Günümüzde neredeyse tüm araçlarda cam filmine rastlar gibiyiz. Araç sahipleri tarafından sıkça kullanılan cam filmi bazı sürücüler tarafından modifiye amaçlı yapılırken bazı araç sahipleri ise araç içinin görünmemesi için yaptırmaktadır. Fakat cam filmi yaptırmanın bazı kuralları da var. Araçlarına cam filmi taktırmak isteyenlerin bu kurallara uymaları gerekiyor. Aksi takdirde trafik kontrollerinde size ceza kesilebilir cam filmlerinizi sökmeden yolunuzu devam etmeniz engellenebilir. Ayrıca kurallara uymayan cam filmi bulunan araçlar TÜVTÜRK araç muayenesinden de geçemez. Peki, bu kadar kuralları olan ve çokça da kullanıcısı olan cam filmi nedir?

Araçlarda Cam Filmi Nedir?

Cam filmi, polyester malzeme grubunda yer alan termoplastik polimer reçinesi ile üretilen şeffaf ve siyah renklere sahip camlara yapıştırılan bir malzemedir. Güneş ışıklarının aracınız içerisine doğrudan girmesini engelleyen cam filmleri uzun zamandır ülkemizde kullanılmaktadır. Dünyada birçok ülkede cam filmi kullanımı mevcut fakat belirli kurallar dâhilinde cam filmi takılmasına izin veriliyor. Ülkemizde 1990 yıllarda kullanılmaya başlanan cam filmi uygulaması olumsuz bazı durumlar ortaya çıkarması sebebiyle 1997 yılında yasaklanmıştı. Fakat araç sahipleri araçlarına güzel ve estetik bir görüntü oluşmasını sağlayan cam filmi kullanımından hiç vazgeçmediler. İç İçleri Bakanlığı tarafından verilen talimat doğrultusunda cam filmi takılı araçlar trafik denetimine takıldıklarında yüklü miktarda ceza kesilmekten kurtulamadılar. Araçlarında cam filmi kullanan sürücüler birçok faydası olduğunu savunuyorlar. Peki, nedir cam filminin avantajları ve dezavantajları? Şimdi sırayla yazımızda cam filmi kullanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatalım.

Araçlarda Cam Filmi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Araç sahipleri tarafından en çok kullanılan aksesuarlardan biridir cam filmi. Neredeyse ülkemizde tüm araçlarda cam filmi var desek herhalde abartmış olmayız. Peki, cam filmi kullanmak neden bu kadar çok tercih ediliyor? Araç sahipleri devletin yasaklamalarına ve cezalarına rağmen neden hala cam filmi taktırıyorlar? Cam filmi kullanmanın faydaları olduğu kesin ki bu denli kullanıma sahip.

Güneşin zararlı ışınlarından aracınızı ve sizi korur.

Cam filmi kullanmanın avantajlarından en önemlisi güneşin zararlı ışınlarının araç içerisine girmesini engellemesidir. Özellikle araçları kapalı oto parkta olmayan araç sahipleri yazın sıcak ve kurak günlerinde araçlarına bindiklerinde aşırı sıcak bir ortam ile karşılaşırlar. Araç içerisinde o kadar yüksek ısı oluşur ki ne direksiyonu tutabilirler ne de vites kolunu. Hele çocuklu bir aile ise yazın yolculuk yapmak büyük bir ızdıraba dönüşür. Cam filmlerinin koruyucu ve güneş ışınlarının araç içine girmesini engellemesi ile birlikte aracınızın içinde aşırı sıcak bir ortam sizi beklemiyor olacak. Aracınızın koltuk döşemeleri, ön konsoldaki plastik aksamı, direksiyon simidi ve araç içerisindeki tüm görünür donanımları cam filmi kullanan araçlarda kullanım ömrü arttırırsınız.

Aracınız içinde aile mahremiyetini sağlar.

Cam filmi takılı araçlarda aile bireyleri daha rahat hareket ederler. Özellikle küçük bebekleri olan anneler bebeklerini araç içerisinde emzirir iken çok zorluk yaşıyorlar. Cam filmi sayesinde aracın içerisi dışarıdan görülmeyecek ve anneler bebeklerini rahatlıkla emzirerek beslenmeleri sağlayabilirler. Aracın içinin görülmesi dışarıdan gelecek müdahaleleri de artırır. Örnek verecek olursak araç içinde oturan çocukların diğer araç yolcuları tarafından sürekli görülmesi ve istenmeyen hareketler yapılması sizin istemeyeceğiniz bir durumdur.

Araçlarda Cam Filmi

Araçlarda Cam Filmi

Araç klima kullanımınızı azaltır.

Araçlarında cam filmi kullanan sürücülerin yaz aylarında rahatlık çektikleri bir konuda klima kullanımıdır. Cam filmleri araç içerisine dışarıdan güneş ışınlarının girmesini engelleyeceği için aracınız içerisinde çok fazla ısı artışı yaşanmaz. Yaz aylarında cam filmi olmayan araca binildiğinde sürücü araç içindeki yüksek ısıyı düşürmek için hemen klimayı en üst seviyeye getirerek çalıştırır. Klimanın direk aracın yakıtını fazlaca tükettiği düşünüldüğünde cam filmi takılı araçlarda yakıt tüketimi de azalacaktır. Aracınızda cam filmi var ise aracınıza bindiğinizde aşırı sıcak bir hava ile karşılaşmayacağınız için hemen klimanızı çalıştırmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca güneş ışınları aracınıza giremeyeceği için içerdeki hava sıcaklığı artmayacak ve klima açmaktan kaçınacaksınız. Günümüzde her geçen gün akaryakıt fiyatlarına zam gelirken klima kullanımından olabildiğince kaçmak gerekiyor.

Aracınızın tüm iç donanımlarını korur ve kullanım ömrünü uzatır.

Güneşin zararlı ultraviyole ışınları aracınızdan uzak tutmak aracınızın tüm iç donanımlarını da koruyacaktır. Cam filmi takılı araçlarda koltuk döşemelerinde çabuk renk solması ya da hasar oluşması yaşanmaz. Ön plastik konsol ve direksiyon simidi güneşten korunmuş olur ve karşınıza çıkacak maddi sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Aracınızda cam patlaması yaşanmasını engeller.

Cam filmi takılı araçlarda güvenlik önlemleri de otomatik olarak artmış oluyor. Aracınızın camı herhangi bir sebep yüzünden patlaması ya da kırılması anında cam filmi var ise sizi yaralanmalardan korur. Camlarında film olan araçların camları patlamaz etrafa cam kırıkları saçılmaz camın dağılmasını önler.

Araçlarda Cam Filmi Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Araç sahiplerinin en büyük hobilerinden biri araçlarını modifiye etmektir. Modifiye yaparken camlar film takılır jantlar çelik janta dönüşür araçlar pasta cila ile parıldatılır. Fakat cam filmi kullanımında ülkemizde ve tüm dünyada bazı kurallar vardır. Cam filmi kullanmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da yok değil. Cam filmi kullanılan araçlarda camları herhangi bir kaza anında kırmak çok zordur. Araç içerisinde kalan kazazede dışarı çıkmak için camları kırması gerekir fakat cam filmi takılı ise camları kıramaz ve araç içerisinde mahsur kalır. Cam filmlerinin bir başka dezavantajı ise gece araç kullanımında sıkıntılar yaşatmasıdır. Sürücülerin görüş alanını azaltması sebebiyle kaza riskini artırır. Sürücülerde kalıcı göz rahatsızlıkları oluşmasına sebep olabilir. Cam filmi taktırma aşamasında bunları göz önünde bulundurarak camları daha az karartan filmleri tercih edebilirsiniz.

Araçlarda Cam Filmi

Araçlarda Cam Filmi

Cam Filmi Kullanmak Yasak Mı?

Ülkemizde cam filmi kullanımı 1997 yılından 2019 yılına kadar yasaktı fakat sürücüler buna hiç aldırış etmeden hareket ediyorlardır. 2019 yılından çıkan son yönetmelik ile araçların ön camında kesinlikle siyah cam filmi kullanımı yasaklanmıştır. Araçların diğer yan ve arka camlarında kullanacakları cam filmi numaraları ise 1ve 2dir.yüzde yetmiş aracın içinin görünür halde olması şarttır. Araçlarında ön camında cam filmi bulunan, diğer camlarında 3 ve üzeri cam filmi kullananlar TÜVTÜRK araç muayenesinden geçemezler.

Cam Filmi Kullanmanın Cezası Var Mı?

Cam filmi kullanım kurallarına uymayan sürücülere trafik denetimine tabi tutulduklarında para cezası ile cezalandırılırlar. 2019 yılında yeniden düzenlenen cam filmi yönetmeliğine uygun olmayan araçlara 2021 yılı için 314 TL ceza uygulanıyorken 1 Ocak 2022 yılından itibaren bu rakam 427 TL ye çıkartılmıştır. Ayrıca aynı yıl içinde 3 kez cam filmi cezası kesilen araç trafikten men edilmektedir.

Cam Filmi Kullanmanın Neden Kuralları Var?

Araçların tamamen içlerinin görünmesini engelleyecek şekilde cam filmi takılması ulusal güvenliği ve trafik güvenliğini olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde daha önce yaşanan terör saldırılarında saldırganların araç içerisinde tespit edilememişti. Ayrıca araç hırsızlığı gibi durumlarda sürücüler tespit edilmesinde sorunlar oluşmuştu. Sürücülerin tespiti ve güvenlik önlemleri gereğince İçişleri Bakanlığı tarafından cam filmi kullanmanın belli kuralları oluşturulmuştur.

Okuyunuz: Experix Oto Ekspertiz