Arabanızdan çıkan seslerin önemi var. Bundan dolayı en ufak bir ses bile çok fazla şey ifade ediyor olabilir. Siz de arabanızdan çıkan seslere dikkat edin. Emin olun ki ufak bir dikkat birçok sorunu ortadan kaldırmanızı sağlayacak.

Bir sürücü olarak yıllar boyunca, arabanız çalışırken veya sürerken garip veya beklenmedik sesler çıkarmaya başladığında muhtemelen bir veya iki kez karşılaşmışsınızdır. Bazen ses, motordan, tekerleklerden veya başka bir yerden, aracın belirli bir kısmından net bir şekilde geliyor. Ve diğer zamanlarda, gürültünün kaynağının ne olduğunu tam olarak çıkaramazsınız. Her iki durumda da, aracınız garip sesler çıkarıyorsa, bu bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir belirtisidir.

Arabanızdan Çıkan Seslere Dikkat Edin

“Bir şeyler tam olarak doğru değil” oldukça geniş bir kategoridir ve küçük bir sorundan yapımdaki ciddi bir soruna kadar her şeyi kapsar. Bilmeniz gereken şey, aracınızın olağan dışı sesler çıkarması, bir şeylerin bozulduğunun veya düzgün çalışmadığının bir işaretidir. Kısacası arabanızdan çıkan seslere dikkat edin derken ufak ama etkili bir yol sunuyoruz.

Çoğu zaman, arabanızın garip bir ses çıkarması, mümkün olsa da, arabanızın ciddi bir arıza tehlikesi altında olduğu anlamına gelmez. Bazen olağandışı bir gürültü, kısa vadede aracınızın işlevini etkilemeyecek küçük bir sorunu işaret eder. Halbuki bu durumlarda bile, gürültü muhtemelen zamanla daha da kötüleşebilecek ve zamanında tedavi edilmezse sonunda ciddi onarımlara yol açabilecek bir sorunu temsil eder.

Arabanızdan Çıkan Seslere Dikkat Edin

Arabanızdan Çıkan Seslere Dikkat Edin

Arabanızdan çıkan seslere dikkat edin dememizin ilk sebebi bu seslerin genel olarak bir arızanın habercisi olmasıdır.

Lastik Gürültüsü

Öncelikle karşılaşabileceğiniz en yaygın olağandışı seslerden biri lastik gürültüsüdür. Aslında, lastikler çeşitli anormal sesler çıkarabilir ve her biri potansiyel olarak farklı bir olası sorun hakkında sizi bilgilendirebilir. Sadece lastiklerinizin bir tür garip ses çıkardığını anlamak değil, aynı zamanda bu gürültünün ne olduğunu ve arabanızın sağlığı için ne anlama gelebileceğini anlamak önemlidir.

Gıcırtı ve Diğer Araç Sesleri

Hemen hemen herkes bununla karşılaşır. – Direksiyonu çevirdiğinizde lastikleriniz gıcırdıyor. Yüksek hızlarda keskin dönüşler yapmadığınız sürece (genel olarak pek iyi bir fikir değil), lastikleriniz gıcırdıyor olmamalıdır.

Gıcırdayan lastiklerin en olası suçlusu bir veya havası az lastiktir. Gıcırtı duyuyorsanız, bu muhtemelen lastiklerinize biraz hava eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Yetersiz şişirilmiş lastikler zamanla lastikleriniz, süspansiyonunuz ve aracınızın diğer parçaları için çeşitli sorunlara neden olabilir, bu nedenle düşük şişirilmiş lastikleri mümkün olan en kısa sürede ele almak akıllıca olacaktır.

Buna ek olarak, anormal lastik vızıltısının bir numaralı nedeni, eşit olmayan diş aşınmasına sahip lastikler olma eğilimindedir. Lastikler çeşitli nedenlerle düzensiz aşınabilir – süspansiyonla ilgili bir sorun, hatalı tekerlek yatakları ve/veya diğer birkaç neden, lastiklerin düzensiz aşınma desenlerine sahip olmasına neden olabilir.

Her şeyden önce düzensiz lastik aşınmasını önlemek için tekerleklerinizi düzenli olarak döndürmeli ve rutin olarak tekerlek ayarı yaptırmalısınız. Ayrıca zamanla aşınmadaki doğal farklılıkları dengeleyecektir. Ama lastiklerinizin düzensiz aşındığından şüpheleniyorsanız, tekerlek yataklarınızı ve süspansiyonunuzu kontrol ettirmek de iyi bir harekettir. Böylece sorunlar daha çok büyümeyecek ve ani bir zamanda yolda kalamayacaksınız.

Arabanızdan Çıkan Sesler: Fren ve Diğer Parçalardaki Seslere Dikkat Edin

Tekerlekler dışında birçok araba parçası sizin için sorun çıkarabilir. Bundan kaçınmak istiyorsanız fren ve diğer parçalardaki seslere dikkat edin.

Öncelikle sıklıkla karşılaşılan bir diğer fren sesi, frene basarken çıkan gıcırtı sesidir. Bu, çok fazla güçlük ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabileceğinden, dikkate alınması gereken önemli bir sestir.  Lakin frene basınç uygulandığınızda frenlerin gıcırdamasının nedenlerinden biri, aşınma göstergesi adı verilen küçük bir metal tırnaktır. Bir dizi fren balatasıyla birlikte bir aşınma göstergesi takılıdır ve aşınma göstergesinin görevi, fren balatasının ne zaman aşındığını ve değiştirilmesi gerektiğini size bildirmektir. Çünkü ped belirli bir seviyeye kadar aşındığında, aşınma göstergesi rotor diski ile temas edecek ve gıcırtı sesi çıkaracaktır.

Ne var ki dikkate alamadığınız herhangi bir ufak ses ilerleyen zamanlarda yeni bir fren seti almanıza sebep olabilir. Bu gıcırtıyı görmezden gelmek potansiyel olarak maliyetli olabilir. Arabanızdan çıkan seslere dikkat edin ve iyi dinleyin. Ucuz bir fren balatası setinin fren yaparken de gıcırtılı bir sese neden olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, son fren balatası setinizi ne kadar yakın zamanda taktığınızı hatırlamakta fayda var. Nispeten yeniyse, muhtemelen ucuz fren balatalarından veya bu balatalarla ilgili bir sorundan kaynaklanıyordur.

Direksiyon Gürültüsü

İkinci olarak en önemli seslerden biri direksiyonunuzdan gelen sestir. Çünkü arabanızı yönlendirmek için direksiyonu çevirdiğinizde başka bir anormal ses geldiğinde bunun direksiyonunuzdan geldiğini düşünmek belki de aklınıza gelen en son durumdur. Bunun dışında birçok sorun direksiyon kaynaklı görülmez. Experix’te bir direksiyonu hareket ettirdiğimizde çıkan sesleri iyi dinleriz. Bu nedenle sizin de direksiyon seslerine dikkat etmeniz bazı sorunları çözmenizi sağlar.

Garip bir direksiyon gürültüsü, direksiyon sisteminizin bir parçasıyla ilgili bir sorunu gösterebilir veya süspansiyon veya tekerleklerdeki zincirde bir sorun olabilir. Bu bölümün önceki bölümden ayırt edici özelliği, bu seslerin direksiyonu çevirdiğinizde, öncekilerin ise tümseklere çarparken veya düz sürüşlerde gözlemlenmesidir.

Okuyunuz: Experix Oto Ekspertiz

Sonuç

Motor gürültüsü hem performans hem de finansal açıdan her zaman korkutucudur. Motor birçok yönden arabanızın en önemli bileşenidir ve bir motor arızası sizi çabucak yolda bırakır. Başka bir deyişle oldukça zahmetli olmasının yanında maliyet de çıkarar. Ufak bir ses önemsenecek gibi gibi görünmüyordur. Halbuki motor onarımları genellikle oldukça maliyetli olabilir. Bu nedenle, motorunuz garip sesler çıkardığında asla iyi bir haber değildir.

Anormal motor gürültüsü söz konusu olduğunda genel kural, aracı en kısa zamanda kontrol ettirmek istemenizdir. Öncelikle motor gürültüsünün çoğu kaynağı, motor sistemindeki çeşitli parça ve bileşenlerin çalışmaz, aşınmış veya hasar görmüş olmasıdır. Genellikle bu durumlarda, bir parça daha kritik bir şekilde arızalanmadan önce garip gürültüyle biraz uyarı alırsınız. Bu nedenle herhangi bir tamir düşünmüyorsanız aracınız kısa bir süre sonra çok daha büyük arızalar gösterecektir.

Sonuçta motorda o kadar çok hayati sistem ve parça var ki, duyabileceğiniz sesleri ve nedenlerini düzgün bir şekilde özetlemek zor. Oysa patlama, vızıltı, tıslama, vuruntu veya gıcırdama sesleri duyabilirsiniz – bunların her biri birkaç sorundan birine işaret edebilir.

En önemlisi sürüş sırasında farklı zamanlarda anormal motor sesleri de fark edebilirsiniz. Örneğin, ilk sürüşe başladığınızda gürültüyü gözlemleyebilir ve sonra kaybolabilir veya sadece bir süre sürdükten sonra veya motorun sınırlarını zorladığınız yüksek performans durumlarında fark edebilirsiniz. Başka bir deyişle, aracınızı kullanırken sık sık arabanızdan çıkan seslere dikkat edin. Sonuçta daha en başında birçok sorunu engellemiş olacaksınız.

Experix’te birçok müşterimize araçlarından gelen seslere kulak vermelerini söyleriz. Üstelik daha önce duyulmayan bir ses şimdi duyuluyorsa bu bir soruna işaret ediyor olabilir. Öncelikle lastiklerinizi ve motor sesinizi dinleyin. Daha sonra direksiyon ve farklı bölgelerden gelen seslere odaklanın. Çünkü lastikler ve motor sesleri daha kolay anlaşılabilir. Benzer şekilde duyduğunuz sesleri ifade ederseniz teknisyenler durumu daha kolay kavrayacaktır. Sonuç olarak, arabanızdan çıkan seslere dikkat edin ve Experix’e danışmayı ihmal etmeyin.