Düzce Oto Ekspertiz

Düzce Oto Ekspertiz, sıfır ve ikinci el araçlarınızı bilgisayar sistemli cihazlarla test eden, tarafsız ve TSE belgeli bir oto ekspertiz firmasıdır. Firmamız, deneyimli ve sertifikalı ekspertiz uzmanlarıyla tüm Türkiye çapında gelişmiş iletişim ağıyla tam donanımlı ve profesyonel ekspertiz hizmeti vermektedir. Düzce oto ekspertiz firmamız, son teknolojik cihazlarımız ile araçlarınızı detaylı olarak incelemektedir. Düzce oto ekspertiz, noter onaylı oto ekspertiz raporlarıyla Türkiye çapında güvenilir bir isim haline gelmiştir. Tüm oto ekspertiz ihtiyaçlarınız için uzman kadromuz ve sertifikalı ekspertiz uzmanlarımızla hizmetinizdeyiz.

Oto Ekspertiz Nedir?

Oto ekspertiz, sıfır veya 2. el araçları, çeşitli yöntemler, ekipmanlar ve bilgisayar sistemli cihazlar kullanarak detaylı bir biçimde inceleyen uzmanlardır. Ekspertiz, Latince expertus kelimesinden türemiş bir kelimedir. Bizim dilimize ise Fransızca expertise kelimesiyle geçmiştir. Expertus veya expertise, uzman veya usta kişi anlamına gelmektedir. Oto ekspertiz ise ülkemizde otomobil konusunda uzmanlaşmış kişilere ve araçların ayrıntılı olarak incelenmesi işlemine verilen isimdir. Günümüzde Düzce oto ekspertiz gibi ekspertiz firmaları, uzman ekspertizleri ile araçları çeşitli testlerden geçirerek inceler. Daha sonra araçları tarafsız bir göz ile inceleyerek araçla ilgili bütün bilgileri toplar ve daha sonra bu bilgileri rapor haline getirirler. Ekspertizler ise yüksekokul mezunu olan veya çeşitli eğitimler alarak uzmanlık kazanan sertifikalı otomobil uzmanlarıdır.

Oto Ekspertiz Neden Yapılır?

2019 yılında yürürlüğe giren oto ekspertiz yönetmeliğine göre 8 yaşından küçük olan veya 160 bin km’nin altında olan 2. el araç satışlarında oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelmiştir. Bu yüzden 2. el aracınız 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaysa aracınızı satabilmek için ekspertiz raporu almanız gerekmektedir.

 • İkinci el araç satışlarında
 • Boşanma, miras, iflas gibi yasal durumlarda
 • Araçta çözülemeyen bir sorun olduğunda
 • Sıfır veya 2. el araçlarla ilgili bilgi almak istediğimizde

Oto ekspertiz çoğunlukla 2. el araç satış işlemlerinde uygulanmaktadır. İkinci el araçlarda hasar kaydı olmayan bir araçta dışarıdan bakarak tespit edemeyeceğiniz birçok sorun olabilir. Son yıllarda üretilen araçların hepsi bilgisayar sistemli araçlar olduğu için araçlardaki sorunlar ancak bilgisayar sistemli cihazlarla ve uzman ekspertizlerin desteğiyle tespit edilebilmektedir. Satın almak istediğiniz bir araçla ilgili tüm bilgileri öğrenmek için mutlaka oto ekspertiz yaptırmanız ve oto ekspertiz raporu almanız gerekmektedir. Aracınızı satın alırken bu raporu almadığınızda gelecekte yüksek onarım maliyetleriyle yüz yüze gelebilirsiniz. Düzce Oto Ekspertiz ailesi olarak satın alacağınız aracı en ince detaylarına kadar inceliyor, edindiğimiz bilgileri tarafsız bir gözle rapor haline getiriyoruz. Düzce Oto Ekspertiz firması olarak 2. el oto ekspertiz raporlarınızda size ihtiyacınız olan tüm desteği veriyoruz.

Oto Ekspertiz Raporu nedir?

İkinci el araba satmayı veya satın almayı düşünüyorsanız, yasal olarak oto ekspertiz raporu almanız gerekmektedir. Ülkemizde ikinci el araç satış işlemleri hakkındaki yönetmeliğe göre, 8 yaşın altındaki ve 160 bin km’nin altındaki her araç, oto ekspertiz raporuna sahip olmalıdır. Oto ekspertiz raporu, bu yönetmeliğe göre, satıcı tarafından yaptırılacak oto ekspertiz işlemleri sonucunda Düzce oto ekspertiz gibi ekspertiz firmalarından alınmaktadır. Oto ekspertiz raporu, ikinci el araçların incelenerek ve çeşitli ekipman ve makinelerle test edilerek araçla ilgili bilgilerin toplanması ve bu bilgilerin yazılı belgeye dönüştürülmesi sonucunda oluşturulan yasal bir belgedir. Oto ekspertiz işlemlerinde satın almayı düşündüğünüz araç mekanik, elektronik ve dijital olarak detaylı bir şekilde incelenir. Bu inceleme ise profesyonel uzman ekspertizler ve hassas ölçüm cihazlarıyla gerçekleştirilir. İnceleme sonuçları rapor halinde sunulur. Bu rapora oto ekspertiz raporu adı verilmektedir. İkinci el oto piyasasında günde binlerce araç satışa çıkarılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde satışa çıkarılan bu araçların geçmişi ile ilgili bilgi alabilmek ise neredeyse imkânsızdır. Alıcıların almak istediği bu araçlar ile ilgili güvenilir ve doğru bilgiler edinebilmesi için ve araçların mevcut durumlarını analiz edebilmek için oto ekspertiz raporu almak bu yüzden zorunlu hale gelmiştir.

Oto-Ekspertiz Randevu Al

Oto Ekspertiz Raporu Nereden Alınır?

Oto ekspertiz raporu, otomotiv sektöründe kanuni olarak Düzce oto ekspertiz gibi TSE yetki belgesine sahip sertifikalı ekspertiz firmalarından alınmalıdır. Aksi takdirde alınan ekspertiz raporunun yasal olarak geçerliliği bulunmamaktadır. Oto ekspertiz raporunda, aracın marka ve modeline ek olarak araç sahibi bilgileri, plakası, kaza veya hasar durumu ile aracın iç ve dış incelemelerinden çıkan sonuçlar ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Oto ekspertiz raporunda araçla ilgili tüm bilgiler yer almaktadır. Aracın sahibi, plakası vb. temel bilgilerin yanı sıra, aracın geçmiş hasar durumu, motor performansı, mekanik ve elektronik aksamlar, fren, süspansiyon, tekerlek gibi aracın tüm parçalarının durumu raporda bildirilmektedir. Düzce oto ekspertiz firmamızda hazırladığımız oto ekspertiz raporlarında, standart bilgilere ek olarak araçla ilgili yapılan tüm testlerin ayrıntılı sonuçlarına yer verilmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Garantili mi?

Düzce Oto Ekspertiz firmamızda yaptırdığınız tüm işlemler TSE belgeli ve garantilidir. İkinci el araç satışlarında firmamızdan alacağınız tüm oto ekspertiz raporları noter onaylıdır. Düzce oto ekspertiz firmamızda araçlarınız profesyonel ve sertifikalı uzman ekspertizlerimizce incelenmekte ve tarafsız olarak titizlikle raporlanmaktadır. Firmamızın son teknolojik cihazlarla elde ettiği ekspertiz sonuçları, garanti belgeli olduğu için yasal belge yerine de geçmektedir. Düzce oto ekspertiz olarak tüm oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz.

Oto Ekspertiz Testleri Hangi Testlerden Oluşuyor?

 • Yanal Kayma Testi
 • Fren Testi
 • Süspansiyon Testi
 • Araç İç Kontrol Testleri
 • Aydınlatma Kontrol Testleri
 • Boya ve Kaporta Testi
 • Araç Altı Kontrol Testleri
 • Tekerlek ve Jant Kontrol Testleri
 • Motor Mekanik Testi
 • Diagnostik Test
 • Dyno Testi

 

Yanal Kayma Testi

Düzce oto ekspertiz firmamızda yaptığımız yanal kayma testi, ölçümlendirme cihazımız ile uygulanmaktadır. Aracın ön ve arka mil açılarındaki uygunluğu ölçtüğümüz bu test, aracın yol sürüşündeki tekerlek dengesini incelemektedir. Eğer aracınızın tekerleklerinde bir kayma varsa raporda gösterilmektedir.

Fren Testi

Fren testi, aracın fren sistemini detaylı olarak incelendiği hassas bir testtir. Fren testi çeşitli aşamalardan oluşur ve bu aşamalarda birden fazla cihaz kullanılır. Düzce oto ekspertiz firmamızda araç çeşitli testlere tabi tutularak aracın fren sistemi tüm ayrıntılarıyla incelenir ve aracın fren performansı detaylı olarak raporda yer alır.

Süspansiyon Testi

Düzce oto ekspertiz firmamızda yaptığımız süspansiyon testinde, amortisörlerin gücü ölçülmekte ve süspansiyonların denge kontrolleri yapılmaktadır. Süspansiyon testi ile aracın yol tutuşu değerlendirilip raporlanmaktadır.

Araç İç Kontrol Testleri

Düzce oto ekspertiz firmamızda yapılan araç iç kontrol testleri, aracın klima sistemi, gösterge paneli, iç aydınlatma, koltuklar, taban ve tavan döşemeleri, aynalar, camlar ve silecek sisteminin kontrollerini kapsamaktadır.

Aydınlatma Kontrol Testleri

Düzce oto ekspertiz firmamızda yaptığımız aydınlatma kontrol testleri, aracın aydınlatma sistemlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesini kapsamaktadır.

Boya ve Kaporta Testi

Oto ekspertiz testleri arasında en önemli testlerden biri olan boya ve kaporta testi, Düzce oto ekspertiz firmamızda aracın boyasının ve kaportasının hassas ölçüm cihazıyla ölçülerek yapılmaktadır. Boya ve kaporta testi milimetrik ölçümlerle yapılır ve aracın ne zaman boyandığı, geçmişte hasar alıp almadığı gibi önemli konularda bilgi sahibi olmamızı sağlar.

Araç Altı Kontrol Testleri

Düzce oto ekspertiz firmamızda araç altı kontrol testleri, aracın lifte alınarak alt mekaniğinin incelenmesiyle yapılmaktadır. Aracın tüm alt aksamları detaylı olarak incelenmekte ve elde edilen bilgiler rapor haline getirilmektedir. Araç altı testleri aşağıdaki kontrolleri kapsamaktadır:

 • Diferansiyel Kontrolü
 • Ses ve Yağ Kaçağı Kontrolü
 • Şanzıman Kontrolü
 • Şanzıman Vites Geçişlerinin Kontrolleri ve Ses Kontrolleri
 • Fren Sistemi ile Hidrolik Kaçak Kontrolü
 • Direksiyon Kontrolü
 • Süspansiyon Sistemi Kontrolü
 • Egzoz Sistemi Kontrolü
 • Motor Koruması Kontrolü ve Bakalitlerin Kontrolü
 • Şaft ve Takoz Kontrolü
 • Aks Kontrolü

Tekerlek ve Jant Testleri

Düzce oto ekspertiz firmamızda tekerlek ve jantların kontrol testleri, çeşitli cihaz ve ekipmanlarla dijital olarak uygulanmaktadır. Tekerlek ve jant testinde öncelikle lastiklerin yol tutuşu ile tekerleklerin çeşitli hızlarda gücü test edilir. Lastiklerin derinliği, diş yapıları ile aracın tekerlek ve jant performansları ölçülerek oto ekspertiz raporuna kaydedilir.

Motor Mekanik Testleri

Motor mekanik testleri, aracın motor mekanik aksamlarını ölçen testlerdir. Bu testler birçok farklı aşamadan oluşmaktadır. Düzce oto ekspertiz firmamızda motor mekanik testleri aşağıdaki test aşamalarını kapsamaktadır:

 • Motor Yağı Kontrolleri
 • Motor Soğutma Suyu Kontrolleri
 • Debriyaj Balata Kontrolleri
 • Marş ve Volan Kontrolleri
 • Motor Üfleme Kontrolleri
 • Motor Kayışların Kontrolleri
 • Enjektörlerin Kontrolü
 • Motor supaplarının ve İticilerin Kontrolü
 • Egzoz Kontrolleri
 • Lastik ve Jantların Kontrolleri
 • Motorun Mekanik Kontrolleri

Diagnostik (OBD) Testi

Diagnostik test, aracın beyin testi olarak da bilinmektedir. Düzce oto ekspertiz firmamızda diagnostik test, bilgisayara bağlanarak aracın tüm elektronik ve dijital parçaları ile sensörleri detaylı olarak incelenmektedir. Araçların sensörleri aracın ana beynine tüm arıza ve sorunları kayıt altına almaktadır. Diagnostik testte bu kayıtlar da incelenmekte, araçta daha önce yaşanmış tüm sorunlar görüntülenmektedir. Düzce oto ekspertiz firmamızda uygulanan diagnostik test, aşağıdaki aşamaları kapsamaktadır.

 • ABS, ESP, ASR Güvenlik Sistemlerinin Kontrolü
 • Airbag (Hava Yastığı) Arıza Kontrolü
 • Basınç Düğmesi Devre Hatası Kontrolü
 • Bağlantı Soketi Kontrolü
 • Elektronik Aksamların Kontrolleri
 • ABS Fren Sistemi Arıza Kontrolleri
 • ABS Hidrolik Pompa Kontrolü
 • ABS Giriş Valf Sargısı Kontrolü
 • ABS Çıkış Valf Sargısı Kontrolü
 • Silecek Hatası Kontrolleri
 • Klima Kontrolü
 • Şanzıman Kontrolü
 • Merkezi Elektronik Sistemi Kontrolü
 • Direksiyon Elektroniği Kontrolü
 • Hata Kodları Okuma ve Silme

Dyno Testi

Dyno testiyle aracın motor gücü ve performansı ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Dyno testi çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Düzce oto ekspertiz firmamızda dyno testi, şanzıman, diferansiyel, aks gibi motor aksamlarının test edilip incelenerek uygulanmaktadır.

Düzce Oto Ekspertiz Hangi Cihazları Kullanıyor?

Düzce oto ekspertiz firmamızda kullandığımız cihazlar, lisanslı ve TSE belgeli cihazlardır. İkinci el araç satışları için verdiğimiz oto ekspertiz raporlarımız, Avrupa Birliği standartlarına uygun test cihazlarımızda test edilerek hazırlanmaktadır. Düzce oto ekspertiz firmamızda kullandığımız başlıca cihazlar şunlardır:

 • Dinamometre Cihazı
 • Fren Test Cihazı
 • Amortisör (Süspansiyon) Test Cihazı
 • Yanal Kayma Cihazı
 • Boya Kaporta Ölçüm Cihazı
 • Diagnostik Cihazı
 • Lift ve Kanallar

Dinamometre (Motor Testi Cihazı) Cihazı

Düzce oto ekspertiz firmamız dinamometre cihazı ile aracınızın hızını ve aracınızın çeşitli hızlardaki performansını ölçüp kaydetmektedir. Dinamometre cihazı motorun, motor torkunun, tekerleklerin gücünü ölçen bir cihazdır.

Fren Test Cihazı

Fren test cihazı ile Düzce oto ekspertiz firmamızda, aracın fren aksamları kontrol edilmektedir. Fren test cihazı ile kademeli olarak fren testleri uygulanmakta, bu testlerde tekerleklerin fren gücü, tekerleklerin yol tutuşu ile frenleme sırasındaki performansları ölçülmektedir. Fren testi cihazında aynı zamanda fren diski ve fren kaliperi de incelenmektedir.

Amortisör (Süspansiyon) Test Cihazı

Düzce oto ekspertiz firmamızda amortisör (süspansiyon) test cihazımız, her bir tekerleğin yol tutuşunu ölçen bir makinadır. Süspansiyon test cihazımız, bilgisayar sistemli bir cihazdır. Aracınızın tekerleklerinin yol tutuş gücü görüntülü ekranda tespit edilmekte, elde edilen bilgiler rapor haline getirilmektedir.

Yanal Kayma Cihazı

Yanal kayma cihazımız sertifikalı ve TSE belgelidir. Düzce oto ekspertiz firmamızda yanal kayma cihazımızla araçların tekerleklerinin kayma potansiyelleri ölçülerek değerlendirilir. Yanal kayma cihazı, araçta 1 km’lik sürüş sırasında meydana gelen tüm sapmaları tespit eder ve ekranda görüntülenir.

Boya Kaporta Ölçüm Cihazı

Boya kaporta ölçüm cihazı ile aracın boya ve kaporta durumu mikron ölçülerle kontrol edilmekte, araçta üretim aşamasından sonra gerçekleşen tüm boyama işlemleri tespit edilmektedir. Düzce oto ekspertiz firmamızda kullandığımız boya kaporta ölçüm cihazımız TSE belgelidir.

Diagnostik Cihazı

Düzce oto ekspertiz firmamızda kullandığımız diagnostik cihazımız ile aracınızın elektronik sistemine bağlanarak araçtaki hem geçmiş hem de güncel arıza kayıtları kontrol edilmektedir. Bu test ile aracın geçmiş arıza ve kaza durumu ile aracın km’si ile oynanıp oynanmadığı açığa çıkmaktadır.

Uzaktan Ekspertiz Yaptırabilir miyim?

Yaşadığınız şehrin dışında bir araç satın almak istediğinizde Düzce oto ekspertiz firmamızı arayarak uzaktan oto ekspertiz yaptırabilir ve rahatlıkla noter onaylı oto ekspertiz raporunuzu alabilirsiniz. Uzaktan ekspertiz yaptırmak için aracın satıcısının iletişim bilgilerini bizimle paylaşmanız yeterli olmaktadır. Sertifikalı ekspertiz uzmanlarımız aracın satıcısı ile iletişime geçerek gerekli tüm testleri yapmakta, test sonuçlarını whatsapp üzerinden anında sizinle de paylaşmaktadır. Tarafsız ve güvenilir bir oto ekspertiz yaptırabilmek için Düzce oto ekspertiz firmamızla iletişime geçiniz. Düzce Oto Ekspertiz firmamızı arayarak Türkiye genelinde en avantajlı fiyatlardan oto ekspertiz raporunuzu alabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

Oto ekspertiz raporu, 2. el araç alım ve satım işlemlerinde araçların güvenli olarak satışlarının gerçekleşmesinde büyük önem taşıyan bir uygulamadır. Oto ekspertiz raporu, aracın motorunu, iç aksamını, boya ve kaportasını, aracın elektronik bilgisayar sistemini ayrıntılı olarak yansıtan yazılı ve resmi bir belgedir. Oto ekspertiz raporuyla bir aracın hasarlı olup olmadığı, geçmişte kaza geçirip geçirmediği tespit edilebilmektedir. İkinci el araç satışlarında 2019 yılında düzenlenen ve 2020 yılında yürürlüğe giren bu yönetmelikle birlikte oto ekspertiz raporu bazı araçlar için zorunlu hale gelmiştir. Ticaret Bakanlığının hazırladığı bu yönetmeliğe göre 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki aracını satmak isteyen kişilerin oto ekspertiz raporu almaları yasal olarak zorunludur. Aracı 8 yaşından küçük veya 160 bin km’nin altındaki araçlar, oto ekspertiz raporu olmadan satılamamaktadır. Sadece bireysel araç satıcıları değil, 2. el araç alıp satan galerilerin de oto ekspertiz raporu almaları kanunen zorunlu hale getirilmiştir. İkinci el araçlarda alıcıların mağdur olmaması için çıkarılan yönetmeliğe göre oto ekspertiz raporu, TSE belgeli oto ekspertiz firmalarından alınmalıdır. Oto ekspertiz raporu sadece vergi levhası olan, oto ekspertiz işletmeciliği için gereken şartları taşıyan ekspertiz firmaları tarafından düzenlenmelidir. Oto ekspertiz raporları garanti belgeli olmalı ve hazırlanacak raporda uygulanmış cihazlar ile test sonuçları yer almalıdır. Düzenlenen ekspertiz raporunun bir kopyası alıcıya, bir kopyası ise satıcıya teslim edilmelidir. Ayrıca düzenlenen raporda noter onay mührü de yer almalıdır. Noter onaylı olmayan oto ekspertiz raporları yasal olarak geçerli sayılmamaktadır. Oto ekspertiz firmaları tarafından verilen oto ekspertiz raporları, 5 yıl süreyle geçerli kabul edilmektedir. Oto ekspertiz firması incelediği aracın tüm kayıtlarını ve müşteriye verdiği oto ekspertiz raporunu 5 yıl boyunca saklamak zorundadır. Düzce oto ekspertiz firmamız ikinci el araç satışlarınızda tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz raporları ile hizmetinizdedir.