Benzinli arabalar nasıl çalışır? diyenler için Benzinli ve dizel motorlar birbirine benzer diyebiliriz. İkisi de içten yanmalı motor kullanıyor. Benzinli bir araba, dizel araçlarda kullanılan sıkıştırma ateşlemeli sistemler yerine tipik olarak kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı bir motor kullanır. Kıvılcım ateşlemeli bir sistemde, yakıt yanma odasına püskürtülür ve hava ile birleştirilir. Hava/yakıt karışımı, bujiden çıkan bir kıvılcımla ateşlenir. Benzin en yaygın ulaşım yakıtı olmasına rağmen, benzer bileşenleri ve motor sistemlerini kullanan alternatif yakıt seçenekleri vardır.

BENZİNLİ ARAÇ NASIL ÇALIŞIR

Benzinli arabalar nasıl çalışır?

Benzinli Bir Arabanın Temel Bileşenleri

Akü: Akü, motoru ve elektrikli araç elektroniği/aksesuarlarını çalıştırmak için elektrik sağlar.
Elektronik kontrol modülü (ECM): ECM, yakıt karışımını, ateşleme zamanlamasını ve emisyon sistemini kontrol eder; aracın çalışmasını izler; motoru kötüye kullanımdan korur; ve sorunları algılar ve giderir.
Egzoz sistemi: Egzoz sistemi , egzoz gazlarını motordan egzoz borusu yoluyla dışarı atar. Egzoz sistemindeki motor çıkışı emisyonlarını azaltmak için üç yollu bir katalizör tasarlanmıştır.
Yakıt doldurucu: Depoyu doldurmak için bir yakıt dağıtıcısından gelen bir meme, araçtaki yuvaya takılır.
Yakıt enjeksiyon sistemi: Bu sistem, ateşleme için motorun yanma odalarına yakıt verir.
Yakıt hattı: Metal bir boru veya esnek hortum (veya bunların bir kombinasyonu), yakıtı depodan motorun yakıt enjeksiyon sistemine aktarır.
Yakıt pompası: Depodaki yakıtı yakıt hattı üzerinden motorun yakıt enjeksiyon sistemine aktaran pompa.
Yakıt deposu (benzin): Bu depo, motor tarafından ihtiyaç duyulana kadar araçta benzin depolar.
İçten yanmalı motor (kıvılcım ateşlemeli): Bu konfigürasyonda, yakıt ya emme manifolduna ya da hava ile birleştiği yanma odasına püskürtülür ve hava/yakıt karışımı bir bujiden çıkan kıvılcımla ateşlenir.
Şanzıman: Şanzıman , tekerlekleri sürmek için motordan ve/veya elektrikli çekiş motorundan gelen mekanik gücü aktarır.

Benzinli Arabalar nasıl çalışır diyenler için tüm detayları anlattık. Siz de arabanızın motorunun nasıl çalıştığına dair bilgi almak için  wikipedia gibi kaynakları inceleyebilirsiniz. Aracınızın motorunun performansı için de Experix Oto Ekspertiz merkezleri sizlerin yanında yer almaktadır. Daha detaylı bilgi almak için bizleri arayabilir, merkez bayilerimizi ziyaret edebilirsiniz.