Bartın Oto ekspertiz, tarafsız ve kurumsal tüm oto ekspertiz işlemlerinizde hizmetinizdedir. Firmamız deneyimli uzman kadrosu ile bireysel ve kurumsal hizmet vermektedir. Tüm oto ekspertiz ihtiyaçlarınız için Bartın Oto Ekspertiz firmasına güvenle başvurabilirsiniz. Firmamız tüm makine ve ekipmanlarıyla Türkiye’de oto ekspertiz alanında lider bir firmadır.

Bartın Oto Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz, Fransızca’daki expertise kelimesinden dilimize geçmiş bir kelimedir ve uzman, usta anlamına gelmektedir. Oto ekspertiz ise otomobil uzmanı, otomobil konusunda usta kişi demektir. Oto ekspertiz, size herhangi bir araba hakkında en güvenilir ve en detaylı bilgiye verebilecek kişidir. Günümüzde Bartın oto ekspertiz gibi ekspertiz firmalarında yasal olarak en az 2 ekspertiz uzmanının çalıştırılması gerekmektedir. Bu uzman ekspertizler otomobil sektörü ile ilgili detaylı bir eğitim sürecinden geçerler. Bir diplomaları veya sertifikaları vardır. Size çeşitli teknikler ve makinalar kullanarak aracınızla ilgili detaylı bilgiler verirler ve verdikleri bu bilgileri rapor haline getirirler. Bartın oto ekspertiz firması gibi uzman firmalar, aracınızın incelenmesine, sorunlarının ne olduğunun açığa çıkarılmasına veya gerçek değerinin belirlenmesine ihtiyaç duyduğunuzda size tarafsız ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır.

Oto Ekspertize Ne Zaman İhtiyaç Duyarız?

 • İkinci el araç satın alırken
 • Boşanma, iflas gibi durumlarda aracın gerçek değerinin belirlenmesinde
 • Sıfır veya 2. el bir araç ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda
 • Aracımızın çözülemeyen bir problemi varsa, problemin ne olduğunu bilmek istediğimizde

Bartın oto ekspertiz diğer uzman ekspertiz firmaları gibi, aracınızı ayrıntılı olarak inceler. Aracınızın boya işlemi görüp görmediğini, aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığını, aracın daha önce kaza geçirip geçirmediğini kısa zaman içinde belirleyerek size bu konuda güvenilir bilgi verir. Bartın oto ekspertiz, topladığı bu bilgileri, rapor haline getirerek size yazılı ve resmi bir belge olan oto ekspertiz raporu verir.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir? Oto Ekspertiz Raporu Neden Önemli?

Oto ekspertiz raporu, Bartın oto ekspertiz firması gibi uzman ekspertizlerin bir otomobili inceledikten sonra elde ettikleri tüm bilgilerin yer aldığı resmi bir rapordur. Bir oto ekspertiz raporu, bir aracın muayene sonucudur. Yasalara göre 2. el araç satışlarında ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelmiştir. Bu yasaya göre ikinci el araç satışlarında 8 yaşından küçük veya 160 bin km’nin altındaki tüm araçlar için oto ekspertiz raporu almak mecburidir. Bu yüzden oto ekspertiz raporu önemlidir. Eğer bir araç 8 yaşından küçük veya 160 bin km’nin altındaysa ekspertiz raporu olmadan satışı gerçekleştirilememektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Bartın oto ekspertiz gibi uzman firmalar, bir aracı çeşitli teknikler, ekipmanlar ve hatta makinalar kullanarak incelerler. Bu inceleme sırasında aracı çeşitli testlere tabi tutarlar. Bu testlerin birçoğu bilgisayar sistemli makinalardır. Fren testi, süspansiyon testi, yanal kayma testi, diagnostik testi gibi isimlerle bilinen bu testlerde araçla ilgili gerçek bilgilere ulaşılır. Bu bilgiler ise yazılı belgeye aktarılarak rapor haline getirilir. Bu yüzden oto ekspertiz raporları güvenilir raporlardır ve araçla ilgili gerçek bilgileri yansıtan resmi belgelerdir. Bartın oto ekspertiz gibi bir ekspertiz firmasından rapor almak istediğinizde, uzmanlar aracınızı çeşitli testlere tabi tutarlar. Aracınıza hangi testlerin uygulanacağı ise raporun amacına göre değişmektedir. İkinci el araçlar için başvurulan ekspertiz raporları için uygulanan testler ise standart hale getirilmiştir. Aşağıdaki listede ikinci el araç ekspertiz raporu almak için yaptırmanız gereken testleri bulabilirsiniz:

 • Motor Testi
 • Süspansiyon Testi
 • Fren Testi
 • Kaporta Boya Testi
 • Yanal Kayma Testi
 • Donanım Testi
 • Elektrik Kontrolü Testi
 • OBD Beyin Kontrolü Testi

Oto ekspertiz firmaları bu testler haricinde başka birçok test de uygulamaktadır. Ancak bu testler için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir. Bartın oto ekspertiz firmamızda yapılan 2. el araç ekspertiz raporu, tam kapsamlı bir oto ekspertiz rapor testidir ve tüm ekspertiz ölçüm testlerini kapsamaktadır. İkinci el araçlar için alınan rapor testleri için araçlar, emniyet kemelerinden koltuklara, motor aksamından frenlere kadar her yönüyle incelenmektedir. Aracın klima sistemi, direksiyon sistemi, tekerlekler, kaporta ve şanzıman aksamı detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu yüzden ikinci el araçlar üzerinde yapılan bu incelemeler, araçla ilgili en küçük ve önemsiz detayları bile açığa çıkarması açısından oldukça önemlidir.

Bartın Oto Ekspertiz

Bartın Oto Ekspertiz

Ekspertiz Hangi Testleri Uygular?

2019 yılında yürürlüğe giren ekspertiz yönetmeliğine göre, 2. el araçların satış işlemlerinin daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için 8 yaşın altındaki veya 160 bin km’nin altındaki araçlara ekspertiz raporu alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu rapora göre Bartın oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmaları, araçlara çeşitli testler uygulamaktadır. Bu testler sonucunda 2. el araçlar hakkında gerçek ve detaylı bilgilere ulaşılmakta ve aracı almak isteyen alıcılar için bu rapor, garanti belgesi niteliği taşımaktadır. Aracın ayrıntılı bir muayenesi olan başlıca ekspertiz testleri aşağıda listelenmiştir.

Boya Testi

Bartın oto ekspertiz gibi oto ekspertiz firmalarında 2. el araç testleri, boya testi ile başlamaktadır. Boya testi, aracın orijinal boyası dışında sonradan boyanmış kısımların tespit edilmesine dayanır. Aracın sonradan boyanan kısımlarında bir hasar olup olmadığı da bu test sonucunda belirlenir. Boya testi, mikron ölçüm cihazlarıyla aracın dış bölgesinde ve kaportada milimetrik ölçümler yapılarak gerçekleştirilir.

DYNO Testi

Dinamometrenin kısaltılmışı olan DYNO testinde aracın motorunun performansı ölçülmektedir. Bartın oto ekspertiz gibi firmalarda Dyno testi, motorun gücü, tekerleklerin gücü gibi değerlerle birlikte akünün de incelenmesi ve araçta kullanılan yağ oranlarının tespit edilmesiyle yapılır. Araçta motorla ilgili bir performans sorunu varsa bu sorunun nereden kaynaklandığını öğrenmek için çeşitli ekipmanlar yardımıyla fren, motor aksamları, radyatör, tekerlekler gibi tüm ayrıntılar mercek altına alınır.

Motor Testleri

Bartın oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmalarında uygulanan en önemli testlerden biri de motor testleridir. Motor testleri, aracın abs sistemini, göstergelerin kontrol edilmesini, enjektörlerin incelenmesini de kapsar. Araç bilgisayarlı makinaya bağlanarak ayrıntılı olarak incelenir ve aracın motor aksamlarında bir sorun varsa ortaya çıkarılır.

Süspansiyon Testi

Bartın oto ekspertiz firmalarında 2. el araçlar için alınan ekspertiz raporları için uygulanan testlerden bir diğeri ise süspansiyon testidir. Süspansiyon testi, aracın yol tutuşunu, inceler. Araç, makinalar yardımıyla incelenerek süspansiyon performansı değerlendirilir ve süspansiyonda herhangi bir arıza olup olmadığına bakılır. Süspansiyon testi genellikle 4 aşamada tamamlanır.

 • Tekerleklerin tutunma gücü test edilir
 • Tekerleklerin tutunma frekansları test edilir
 • Her bir tekerleğin ağırlığı ölçülür ve her bir tekerlek teste tabi tutulur
 • Aracın ağırlığı ölçülür ve dört tekerleğin aynı anda performans değerlendirmesi yapılır.

Yanal kayma Testi

Bartın oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmalarında uygulanan bir diğer test, yanal kayma testidir. Yanal kayma testi, aracın kayma değerlerinin ölçülmesi amacıyla, ekipmanlar yardımıyla yapılır.

Fren Testleri

Bartın oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmalarının uyguladığı diğer bir test ise fren testleridir. Ekspertiz raporları için büyük önem taşıyan fren testleri birçok aşamadan oluşan detaylı bir değerlendirme testidir. Fren balataları, kaliper, fren diski gibi aracın güvenliği ile ilgili tüm fren aksamları incelenir ve hatalar varsa belirlenir. Frenlerin performans testleri de bu testler ile ayrıntılı bir şekilde değerlendirilir.

Diagnostik Test

Diagnostik test, Bartın oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmalarında uygulanan en önemli testlerden biridir. Diagnostik testte araç diagnoz cihazına bağlanır ve bilgisayar ekranından aracın tüm elektronik ve dijital aksamı detaylı bir şekilde incelenir. Bu test ile aynı zamanda aracın daha önceki zamanlarda tutulmuş tüm arıza kayıtları da görüntülenir.

Akü Testi

Bartın oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmalarında uygulanan bir diğer öenmli test ise akü testidir. Aracın akü aksamının detaylı bir şekilde incelendiği bu testte, akü, akü hortumları, akünün voltajı, şarj durumu gibi temel değerler incelenir ve akü ile ilgili ayrıntılı bir rapor oluşturulur.

Oto Ekspertiz Testleri Ne Kadar?

Oto ekspertiz testleri firmadan firmaya, kullanılan yöntemlere, ekipmanlara ve makinalara göre değişiklik göstermektedir. Bartın oto ekspertiz firması başta olmak üzere ekspertiz firmalarında yapılan başlıca araç inceleme testleri ve ücretleri yaklaşık olarak aşağıdaki listede gösterilmiştir.

Fren testi, fren kontrolleri testi 100 – 200 TL

Süspansiyon testi, amortisör testi 100 – 200 TL

Genel mekanik aksamlar testi 150 – 300 TL

Aydınlatma (farların) testi 50 – 100 TL

Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının testi 50 – 100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi 20 – 40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri 300 – 600 TL

Lastiklerin test edilmesi 20 – 40 TL

Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk testleri 100 – 200 TL

Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam testleri 100 – 200 TL

İç Kontrol Testleri 100 – 200 TL

Elektronik Testler ( diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle) 100 – 200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri 150 – 300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları 800 – 1000 TL

Ekspertiz Yanlış Rapor Verirse Ne Olur?

İkinci el araç satışlarında araçta daha önce meydana gelmiş olan hasarların bilinmesi çok önemlidir. Hasar bilgisi dışında aracın kaç km’de olduğu, motoru, boyası vb. kritik bilgilerin doğruluğu da aracın fiyatının belirlenmesinde temel etkendir. Bu yüzden alıcı ve satıcılar, araçların gerçek değerinin belirlenmesinde ekspertiz raporunu dikkate alırlar. Peki bir ekspertiz raporu hatalı düzenlenirse ne olur?

Bazı ekspertiz firmalarının verdiği raporlarında, araçta var olan arıza ve sorunlar görünmemekte, ekspertiz raporu hatalı olarak düzenlenebilmektedir. Böyle bir durumda hem ekspertiz firması hem de raporu veren ekspertiz uzmanı birlikte sorumlu olmaktadır. Ekspertiz raporunun hatalı olduğundan şüphelenen kişiler, Ayıplı Hizmet/Hizmet Standardına veya Teknik Düzenlenmesine Aykırı Olarak İfa Edilmesi gerekçesiyle İl Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirler. Eğer ekspertiz yanlış bir rapor verirse, 2. el araç almak isteyen kişileri yanıltacak bilgiler verirse hukuki olarak cezalandırılmaktadır. Eğer ekspertizin vermiş olduğu hatalı rapor, bilinçli olarak müşteriyi yanıltmak amacını taşıyorsa, ekspertizler “dolandırıcılık suçu” ve “özel belgede sahtecilik suçu” ile cezalandırılmaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Bartın oto ekspertiz gibi güvenilir ve tarafsız firmalara başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Oto Ekspertiz Zorunlu mu?

30331 sayılı yönetmeliğin 14. maddesi uyarınca düzenlenen ekspertiz raporları, 8 yaşından büyük ve 160 bin km’nin üzerindeki araçlar için zorunlu değildir. Ancak bir araç 8 yaşından küçükse ve 160 bin km’nin altındaysa, aracın satışı yapılırken oto ekspertiz zorunludur. Ancak aracın yaşı ne olursa olsun, araçla ilgili gerçek bilgileri öğrenmek için bir ekspertize başvurmanız gerekir. Bu yüzden aracınızın yaşı veya km’si ne olursa olsun, tüm 2. el araç satışlarında ekspertiz yaptırmanız önerilmektedir. Bartın oto ekspertiz, tüm ikinci el araç incelemelerinizde hizmetinizdedir.

İkinci El Araçlarda En Çok Görülen Hatalar

 • Aracın hasar kaydının bulunması veya araçta değişen parçaların olması
 • Aracın şasesinde bozulma ve eğilme olması
 • Radyo, kapı, far, camlar gibi aksesuarlarda bazı özelliklerin çalışmaması
 • Aracın şanzımanında, süspansiyonunda, motorunda, yakıt sisteminde arızalar olması
 • Kilometresinin hile yapılarak düşürülmüş olması
 • Fren, balata veya yağ sisteminde arızalar olması
 • Motorun performansının düşük olması
 • Aracın fazla yağ yakıyor olması
 • Aracın fazla yakıt harcıyor olması

Oto Ekspertiz Raporu Neden Zorunlu?

İkinci el araç satışlarında yaşanan problemler, Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan şikayet başvuruları ve açılan davaların bir sonucu olarak oto ekspertiz raporu Türkiye’de 1 Nisan 2019 tarihinde zorunlu hale getirilmiştir. Oto ekspertiz raporu zorunlu hale getirilmeden önce, 2. el araç satışlarında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2. el kara taşıtları ticareti hakkında yönetmeliği uygulanıyordu. Bu yönetmeliğe göre, satıcılar 2. el araçlarının satışında alıcıya bir garanti belgesi vermek zorundalardı. Bu garanti, aracın satışının yapıldığı tarihten itibaren 3 ay boyunca geçerliydi. Ancak bu yönetmelik, 2. el araç satın alan kişileri tam anlamıyla koruyamıyordu. Çünkü 3 aylık süreden sonra ortaya çıkan elektronik arızalardan veya aracın motor aksamında meydana çıkan hasarlardan satıcı sorumlu tutulamıyordu. Yeni yönetmelikte ise şanzıman, motor aksamları, elektrik sistemi gibi araçla ilgili tüm ayrıntılar garanti kapsamına alınmıştır. Aracı satan kişi, yeni yönetmeliğe göre aracına ekspertiz raporu almak ve aracının ilerleyen zamanda alıcı için sorun oluşturmayacağını kanıtlamak zorundadır. Bu yüzden 2. el araç satışlarında aracın ekspertiz masraflarını da aracın satıcısı karşılamaktadır. Bartın oto ekspertiz, 2. el araç satışlarınızda aracınızı güvenli ve tarafsız bir şekilde inceleyerek ekspertiz raporu düzenlemektedir.

İkinci El Araba Satışlarında Ekspertiz Raporu Nereden Alınmalı?

2019 yılında yürürlüğe giren ekspertiz raporu yönetmeliğine göre, oto ekspertiz raporunun bir kopyası notere ibraz edilir. Ancak 8 yaşın üzerindeki veya 160 bin km’nin üzerindeki araçlar, ekspertiz raporundan muaftırlar ve bu araçlar için ekspertiz raporu almanıza gerek yoktur. İkinci el araç satışlarınızda mağdur olmamak için oto ekspertiz raporunu, bakanlık tarafından yetki verilmiş Bartın oto ekspertiz gibi uzman firmalardan almanız tavsiye edilmektedir.

Bartın Oto Ekspertiz

Bartın Oto Ekspertiz Fiyatları 250 lira ile 1350 lira arasında değişmektedir.

Bartın Oto Ekspertiz Paketleri arasında Conta Testinden, Kaporta, Motor ve Airbag Kontrollerine kadar tüm paketler mevcuttur.

Bartın Oto Ekspertiz Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Bayisi ve Kurumsal bir Markadır.

Bartın Oto Ekspertiz Garantili olarak oto ekspertiz hizmeti sunmaktadır?

Bartın Oto Ekspertiz Notere Yakın bir Mesafesindedir.