Egzoz gazı emisyonu araçlarda kullanılan benzin ve dizel yakıtının yanması sonucu havaya karışan kimyasal gazların oluşturduğu bir durumdur. Düzenli kontrolleri yapılmadığı zaman hava kirliği ve insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Dünya nüfusu her geçen gün artmakla beraber araç sayısı da doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Hava ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için araçların egzoz gazı emisyon ölçümleri yapılması önemli bir durumdur. Yaşadığımız doğanın korunması ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir doğa bırakmak için araçların mutlaka egzoz gazı emisyonları kontrol edilmelidir. Ayrıca egzoz emisyon ölçümlerinin zamanında yapılmaması yakıt artışınızı artıracaktır. Hem maddi hem de manevi zararı büyük olan egzoz gazı emisyon ölçümlerinizi zamanında yaptırmanız gerekmektedir. TÜVTÜRK araç muayene öncesinde mutlaka aracınız egzoz emisyonu ölçümünü yaptırmalı ve egzoz muayenesinden başarı ile geçmeniz halinde TÜVTÜRK muayene işlemlerine başlayabileceğinizi unutmayın.

Egzoz Gazı Emisyonu Ölçümü Nerede ve Nasıl Yapılır?

Araçlarda kullandığınız yakıtın motor içerisinden yanması sonucu ortaya çıkan kimyasal atıkların katalitik konvertör yardımı ile egzoz emisyonu yapılarak havaya karışması gereklidir. Havaya karışan hidrokarbon, karbon monoksit ve azot oksitler araçlarda belli değerler arasında olmalıdır. Dizel araçlarda bu maddelerin haricinde egzozdan havaya partikül çıkışı yaşanır. Araç egzozlarından çıkan bu gazların yüksek seviyelerde olması hava kirliği oluşturmakla beraber insan, hayvan ve bitki sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Egzoz gazı emisyonu ölçümü tüm dünyada yapılan bir uygulamadır. Egzoz gazı emisyon ölçümü yetkili kurumlar tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde egzoz gazı emisyon ölçümlerini tüm 81 ildeki TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında, ölçüm yapmaya yeterlilik belgesi alan özel ölçüm istasyonlarında yapılmaktadır. Ölçüm esnasında görevli personel tarafından cihazlara gerekli bağlantılar yapılarak önce rölantide, daha sonra kullanıcı tarafından boş viteste bulunan aracın gaz pedalına basılarak devirin 3000 e yükseltilerek sabit kalması sağlanır. Bir süre bu şekilde kaldıktan sonra ölçüm işlemi tamamlanır. Ölçüm işlemi maksimum 10 dakika sürecektir. LPGli araçlarda araç hem benzin de hem de LPG geçirilerek ölçümler gerçekleştirilir. Ölçümler sonrası cihazlardan alınan değerler normal değer aralığında ise aracın egzoz muayenesi tamamlanmış olur. Eğer aracın egzoz gazı emisyonu değerleri yüksek ise egzoz muayenesi için araç sahibi aracın sorunlarını düzeltmesi için yönlendirilir. Araçta gerekli tamir ve bakım işleri yapıldıktan sonra ücretsiz olarak tekrar aynı istasyondan egzoz emisyon ölçümü yaptırılabilir. Egzoz gazı emisyonu yapılmayan araçlar araç muayenesine alınmayacak herhangi bir trafik denetiminde ağır para cezalarına maruz kalacaklardır.

Egzoz Gazı Emisyonu Nedir?

Egzoz Gazı Emisyonu Nedir?

Egzoz Gazı Emisyonu Ölçüm Uygulamasından Muaf Olan Araçlar Nelerdir?

Bazı araç grupları egzoz gazı emisyonu ölçümlerini yaptırmak zorunda değillerdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen bu araç grubu zorunlu egzoz gazı emisyonu ölçümünden muaftır. Sıkça sorulan egzoz gazı emisyonundan muaf olan araç grubu şunlardır;

Motosikletler

Mopedler

1979 yılı ve öncesinde üretilmiş dizel motora sahip araçlar

Tarım ve orman işlerinde kullanılan traktörler

Elektrikli araçlar

Hibrit teknolojisine sahip araçlar

Hidrojen yakıtı kullanan araçlar.

Egzoz Gazı Emisyonu Ölçüm Süresi Ne Kadar Geçerlidir?

Egzoz emisyon ölçüm süreleri her araç grubunun farklıdır. Hususi ve resmi araçlar eğer sıfır üretim olarak satın alındı ise araçlarının üç yaşını doldurduğu tarih itibari ile ilk ölçümlerini yaptırırlar. İlk üç yıl egzoz gazı emisyonu ölçümü yaptırmak zorunda değillerdir. İlk muayenenin geçerlilik süresi ise iki yıldır. Her iki yılda bir bu araç grubu sahipleri egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmak zorundadırlar

Ticari araçlar ise egzoz gazı emisyon ölçüm geçerlilik süresi bir yıldır. Ticari araç sahipleri ve diğer motorlu araçlar her yıl egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmak zorundadırlar. Ticari araç sahibi olanlar araçlarını sıfır üretim olarak aldılar ise aracın bir yaşını doldurması sonrası egzoz gazı emisyonu ölçümü yaptırmalıdırlar.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sırasında Yanınızda Bulunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü sırasında uzman personeller tarafından gerekli belgelerin kontrolü yapılır. Ölçüm yapılacak aracın tescil ve trafik belgesi, aracın sahibinin TC kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ya da geçerliliği olan resmi belge ve motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatınız ölçüm sırasında görevliler tarafından incelenir. İlk defa egzoz gazı emisyonu ölçümü yaptıranlarda motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı evrakı bulunmaz. Dilerseniz ölçüm sonrası 7 TL ücret ödeyerek araç egzoz gazı emisyon ruhsatı satın alabilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Yaptırmaya Gelmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Araçlarınızın periyodik bakımlarını aksatmadan yapmalısınız. Zamanında yapılan bakımlar aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanmanızı sağlar. Motor yağınızı sürekli kontrol etmeli zamanı geldiğinde değişimi yapılmalıdır. Ayrıca hava, yağ, yakıt, partikül filtrelerinizi de yenilemeniz hem yakıt tasarrufu sağlayacak hem de aracınızın motor kullanım ömrünü koruyacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümü öncesinde aracınız egzozu kontrol edilmelidir. Egzoz üzerinde patlak, çatlak ya da delik oluşması halinde biran önce tamiri yaptırılmalıdır. Özellikle katalitik konvertörün çalışır durumda olduğu kontrol edilmelidir. Ölçüm esnasında egzoz sisteminde bir arıza ya da sorun tespit edilir ise egzoz gazı emisyon ölçümünüz yapılmaz.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Sonuçlarına Nereden Ulaşabiliriz?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte egzoz emisyon ölçümlerine ulaşmak artık çok kolay. Aracınıza ait egzoz gazı emisyon ölçüm sonuçlarını artık e-Devlet sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonlardan dilerseniz e-Devlet kapısı olan www.turkiye.gov.tr adresine girerek ya da e-Devlet uygulamasını telefonunuza yükleyerek sonuçlarınızı istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Egzoz gazı emisyon ölçüm işlemi başarılı gerçekleşmesi sonrasında çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından telefonunuza SMS bilgisi gelecek ve bu mesaj ile de sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Egzoz Gazı Emisyonu Nedir?

Egzoz Gazı Emisyonu Nedir?

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Sonucunu Yanımızda Ya Da Araç Ruhsatında Taşımamıza Gerek Var Mı?

Egzoz gazı emisyon ölçüm sonucunuzu her zaman yanınızda taşımanıza gerek yok. Ölçüm raporunuz direk olarak e-Devlet sistemine yüklenmektedir. İstediğiniz zaman e-Devlet uygulamasından raporunuzu açabilirsiniz. Trafik denetim sırasında görevliler araç plakanız üzerinden sistemde kayıtlı egzoz emisyon muayene sonucunuzu görüntüleyebiliyorlar. Sizden özellikle belge istemezler. Geçerlilik sürenizi kontrol ettikten sonra sorun var ise cezai işlem uygulayabilirler. Belge taşımama cezası bulunmamakta fakat geçerlilik süresi bitmiş araç ile trafiğe çıkmanız halinde yüksek para cezası kesilebilir. Ayrıca elektronik trafik denetim noktaları araç plaka tanıma sistemi üzerinden de ölçüm geçerlilik sürenizi denetleyebilirler.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Fiyatı Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen egzoz gazı emisyon ölçüm fiyatı, 2022 yılı için 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere 110 TL’dir. Eğer egzoz muayenesinden aracınız geçmez ise ücretsiz olarak 1 ay içinde tekrar ölçüm yaptırabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken aracınızın egzoz gazı emisyon ölçümü başarısız oldu ise bir hafta sonrasında trafik kontrolüne takılırsanız yüklü bir miktarda ceza kesilebilir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Hangi Durumlarda Süresinden Önce Yenilenmelidir?

Herhangi bir trafik kazası durumunda kolluk kuvvetleri tarafından tekrar egzoz muayenesi yaptırmanız istenebilir. Aracınıza LPG taktırmanız ya da motor sisteminde tadilat yapılması, egzoz emisyon sisteminde değişiklik yapılması halinde süresi dolmadan yeniden ölçüm yaptırmanız gerekir.