Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun? Coupe ve sedan ikilemi, kapı sayısından daha fazlasını içerir. Kargo kapasitesi, yolcu konforu, fiyat ve sigorta farklılıklarını öğrenin.

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun? İster yeni ister kullanılmış bir araba satın alıyor olun, belirli bir markanın coupe ve sedan versiyonlarını seçmek için ihtiyacınız olan bilgilere sahip olmayabilirsiniz. Her iki seçeneğe de sahip otomobiller arasında Honda Accord, BMW 3 serisi ve Infiniti G yer alıyor. Dikkate alınması gereken iki veya dört kapıdan daha fazlası olduğunu unutmayın. Sedan ve coupe arasındaki kararınızda size yardımcı olacak bazı önemli faktörleri burada bulabilirsiniz.

Coupe vs Sedan

Başlayalım! Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun?Tarz çoğunlukla özneldir, ancak coupe’lerin daha şık ve daha temiz bir tasarıma sahip olduğu gerçeğine karşı çıkmak zor. Örneğin 2010 Honda Accord sedan, pratik bir aile arabası gibi görünürken, coupe versiyonu daha dramatik ve daha sportif bir tasarıma sahip. Bununla birlikte, hatchback sedan veya coupe ile aynı görünen 2010 Volkswagen GTI dahil olmak üzere birkaç istisna vardır.

Sedanlar ve coupeler, otomotiv pazarında kullanılan dünyanın en bilinen ve en eski gövde stillerinden ikisidir. O kadar popülerler ki başkaları ikisi arasındaki farkı anlayamaz ama araba tasarımlarının ve stillerinin evrimi nedeniyle onları birbirinden ayırmak daha kolay hale geldi. Normal sedanın üç kutulu bir tasarıma sahip olduğunu görebiliriz: motor alanı, kabin ve kabin alanı. Sedan, daha uzun gövdeli dört kapıya, daha kısa kapılara ve daha dengeli bir görünüm için pencerelere sahiptir. Yeterli baş ve diz mesafesi ile beş yolcuyu ağırlayabilen yolcuların lüks ve rahatlığını ön planda tutan ve aynı zamanda bagaj için geniş kabin alanı sunuyor.

Kupe, sedan ile aynı üç kutulu tasarıma sahiptir: motor bölmeleri, kabin ve iki kapılı kabin alanı. 2+2 oturma düzeni ile dört yolcuyu ağırlayabiliyor, ancak arka koltukta fazla kabin alanı ve diz mesafesi yok ve sadece küçük bagajlar için sınırlı kabin alanı var. Coupe, daha sportif doğasını vurgulamak için uzun kapı ve pencerelere sahip sedandan daha hafif ve daha kısa bir gövdeye sahip. Sportif performansı nedeniyle, sedandan daha iyi yol tutuşu ve harika bir yüksek hızlı motora sahiptir.

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun?

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun?

 Arka Yük ve Yolcular

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun? Coupe’nin stili ve güzelliği bazen, genellikle arka bagaj odası ve oturma kapasitesi açısından bir fedakarlıkla gelecek. 2010 BMW 3 serisi veya Infiniti G37 sedan beş yolcuyu rahatça oturacak, ancak bu modellerin coupe versiyonunu tercih etmek sadece dört kişilik oturmaya izin verecek. Yine, her ikisi de beş kişilik olan Accord ve GTI coupe gibi istisnalar var.

Size Uygun Yeni Arabayı Bulun >>

Bir coupe’nin en büyük zorluklarından biri arka koltuklara erişimdir. Bazı darbeler diğerlerinden daha kolay olsa da, yolcuların oraya geri dönmek için belirli bir miktarda tırmanma, bükülme ve çarpmalara maruz kalması gerekecek. Çocuklar ve akrobatlar sevebilir, ancak yaşlılar veya fiziksel engelliler bunu imkansız bulabilir. Bu nedenle, arka yolcularınızın ne sıklıkla olacağını düşünmek önemlidir.

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun?

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun?

 Coupe ve Sedan Arasındaki Fiyat Farkları Değişiyor

Coupe vs Sedan: Sürüş Kalitesi ve Alanı

  • Sürüş Kalitesi: Coupe’ler sportif dış ve iç tarzlarıyla tanınırlar; bir coupe kullanmak iyi hissettiriyor çünkü sedanlardan daha küçükler ve tekerlekleri üzerinde daha hafifler. Lüks segmentte sedanlar yüksek performanslı olabilir, ancak iç mekan daha çok konfor, teknoloji ve güvenlik özelliklerine odaklanır.
  • Alan: Boyutları nedeniyle sedanlar daha geniş olma eğilimindedir. Örneğin C 300 Sedan ve C 300 Coupe’yi alın . C 300 Coupe, bagaj içinde 10,5 fit küp sunarken, C 300 Sedan, 12.6 fit küp sağlar. Bagajda fazladan alana ve ayrıca beş yolcu için oturma alanına ihtiyacınız varsa, sedan ile gidin.

Coupe ve Sedan: Performans

Bazen sedanlar ve coupe’ler aynı özellikleri paylaşır; bazen, yapmazlar. E 300 Sedan , 241 beygirlik 2.0L turbo sıralı-4 motorla çalışıyor ve 0’dan 100 km/s hıza 6,2 saniyede çıkabiliyor. E 450 Coupe ise 362 beygirlik 3.0L biturbo V6 motora sahip ve 5 saniyede 60 mil hıza ulaşıyor. Bu durumda daha fazla hız ve güç istiyorsanız coupe’yi seçin.

Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun? Sedan fiyatına gelince, gerçekten haritanın her yerindeler. Bir sedan fiyatlandırmasına giren birçok şey var. Bir sedanı bir coupe, SUV veya bir kamyonla karşılaştırmak zordur. Ayrıca geniş bir yelpazeye sahiptirler. Aşağıda, her araba sınıfındaki bazı fiyatlara bakacak ve fiyatların neden bu şekilde değiştiğini belirlemeye çalışacağız.

Sedan Fiyatları
Sedanlar, dört kapıya sahip olmaları nedeniyle giriş kolaylığı nedeniyle çok popüler hale geliyor. Coupe’ler daha sportif görünebilir, ancak sedanlar çok daha kullanıcı dostudur. Arka koltuklara geçmek için ön koltukları yukarı itmeye ve ardından emniyet kemeri ile koltuk arasına sıkıştırmaya gerek yoktur. Sedan MSRP değerleri yine araca göre değişiklik gösteriyor. Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun? Otomatik fatura fiyatları, genellikle gerçek MSRP’nin veya etiket fiyatının yaklaşık %12 altındadır. Ancak, üretici teşvikleri nedeniyle otomobil alıcısının yanı sıra satıcıya da anlaşma sağlamanın yolları vardır. İyi bir pazarlık yaparsanız, sınıfı ne olursa olsun, fatura fiyatına yakın herhangi bir araba alabilmeniz gerekir. Honda Accord fiyatı, sedan fiyatlarının neden coupe modellerden biraz daha düşük olduğuna dair iyi bir örnektir.

Coupe Fiyatları
Genel bir açıklama yapmak gerekirse, çoğu zaman Coupe’ler daha pahalıdır , ama elbette her zaman değil. Örneğin Infiniti G37’yi alın. İkisi arasında büyük bir fiyat farkı var çünkü pratik olarak aynı arabalar. Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun?

Sedan ve Coupe Araçlar Arasındaki Sigorta Maliyet Farkları

Ayrıca sigorta masrafları konusunda da araştırma yapmalısınız . Coupe vs Sedan: Hangisi Size Uygun? Coupe sahipleri daha genç, daha hızlı ve daha riskli sürücüler olarak damgalanıyor, bu nedenle sigorta şirketleri genellikle bunun için bir prim talep edecek.

Bir coupe ve sedan arasında bazı temel yapısal farklılıklar vardır. Ancak günümüz araçları, ikisi arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaya başlıyor. Burada ikisi arasındaki temel farkları listeleyeceğiz-

  1. Kapı sayısı – İkisi arasındaki en belirgin tasarım farkı kapı sayısındadır. Coupe’ler genellikle iki kapılı, sedanlarda ise dört kapılı araçlardır.
  2. Dış tasarım – Araç stili daha lüksse ve daha kısa kapı ve pencerelere sahipse, bu bir sedandır. Coupe’ler ise daha uzun kapılar ve arka camlar ile daha sportif bir tasarıma sahip.
  3. Performans – Daha sportif bir kompakt tasarım, aracın hafif olduğu ve dolayısıyla performans ölçütlerinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Eldeki sedanlar genellikle daha hacimlidir ve ek motor ve süspansiyon yükseltmelerine sahip olmaları gerekir.
  4. Oturma Kapasitesi ve Kargo Alanı – Açıkçası, dört kapılı sedan daha fazla kabin alanına sahiptir ve insanlara rahatlıkla oturabilir. Coupe’ler ise en fazla dört kişiye kadar oturabilir. Sedanlar ayrıca coupe’lere göre daha fazla kargo kapasitesine sahiptir.

İkisine de Sahip Olabilir misiniz? 4 Kapılı Coupe Otomobil
üreticilerinin son trendlerinden biri, 4 kapılı coupe denen şeyi sunarak coupe ve sedan tanımını değiştirme girişimidir. 2006 yılında Mercedes-Benz, şık, coupe benzeri bir tasarıma sahip 4 kapılı bir otomobilin pratikliğine sahip olduğunu iddia ettikleri CLS’yi piyasaya sürerek bu trendin öncülüğünü yaptı. Bu hala tartışmalı olsa da, Mercedes-Benz, CLS ile çok fazla satış başarısı elde etti. Volkswagen’in CC’si ve Porsche’nin Panamera’sı da dahil olmak üzere diğer otomobil üreticileri kendi versiyonlarıyla çıktı.

Güç Açısından Genel Olarak Küçük Fark Güç
açısından bir sedan veya bir coupe arasında seçim yapmak için çok az şey var. Bir coupe, bir sedandan farklı şekilde idare edebilir, ancak ikisi arasındaki çizgiler bulanıklaştığı için durum her zaman böyle olmayacak. Artık insanların 2 kapılı bir sedan veya 4 kapılı bir coupe’den bahsettiğini duymak alışılmadık bir durum değil.

Okuyunuz: Experix Oto Ekspertiz