle aileler için artık gereklilik haline gelen araç sahibi olma durumu, belli durumları da beraberinde getirmiştir. Ulaşım ihtiyaçlarının ardından gelen maddi ve manevi mağduriyetler, sahip olunan araç yardımı ile en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Araç kullanımlarının artmasıyla birlikte firmaların güven ve kalite şartları da bir o kadar gelişim göstermiştir. Araç aksamlarında çıkan herhangi bir kusur kazalara neden olabileceğinden, mekanik ve teknolojik açıdan tüm özellikler kusursuz bir şekilde geliştirilmektedir.

2. el araçlarda ekspertiz raporu zorunluluğu

2. el araçlarda ekspertiz raporu zorunluluğu

Bu nedenle bireyler özellikle ev sahibi olduktan sonra araç alımlarını öncelikli hale getirerek, uygun bir yatırım yöntemi olarak tercih etmektedir. Ancak otomotiv piyasasında gerçekleşen anlık ve uzun soluklu değişimler, araç alıcılarını oldukça zor duruma düşürmektedir.

Sıfır araç piyasasının alıcı ceplerini zorlaması ve oldukça çetin hale gelmesiyle birlikte 2. el araç piyasasında bir rağbet oluşmaya başlamıştır. Ancak bu yoğun talepler karşısında da belli dolandırıcı zihniyetler sektörde peyda olmuş ve mağduriyetlere davetiye çıkarmıştır.

Bu mağduriyetler çerçevesinde ise ekspertiz işlemlerinin önemi daha çok anlaşılır hale gelmiştir. Hizmet detayları için Experix oto ekspertiz gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

 

Oto Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Nedir?

2. el araçlarda ekspertiz raporu zorunluluğu ile birlikte şu sorular akıllarda yer buldu. Ekspertiz Nedir ? Oto Ekspertiz, araç ya da ev gibi mülklerin satış  işlemlerinde detaylı inceleme gerçekleştiren bir hizmettir. Bu incelemeleri gerçekleştiren uzman ve tecrübeli kişilere ise eksper unvanı verilmektedir. Hizmet gerçekleştirilirken uzman eksper kadrosuna teknik cihaz ve ekipmanlar eşlik etmektedir. Bu sayede güvenilir ve son kalitede ekspertiz işlemleri yerine getirilmektedir.

Hizmetten faydalanabilmek için Experix ekspertiz ile irtibata geçilmelidir. Ayrıca ekspertiz işlemleri, devlet tarafından onaylı bir hizmet olup kurumsal nitelik taşımaktadır. Bu nedenle gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir hizmet konumundadır.

Ekspertiz işlemleri, satın alma işlemlerini kolaylaştıracak bir inceleme gerçekleştirir. Bu incelemelerin ardından bir eksper raporu oluşturularak mülkün değerini belirtecek bir fiyat aralığı belirlenir.

Belirlenen fiyat aralığı, satıcı ve alıcı arasında bir güven ortamının oluşmasını sağlayarak satış işlemlerinin daha şeffaf şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Bu nedenle ekspertiz işlemleri, karşılıklı oluşan beklentiler için bir nevi ara bulucu ve adaletin sağlanmasında öncü halindedir.

Ayrıca ekspertiz işlemleri yoğunlukla araç ve evlerde gerçekleştiği için bu alanlara özel uzman eksperler ile anlaşılmaktadır. Her tür araç tipinde detaylı inceleme gerçekleştirip, tarafsız şekilde rapor oluşturan Experix oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak oldukça önemlidir.

Alternatif halde bulunan sanayi merkezlerindeki işlemler detaylı ve yeterli şekilde olmadığından uygun fiyatlar karşılığında ekspertiz hizmetlerine sahip olmak oldukça önemlidir.

 

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Günümüzde 2. el araç alışverişinde gerçekleşen tüm işlemler şeffaf bir şekilde ve güven ortamı aracılığıyla gerçekleşmemektedir. Belli araç sahipleri girdikleri yanlış yatırım zihniyetleriyle, satışa çıkardıkları aracın değerini yanlış belirleyip yersiz kar elde etmeye çalışmaktadır.

Aynı zamanda araçlarında meydana gelen geçmiş kaza ve değişen parça bilgilerini de gizleyerek hızlı bir satış gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu durum alıcı ve satıcı aracındaki güven ortamını zedelediğinden, özellikle alıcı için büyük mağduriyetlerin yakın olduğu anlamına gelmektedir.

Araç alıcılarının bu tarz durumlar ile baş başa kalmaması için uygun fiyatlarla Experix ekspertiz hizmetlerini tercih etmeleri şiddetle tavsiye edilir. Ekspertiz işlemlerinin ardından oluşturulan ekspertiz raporu, aracın asıl değerini ve geçirmiş olduğu kazaların detaylı bilgisini barındırır. Ayrıca aracın; değişen boya ve parça bilgisi, mekanik ve teknolojik aksamındaki kusurlar gibi alıcının ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri sunar.

Bu bilgiler ve verilen fiyat aralığı sayesinde alıcı, aracın beklentilerini karşılayıp karşılamadığına karar vererek satış işlemleri başlanır ya da bitirilir. Güven ortamının şeffaf ve tarafsız bir şekilde oluşmasını sağladığından ekspertiz raporu oldukça önemlidir. Devlet tarafından onaylı olan ve kurumsal nitelik taşıyan bu hizmetler artık 2. el araç alışverişinde zorunlu hale getirilmiştir.

 

Ekspertiz Firmalarında TSE Belgesi Zorunluluğu

Ekspertiz firmaları, son çıkan kararname ile devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Ancak bu zorunluluk tüm firmalar için geçerli halde değildir. Çünkü, otomotiv sektöründeki ekspertiz işlemlerine olan talebin artmasıyla birlikte ekspertiz firmalarında da büyük bir artış gerçekleşmiştir.

Yanlış hizmet ve ekipmanların yarattığı mağduriyetlerin önüne geçilmesi adına, firmalar için TSE belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

TSE belgesi, firmanın hizmette ve kalitede yeterli olduğunu belirleyen bir belgedir. Bu nedenle ekspertiz işlemleri için TSE belgesi olan bir ekspertiz firmasına talep oluşturmak oldukça mühimdir. Aksi takdirde noter huzurunda satış işlemleri gerçekleşmez ve uygun yeterlilikte hizmete sahip olunamaz.

Bir firmanın da TSE belgesine sahip olabilmesi için belirlenen 42 maddelik hizmet yeterlilik şartlarını sağlaması gerekir. Şartlar sağlanmadıysa hizmet verilemez ve oluşturulan rapor noter huzurunda geçerli olmaz. Detaylı bilgi için Experix oto ekspertiz ile irtibata geçilebilir.

Oto Ekspertiz raporu zorunluluğu” başlıklı yazımızda detaylı bilgiler verdik. Otomotivle ilgili sizler için hazırlamış olduğumuz yazılarımızı Experix Blog üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180213-3.htm