Araç fiyatlarının şu anki dönemde donanımsal olarak belirli farklılıkları barındırıyor. Bu farklar her araç modeli için geçerli bir kavramdır. Çünkü Peugeot arabaları veya Fiat arabaları birbiriyle tamamen bağımsız olsa da aslında parçaları aynıdır. Bunu açıklamak gerekirse ilk önce yapılması gereken aracın kaputunu açmaktır. Açıldığı takdirde bazı arabanın parçalarının aslında başka arabalardan takıldığı anlaşılıyor. Örnek olarak L300 dediğimiz eski model bir arabanın parçasını yeni model bir arabanın parçası ile enjekte etmek oldukça zahmetlidir ve yanlış olacaktır. Ancak yeni çıkan arabaların birbirleri arasında mukayese edildiği takdirde parça uyumu görülecektir.

Araç Fiyatları ve Donanımsal Farklılıklar

Arabalarda döneme genel baktığımızda değişik özelliklerin olduğu görülüyor. Fiyat olarak donanımsal farklılıkları nesillere göre değişebilir. Ancak arabanın parçaları genel olarak kendi üzerinden değişir. Yani bir arabanın kaputu yine kendi üzerinde farklı modelleri meydana getirir. Bunu açıklamak gerekirse bir arabanın kaputunun parçasının bir bütün olduğunu ve bu parçanın eğilip bükülebilir özelliklerini olduğunu hatırlamak gerekir. Yani sadece parçayı eğip biçerek yeni model olarak karşımıza çıkartılabilir.

Araçların Belirli Zaman Aralıklarındaki Değişimi

Araçların donanım olarak değişik özellikleri bulunuyor. Örnek olarak Mercedes Bir arabayı karşımıza aldığımızda eskisinde daha çok parçalarını değiştiğini görebiliriz. Hatta elektrikli, yani Hibrit modellerinin ortaya çıktığı biliniyor. Son dönemde dünyada yakıtların azalmasıyla Hibrit dediğimiz araç modellerinin daha çok piyasaya çıktığında da göreceğiz. Çünkü elektrikli araçlara gösterilen ilginin fazla olması ve elektriğin devamlı olarak dönüşebilir olmasından, elektrikli arabaların daha çok piyasaya çıkmasını sağlanacaktır. Sadece Mercedes üzerinden gitmekte yanlış olacaktır. Çünkü BMW, Audi veya Hyundai gibi arabaların da aslında elektrikli arabalara yöneldiği biliniyor.

Araçlar geçmişe nazaran hız konusunda, konfor konusunda ve donanımsal olarak farklılıklara girdi. Öyle ki motorlar Eskiden çıktığından daha düşük seviyelerde çıkıyor. Ancak şu andaki motorlar 300 HP, 100 HP veya daha yüksek HP dediğimiz planlara göre çıkarılıyor. Üstelik bir arabanın alındığı bir ülkede araba yakıtını fiyatı yüksekse, elbette arabanın motoru düşük alınacaktır. Talep olarak da düşük motorlu araçlara gidilecektir. Bu unsurun olan araçların kötü olduğu anlamına gelmez.

Araç Fiyatları ve Donanımsal Farklılıklar

Araç Fiyatları ve Donanımsal Farklılıklar

2. El Araçlardaki Fiyat Performans Dengesi

2. el araçlarda fiyat performans dengesi genel olarak değişkenlik gösterir. Çünkü aracın nerede olduğu, hangi modeli olduğu veya kilometresini ne olduğu oldukça önemlidir. Bu dönemde çokça sorulan sorulardan bir tanesi de kilometredir. Ancak buna bakmaktansa ekspertiz dediğimiz rapora bakmak daha mantıklıdır. Çünkü bu raporun aslını yaşattığı aşikârdır. Buna bakarak, eğer motor durumu yüksek seviyelerde ise yani de %80 gibi rakamların üzerindeyse herhangi bir sorun teşkil etmez ve döneme göre model fark etmeksizin alınabilecek bir arabadır.

Aslında bakarsanız günümüzde fiyat performans dengesi açısından bu iyi veya kötü dememiz tamamıyla yanlış olacaktır. Çünkü araç fiyatları kötü arabalarda bile çok yüksek seviyelerde. Yani eskiden araç fiyatları bu kadar yüksek değildi ve her ailenin alabilecek durumu vardı. Bu yüzden aracın alımında veya satama işleminde herhangi bir sorun yaşanmadı. Üstelik bu düzen devam etseydi, bugün sürekli olarak al sat yapan insanlar da piyasada bulunurdu. Eğer herhangi bir sorun çekmemek için araba almak isteniyorsa dönemimizde araç şekline bakmaktansa arabanın kalitesine bakmak fiyat-performans dengesini kurmak için en makul yöntemdir

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç alırken dikkat edilmesi gereken birkaç tane yer var. Bunlardan bir tanesi de aracın kalitesine bakmak. Yani aldığımız araçta belli başlı problemler varsa zaten o araçtan uzak durmamız gerekiyor. Eğer araç belirli zaman aralıklarında sorun yapacaksa, bu aracı baştan anlamamak en doğru yöntemdir. Yani İlk arabayı alanlar genel olarak şekilcilik yaparlar, fakat şekilci bir tutumdansa kaliteli bir arabaya yönelmek daha mantıklıdır. Fiyat performans dengesi dediğimiz olay da burada meydana geliyor.

Araba alırken ilk başta dikkat etmemiz gereken ekspertiz raporludur. Eğer arabaya ekspertiz yapmazsak sonrasında çıkacak sorunlardan tamamı ile alıcı sorumludur. Bu yüzden arabanın alımı esnasında ekspertiz yapılmadır. Gerekirse sanayiye gidip bir ustaya da gösterilebilir. Yani motor, şase veya herhangi bir noktada ezilmesi yoksa arabanın alımı için herhangi bir sorun söz konusu değildir. Araba piyasası dönemimizde çok yüksek fiyatlarda olduğu için alırken en dikkat edilmesi gereken yöntemler kimden alındığıdır ve alım satım yaparken nelere bakıldığıdır.

Araç fiyatlarında Düşüş Olur Mu?

Şu anki dönemde araç fiyatlarında yüksek dediğimiz rakamlar mevcut. Yani eski model bir arabayı bile çok yüksek fiyatlar görebilecek dönemdeyiz. Fakat araçların bu kadar fiyatları yüksekken düşer mi veya düşmez mi? Gibi soruların sorulması da oldukça doğaldır. Şu anki dönemde ekonomistlerin yaptığı açıklamalara göre araç fiyatları kışın, yaza oranla daha fazla düşeceğidir. Ancak araç alan kişilerin aldıkları fiyatların altına bu araçları satmak istemeyeceği de olasıdır.

Araç alırken son dönemde belirli sorunların meydana gelmesi oldukça doğaldır. Çünkü ekonomik bunalımı dediğimiz dünya enflasyonun yükselmesi araç fiyatlarında da artışlara sebebiyet verdi. Özellikle Amerika, Türkiye gibi ülkelerde enflasyon oranlarının yükselmesi araçları oldukça etkiledi. Parçalarını da yüksek fiyatlara çıkması araçların ekstra fiyatlanmasını sağladı. Eğer araç fiyatları düşürülmek istemiyorsan ki böyle bir çaba da mevcut, aracın parçalarının fiyatlarının düşürülmesi en doğru olandır.

Araç Fiyatları ve Donanımsal Farklılıklar

Araç Fiyatları ve Donanımsal Farklılıklar

İleriye Dönük Araba Markaları

İleriye dönük araba markalarına baktığımız zaman aslında Audi, Ford, Mercedes gibi arabaların oldukça prim yaptığını biliyoruz. Ancak bu arabaların yanında statüsü orta seviye bir aile her arabayı alamıyor. Bu insanlar için aslında ilk önemli araba modeli Ford’dur çünkü Ford motor ömrü yüksek parça bakımından kolay bulunabilen ve az yakabilen araba modelleri arasındadır.

Ford gibi arabaların yanında alınması gereken bir başka arabada Peugeot denilebilir. Çünkü Peugeot’nun hem fazla tutulması hem de yakıt konusunda da rahat bir şekilde kullanım sağladığı biliniyor. Fiat Doblo tipi arabalar ise oldukça önemli dediğimiz araba türlerindendir. Sedan gibi türleri de mevcuttur ve aile için üretilen araba dediğimiz modelleri arasındadır. Biraz az yakan ve motor olarak da yüksek olan araba modelleri klasmanına Fiat modelleri kesinlikle girecektir.

Okuyunuz: En Uygun Araçlar

Hangi Araç Daha Çok Prim Yapar?

Gelecek olarak bakınca araç fiyatlarında belirli bir düşüş veya çıkış yaşanacak demek tamamı ile yanlış olacaktır. Çünkü bir aracın prim yapıp yapmayacağı veya o dönem tutulacağı bilinemez. Sadece Türkiye üzerinde bir araba alınacaksa bu arabanın motorunun düşük olması yakıt performansı açısından da herhangi bir sorunun bulunmaması gerekir. Özellikle motor düşük ve yakıt olarak az yakan bir araba bulunuyorsa elbette satış konusunda herhangi bir soru çekilmez.

Araba satışı yapmak isteyen kişiler ve ileriye dönük bir araba almak isteyen kişiler olabilir. İlk önce hangi arabayı almak istediklerini ve kaç motor gücü üzerinden bir araba satmak istediklerini bilmelidirler. Çünkü bir araba alınacaksa geriye dönüp bakılmalıdır. Arabanın motorunun düşük olması yakıt performansının da iyi olmasını sağlayacak ve ileride daha rahat satılabilecek bir araba durumuna gelecektir.