Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? Mevcut koronavirüs pandemisi nedeniyle daha az araba kullanıyor olabilirsiniz, ancak tipik bir arabanın umumi bir klozetten daha fazla bakteri barındırdığını biliyor muydunuz ? İçinde bulunduğumuz çağda, arabanızı temiz tutmak her zamankinden daha önemli ve neyse ki bunu yapmak nispeten kolay.

Koronavirüs Temel Bilgiler

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, COVID-19 olarak da adlandırılan koronavirüs, öncelikle enfekte bir kişiyle veya kontamine yüzeyle temas yoluyla solunum damlacıkları yoluyla bulaşır. Koronavirüsün kontamine bir yüzeyde hayatta kalabileceği süre, sıcaklık ve nem gibi birçok faktöre bağlıdır.

Arabanıza gelince, koronavirüsün camda beş güne kadar, plastik ve paslanmaz çelikte ise üç güne kadar yaşayabildiğini biliyoruz . İyi haber şu ki, sabun ve dezenfektan gibi basit temizlik ürünleri, biraz dirsek yağıyla karıştırılarak virüsün yayılmasının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Neleri Temizlemelisin?

‘Yüksek temas alanları’ aracınızın en çok teması gören noktalarıdır. Neredeyse bir yere gitmek için aracınıza bindiğinizde bu yüzeylerle temasa geçiyorsunuz. Yüksek kullanımları göz önüne alındığında, bu alanların kirlenme olasılığı yüksektir ve düzenli olarak temizlenmeli veya dezenfekte edilmelidir.

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?  Yüksek dokunma alanlarının örnekleri şunları içerir:

 • Araç içi ve dışı kapı kolları
 • Direksiyon
 • Eğlence ve navigasyon konsolları gibi dokunmatik ekranlar
 • Tuşlar ve başlat/durdur düğmeleri
 • Koltuklar
 • Şanzıman değiştirici
 • Güneşlik
 • Bardak tutucular
 • Gösterge ve ön cam silecek kolları

Bir Hedef Belirleyin: Temizlik mi Yapıyorsunuz, Dezenfekte mi Ediyorsunuz?

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? Temizleme , bir yüzeyden mikropları ve görünür lekeleri, kiri ve kalıntıları fiziksel olarak çıkarmak anlamına gelir. Bir yüzeyi sabun ve su veya deterjan kullanarak temizleyebilirsiniz. Temizlik mikropları etkili bir şekilde öldürmese de onları yok eder ve bu da enfeksiyon yayma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?  Dezenfeksiyon , yüzeyler veya nesneler üzerindeki mikropları gerçekten öldürmek için EPA onaylı dezenfektanlar gibi kimyasallar kullanarak çalışır . Dezenfekte etme kirli yüzeyleri temizlemeyebilir veya mikropları yok etmese de mikropları öldürür ve enfeksiyon yayılma riskini daha da azaltabilir.

Arabanızı temizlemek veya dezenfekte etmek arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, ikisini birden yapmak en iyisidir . Arabanız sadece gıcırtılı temiz olmakla kalmayacak, aynı zamanda güvenli de olacak.

Arabanızda Hangi Temizlik Ürünlerini Bulundurmalısınız?

Bir sonraki adım, aracınızın iç kısmına zarar vermeden bakteri ve COVID-19’u öldürecek temizlik ürünlerini belirlemektir. Arabanızın içi muhtemelen birkaç farklı malzemeden yapılmıştır. Her tür malzemeyi zarar vermeden güvenle temizlemek için farklı temizlik ürünleri kullanmanız gerekecektir.

Muhtemelen zaten arabanızın içinde güvenle kullanılabilecek iyi bir temizleyici ve dezenfektan stoğunun üzerinde oturuyorsunuzdur. Hidrojen peroksit, amonyak veya ağartıcı gibi sert temizlik maddeleri içeren ürünleri kullanmaktan kaçının çünkü bunlar kaplamaları ve koruyucu tabakaları iç yüzeylerden sıyırır.

Bir arabanın içini temizlemek için, birkaç damla sıvı sabun ve su çoğu yüzeyde güvenle kullanılabilir ve koronavirüsü öldürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır . Sıvı sabununuzun bitkisel bazlı olduğundan emin olun, çünkü bulaşık deterjanı zarar verebilir.

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? Dokunmatik Ekranlar

Dokunmatik ekranları silmek için mikrofiber bir bez güvenle kullanılabilir. Ekranı çizebileceğinden kağıt havlu veya herhangi bir mendil kullanmayın. Ne pahasına olursa olsun dokunmatik ekranlarda alkol bazlı temizleyiciler ve dezenfektan mendil kullanmaktan kaçının. Dokunmatik ekranı sterilize etmeyi veya dezenfekte etmeyi amaçlıyorsanız, alkol ve amonyak içermeyen bir ekran temizleme solüsyonu kullanılabilir.

Kumaş ve Deri

Kumaş malzemeler ve yüzeyler için Lysol gibi bir temizlik ürününün kullanımı güvenlidir. Ancak, yalnızca doğrudan temasla etkili olduğundan, ulaşılması zor olan tüm noktalara dikkat edin.

Deri, uygun şekilde işlem görmezse kolayca kuruyabilir ve renk değişikliği ve aşınma gösterebilir. İlk olarak, deri koltukları ve yüzeyleri temizlemek için mikrofiber bir bezle hafifçe silin. Dezenfekte etmek veya dezenfekte etmek için tamamen alkolsüz özel bir mendil kullanmanız gerekecektir. Sabun ve su bir tutamda kullanılabilir, ancak bu üstün görünümü ve hissi korumak için daha sonra bir deri nemlendirici kiti kullanılması önerilir.

Günlük kullanım

Arabanızda giderken kullanmak için dezenfektan mendil veya el dezenfektanı bulundurun. Bu eşyaları da düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Küçük çocuklarınız varsa, tüm temizleyicileri ve dezenfekte edici ürünleri, erişimlerinden uzakta, kilitlenebilir bir depoda sakladığınızdan emin olun.

Kendi Gazımı Pompalamak Güvenli mi?

Arabanızı kullanmak, hatta ortak araç kullanmak, koronavirüse potansiyel maruz kalmanızı beklediğinizden daha fazla artırır. Arabanızı eskisi kadar sık ​​kullanmıyor olsanız bile, benzin veya şarj istasyonuna bir yolculuk yine de kaçınılmaz.

Birçok benzin istasyonunda, kendi hastalık kontrol önlemlerine ek olarak, müşterilerinin gaz pompalarken kullanması için tek kullanımlık eldivenler veya el dezenfektanı bulunur. Buna rağmen, hem gaz pompası kolu hem de ödeme tuş takımlarının hem yüksek temas hem de yüksek temas alanları olduğu gerçeği devam etmektedir.

İdeal olarak, onlarla temas kurmadan önce hem pompa kolunu hem de ödeme tuş takımını silmelisiniz. Alkollü mendillere erişiminiz yoksa, bir tutam kağıt havlu yapacaktır. Daha sonra ellerinizi sterilize edin veya aracınızın içine herhangi bir bakteri bulaşmasını önlemek için sabun ve suyla yıkayın.

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? 

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? Covid-19 birçok insana maddi manevi zarar verdi.

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır?  Kapanış İpuçları

 • Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? Sabun en iyi arkadaşınızdır – sert kimyasallar içermez ve koronavirüsü öldürmede etkilidir
 • Tüm yüksek temas alanlarına öncelik verin
 • Alkol veya ağartıcı içeren ürünlerden kaçının
 • Temizlik ürünlerinizin üzerinde yazan “ıslak süreye” dikkat edin; etkili olması için birçok ürünün silinmeden önce birkaç saniye bırakılması gerekir.
 • Nemin çok uzun süre oturmasına izin vermeyin yoksa küf kokusu bırakır
 • Kağıt havlular ve dokular yüzeyleri çizebilir ve bundan kaçınılmalıdır.
 • Kurumasını önlemek için bir deri nemlendirici veya yenileme seti kullanmanız gerekebilir.

Araç Dezenfeksiyon Nasıl Yapılır? Toplu taşıma

IBM, Nisan ayında 25.000’den fazla insana COVID-19’un yaşam tarzlarını ve gelecekte ulaşımla ilgili duygularını nasıl etkilediğine ilişkin bir anket yaptı . Kabaca yüzde 28’i toplu taşımayı o kadar fazla kullanmayacaklarını söyledi. Yüzde 20’si ise toplu taşımayı tamamen bırakacaklarını söyledi. Ankete katılanların yarısından fazlası, ya araç paylaşım uygulamalarını daha az kullanacaklarını ya da tamamen kullanmayı bırakacaklarını söyledi.

Ankete katılanların yaklaşık %28’i toplu taşıma araçlarını daha az kullanacaklarını söyledi. %50’den fazlası, araç paylaşım uygulamalarını daha az kullanacaklarını veya kullanmayı tamamen bırakacaklarını söyledi.

Arabaların günlük bir ihtiyaç olduğu kırsal alanlar ve banliyö toplulukları, telekomünikasyon ve teslimat hizmetleri lehine büyük değişimler gördü. IBM’in araştırması, Kuzeybatı merkezli tüketicilerin yüzde 40’ının artık evlerine mal gönderme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Yüzde 75’i pandemi sonrası uzaktan çalışmaya devam etmeyi umuyor. Ankete katılan her dört kişiden biri bundan sonra sadece kendi arabasını kullanacağını belirtti.

Günlük ulaşımdaki bu değişikliğin sonu görünmeyen şehirler, altyapının yeniden tasarımına yönelik talebin artmasını bekleyebilir. Taşıtlar ulaşım için kendi araçlarına güvendikçe, yeni bisiklet şeritlerine ve genişletilmiş yollara olan ihtiyaç kesinlikle artacaktır.

Okuyunuz: Kurumsal Oto Ekspertiz