Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli? İnsanlar her zamankinden daha fazla evlerinde araçlarının bakımını yapmak istiyor. Kendin Yap projeleri büyük para tasarrufu sağlar, ayrıca değerli becerileri iyi kullanmak için ödüllendiricidir. Yine de günümüz araçlarında tam olarak ne yapılması gerektiğini ve ne zaman yapılması gerektiğini bilmek zor olabilir. Bu nedenle, sizin için hepsini tek bir kapsamlı servis programında zamana ve kilometreye göre ayırdık. Her aralığın daha  önce listelenen denetim ve bakım öğelerine ek olduğunu unutmayınÖyleyse en baştan başlayın!

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Servis Biçimleri

Bu kılavuz, kullanıcı el kitabınız için harika bir yol arkadaşıdır. El kitabınıza bakarsanız, iki farklı program görebilirsiniz:  düzenli  ve  yoğun  servis. Günlük sürüş rutininizi “ağır” olarak düşünmeyebilirsiniz, ancak aşağıdakileri düzenli olarak yaşıyorsanız aracınız aksini hisseder:

 • Dur-kalk trafik veya rölanti
 • Beş mil veya daha kısa kısa yolculuklar
 • Kargo, yolcu veya çekme dahil daha ağır yükler
 • Bozuk veya dağlık yollar
 • Tozlu veya tuzlu ortamlar
 • Aşırı sıcak veya donma noktasının altında hava veya yüksek nemli iklim

Bu koşullardan herhangi birinde sık sık araç kullanıyorsanız,  ciddi bakım programını izlemeyi düşünün . Daha sık yağ ve şanzıman yağı değişiminin ek maliyeti, daha az arıza ve ciddi onarımlarla dengelenecektir.

Genel bir kural olarak, size rehberlik etmesi için bu genel araç bakım kontrol listesini kullanabilirsiniz. Başlamanız için faydalı Kendin Yap videolarımıza ve makalelerimize bağlantılar ekledik.

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

TEMEL ARAÇ BAKIM PROGRAMI

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli? : 3 AY/3.000 MİL/5000 KM

1. Sıvılar . Aracınız daha yeniyse, muhtemelen aylık sıvı kontrolü gerekli değildir. Bununla birlikte, eski araçlarda, su pompası sızıntısı veya motor yağı sızıntısı gibi bir sorunu erken yakalamak, daha sonra çok zaman ve para tasarrufu sağlayabilir. Bu hızlı ve kolay kontrolleri yapmak için takviminizi birkaç ayda bir size hatırlatacak şekilde ayarlayın:

 • Motor yağı seviyesi  – Yağ seviyesi, yağ çubuğundaki düşük ve dolu çizgi arasında olmalıdır. Bu seviye kontrolleri arasındaki sürede yağ ışığınız yanarsa, seviyeyi kontrol etmeniz ve bunun yerine aylık olarak tamamlamanız gerekir.
 • Ön cam yıkama sıvısı  – Kaputun altına her girdiğinizde bunu doldururken yanlış gidemezsiniz. Çok kolay!
 • Soğutma sıvısı  – Motor soğukken seviye, depodaki alçak ve dolu çizgiler arasında olmalıdır.
 • Fren hidroliği seviyesi  – Burada bir kalıp fark etmeye başlayacaksınız… Depodaki seviyenin düşük ile dolu arasında olması gerekir. Düşükse, fren sistemi onarımlarında deneyimli değilseniz aracınızı profesyonel bir mağazaya çektirin. Fren hidroliği, frenlerinizin çalışması için gereklidir ve düşük hidrolik seviyesi ciddi bir güvenlik sorununa işaret eder.
 • Şanzıman yağı  – Şanzıman yağ çubuğunuz yoksa bunu atlayın. Bunu yaparsanız, sıvıya bakıp koklayacaksınız. Çok koyu olmamalı veya acı, yanık kokusu olmamalıdır.
 • Servo direksiyon sıvısı  – Seviyeyi kontrol edin.

Daha fazla ayrıntı için,  temel araç sıvılarını kontrol etme kılavuzumuzu okuyun .

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

2. Lastik basınçları  – Yine, bu, basınçları görüntülenmeyen eski araçlar için geçerlidir (ancak basınçları görüntülenseler bile göz kulak olmanız gerekir). Optimum kullanım ve yakıt verimliliği için uygun basınçları korumanın  yanı sıra maliyetli anormal aşınmanın veya güvenli olmayan koşulların önlenmesini alışkanlık haline  getirin.

3. Hortumlar  – İyi bir  hortum muayenesi  , bakmayı ve dokunmayı gerektirir. Hortumlar, iç arızayı gösteren sızıntı sıvıları ve çıkıntılardan arındırılmış olmalıdır. Ayrıca, özellikle sıcakken biraz esnek oldukları için çok sert hissetmemelidirler.

4. Kayış(lar)  – Triger kayışınız varsa, triger kayışını görmenin kolay bir yolu olmadığından bu inceleme geçerli değildir. Bunun yerine triger kayışları kesinlikle zamana ve kilometreye göre değiştirilmeli ve zamanında yapılmalıdır. Bununla birlikte, yaygın olarak tahrik kayışları olarak da adlandırılan serpantin kayışlara bakmak daha kolaydır. Kayışlar cilalı, çatlak veya yıpranmış görünmemelidir.

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

5. İç ve dış temizlik  – Patateslerinizi arabada yerken sizi yargılamayacağımıza söz veriyoruz. Aracınızın  içini ve dışını temiz tutmak yatırımınızı korumanıza yardımcı olur ve daha sonra yeniden satış değeriniz zirveye ulaştığında kendinize teşekkür edeceksiniz.

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli? : 6 AY/5.000 MİL/10 KM

1. Yağ ve Filtre Değişimi  – Burada araçlar arasında farklılıklar olacaktır, bu nedenle kullanım kılavuzunuzu kontrol ettiğinizden emin olun. Geleneksel yağ (sentetik değil) kullanan motorlar genellikle bu yağ değişim aralığındadır. Yağınızı değiştirmek  muhtemelen motorunuz için en önemli bakımdır, bu yüzden bundan geri kalmayın. Ve o filtreyi unutma!

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

2. Lastik rotasyonu  –  Lastiklerinizi döndürmek  , ömrünü uzatmanın en iyi yollarından biridir.

3. Işıklar  – Bazı  ışıklar  çalışmayı bıraktıklarında diğerlerinden daha belirgindir. Yağın boşalmasını beklerken etrafta dolaşıp ışıkları kontrol etmek iyi bir alışkanlıktır.

4. Yakıt filtresi  – Bunun aracınızda bir bakım öğesi olup olmadığını görmek için kullanıcı el kitabınıza bakın ve  yakıt filtrenizi değiştirme kılavuzumuza bakın.

5. Batarya  – Bataryanızı ve kablolarınızı, kasanın üst kısmında sızıntı yapan sıvının korozyonu açısından kontrol edin. Bunlardan herhangi biri akünün performansını düşürür ve  korozyonu temizlemek  kolaydır.

6. Kabin ve Motor Hava Filtreleri  – Bu filtreler genellikle 12 ayda bir değiştirilebilir, ancak özellikle yoğun tozlu veya polenli alanlarda sürerken bunları daha sık kontrol etmek iyidir.

Dilerseniz tüm bakımlarınız için teknik destek almak istiyorsanız Experix’i arayabilir, randevu alabilirsiniz. Experix sizin için hızlı randevu oluşturur. Ayrıca bazı teknik konularda size uygun teknisyenleri bulmanızı sağlar. Eğer araç bakım yaptırmak hakkında herhangi bir düşünceniz yoksa Experix deneyimine güvenebilirsiniz. Kolaylıkla birçok sorunun üstesinden gelir, sizleri bazı sorunlardan kolaylıkla kurtarırız.

Okuyunuz: Araç Bakımı Yapmak

Motor Filtresi Değiştirme

7.  Silecek Lastikleri  – Sileceklerinizi çalıştırın ve ön cama çizgi çizmediklerini veya düzensiz temas etmediklerini kontrol edin. Çatlakları hissetmek için parmağınızı bıçağın uzunluğu boyunca da çalıştırabilirsiniz. Ekonomik bıçakların muhtemelen  her altı ayda bir değiştirilmesi  gerekirken, premium türler iki hatta üç kat daha uzun süre dayanabilir.

Experix olarak aracınızı denetleyebiliriz.

Experix olarak aracınızı denetleyebiliriz.

Araba Bakım Programım Nasıl Görünmeli?

1.  Sentetik Yağ ve Filtre Değişimi  – 2010’dan bu yana birçok araç, geleneksel yağdan daha uzun aralıklı sentetik yağ kullanır. 12 aylık/10.000 mil aralığı tipiktir, ancak belirli aracınızdaki aralığı doğrulamak için kılavuzunuza bakın.

2.  Hizalama – Hizalama  ihtiyacı olan bir araç   , bazen bir yöne çekme veya gezinme ile oldukça belirgindir. Aracınız düz bir çizgide ilerlese bile, hizalamayı yılda bir veya iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir. Her hizalama sorunu çekişe neden olmaz ancak yine de lastiklerde erken aşınmaya neden olabilir.

3.  Frenler  – Fren sorunları kendilerini belli etme eğilimindedir. En yaygın olarak, aşınmış pedler tasarım gereği gıcırtı sesi çıkarır. Yine de çok önemli bir güvenlik öğesi olduklarından, dört frenin de periyodik olarak kontrol edilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Balata malzemesine, rotorlara bakın ve fren hidroliği sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değil misiniz? Frenlerinizi anlamayla ilgili makalemize bir göz atın .

Araç bakım yapmak

Araç bakım yapmak aracınızı güvenli tutar.