Batman Oto Ekspertiz

Batman Oto Ekspertiz, uzman kadrosu ve tarafsız raporlarıyla tüm Türkiye’ye ekspertiz hizmeti vermektedir. İkinci el araç alış ve satışlarında araçlarınızın gerçek değerini belirlemek için Batman Oto Ekspertiz firmamıza güvenle başvurabilirsiniz. Batman oto ekspertiz sertifikalı uzman ekspertizleri ve son model ekspertiz cihazlarıyla hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiş bir kelimedir. Anlamı ise uzman, usta, bir konuda detaylı bilgi sahibi kişi demektir. Oto ekspertiz ise kısaca otomobil konusunda uzman kişi anlamına gelmektedir. Günümüzde oto ekspertizler, sıfır veya 2. el araçları çeşitli teknikler, ekipmanlar ve makinalar kullanarak ayrıntılı olarak inceleyerek araç hakkında detaylı bilgi edinen ve edindiği bu bilgileri rapor haline getiren kişi anlamında kullanılmaktadır. Oto ekspertizler, Teknik Yüksek Okul mezunu veya sertifikalı uzman kişilerdir. Oto ekspertiz ise bir aracı hasar bilgisi, boya bilgisi, fren aksamlarının durumu, motorun performansı gibi pek çok yönden inceleme işlemidir. Oto ekspertiz işlemlerinde araç daha önce kaza yapmış mı, hasar almış mı, aracın kilometresiyle oynanmış mı gibi birçok sorunun yanıtı kesin olarak öğrenilir ve bu bilgiler rapor haline getirilir. Batman oto ekspertiz firmaları gibi uzman ve tescilli firmalarda gerçekleşen oto ekspertiz işlemleri, bir aracın muayenesini yapmak ve araçla ilgili tüm bilgileri açığa çıkarmak için uygulanır.

Batman Oto Ekspertiz firması gibi uzman firmalar, kendilerine başvuran araçların iç ve dış özelliklerini, mekanik ve dijital aksamlarını inceleyerek araçta arızalı parçaları tespit eder ve ne yapılması gerektiğini de bildirirler. 2019 yılında çıkarılan oto ekspertiz yönetmeliğine göre ülkemizde 8 yaşın altında olan veya 160 bin km’nin altında olan araçların satışlarında ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirilmiştir. İkinci el araçlar için ekspertiz raporu almak ancak tarafsız ve güvenilir ekspertiz firmaları tarafından alınmalıdır. Çünkü tarafsız ve güvenilir firmalar size araçla ilgili tüm sorunları ve bilgileri saklamadan bildirir ve bu bilgileri yazılı belge halinde size sunarlar. Önceki yıllarda ekspertiz işlemleri oto tamircileri ve çeşitli firmalar tarafından yürütülmektedir. Ancak geçmişte üretilen araçların aksamları günümüzden çok daha basit ve mekanikti. Günümüzde üretilen araçlar ise tamamen bilgisayarlı sistemlerdir ve bu araçları dışarıdan inceleyerek bilgi edinmek neredeyse imkânsızdır. Günümüzün bilgisayar sistemli araçlarını incelemek için bilgisayar sistemli makinalar ve ekipmanlar kullanılmaktadır. İkinci el araçlarda hem aracın gerçek değerinin belirlenmesi için hem de araçta var olan sorunların ortaya çıkarılması için bu raporu bilgisayar sistemli ekipmanlar kullanan güvenilir ve sertifikalı bir ekspertiz firmasından almanız gerekmektedir. Ayrıca aldığınız ekspertiz raporunun resmi ve geçerli bir rapor olması için bu raporu sadece bakanlık onaylı firmalardan almalısınız. Oto ekspertiz raporu almak için Batman oto ekspertiz firmamıza başvurabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Ne İşe Yarar?

Batman Oto Ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmalarında oto ekspertiz işlemleri uygulanarak bir araçla ilgili tüm bilgiler elde edilmektedir. Bu bilgiler ise tarafsız, profesyonel uzman ekspertizler tarafından yorumlanmakta ve rapor haline getirilmektedir. Oto ekspertiz raporunda aracın durumu hakkında detaylı bilgi ve yönlendirmeler yer alır. Oto ekspertiz sayesinde araçla ilgili tüm sorunlar hakkında güvenilir bilgiler elde edilir. Bu sayede gelecekte araçta meydana gelebilecek tüm sorunlarla ilgili önceden bilgi sahibi olup önlem almak mümkün hale gelmektedir. Özet olarak bir check-up işlemi olan oto ekspertiz, aracın detaylı bir muayene işleminden geçirilmesidir. Oto ekspertiz işlemi, Batman oto ekspertiz gibi uzman ve sertifikalı ekspertiz firmaları tarafından yapılmalıdır.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırmalıyım?

Batman oto ekspertiz gibi uzman ekspertiz firmaları tarafından yapılan oto ekspertiz işlemi, araç alım ve satım işlemlerinde araçta herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek ve aracın gerçek değerini belirlemek için yaptırılması gereken bir işlemdir. Bunun yanı sıra bazı antika araçların da gerçek değerinin belirlenmesinde oto ekspertiz, sıklıkla tercih edilen bir işlemdir.  Oto ekspertiz daha çok ikinci el araç satışlarında tercih edilen bir işlem olsa da, oto ekspertiz yaptırmanın birçok sebebi vardır.

Oto Ekspertiz Ne Zaman Uygulanır?

•             2. el araç satışlarında

•             Boşanma ve iflas gibi yasal konularda aracın değerinin belirlenmesinde

•             Araçta tespit edilemeyen bir sorun olduğunda

•             Bir aracın gerçek değerinin belirlenmesinde

•             Sıfır araçlarda fabrikasyon hatalarının olup olmadığının belirlenmesinde

•             Araç kaza yaptığında hasarın belirlenmesinde

Oto-Ekspertiz Randevu Al

Oto Ekspertiz Neden Önemli?

İkinci el araç satarken veya araç satın alırken oto ekspertiz yaptırmak son derece önemli bir işlemdir. Oto ekspertiz, aynı zamanda aracınızın piyasa değerini gerçek ve tarafsız olarak belirlemenizi de sağlamaktadır. Aracınıza oto ekspertiz yaptırmanızın en büyük avantajı ise ekspertizin belirlediği arızaların tamir ücretini sigorta şirketinizin karşılayacak olmasıdır. Oto ekspertiz yaptırmak, özellikle ikinci el araç satın alırken gerekli ve son derece önemli bir işlemdir, çünkü kaza kaydı olmayan, sel altında kalmış, hasar görmüş araçlar günümüzde sadece oto ekspertiz ile tespit edilebilmektedir

Oto Ekspertiz Zorunlu mu?

İkinci el araç satışlarında bazı araçlarda fiyat yükseltmek için aracın km’siyle oynanmakta ve aracın daha önce kaza yaptığı, hasar aldığı, su altında kaldığı gibi bilgiler gizlenmektedir. Dışarıdan bakıldığında hiçbir sorunu yokmuş gibi görünen yeni bir araçta, bir yıl içinde birçok arıza meydana gelebilmektedir. Gelecekte yüksek masraflardan kaçınmak için bir tedbir olarak mutlaka 2. el araçlarda ekspertiz yaptırılmalıdır. 2019 yılından itibaren yeni yönetmelikle birlikte oto ekspertiz yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir.  Yeni yönetmeliğe göre 8 yaşından küçük veya 160 bin km’den az olan araçların satışlarında aracı satan kişinin ekspertiz raporu alması yasal olarak zorunludur. Ancak gelecekte mağdur olmamak için sadece 8 yaşından küçük araçlara değil, yaş ve km sınırı gözetmeden almak istediğiniz her araca Batman Oto Ekspertiz gibi uzman firmalara başvuru yaparak ekspertiz raporu almalısınız.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Batman oto ekspertiz gibi ekspertiz firmalarında, özellikle ikinci el araç alış ve satış işlemlerinde, aracın durumu, km’si, yaşı, motoru, fren, yakıt, elektronik aksamlar gibi tüm parçaların incelenip araç hakkında bilgi toplanması sonucunda elde edilen bilgiler rapor haline getirilir. Bu rapora, oto ekspertiz raporu denir. Oto ekspertiz raporu, araç alış ve satış işlemlerinde alışverişin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan yasal bir belgedir. 2019 yılında kabul edilen yönetmelikle, 8 yaşın altındaki ve 160 bin kilometreden az araçların satışında oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelmiştir. Bu yönetmeliğin çıkarılmasının nedeni, ikinci el araç ticaretinde hasarlı araçların boyanarak ve araçlarda çeşitli işlemler uygulanarak alıcıları aldatma yoluna gidilmesiydi. Bu yönetmelikle birlikte araçlarda yapılan sahtekârlıkların önüne geçilmiş oldu. Günümüzde oto ekspertiz raporu sayesinde bir aracın hasarlı olup olmadığı kolaylıkla belirlenmektedir. Bu sayede alıcılar, bu rapor ile güvence altına alınmaktadır. Oto ekspertiz raporu, Batman Oto Ekspertiz gibi TSE belgeli oto ekspertiz firmaları tarafından verilmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Resmi Bir Belge mi?

Batman Oto Ekspertiz firmamız gibi TSE belgesi olan ekspertizlerden alınan oto ekspertiz raporları resmi bir belgedir. Ancak ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde TSE belgesi olmayan bir ekspertiz firmasından alınan ekspertiz raporlarının yasal bir geçerliliği bulunmamaktadır. TSE belgesi, hizmette yeterlilik belgesidir. TSE belgesine sahip olmayan ekspertiz firmalarının oto ekspertiz işlemlerinde yasal bir belge verme yetkileri yoktur. İkinci el araç alım ve satım işlemleri hakkında çıkarılan yönetmeliğe göre, 8 yaşını ve 160 bin km’yi geçmeyen araçlarda noter onaylı ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirilmiştir. TSE belgesi olmayan oto ekspertiz firmalarının yaptığı testler ve raporlar yasal olarak geçersiz sayılmaktadır. Bu yüzden aracınıza oto ekspertiz yaptırırken, mutlaka Batman oto ekspertiz gibi TSE belgeli firmalara başvurmalısınız.

Batman Oto Ekspertiz’de Nasıl Ekspertiz Yapılır?

Bir aracı satın almak istediğinizde yapmanız gereken ilk şey, almak istediğiniz araçla birlikte TSE belgeli bir oto ekspertiz firmasına başvurmak olmalıdır. Oto ekspertiz, bir araca çeşitli testler uygulanarak yapılan bir işlemdir. Bu testler, teknolojik cihazlar ve bilgisayarlı makinalar ile uygulanmaktadır. Güvenilir ve uygun fiyatlarda araç testleri için ekspertiz paketlerimiz için Batman Oto Ekspertiz firmamıza başvuru yapabilirsiniz.

Batman oto ekspertiz firmamıza başvurduğunuzda, aracınız çeşitli aşamalardan oluşan testlerden geçirilir. Bu ekspertiz testleri, son model cihaz ve bilgisayar sistemli makinalarımızla yapılmaktadır. Aracınız öncelikle motor testine alınmakta, bu aşamada motorun performansı ve tüm motor aksamları incelenmektedir. Daha sonra, aracın kaporta ve boyası hasarlı olup olmadığını belirlemek için milimetrik cihazlarla kontrol edilmektedir. Daha sonra aracın yol tutuş gücü, tekerlek gücü, fren aksamları, tekerlekler ile aracın iç yapısı da detaylı olarak incelenmektedir. Firmamızda ayrıca diagnostik test cihazı ile aracınızın tüm elektriksel ve dijital donanımı da incelenmektedir. Batman oto ekspertiz firmamızda detaylı bir şekilde yapılan bu incelemeler sonucunda elde ettiğimiz bilgiler titizlikle raporlanmakta ve bilginize sunulmaktadır. Batman Oto Ekspertiz, geçmişten gelen tecrübesi, güvenilir ve tarafsız hizmet ahlakıyla tüm Türkiye genelinde hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

Batman oto ekspertiz firmamızda tüm incelemeler çeşitli aşamalarla yapılmaktadır. Firmamızda uygulanan başlıca ekspertiz testleri ise; yanal kayma testi, fren testi, süspansiyon testleri, diagnostik test, motor testleri, boya ve kaporta testleri gibi temel testlerdir.

  • Yanal Kayma Testi
  • Araç Altı Kontrol Testi
  • Fren Testi
  • Diagnostik Test
  • Süspansiyon Testi
  • Motor performans testi
  • OBD Beyin Testi
  • Dyno Testi
  • Boya Testi ve Kaporta Testi
  • Lastik Derinlik Testi

Yanal Kayma Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda, yanal kayma testi rot balans ayarını test eden yanal kayma cihazı ile yapılmaktadır. Cihaz, aracın 1 km boyunca araçta meydana gelen sapmaları hesaplamakta ve hataları belirleyip rapor haline getirmektedir.

Araç Altı Kontrol Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda aracınız araç lifti ile kaldırılarak aracınız alt kısmı ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmektedir.

Fren Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda fren testi aşama aşama uygulanan bir testtir. Fren testinde fren diski, kaloper, fren aksamları detaylı bir şekilde bilgisayar sistemli makine ile incelenir.

Diagnostik Test

Batman oto ekspertiz servisimizde elektronik cihazlarla araçtaki elektronik sistemler incelenir. Araçtaki aksamlar hakkında kayıtlı arızalar da bu test ile tespit edilmektedir.

Diagnostik Test Cihazı Ne İşe Yarar?

Motor elektroniğinin kontrol edilmesi

ABS/Traksiyon Kontrol/ESP’de parametrelerin kontrol edilmesi

Klima Sisteminin Kontrol Edilmesi

Hidrolik, elektrikli direksiyonun kontrol edilmesi

Aracın bilgisayarının kontrolü

Alarm sisteminin kontrol edilmesi

Far Ayarlarının kontrol edilmesi

Elektronik el freninin kontrol edilmesi

Dış Aydınlatmaların kontrol edilmesi

Akünün kontrol edilmesi

Dizel yakıt yönetiminin kontrol edilmesi

Süspansiyon Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda süspansiyon testinde aracınızın güvenli sürüşü için gerekli olan yol tutuşu incelenir. 

Motor Performans Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda motor performans testi, bilgisayar sistemli test cihazı ile uygulanmaktadır. Motorun performansını etkileyen tüm aksamlar, bu cihaz ile kontrol edilmekte, motorun performansı detaylı olarak ölçülmekte ve elde edilen bilgiler rapor haline getirilmektedir.

OBD Beyin Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda OBD beyin testi, aracınızı bilgisayarlı test cihazımıza bağlayarak aracın ana kartının incelenmesiyle uygulanır. OBD adı verilen aracın temel sistemi cihazla taranarak varsa hata ve arızalar saptanır. Tespit edilen tüm bilgiler ise rapor haline getirilir.

Dyno Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda dyno testi, bilgisayarlı test cihazımızla yapılmaktadır. Dyno testi ile aracınızın tork gücü ve hızlanma kapasitesi ölçülmektedir.

Boya ve Kaporta Testi

Boya ve kaporta testi, oto ekspertiz incelemelerinde en önemli testlerden biridir. İkinci el araçlarda hasar görmüş ve kazalı araçlar yeniden boyanmakta, aracın kaza geçirdiği ve hasar aldığı gizlenmektedir. Ancak boya ve kaporta testi ile bir aracın hasarlı olup olmadığı kolayca tespit edilmektedir. Batman oto ekspertiz firmamızda boya ve kaporta testi, milimetrik cihazlar kullanılarak uygulanmaktadır. Hassas cihazlarla aracın orijinal boyası ile daha sonra boyanmış alanlar tespit edilmekte, boya ve kaportada hasar olup olmadığı belirlenmektedir.

Lastik Derinlik Testi

Batman oto ekspertiz firmamızda lastik derinlik testinde, lastikler her yönüyle incelenir. Lastiklerin yapısı, desenleri, yol tutuşları detaylı olarak test edilir ve raporlanır.

Batman Oto Ekspertiz Testleri Ne Kadar?

Batman oto ekspertiz testleri fiyatlarımız aşağıda listelenmiştir.

Fren testi, fren kontrolleri testi                100 – 200 TL

Süspansiyon testi, amortisör testi 100 – 200 TL

Genel mekanik aksamlar testi   150 – 300 TL

Aydınlatma (farların) testi           50 – 100 TL

Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının testi  50 – 100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi        20 – 40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri           300 – 600 TL

Lastiklerin test edilmesi 20 – 40 TL

Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk testleri 100 – 200 TL

Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam testleri  100 – 200 TL

İç Kontrol Testleri 100 – 200 TL

Elektronik Testler ( diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle) 100 – 200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri 150 – 300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları 800 – 1000 TL

Uzaktan Oto Ekspertiz Nedir? Uzaktan Ekspertiz Raporu Alabilir miyim?

Uzaktan oto ekspertiz, satın almak istediğiniz 2. el araçlarda uygulanan bir oto ekspertiz hizmetidir. Uzaktan oto ekspertiz hizmeti ile oto ekspertiz raporu almanızı kolaylaştırıyoruz. Yaşadığınız şehrin dışında 2. el araç almak istediğinizde uzaktan oto ekspertiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bize satın almak istediğiniz aracın bilgilerini ilettiğinizde satıcı ile iletişime geçiyoruz. Oto ekspertiz yaptırmak istediğiniz aracın satıcısını en yakın şubemize yönlendiriyor ve en kısa süre içinde aracınızı inceleyip testleri uyguluyoruz. Aracın test sonuçlarını oto ekspertiz raporunuzda düzenliyoruz. Oto ekspertiz raporunuzu ise e-posta veya whatsapp üzerinden size anında ulaştırıyoruz. Batman Oto Ekspertiz firması olarak uzaktan ekspertiz hizmetimiz sayesinde kilometrelerce yol kat etmekten  kurtulmuş oluyorsunuz.

Batman Oto Ekspertiz’de İşlemler Garantili mi?

Batman Oto Ekspertiz firmamızda yaptırdığınız tüm işlemler TSE belgeli ve garantili ekspertiz işlemleridir. İkinci el araç satışlarınızda yaptıracağınız ekspertiz raporları ise noter onaylıdır. Batman oto ekspertiz firmamızda araçlarınız sertifikalı uzman ekspertizlerimiz tarafından incelenir ve elde ettiğimiz bilgiler tarafsız olarak titizlikle rapor haline getirilir. Son teknolojik cihazlarımızla yaptığımız testlerimizin sonuçlarının kaydedildiği bu raporlar, aynı zamanda yasal belge yerine de geçmektedir. Batman oto ekspertiz olarak tecrübeli uzman kadromuz ve bilgisayarlı ölçüm cihazlarımızla tüm Türkiye’de oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz.