Arabanın Garantisini Uzatmak  sizin için önemli mi? Gerçekten birçok araç sahibi bu soruyu merak ediyor. Bir araba bayisinden bir araç satın aldığınızda, neredeyse kesinlikle size uzatılmış bir garanti satmaya çalışacaklardır. Bazı yeni araç sahipleri için uzatılmış garanti, iç huzurunu temsil eder. Diğerleri için bunlar para kaybıdır. Peki, gerçek nerede yatıyor? Uzatılmış garantiler, üzerine basıldıkları kağıda değer mi?

Arabanın Garantisi Nasıl Uzatılır?

Uzatılmış garanti, belirli araç onarımlarının ve mekanik arızaların maliyetini karşılamak için bir araç sahibi ile üçüncü bir taraf arasında yapılan bir sözleşmedir. Uzatılmış bir garantinin amacı, beklenmedik araç onarım maliyetlerine karşı koruma sağlamanın yanı sıra, bunları satan şirkete para kazandırmaktır.

Uzatılmış garantiler üç geniş kategoriye ayrılır ve aralarında küçük farklar vardır. Ek olarak, garanti sağlayıcılar, bir talebin işleme konması için karşılanması gereken belirli nitelik kriterleri ile birlikte kendi hüküm ve koşullarını uygular.

Uzatılmış bir garanti sağlayıcı, yol yardımı, acil gaz teslimatı veya kiralık araç geri ödemesi gibi ek bir ücret karşılığında isteğe bağlı ekstralar da sağlayabilir.

Arabanın Garantisini Uzatmak: Uzatılmış Garantilerin Ne Türleri Vardır?

Genişletilmiş garantilerin çoğu aşağıdaki üç kategoriden birine girer:

  • Hizmet Sözleşmeleri
  • Uzatılmış Üretici Garantisi
  • Satış Sonrası Uzatılmış Garanti

Bu terimlerin birbirinin yerine kullanıldığını ve sıklıkla yanlış kullanıldığını duyabilirsiniz. Kapsananlar da dahil olmak üzere her bir garanti politikası türü arasında önemli farklılıklar vardır. Aralarındaki farkı bilmek size binlerce lira kazandırabilir.

Uzatılmış Üretici Garantisi

Uzatılmış üretici garantisi, süresi dolduğunda üretici garantisinin devamı olarak otomobil bayileri tarafından yeni araçlarda sunulmaktadır. Ünlü ‘tampondan tampona’ ifadesini duyduğunuzda, genellikle bu tür bir garantiye atıfta bulunur.

Bu garanti politikaları, bayi tarafından sunulan yeni araç garantisinin sabit bir kilometreye veya tarihe uzatılması olarak sunulmaktadır. Tam garanti olarak satılabilirler veya aktarma organları garantisi gibi aracın yalnızca belirli bir alanını kapsayabilirler. Uzatılmış garanti, üretici garantisi sona erdiğinde başlar.

Yepyeni arabalar her zamankinden daha güvenilir olduğundan, uzatılmış bir garantinin gerekli olup olmadığını sorguluyor olabilirsiniz. JD Powers tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, şikayetlerin çoğu araç içi eğlence sistemlerine odaklanarak yeni araç güvenilirliğinin her yıl arttığını buldu.

Uzatılmış bir üretici garantisi gereksiz görünse de, montaj hattından çıkan her araba mükemmel olmuyor. İmalat ve montaj sürecinde hatalar yapılabiliyor ve neredeyse herkes ‘limon’ olduğu ortaya çıkan bir araba satın alan birini tanıyor .

Satış Sonrası Uzatılmış Garanti

Satış sonrası uzatılmış garanti, uzatılmış üretici garantileriyle epeyce benzerlikler paylaşır, ancak kapsam genellikle o kadar kapsamlı değildir. Satış sonrası uzatılmış garanti, çoğunlukla şişmiş kapak contası veya sızıntı yapan şanzıman gibi büyük mekanik arızaları kapsar, ancak aksesuar onarımlarını kapsamayabilir. Örneğin, ‘güçlü kilitleri’ kapsayabilir, ancak ‘güçlü kilit aktüatörlerini’ kapsamayabilir.

Uzatılmış bir üretici garantisinden farklı olarak, bir satış sonrası uzatılmış garanti, yeni araçlarla sınırlı değildir ve aracın garanti sağlayıcıların uygun koşullarını karşılaması koşuluyla herhangi bir zamanda bir araca verilebilir. Bunlar genellikle araba sigorta şirketlerinden veya üçüncü taraf sağlayıcılardan satın alınabilir.

Üreticinin uzatılmış garantisi ile satış sonrası uzatılmış garantisi arasındaki kritik bir fark, garanti talebinin nasıl işlendiğidir. Genellikle, poliçe sahibinin onarım masraflarını ödemesi ve ardından onarımlar tamamlandıktan sonra geri ödenmek üzere bir garanti talebi sunması gerekir. Bu, haftalar hatta aylar sürebilir ve garanti talebinin onaylanacağının garantisi yoktur.

Arabanın Garantisini Uzatmak

Arabanın Garantisini Uzatmak

Hizmet Sözleşmeleri

Servis sözleşmesi, bir onarım merkezi ile bir aracın sahibi arasında, belirli planlanmış bakımlar için ödeme yapmayı taahhüt eden bir anlaşmadır. Genellikle kendisine bağlı bir tür garanti bileşenine sahip olacaktır.

Servis sözleşmeleri genellikle uzatılmış garantilerden daha pahalıdır ve planlı bakım veya sözleşmenin garanti kısmı kapsamındaki aşınma ve yıpranma bileşenlerini nadiren (eğer varsa) kapsar.

Bunlar, artan bakım ve motor onarım maliyetlerine karşı bir miktar garanti isteyen araç sahipleri arasında popülerdir. Genel olarak, servis sözleşmeleri, uzatılmış bir garantinin sağladığı koruma düzeyini sağlamaz, bu nedenle, bir tane satın alma konusunda ciddiyseniz, zor kazanılmış bir garantiden ayrılmadan önce tam olarak nelerin kapsanıp kapsanmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. peşin.

Uzatılmış Garanti Nasıl Seçilir

Uzatılmış bir garanti almaya karar verdiğinizde, kendinize sormanız gereken üç soru var.

Araç zaten garanti kapsamında mı?

Uzatılmış bir garanti, üreticinin fabrika garantisi sona erene kadar geçerli olmayacaktır. Bunu, aracınızı ne kadar süreyle kullanmayı planladığınızla karşılaştırın ve uzatılmış garantinizden ne kadar faydalanacağınızı oldukça net bir şekilde anlayacaksınız.

Neler kapsanıyor ve daha da önemlisi ne kapsanmıyor?

Arabanın Garantisinin tam olarak neyi kapsadığını öğrenmek için, ince baskıya bir büyüteç almanız gerekir. Sözleşmenizi tam olarak okuyun ve garanti sağlayıcınızdan net olmayan herhangi bir şeyi açıklamasını isteyin. Arabanızla ilgili en sık bildirilen sorunları gösteren Araba Şikayetleri gibi web sitelerini de kontrol edebilirsiniz . Ayrıca, yol yardımı veya kiralık araç geri ödemesi gibi poliçeye eklenen ekstraları da not alın.

Araç bakımı için önceden belirlenmiş bir bütçeniz var mı?

Ciddi bir motor arızasını karşılamak için bir kenara para ayırmadıysanız, uzatılmış bir garanti pastırmanızı kurtarabilir. Uzatılmış garantilerin genellikle fren balataları, radyatör hortumları ve tahrik kayışları gibi aşınan ve yıpranan parçaları veya sarf malzemelerini kapsamadığını belirtmekte fayda var.

Uzatılmış Garantinizi İptal Edebilir Misiniz?

Çoğu eyalette, uzatılmış bir araç garantisini iptal edebilir ve kısmi bir geri ödeme alabilirsiniz. Ancak, nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bu katı koşullara tabi olabilir. Örneğin, Los Angeles’ta yeni bir araç uzatılmış garantisini, satın alma tarihinden itibaren 60 gün içinde veya aracı kullandıysanız satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde iptal edebilirsiniz.

Uzatılmış bir garantiyi iptal ederken ilk adım, garanti sağlayıcınızla mümkün olan en kısa sürede iletişime geçmek ve bu niyetinizi yazılı olarak bildirmektir. Garanti sağlayıcınız uzatılmış garantinizi iptal etmeyi reddederse, her eyalette, o eyaletin kanunları dahilinde bir çözüme aracılık edecek bir idari kurum bulunur.

Arabanın Garantisini Uzatmak

Arabanın Garantisini Uzatmak

Uzatılmış Garantiler Parasına Değer mi?

Bu kesin olarak cevaplanması zor bir sorudur. Uzatılmış bir garanti, belirli durumlarda finansal stresi azaltabilir ve bazı araç sahiplerinin rahatlatıcı bulduğu bir koruma ve gönül rahatlığı düzeyi sağlar. Arabalar, sıfır arabalar dahil olmak üzere bozulmaya karşı bağışık değildir ve koşullarınıza ve kullandığınız araca bağlı olarak, maliyete değebilir. Bununla birlikte, çoğu araç sahibi, asla kullanmayacakları bir şey için para ödemeyi uzlaştıramaz. Bu konuda sizin de deneyimleriniz vardır.

Experix oto ekspertiz hem araba alımınızda hem de garanti gibi konularda kafanıza takılan tüm soruları çözmek için burada. Dilediğiniz kadar soru sorabilir ve dilediğiniz kadar destek alabilirsiniz. Aracınızın durumunu öğrenmek istiyorsanız direk olarak Experix kalitesine güvenebilirsiniz. Experix sizi yarı yolda bırakmaz. Bize her daim güvenebilirsiniz. Sizin için buradayız, sizin için çalışıyoruz. Şeffaflık ve kalite bizim işimiz. Size 7/24 hizmet sunabiliriz.