Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Nedir? Teknoloji her geçen gün durdurulamaz bir hızla ilerlemeye devam ediyor. İnsanlar teknoloji sayesinde hayatlarında birçok kolaylıklar elde ediyor. Konforlu bir yaşam sürdürmemizde teknolojinin katkısı oldukça fazladır. Araba bir başka deyişle otomobil sektörü teknolojinin tüm olanaklarından faydalanıyor. Araba üretici firmaları yeni ürettikleri araçlarda en üst teknolojiyi kullanarak kullanıcıların beğenisine sunuyorlar. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen anahtarsız araba çalıştırma özelliği birçok firma tarafından farklı yönleri ile kullanılmaya başlanmıştır. Anahtar taşımakta zorlanan kişilerin çokça tercih ettiği bir opsiyonel bir sistemdir.

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi

Anahtar taşımak yerine üzerinizde sistemin tam anlamıyla çalışmasını sağlayan bir elektronik kart bulundurmanız yeterli olacaktır. Kart üzerinde bulunan sensörler sayesinde aracınızı anahtar taşımadan kapı kilitlerini açabilir, kontak bölümüne anahtar takmadan aracınızı çalıştırabilirsiniz. Anahtarsız çalıştırma sonrası aracınızı park ederken yine aynı şekilde anahtarsız bir şekilde start stop butonu ile aracınızı stop edebilirsiniz. Araç kartınızı yanınıza aldığınızda aracınızdan belirli bir mesafe uzaklaştığınızda sensörler devreye girerek kapı kilitlerini aktif eder ve kapılarınızı kilitlenmesini sağlar.

Günümüzde üretilen neredeyse tüm otomobillerde Araç kartınızı yanınıza aldığınızda aracınızdan belirli bir mesafe uzaklaştığınızda sensörler devreye girerek kapı kilitlerini aktif eder ve kapılarınızı kilitlenmesini sağlar. Günümüzde üretilen neredeyse tüm otomobillerde araç kartınızı yanınıza aldığınızda aracınızdan belirli bir mesafe uzaklaştığınızda sensörler devreye girerek kapı kilitlerini aktif eder ve kapılarınızı kilitlenmesini sağlar. Günümüzde üretilen neredeyse tüm otomobillerde anahtarsız çalıştırma sistemi kullanılmaktadır. Tabi klasik anahtar taşımak isteyen müşteriler için opsiyonel olarak anahtarlı çalıştırma sisteminde de araç üretilmeye devam edilmektedir. Anahtarların yerini alan aracınıza ait elektronik kart ile dilerseniz uzaktan araç kapılarınızı açabilir bagaj kilidini açıp kapatabilir ve istenir ise cam ve farlarınızı da yakabilirsiniz. Anahtar kullanmaya son veren bu elektronik kartlara akıllı giriş ve çalıştırma sistemi kartı ismi verilmiştir.

İnceleyiniz: Experix Oto Ekspertiz

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Nasıl Çalışır?

Otomobil sektöründe teknoloji hızla ilerlemekte ve sürücülere farklı kolaylıklar sağlamaktadır. Otomobil firmaları rekabet de öne geçebilmek için Ar-Ge birimlerini geliştirerek piyasada söz sahibi olmak için sürekli kendilerini geliştiriyorlar. Keyless Go diye adlandırılan bu donanımın çalışma mantığı üzerinde yer alan sensörlerin farklı görevleri yerine getirmesiyle oluşur. Anahtarsız çalıştırma özelliğine sahip araçlarda kontrol ünitesi, kimlik vericisi ve kapı kolu elektronik modüllerinin mutlaka çalışır durumda olması gerekiyor.

Kontrol ünitesinin görevi merkezi kilit sisteminin çalışıp çalışmadığıdır. Kimlik vericisi ise anahtar yerine taşıdığınız akıllı giriş ve çalıştırma sistem kartı üzerinde bulunan verici sayesinde kontrol ünitesi ile iletişim sağlar. Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip araçların ön kapı kollarında aracın kapı kilitlerinin ne zaman açılıp ne zaman kilitlenmesini sağlayan kapı kolu elektronik modülleri mevcuttur. Alıcı antenler ve elektronik sensörler sayesinde araç sahibi elini kapıya yaklaştırdığında kapılar açılır araç sahibi araçtan uzaklaştığında ise kapılar kilitlenir.

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi İle Aracın Çalışması Nasıl Sağlanır?

Aracınızda anahtarsız çalıştırma sistemi var ise yapmanız gereken akıllı giriş ve çalıştırma sistem kartınızı cebinizde, çantanızda ya da elinizde aracınızın yanına taşımaktır. Kart üzerinde bulunan sensörler ile kapı kolu elektronik modülleri iletişim sağlar ve kapılar açılır. Daha sonra aracınız otomatik vites bir araç ise vitesi P konumuna getiriniz. Frene basılı halde iken Start Stop butonuna basmanız halinde aracınız çalışacaktır. Otomatik vites olmayan araçlarda ise vitesi boşa alarak ya da debriyaja basarak start stop butonuna basmanız halinde aracınız çalışacaktır.

Araç markalarında anahtarsız çalıştırma işlemi farklılık gösterebilir. Bazı araçlarda start stop butonuna bir kere basmak yeterli olur iken bazı markalarda butona araç çalışasıya kadar basılı tutmak gerekecektir. Aracınızı stop etmek istediğiniz anda ise yine aynı işlemleri tekrarlamanız gerekecektir. Aracınız çalıştıktan sonra akıllı giriş kartını araçtan çıkarmanız halinde de aracınız çalışmaya devam eder. Akıllı giriş kartınız yanınızda yokken aracınızı çalıştıramazsınız fakat çalışır halde olan aracınızı stop edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise start stop düğmesine uzun süreli basılı tutmanız halinde aracınız stop edecektir. Akıllı giriş kartı yok ise yanınızda arabanızın kapı kilitlerini açamaz ve arabanıza binemezsiniz. Akıllı giriş kartı yok ise yanınızda arabanızın kapı kilitlerini açamaz ve arabanıza binemezsiniz. Akıllı giriş kartı yok ise yanınızda arabanızın kapı kilitlerini açamaz ve arabanıza binemezsiniz.

Anahtarsız Çalıştırma Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Sürücülerin hem konforunu hem de sürüş keyfini artıran anahtarsız çalıştırma sisteminin birçok faydası bulunmaktadır. Anahtar taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırması başlıca bir etkidir. Anahtar ile kontak çevirme işlemleri sırasında anahtar yamulabilir ya da kırılabilir kontak kilitlenebilir. Fakat anahtarsız çalıştırma sisteminde kontak çevirmek için start stop butonuna basmak yeterli. Böylelikle anahtar kırılma sorunu yaşamazsınız. Anahtarsız çalıştırma sistemi size güvenlik konusunda da yardımcı olur. Hırsızlık durumunda anahtarsız çalıştırma sistemine sahip araçlarda düz kontak yapılamaz. Sistem kesinlikle düz kontak yoluyla çalışmaz. Hatta günümüz son teknoloji araçlarında aracın kapısının farklı yöntemle açılması halinde akıllı giriş kartı üzerine titreşim ile uyarı gönderdiği söylenmektedir.

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Olmayan Araçlara Sonradan Takılır Mı?

Anahtarsız çalışma sistemi sürücülere anahtar olmadan da araçlarını çalıştırma imkânı sağlayan bir donanımdır. Özellikle 2000li yıllarda üretilen araçlarda anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi eklenmiş ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. İlk zamanlar anahtarsız çalıştırma sistemi üretim sayısı az ve müşteri talepleri doğrultusunda sayının arttığı görülmüştür. Gün geçtikçe talebin artması ile birlikte opsiyonel olarak seçenek eklenen anahtarsız çalıştırma sistemi artık opsiyonel olmaktan çıkmış ve her üretilen aracın önemli bir donanımı olmuştur. Araçlarında anahtarsız çalıştırma sistemi olmayan sürücüler ise hiç endişelenmesin. Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi olmayan araçlara da entegre edilebilen bu sistem sayesinde anahtar taşıma derdinden kurtulabilirsiniz. Özellikle araba anahtarını aracın üzerinde unutanlar ceplerinde kocaman anahtar taşımak istemeyenler tarafından çokça tercih edilen bir donanımdır. Bir diğer adı Keyless Go diye bilinen start stop sistemini yurt dışından satın alabilir ve arabanıza montaj ettirebilirsiniz. Aracınızın kontak bölümü çıkartılarak yerine montajı yapılacak bu Keyless Go kitini işinde uzman bir usta tarafından yapılması gereklidir.

Anahtarsız Çalıştırma Sistemi

Sonradan Takılan Anahtarsız Çalıştırma Sisteminin Fiyatı Nedir?

Araçlara sonradan takılabilen anahtarsız çalıştırma sistemi fiyatları farklılık göstermektedir. Aracınızın marka ve modeline göre özellikle yurt dışından getirilen anahtarsız çalıştırma setleri sabit bir fiyatı bulunmamaktadır. Sizde aracınıza anahtarsız çalışma sistem seti taktırmak istiyor iseniz öncelikle çok iyi bir elektrik elektronik ve motor ustasından fikir almalısınız. Aracınıza herhangi bir zararı olur mu aracınıza uygun mu gibi soruların cevabını aldıktan sonra taktırmanız ileride karşınıza çıkacak olumsuz durumlardan sizi kurtaracaktır.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Fiyatları

Anahtarız Çalıştırma Sistemlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Otomotiv alanında anahtar kullanımına son veren bu teknolojik donanım sayesinde sürücüler rahat bir nefes alıyorlar. Anahtar olmadan kapı kilitlerini açabiliyor araçlarını start stop butonuna tek bir dokunma ile çalıştırabiliyor ve anahtara gerek kalmadan kapılarını kilitleyebiliyorlar. Ne muhteşem bir rahatlık değil mi. Fakat bu konforlu donanımı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunuyor. Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip olan araçlarda aracınızın kapı kilitlerini açan ve aracınızı çalıştırmaya yarayan bir akıllı giriş sistem kartı bulunmaktadır. Eğer sistem kartı yanınızda üzerinizde yok ise aracınızın kapılarını bagajını açmak imkânsızdır. Kapıları açamadığımız gibi aracı da çalıştıramayız. Ayrıca akıllı giriş ve çalıştırma kartı kaybolur ise yenisini yaptırabilmek için yetkili servis dışında biri size yardımcı olamaz. Akıllı giriş kartı yanınızda iken aracınızı çalıştırabilirsiniz fakat araçtan uzaklaşır iseniz aracınız kartın olmadığını sürekli ikaz ederek uyaracaktır.

[yasr_ov_ranking]