Günümüzde birçok araba kullanıcıları araçlarında meydana gelen güneş yanıklarından şikâyet etmektedir. Arabaların kaportasında meydana gelen ve ciddi bir göz kirliliği yaşatan bu görüntüden kurtulmanın birden fazla yöntemi de mevcuttur. Son yıllarda gittikçe artan araba güneş yanıkları küçük bir bölge olarak başlar, çözüm sağlanmazsa ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Kapalı garajlarda ya da gerekli koruma önlemleri alınmayan araçlarda güneş ışınlarının ve sıcak havanın etkisiyle kaporta üzerinde özellikle araçların ön-arka kaput ve tavan bölgesinde güneş yanıkları meydana gelmektedir. Peki, nedir bu güneş yanıklarının oluşma sebepleri?

Araba Güneş Yanıkları Nasıl Meydana Gelir?

Araba Güneş Yanığı Giderme

Araba Güneş Yanığı Giderme

Güneş yanıklarının oluşmasında en önemli etken güneş ışınlarının yüksek sıcaklıklar ile birlikte araca ulaşmasıdır. Araçların park halinde uzun saatler boyunca güneş altında kalması bu problemlerin oluşmasını sağlamaktadır. Aracınızın boyası üzerinde bulunan vernik, zamanla güneş ve sıcak havanın etkisiyle yanmaya başlar ve boyada lekelenmeler meydana gelir. Eğer aracınızın boyasında küçük lekeler, renk solmaları başladıysa araba güneş yanıkları ile karşılaştınız demektir.

Arabalarda Güneş Yanıklarının Çözümleri Nelerdir?

Son zamanlarda güneş yanıkları arabalarımızın en büyük sorunu olmaya başladı. Araç sayısındaki ciddi artış sebebiyle kapalı otopark sayısının yetersizliği araçların uzun zaman boyunca güneşin altında kalmasına yol açmaktadır. Açık alanda güneşin ve sıcağın etkisiyle arabaların boyasında soluklaşmalar başlayabilir. Eğer aracınızın boyasında sık sık pasta cila koruması, seramik kaplama gibi güneş yanıklarına karşı önlemler almadıysanız başınıza ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Güneş yanıkları ilk başlarda ufak nokta olarak başlamakta ve zamanla bu noktalar büyüyerek aracınızda kötü görüntüler oluşturmaktadır.

Araba Güneş Yanıkları için Çözüm Önerileri

Araba Güneş Yanıkları için Çözüm Önerileri

Güneş Yanıklarını Boyatmak Sorunu Çözer Mi?

Arabanızda güneş yanıkları mevcut ise çözüm olarak birkaç yöntem bulunmaktadır. Güneş yanığı oluşan bölümü tekrar boyatmak sizi bu kötü görüntüden kurtarabilir, fakat boyama işlemi sonrası boyanan bölüm ile aracınızın eski boyanmayan bölümleri arasında boya farkları ortaya çıkacaktır. Ayrıca boyatma işlemi aracınızı satarken ekspertizler tarafından tespit edilerek satım sırasında alıcı için sorun oluşturabilir ve arabanızda değer kaybı yaşayabilirsiniz. Arabanızda güneş yanığı olan bölgenin boyutuna göre boyatma işleminde fiyat değişiklikleri oluşabilir ve ciddi paralar ödeyebilirsiniz.

Arabanızda Oluşan Güneş Yanıklarına Vernik Sökücüler Çare Olur Mu?

Arabanızda oluşan güneş yanıklarına bir başka çözüm ise son yıllarda sayısı gittikçe artan vernik çözücü solüsyonlar ve seramik kaplama işlemleridir. Güneş yanığı oluşan bölgeye uygulanan vernik çözücü solüsyonlar yanığın kalkmasını sağlar ve geriye aracınızın verniksiz boyası kalır. Verniksiz olarak kalan boya üzerine tekrar boya koruma verniği sürülmesi sonrasında aynı bölge üzerinde seramik kaplama uygulanması ve en sonunda aracınızın tamamen pasta cila yapılması aracınızdaki güneş yanığı sorununu giderecektir.

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok firma tarafından piyasaya sürülen vernik çözücü solüsyonlar ve seramik kaplama ürünleri sayesinde arabanızı boyatmadan güneş yanığı derdinden kurtarabilirsiniz. Bu yöntemin tercih edilmesi ile birlikte aracınız alım satım anında yapılan kontrollerde boyatma işlemi olmadığı anlaşılacağı için herhangi bir değer kaybı yaşamadan satış işlemi yapabilirsiniz. Burada en önemli olan şey vernik çözücü yöntemi tercih edilecek ise profesyonel olarak bu işlemi yapan yerlere yaptırmak gerekmektedir. İnternet üzerinden satılan ucuz ve garantisiz ürünler kullanarak yapılan güneş yanığı giderme işlemi başınıza daha büyük dertler çıkarabilir.

Renk uyumsuzluğu ve daha derin lekelenmeler gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. İnsanların en önemli eşyalarının başında gelen arabaları, imkânı varsa kapalı garajlarda muhafaza etmeli, uzun süre güneş altında bırakmamalı, sık sık pasta cila uygulaması yaptırılmalı ve en önemlisi profesyonel ekipler tarafından boya koruma işlemi yaptırılmalıdır. Bu işlemler uzun yıllar araba güneş yanıklar oluşmasını sizden uzak tutacaktır.

Arabanızdaki Güneş Yanıklarından Boyatmadan Kurtulabilirsiniz

Son zamanlarda birçok aracın en büyük sorunu kaporta üzerinde güneş yanıklarının oluşmasıdır. Kapalı garajda muhafaza edilmeyen arabaların uzun süre güneşin altında kaldığında zamanla boya üzerindeki vernik yanmaya başlar. Küçük bir leke ile başlayan bu yanıklar zaman geçtikçe daha büyür ve aracın kaportasında farklı ve kötü bir görüntü ortaya çıkartır. Eğer kısa sürede müdahale ederseniz güneş yanığı büyümeden durdurmuş olursunuz. Güneş yanığı oluşmaya başlayan bölgeyi vernik sökücü ile temizlemeniz gerekiyor. Boya üzerindeki yanmış verniği kazıdıktan sonra tekrar aynı bölgeye vernik sürmeniz gerekmektedir. Vernikleme işlemi sonrası pasta ve cila uygulaması yapmanız hem başlangıç anındaki güneş yanığından aracınızı kurtarır hem de yanığın ilerlemesini durdurur. Boyatmadan aracınızdaki güneş yanığı sorunundan böylelikle kurtulmuş olursunuz.

Arabanızda Güneş Yanığı Oluşmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Arabanızda güneş yanığı oluşmasının önlenmesi için düzenli olarak ve sık aralıklar ile pasta cila uygulaması yapmanız gerekmektedir. Pasta cila uygulaması yaparken kullanacağınız malzemelerin bilindik marka olmasına özen gösterin. Ucuz ürünler kullanmanız hem güneş yanığı oluşmasına engel olmaz hem de kaportanızda ciddi sorunlar oluşturabilir. Güneş yanığı oluşmasını engellemek için aracınızın dış yüzeyini yıkadıktan sonra mutlaka kurulama işlemi yapmanız gerekir. Islak bir halde güneşin altında bırakılan araba güneş yanıkları oluşma ihtimali artar. Aracınızı yazın yüksek sıcaklıkların olduğu saatlerde kapalı garajınız yok ise güneşin yönüne göre dik olarak aracınıza gelmeyen açılarda aracınızı park etmelisiniz. Apartman gölgelerini de aracınızı park etmek için kullanabilirsiniz. Tabi kapalı garaj ya da otopark var ise direk orda aracınızı korumaya almalısınız. Güneş yanıklarının oluşmasını engelleyecek en etkili çözümlerden biri de aracınıza boya koruma yaptırmaktır. Günümüzde birçok profesyonel firma tarafından boya koruma ve seramik kaplama işlemi yapılıyor. Bu işlemleri yaptırmanız hem aracınızın boyasını korur hem de güneş yanıkları oluşmasının da önüne geçer.

Araba Güneş Yanıkları için Çözüm Önerileri

Araba Güneş Yanıkları için Çözüm Önerileri

Güneş Yanığı Onarımı Yapılan Araç Ekspertizler Tarafından Fark Edilir Mi?

Aracınızda oluşan güneş yanığı onarımlarını ekspertizler bazı durumlarda fark eder iken bazı onarımlar ekspertizlerde fark edilemez. Eğer aracınızın güneş yanığı onarımı ilgili alanı boyatarak yaptırdıysanız araç ekspertizi yapan görevli boya işlemini fark eder ve raporuna boyalı alanı belirtir. Fakat güneş yanığı onarım işlemini vernik sökücü solüsyon ile yaptıktan sonra tekrar vernik solüsyon sürülüp pasta cila yapıldı ise bu aracın boyasında bir değişiklik yapılmadığını gösterir ekspertiz yapan görevliler bu işlemi raporlarına belirtemezler. Aracın boya katmanında bir artış olmadığı için boyalı araç olarak değerlendiremezler.

Okuyunuz: Experix Periyodik Araç Bakımı

Güneş Yanığı Onarım Maliyeti Nedir?

Sürücülerin keyfini kaçıran bir durum olan güneş yanığı oluşumu çok yüksek rakamlar ödenmeden sorun olmaktan çıkacaktır. Araba güneş yanıkları olan bölgelerin büyüklüğü ve âdetine göre değişen farklı fiyatlar ile sürücüler karşılaşabilir. Eğer güneş yanığı olan bölgeleri boyatmak istiyorsanız bu işlem 1500-5000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Boyatma işleminde boyalı alan diğer alanlardan farklı olabilir boya yapıldığı fark edilebilir. Bu sebeple bazı sürücüler araçlarını komple boyattıkları da oluyor. Vernik sökücü solüsyonlar ile güneş yanığı onarımı yapılacak ise kendiniz malzeme alarak da yapabilirsiniz. Piyasada vernik sökücü, vernik solüsyonu, seramik kaplama, pasta ve cila birlikte set olarak 250 TL rakamlarına satılıyor. Bu malzemeleri alıp kendinizde güneş yanığı onarımınızı yapabilirsiniz. Profesyonel firmalardan yardım alarak güneş yanığı onarımı yaptıracak iseniz 500-1500TL arası bir fiyat ile karşılaşabilirsiniz.

Boyasız Güneş Yanığı Giderme

Aracın değeri düşmesin diye bir çok kişi yanık gidermek için boyamadan ve vernik sürülmesinden yana değildir. Bu durumda boyasız ve verniksiz güneş yanığı giderme işlemi yaptırılır. Bu işlemde vernik sökücü sprey yardımı ile yanmış olan vernik temizlenir. Ardından pasta ve cila yapılır. Bu işlemin üzerine yapılan seramik kaplama ile de araca parlak bir görünüm kazandırılır. %100 çözüm olmasa da, aracınız yanık görüntüsünden daha iyi bir görüntüye sahip olmuş olur.