Araçlarda kullanıma ve doğa koşullarına bağlı olarak klima arızaları gerçekleşir. Bu durumda özellikle arabalarda klima üfleme ve soğutmama sorunu yaşanmaktadır. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda, klimada yaşanan ufak sorunlar dahi can sıkıcı olabilmektedir. Bu sorunlar büyük olasılıkla klima gazı olan Freon eksikliğinden kaynaklansa da, başka sorunlarda klimanın az soğutma nedenleri arasında olabilir. Bu yazımızda araç kliması soğutmuyor ya da klima neden soğutmaz diyenler için tüm nedenleri sıralayacağız.

Araba Kliması Soğutmuyor

Araba Kliması Soğutmuyor

Araç kliması neden soğutmuyor diyorsanız, bunun için öncelikle tamirciye gitmeniz gerekmiyor. Basit sorunlarda klima soğutmama nedenlerini analiz edebilirsiniz. Klima gazı, AC düğmesi, polen filtresi, sigorta, hava karışım kapağı ve fan bozulması gibi sorunlar klimanın soğutmama nedenleri arasında yer alır. Yapmış olduğunuz basit analiz sonucunda polen filtresi tıkanması gibi sorunlarda çözüm üretebilirsiniz. Sorun klima gazı, sigorta ve iç aksamdan kaynaklanıyorsa mutlaka sadece araç klima bakımı hizmeti veren bir servise gitmelisiniz.

Araba Kliması Nasıl Çalışır? 

İlk olarak 1939 yılında Packard marka otomotiv firması tarafından klima kullanım patenti alınmıştır. 1969 yılında tüm araçların %50’sinde klima var iken, bu oran 2010 yılına gelindiğinde %99’a ulaşmıştır. Günümüzde ise elektronik, manuel ve farklı klima sistemleri mevcuttur. Ancak çalışma sistemi birbirine benzerdir.

Klima gazı olan Freon kompresör yardımıyla sıkıştırılır. Kompresörün uyguladığı baskı gazın yoğunlaşmasına neden olur. Sıkışıp, genleşen gaz soğuk hava üretir. Soğuk hava metal klima boruları üzerinden fan yardımıyla araç içine iletilir. Tüm ısı yayma işlemi kondenser (yoğuşturucu) yardımıyla yapılır. Kondenser aynı zamanda mevcut gazı sıvılaştırma işlemini de gerçekleştirir. Klimaların çalışmasının temel prensibi, içeride ki nemli havayı alıp, kuru soğuk hava üflemektir.

Araç Kliması Soğutmuyor?

Yaygın sorunlardan birisi klima gazının eksik olması ya da tamamen tükenmiş olmasıdır. Ancak tek sorun bu değil ya da farklı bir sorun da olabilir. Bu nedenle araba kliması soğutmuyor diyenlerin, tüm nedenleri tek tek incelemesi gerekiyor. Klima gazının bittiğini düşünmek, 2. bir sızıntı yaşanması durumunda ek maliyet oluşturacaktır.

Herhangi bir çatlak ya da tıkanıklığı bireysel olarak fark etmeniz zor olabilir. Ancak bunların farkına varmanız ya da bilinçli olmanız doğru hizmeti almanızı sağlayacaktır. Sadece polen filtresinin tıkanıklığı bile hava üflenmesinin engellenmesine neden olur. Klima soğutsa bile az üfleme gibi problemlerle karşılaşılır. Şimdi klima neden soğutmaz diyenler için ana nedenleri inceleyelim.

Klima Neden Soğutmaz

Araç Kliması Neden Soğutmaz

Araç Kliması Neden Soğutmaz

Klima soğutmama nedenlerini 6 adet alt başlık halinde inceleyeceğiz. Araç klimasının birbirinden bağımsız ya da araç ile ilişkili bir çok parçası bulunmaktadır. Sorun aşağıdaki seçeneklerde görünmüyorsa, büyük olasılıkla araç çalışma mekanizması kaynaklı bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Örneğin; araç ortam sıcaklığına duyarlı klimalarda, sıcaklık ölçerin çalışmaması, klimanın devreye girmesini engelleyecektir. Şimdi klima neden soğutmaz diyenler için temel klima arızalarını sıralayalım.

Klima Gazının Bitmesi

Klima Gazının Bitmesi

Klima Gazının Bitmesi

Klimaların temel çalışma prensibi gazın sıkıştırılıp, serbest bırakılması üzerinedir. Serbest bırakılan gaz soğumaya başlar. Soğuyan gaz fan yardımıyla üflenerek araç kabinini iletilir. 2 ile 5 yıl arasında araç klima gazları zamanla azalmaya başlar. Herhangi bir kırık, çatlak ya da sızıntı yoksa durumu bu şekildedir. Ömrü 5 yıl kadardır. Sonra tekrar yenilenmesi gerekir.

Klimaların soğutmama nedenleri %90 olasılıkla klima gazı kaynaklıdır. Klima üflüyor ama soğutmuyor diyorsanız, klima gazından kaynaklı bir sorun yaşadığınıza emin olabilirsiniz. Bu durumda klima dolumu üzerinde hizmet veren bir otomotiv servisini ziyaret etmelisiniz. Dolum işlemi sonrası klimanız eski seviyesine gelecektir.

Polen Filtresi Tıkanıklığı

Tıkanmış Polen Filtresi

Tıkanmış Polen Filtresi

Dışarıdan gelen havanın araç içine ulaşmadan önce filtre edilmesini Polen Filtresi sağlar. Yani havanın süzüldüğü son aşamadır diyebiliriz. Bu noktada polen filtresi soğumaya engel bir durum teşkil etmez. Ancak tıkanıklık yaşanması durumunda hava geçişini engeller. Bu noktada soğuk hava gelse bile az üfleme sonucunda klima soğutmaz. Polen filtresi bakım esnasında yenilense bile, kontrol edilmesinde fayda vardır.

Klima Kompresörü

Klima Kompresörü Sorunu

Klima Kompresörü Sorunu

Kompresör tarafından gaza uygulanan baskının gücü, gazın soğuması sürecinden büyük öneme sahiptir. Herhangi bir güç azalması ya da kompresörde çalışma sorunu, klimanın çalışmamasına neden olacaktır. Bu durumun ana nedenleri arasında araç içi elektrik problemleri ya da motorun aşırı ısınması olabilir. Ancak conta kopması, kayış yırtılması, kompresör sızıntısı da incelenmesi gereken yaygın problemler arasındadır.

Elektronik Aksam Sorunu

Klima Elektronik Sorunları

Klima Elektronik Sorunları

AC sigortasının atmış olması ya da çalışmıyor olması, klima elektriğini doğrudan etkileyecektir. Elektrik gitmemesi sonucunda kompresör ce fanlar çalışmayacaktır. Bu durumda sıcak hava araç içinde dolaşmaya başlar. Ayrıca AC düğmesinin çalışmasını da etkiler. Denemek ve test etmek için AC sigortasını değiştirmek en kolay çözüm olacaktır. Diğer olabilecek nedenler ise, klima parçalarına giden elektrik kablolarının aşınması ve kopması olacaktır.

Kondenser Sorunu

Condenser ( Radyatör ) Sorunu

Condenser ( Radyatör ) Sorunu – Araç Kliması Soğutmuyor

Kondenser radyatöre benzer ve gazı yoğunlaştırma işlevi görmektedir. Görevi sıcak havayı soğuk havaya dönüşmektedir. Kondenser tarafından iletilen hava direk araç içerisine iletilmesini sağlar. Herhangi bir delik, çatlak ya da parça sorunu aracın aşırı ısınmasına neden olacaktır. Yapılacak olan fiziki inceleme ya da basınç testleri ile kondenser sorunu teşhis edilebilir.

Fan ve Isı Sorunu

Fan Sorunu

Fan Sorunu

Motorun aşırı ısınması, civata dağılması ve kırık gibi sorunlar fanın çalışmasını etkileyebilir. Bu durumda havanın iletilmesi imkansız gelir. Fandan kaynaklı olan sorunlar, kaputun açılmasıyla tespit edilebilir. Bu sorunun çözümü ve tespiti için mutlaka profesyonel yardım almanız gerecektir.

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor? 

Klimanın üflüyor olması elektronik arıza yaşanmadığı anlamına gelir. Fanlarda ve sigortada herhangi bir sorun olmadığına emin olabilirsiniz. Ancak klima üflüyor ama soğutmuyor ise klima gazının bitmiş olması en yüksek ihtimallerden birisidir. Bununla birlikte polen filtresinin tıkanması da soğuk havanın araç içine girmesini engelleyecektir. Ayrıca kompresörde yaşanacak olan güç kaybı sorunları, klima az soğutma nedenleri arasında yer alır.

Araba Dururken Klima Çalıştırmak 

Araç dururken ya da rölantideyken klima çalıştırılmaması konusunda bazı efsaneler bulunmaktadır. Klima gerekli elektriği araç motorunun ürettiği güçten almaktadır. Klimanın çalışması araç performansını etkilemektedir. Ancak araç dururken klima çalıştırmak, klimanın performansına dair herhangi bir etkide bulunmayacaktır.

Bazı eski araçlarda AC düğmesi açıkken, araç içinde sürtme sesi gelebilir. Bu yağlama ile ilgili bir sorundur. Ya da aracın marş almıyor olması gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Bu durumun ana nedeni araç sigortaları ile ilgilidir. Hem klima hem de aracın çalışması için gerekli akım sağlanmamış olur.

Klimadan Ses Gelmesi 

Klima çalışması sonrasında arabadan ya da klimadan ses gelebilir. Bunun nedeni her araç için farklı olabilir. Genellikle kompresörün uyguladığı baskı, fanların bozulması, kayışın yıpranması, conta eksikliği vb. durumlar klimadan ses gelmesine neden olabilir. Bu sesle ilgili çözüm bulmak için mutlaka bir tamirciye gitmelisiniz. Sesin bir uzman tarafından dinlenmesi, en doğru çözüm üretilmesini sağlayacaktır.

Klima Soğutmuyorsa Ne Yapılır? 

Bu süreçte sadece basit sorunlarda tamirciye gitmeden çözüm üretebilirsiniz. Klima gazı bitmesi ve diğer sorunlarda tamircinin yolunu tutmalısınız. Araç kliması soğutmuyor diyorsanız bu noktada en doğru karar yetkili bir servise danışmak.  Aracınızın markası Opel, Doblo, Mercedes ya da farklı bir firma olabilir. Herhangi bir klima ustasıyla da çözüm üretebilirken, yetkili servis de sizlere yardımcı olacaktır.

Experix Oto Ekspertiz merkezi olarak araç ekspertiz raporu oluşturulmasında çözüm üretmekteyiz. Risk almamak ve alanında uzman profesyonellerimizden hizmet almak için merkezlerimizle iletişime geçebilirsiniz.