Apple Car özellikleri ile birlikte merak edilen bir araç olmaya başladı. Son zamanlarda araç ile ilgili pek çok bilgi ön plana çıkıyor.

Apple, 70’li yıllarda kurulan ve günümüze kadar özellikle donanım ve yazılım teknolojisi ile uğraşan bir şirket. Kendisini son zamanlarda iPhone, iOS, iPad ve Mac gibi alanlarda aktif olarak görüyoruz. Firma her ne kadar akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi alanlarda aktif rol oynasa da geçtiğimiz yıllardan beri Apple’ın otomotiv sektörüne gireceği söyleniyor. Otomotiv sektörüne Apple Car isminde aracıyla gireceği söylenen firma hakkında şu ana kadar pek çok haber yapılmış durumda.

Apple Car Özellikleri

Apple Car Tasarım

Apple Car ile ilgili bilgiler son birkaç yıldır konuşuluyor. Özellikle bu zamanlarda sıklıkla bahsedilen Apple Car’ın tasarımı hakkında pek çok iddia ortalıkta dolaşıyor. Herkes yeni araç ile ilgili çeşitli tasarım fikirleri ortaya atsa da gerçeğe en yakın olacağı düşünülen tasarımı bu konu başlığı altında açıklamak istiyoruz. Apple Car’ın tasarımının sade ve modern bir görünümde olacağı tahmin ediliyor. Buna ek olarak aracın gümüş rengine yakın bir renkte bulunacağı söyleniyor. Yani Apple’ın tercih ettiği bir renk olarak araç müşterileri karşılayabilir.

Apple Car özellikleri hakkında bilgi vermeden önce tasarımı hakkında önemli bir detaya da yer vermek istiyoruz. Apple Car otomobilinin fütüristik bir görünüm ile geleceği de söylenen bir diğer bilgi olmakta. Bu konuda henüz kesin bir bilgi yok fakat pek çok kişi aracın daha fütüristik ve diğer araçlardan daha farklı olacağına inanıyor.

Apple Car Özellikleri

Apple Car Özellikleri

İnceleyiniz: Kurumsal Oto Ekspertiz

Apple Car Teknoloji

Apple Car’ın bilinmesi gereken özelliklerinden birisi de aracın teknoloji kısmı olacak. Şunu belirtmeliyiz ki bir teknoloji firmasının araç üretmesi otomobilin teknolojik olarak en iyi şekilde donatılacağı anlamına gelebilir. Apple, otomobili içerisinde teknolojiyi bir araya getirerek pek çok konuda sürücüye ve yolculara kolaylık sağlayabilir. Bu konuda Apple Car özellikleri arasında multimedya paneli yer alıyor.

Apple Car’ın multimedya panelinin teknik özelliklerinin yüksek seviyede olacağı tahmin edilmekte. Güçlü donanımlara sahip olacağı düşünülen araç tek bir multimedya panelinin yanı sıra arka koltuktaki yolcular için de multimedya paneli sağlayabilir. Örneğin ön koltuktaki yolcular farklı arka koltuktaki yolcular farklı müzik dinlemek istiyor. Kulaklık sayesinde bu mümkün olacak.

Az önce de bahsettiğimiz gibi burada anlattıklarımız henüz bir tahmin. Apple Car özellikleri arasında yer alması beklenen bir diğer özelliğin yapay zeka teknolojileri olduğu belirtilmekte. Yapay zeka teknolojileri sayesinde aracın pek çok konuda sürücüye ve yolculara yardım etmesi bekleniyor. Bu da insanların araçtaki keyfini arttıracak ve seyahati daha iyi bir hale getirecek adım olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Car, kullanıcıya güvenli sürüş teknolojilerini de sunacak. Günümüzde pek çok araçta bulunmaya başlayan güvenlik teknolojileri, yolcuların ve dışarıdakilerin güvenliğine önem göstermeye çalışıyor. Örneğin önde bir araç veya yaya olduğunda ani fren ile birlikte yayanın ezilmesinin önüne geçilebilir. Bir diğer özellik kameralar olacak. Kameralara eklenen yapay zeka ile birlikte aracın daha güvenli bir şekilde arkasının ve yanlarının görülmesi mümkün olacak.

Yenilikçilik

Apple, yenilikçi teknolojilere de ağırlık veriyor olacaktır. Şirket, bu fırsatı kaçırmak istemez. Apple Car özellikleri arasında otonom sürüş teknolojisi de yer alıyor. Geleceğin teknolojileri arasında yer alan otonom sürüş şimdiden kullanılmaya başlasa da henüz tam olarak oturmuş değil ve halen geliştiriliyor. Gelecekte yaygınlaşması beklenen otonom sürüş teknolojisinin Apple Car aracında da kullanılacağı tahmin ediliyor.

Apple Car özellikleri arasında yer alan bir diğer özellik aracın yakıt verimliliğinin yüksek seviyede yer alacağı. Apple, pek çok konuda kendini kanıtlamaya çalışan ve en iyi performansı sunmaya çalışan bir şirket. Bu alanda da elinden geleni yapması beklenen firmanın aracının yakıt verimliliğinin de en iyi şekilde olması bekleniyor. Az yakıt ile çok yol gitme konusunda firmanın etkili bir çalışma yapacağı düşünülüyor.

Apple Car, günümüzde kullanılmaya başlanan elektrikli araçlar konusunda da bir karar almış olabilir. Firma, elektrikli otomobil üreterek bu alana destek verebilir. Zaten gelecekte benzinli ve dizel araçların ortadan kalkacağını düşünürsek firma bu durumu riske atmadan bu şekilde üretim yapabilir. Bu sayede karbon salınımını en alt seviyede tutmaya çalışır.

Apple Car Özellikleri

Apple Car Özellikleri

Sürdürülebilirlik

Apple Car özellikleri arasında belirtilebilecek bir diğer özellik donanımın yanı sıra yazılım ve güncelleme olmakta. Apple Car otomobilinden yararlanan bir kişi aracın sürdürülebilir olmasını ve devamlılığının sağlanmasını isteyebilir. Apple, araca yükleyeceği kendi yazılımı sayesinde otomobilin diğer otomobillerden daha farklı görünmesini sağlayabilir. Yazılımsal açıdan güncellemeler ile birlikte aracın destek almasını sağlayarak kullanıcılara en iyi şekilde destek sunmaya çalışacak olan Apple, sürdürülebilirlik konusunda etkili olmak için müşterilerine en iyi hizmeti vermek için uğraşacak.

Apple Car ile İlgili Yaşanan Son Gelişmeler

Apple Car özellikleri dışında nasıl buraya kadar geliştiği de merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Birazda bu konudan sizlere söz etmek istiyoruz. Apple’ın bu işe 2014 yılında girdiği belirtiliyor. 2014 yılında kimseye duyurmadan gizli gizli bu projeye başlayan ekip, Almanya’da görüşmeler yapmaya başladı. Görüşmelerin Almanya’da olmasının sebebi Almanların otomotiv sektöründe önde gelen ülkelerden biri olmasıydı. Buradaki otomobil uzmanları ve mühendislerle toplantı düzenleyen şirket, Project Titan ismiyle gizli bir çalışma gerçekleştirdi.

Her ne kadar çalışma gizli bir şekilde olsa da ilerleyen yıllarda sızdırılan bilgiler neticesinde böyle bir olayın olduğu ortaya çıktı. 2014 yılında bu konuda çalışmalara başlayan şirket sonrasında otomobilin nasıl bir sistem içerisinde olacağı ve nasıl bir teknolojiye sahip olacağını da belirlemeye çalıştı. Tasarımı konusunda da bazı çalışmalara ev sahipliği yapan Apple, henüz kesin bir karar vermiş olmayabilir.

Dediğimiz gibi Apple, yaptığı bir projeyi açık açık paylaşmak yerine gizli bir şekilde yapıp sonrasında duyurmayı tercih ediyor. Bazıları bu projenin 2024’te duyurulup 2025’te piyasaya sürüleceğini söylese de belki de daha erken bir tarihte duyuru ile karşılaşılabilir. Ortaya atılan bir diğer iddia otomobilin fiyatının 55.000 dolar olacağı yönünde. Henüz bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirelim.

Apple Car özellikleri henüz açıklanmamış olsa da yakın zamanda ortaya çıkan bir habere göre Apple, yeni otomobil modeli için iki Çinli batarya firması ile anlaşma masasına oturmuş olabilir. Çinli firmalar ile görüşme yapan Apple, yapılan görüşme sonrasında olumsuz bir sonuç ile karşılaştı. Yani batarya üreticileri Apple’ın isteklerini kabul etmedi. Apple’ın sunmuş olduğu istek Amerika Birleşik Devletleri’ne batarya üretim tesisi kurmaktı. Apple, henüz batarya konusunda net bir karara varmış değil gibi görünüyor.

Ortaya çıkan bir diğer haber Apple Car için Arizona’da bir araç test alanı alınmış olması. Henüz resmîyet kazanmadı fakat ortaya atılan iddiaya göre Apple’a ait olduğu düşünülen bir firmanın bu bölgede araç testleri yapmak için arazi aldığı söyleniyor. Dediğimiz gibi henüz Apple bir açıklama yapmadı fakat ortaya çıkan sızıntılar şirketin otomobil geliştirdiği yönünde.