Günlük yaşantıda araç kullanımı, pek çok kişi adına temel ihtiyaç haline gelmiş bir durumdur. Ulaşım noktasında büyük bir konfor alanı sunan özel araçlar, farklı model ve çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada ise araçların sahip olduğu performans ve kullanım farkları, zaman zaman memnuniyetsizlik yaratabilmektedir.  Oluşan bu sebeplerden dolayı pek çok kişi çareyi aracını satmakta bulmaktadır. Bu konuda atlanan nokta ise farklı bir alternatifin daha olduğudur. Böyle durumlarda karşımıza çıkan bir diğer alternatif seçenek, Chip Tuning yöntemidir. Peki Chip Tuning nedir ve ne için uygulanmaktadır?

Chip Tuning Nedir? Ekspertizde Çıkar mı?

Chip Tuning, araç sahiplerinin aşina olduğu ve bu konuda ilgisi olanların sıklıkla duyduğu bir uygulamadır. Oldukça yaygın şekilde kullanılan Chip Tuning, otomobillerin performansları üzerine gerçekleştirilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. En genel haliyle, araçların motor beyni içerisinde bulunan yazılımın değiştirilmesiyle motor gücünün arttırılması yönetime Chip Tuning denmektedir. Aracın motor beyni olarak adlandırılan ECU’nun sahip olduğu yazılımın, profesyonel kişiler tarafından özel cihazlar kullanılarak farklı bir yazılımla değiştirilmesi ile Chip Tuning işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlem genellikle araçta şu amaçlar doğrultusunda yapılmaktadır:

 • Motor gücünün arttırılması veya düşürülmesi,
 • Araç hız sınırının kaldırılması veya eklenmesi,
 • Araç motoruna farklı bir donanım eklenmesi,
 • Yakıt tasarrufu sağlanması,
 • Tork artışı sağlanması,
 • DPF-EGR çözümleri gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Chip Turner Uygulaması

Chip Tuning Nedir? Ekspertizde Çıkar mı?

Chip Tuning Nedir Ekspertizde Çıkar mı

Chip Tuning uygulamaları, araçların motor kontrol ünitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Motorda mevcut bulunan ve ateşlemeyi gerçekleştiren yazılım, özel ekipmanlar ile okunarak kayıt altına alınmakta ve devamında bazı parametrelerin değiştirilmesi ile tekrardan yeni yazılımın entegre edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu noktada bulunan chipler, araçlardaki yakıt püskürtme, hava akış ve basıncı, ortam sıcaklığı gibi bilgileri içerisinde bulundurmaktadır. Gelişmiş teknoloji yardımıyla bu bilgiler üzerinde değişiklik yapılması ile Chip Tuning aktif hale getirilmektedir.  Böylece araç sahipleri, daha yüksek bir motor gücüne ve istedikleri düzeyde performansa ulaşabilmektedir.

Araçlara gerçekleştirilen Chip Tuning uygulamaları, genellikle araç sahiplerinin satarken de merak ettiği bir noktadır. Özellikle “Chip Tuning ekspertizde çıkar mı?” sorusu aracını satmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Chip Tuning bir tür modifiye işlemidir. Dış görünüşe uygulanan modifiye uygulamalarının aksine motor yapısına uygulanan bu uygulama, yasal bir uygulamadır. Bu işlem ruhsata resmi şekilde işlenebilmektedir. Ayrıca ekspertizde de tespit edilmektedir. Bu açıdan yapılan bu işlem, satış sırasında belirtilmelidir.

Her Araca Chip Tuning Uygulanır mı?

Birçok avantaj sağlayan Chip Tuning, özellikle son yıllarda oldukça büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Pek çok kişinin tercihi olan bu uygulama, araçlara sağladığı artı yönler ile hızla gelişim ve büyüme göstermektedir. Artan bu popülerlikle birlikte ise araç sahipleri, Chip Tuning uygulamasının hangi araçlara uygulanabildiğini merak etmektedir. Chip Tuning yönteminin uygulanabildiği araçlar şöyledir:

 • Otomobil
 • Deniz araçları,
 • Tır,
 • Otobüs,
 • Kamyon,
 • Motosiklet,
 • Binek araçlar,
 • İş makineleri,
 • Tarım araçları başlıca uygulanabilen araç seçenekleridir.

Chip Tuning Uygulama Aşamaları

Chip Tuning uygulamasının aracın motor beyniyle alakalı bir işleyişe sahip olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla bu uygulamanın yapılmasının en temel noktası, ECU yani bir motor beyne sahip olunmasıdır. Araç, motor ve elektrik sistemlerini kontrol edilebilen bir donanıma sahipse Chip Tuning işlemi yapılabilmektedir. Farklı tip ve marka araçlarda gerçekleştirilen bu işlem, günümüz teknolojisi ile üretilen neredeyse tüm araçlarda kullanılabilmektedir. Bu açıdan Dizel veya benzinli fark etmeksizin turbo desteği olan tüm araçlarda Chip Tuning işlemi yapılabilmektedir. Geniş bir yelpazeye sahip olan bu uygulama, belirli aşamalar ile oluşmakta ve işlem bu aşamaların takibi sonucunda gerçekleşmektedir. Bu aşamalardan daha detaylı bahsetmek gerekirse:

 • İlk aşama, araçtaki mevcut yazılımın okunması ve kopyalanmasıdır.
 • Trasdata, New Genius, Autovei Kess, K-Tag vb. uygulamalarla veya elektrik kontrol ünitesinden direk olarak orijinal yazılım okunabilmektedir.
 • Sonraki aşama, okunan yazılımın üzerine yapılmak istenilen işlemlerin belirlenmesidir.
 • Profesyonel kişiler ve profesyonel ekipmanlarla gerçekleştirilen işlem, değiştirilmek istenen parametrelerin yeniden düzenlenmesi ile devam etmektedir.
 • Kalibrasyonunu tamamlayan ve yazılım ekibi tarafından yeniden oluşturulan yazılım, tekrar araca yüklenmektedir.
 • Böylece Chip Tuning işlemi başarılı şekilde tamamlamaktadır.

Bu işlem sonucu aracın gücü en uygun şekilde açığa çıkartılarak performansında artış sağlanmaktadır. Bu artış ortalama %20 güç ve ekonomik kazanç olarak nitelendirilmektedir. Dizel araçlarda 30-45 beygir oranı, benzinli araçlarda ise 10-20 beygir oranı olarak artış sağlanmaktadır. Bu açıdan aracın gizli gücünü ortaya çıkaran Chip Tuning, aynı zamanda motoru rahatlatarak keyif dolu kullanım sunmaktadır.

Chip Tuning Araca Zarar Verir mi?

İşleyiş ve yapısal pek çok noktasından bahsettiğimiz Chip Tuning işleminin en merak edilen diğer kısmı, sağladığı yarar-zarar değerlendirmesidir. Özellikle araçlara bir zarar verir mi, sorun yaşar mıyım gibi kaygılara sahip araç sahipleri, bu konuyu sıklıkla araştırmaktadır.

İlk olarak Chip Tuning işlemi, mutlaka uzman kişiler tarafından profesyonel şekilde yapılmalıdır. Araç motorunun performansının emisyon gücünün ve tüketim değerlerinin detaylıca ayarlandığı bu uygulamada, doğru bir yöntem kullanılmazsa motor sağlığı açısında olumsuz sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu açıdan işlemler, mutlaka güvenilir ve işinde uzman yerlerde yaptırılmalıdır.

Bunun haricinde Chip Tuning uygulamasının araçlara vermiş olduğu en büyük zarar veya yaşanabilecek olumsuzluk, aracın tamamen çalışmamasıdır. Bu da yanlış programlamadan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kısımda ise başta da belirtildiği gibi doğru uygulama ve doğru uzmanlık kriterleri devreye girmektedir. Bu sebepten temel olarak Chip Tuning yönteminin araca sağladığı doğrudan bir zarar bulunmamaktadır.

Okuyunuz: Yurtdışından Araba Getirmek

Chip Tuning Faydaları

Chip Tuning uygulaması, bakımları yapılan ve aracını sağlıklı bir şekilde kullanan herkes tarafından tereddütsüz tercih edilmektedir. Özellikle yüksek devirlerde farkını gösteren bu uygulama, aracını bu şekilde kullananlar tarafından net şekilde hissedilmektedir. Bunun yanında sağladığı bir diğer artı ise kullanıma göre %15’lere ulaşan yakıt tasarrufudur. Aslında yapılan bu uygulamanın temel amacı, yakıt tasarrufu değildir. Dolaylı olarak gerçekleşen bu durum, aracın kullanım durumuna bağlı olmaktadır. Bu açıdan eğer araç hızlı ve uzun süreli şekilde kullanılırsa bu uygulama ile herhangi bir yakıt tasarrufu söz konusu olmamaktadır. Yakıt konusundaki olumlu etki, orantılı ve sakin kullanım ile ön plana çıkmaktadır.

Sonuç olarak, bir modifiye uygulama kategorisinde karşımıza çıkan Chip Tuning, sağladığı pek çok farklı işlevle sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Araçların performansını ve gücünü yükseltmek başta olmak üzere farklı birçok katkı sağlayan bu uygulama, farklı araç türlerinde ve farklı modellerde uygulanabilmektedir. Bu noktada ise en iyi sonucu elde etmek ve aracınızın motor beyninin sağlığını tehlikeye atmamak için işi profesyonellere bırakmak en doğru karardır. Uzman yazılımcılar tarafından geliştirilen yazılımlarla en doğru uygulama teknikleriyle yapılan Chip Tuning uygulamaları, sizleri sorunsuz ve istenilen sonuca ulaştırmaktadır. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer nokta da yine yazılım uzmanları tarafından gerçekleştirilen ve uygulanan özel yazılımlar ile aracın yakıt vb. gibi konularda da yüksek performansa ulaştırılabilmesidir. Bu noktada kaliteli, profesyonel ve işinde uzmanlaşmış firmalardan destek almanız, araçlarınızdaki en mükemmel sonuca ulaşmanızın en kolay yoludur.

Chip Tuning Oto Ekspertizde Çıkar mı ?

Araçların ECU dediğimiz beyinlerine OBD cihazları ile bağlanıldığında bazı markalarda chip tuning uygulamaları belli olsa da eğer araca chip tuning uygulanmış ise araç sahibinin daha öncesinde bilgi vermesi fazlasıyla yararlı olacaktır. Dinamometre testi yapıldığında aracın normal kw değerlerinin üstünde çıkması chip tuning yapılıp yapılmadığı hakkında da bilgi vermektedir.