Ekspertiz firması seçimi yapmak önemli bir konu. Araç alım satımlarının en önemli aşamalarının başında ekspertiz geliyor. Araçlar hakkında bizlere ayrıntılı bilgiler sunan ekspertiz hizmeti olmadan araç alımı yapmak en büyük hatalardan bir tanesi. Artık insanlar sıfır araç alımlarında dahi araçlarını ekspertize götürüyorlar. Satımı gerçekleştiren şubelerin bilinçli ya da bilinçsiz bir hata yapmasından endişe ediliyor. Bunun yanında fabrikalarda üretimi gerçekleşen araçların üretim aşamasının kusursuz geçtiğinden emin olunuyor.

Ekspertiz hizmeti araç alım satımlarında bu kadar büyük bir öneme sahip olduğundan insanlar ekspertiz firması seçimi yaparken de çok hassas davranmakta. Birikimlerini kaybetmek istemeyen, aksine en iyi şekilde değerlendirmek için çaba sarf eden kişiler doğru ekspertiz firması seçimleri ile bunu gerçekleştirebiliyorlar. Seçimin doğru olabilmesi için dikkat edilmesi gereken çok sayıda etmen yer almakta.

Kurumsal Yapıda Olan Firmalara Yönelin

Ekspertiz firmasına karar vermek için arama motorları üzerinden araştırmalara başlamak gerekli. Her zaman gitme imkânınız olan ekspertizlerin tamamını incelemeniz gerekiyor. İlk etapta karşınıza çok sayıda farklı firma çıkabilir. Ancak yapacağınız birkaç filtreleme işlemi birçok seçeneği tercih edilemez hale getirecektir.

Tercih edeceğiniz ekspertiz firmasının kurumsal bir yapı içerisinde olması en önemli etmendir. Hiçbir zaman amatör bir hizmet almamanız gerekir. Firmanın kullandığı cihazlardan sunduğu raporlara kadar her aşamada kurumsal yapının hissedilmesi gerekir. Aksi halde ekspertiz firması seçimi doğru yapılamamış demektir.

Araç Satıcısının Önerisini Dikkate Almayın

İkinci el araç alım satımlarında insanlar birçok farklı sorun ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Satışı gerçekleştiren inşaların her zaman karşı tarafı kandırma çabası içerisinde olduğunu düşünmek doğru değil. Ancak hiçbir şart altında alıcıyı mağdur etmeyeceklerini düşünmek de hata. Alıcıların her zaman ipini sağlam kazığa bağlaması gerekiyor.

Araç alışverişleri gerçekleştirilirken ekspertiz şartı getirilmiş durumda. Satış işlemlerini gerçekleştiren kişilerin ilk olarak ekspertiz işlemlerini yaptırması gerekli. Bu aşamada tercihin tamamen satıcıya bırakılmaması gerekiyor. Eğer işlemler gerçekleşecekse alıcıların ekspertiz firması seçimi yapması gerekli. Aksi halde sonuçlara gücenmek çok kolay olmayabilir.

Ekspertiz Firması Seçimi

Ekspertiz Firması Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekspertiz Paketleri Çok Geniş Kapsamlı Olan Firmaları Seçin

Ekspertiz firmalarında genellikle farklı paketler sunulmaktadır. Paketlerin içerisinde çok sayıda farklı kontrol yer alır. Kaporta ve motor kontrolü ekspertiz hizmetlerinde olmazsa olmazlar arasında yer alır. Ancak aracın iç aksamındaki kısımların tamamının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeyebilir. Lastiklerin durumu ya da aracın borç sorgusu da her zaman pakete dahil olmaz.

Araç alım satımlarında ekspertiz firması seçimi yapılırken her zaman kapsamlı paketlere yönelim gereklidir. Aksi halde araç hakkında bilgi sahibi olunmayan ancak alışverişleri yakından etkileyen durumlar söz konusu olacaktır. Araç hakkında öğrenilebilecek olan maksimum bilginin öğrenilmesi gerekmektedir. Kapsamlı paketler sunamayan firmalardan uzak durulması doğru bir hamle olacaktır.

Belirli Araç Gruplarını Kontrol Eden Firmalardan Uzak Durun

Ekspertiz firmaları genellikle araç türlerinin tamamı için bu hizmeti sunmaktadır. Tabi ki binek araçlar en çok tercih edilen sınıfı oluşturur. Ancak minibüsler ya da otobüsler alınırken de ekspertiz hizmeti alınabilmektedir.

Bazı firmalar belirli markaya da modellere yönelmeyi tercih ederler. Yalnızca binek araçları ya da belirli bir markayı tercih eden firmaların kurumsal yapısının her zaman sorgulanması gerekmektedir. Tüm araçların başarılı bir şekilde kontrol edilebilmesi için doğru ekip ve ekipmanların kullanımı son derece önemlidir. Eğer bu işlemler uygulanamıyorsa gerekli düzenin oluşmadığı aşikardır.

Araç alım satımı aşamasında ekspertiz firması seçimi yaparken belirli grupları hedef alan ekspertiz firmalarından uzak durmanız doğru bir tercih olacaktır.

Özel Ekipmanların Kullanıldığı Yapıları Seçin

Araçların performans kontrolleri çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Geçmiş yıllarda araçlar sanayilerde yer alan ustalara götürülerek burada kontrol edilirlerdi. Ustalar araç sorunlarını kendi sürüş tecrübeleri ile kullanıcılara aktarırdı. Günümüzde makineleşme ile birlikte bu durum ortadan kalktı. Artık ekspertiz firması seçimi yapılarak özel ekspertiz firmaları tercih ediliyor.

Maalesef ekspertiz firmalarının hepsinin özel ekipmanları kullandığını söylemek zor. Bazı firmalarda belli başlı makinalar olsa da belirli kontroller hala insanlar tarafından yapılıyor. Böyle bir durumda aracı deneyecek olan kişinin düşüncelerine güvenilmesi gerekli. Fakat kişinin o günlük dalgınlığı ya da farklı bir olumsuz durumu kararları etkileyebilir. Bu sorunlarla uğraşmamak adına her kontrolü makinalar ile gerçekleştirebilen firmalara yönelmek gerekir.

Görüşme Bölgesine Yakın Olması Önemli

Araç alışverişleri yapılırken alıcılar satıcının yanına gidebilir ya da belirlenen bir noktada buluşma gerçekleşir. Yapılacak olan ekspertiz firması seçimi buluşma noktasına uygun bir alanda olmalıdır. Çok uzak bir adreste yapılacak olan ekspertizler her zaman sorun ortaya çıkarabilir. Ekspertiz için farklı şehirlere geçilmesi her iki taraf için de olumsuzlukları doğurur.

Alışveriş öncesinde firma seçimi yapılırken buluşma bölgesine yakın bir yerin seçilmesi şarttır. Özel olarak gidilmesi istenen bir ekspertiz firması varsa buluşma o firmaya yakın bir noktada yapılabilir. Böylece istendiğinde direkt olarak araç satışına geçilmesi ya da bazı işlemlerin tekrarlanması mümkün olur.

Ekspertiz Firması Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekspertiz Firması Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcı Yorumları En Önemli Tüyolar

Ekspertiz hizmetini daha önce almamış olan ya da farklı şehirlerde alan kişiler ekspertiz firması seçimi yaparken kullanıcı yorumlarına dikkat etmek zorundadır. Daha önceki dönemde firmadan ekspertiz hizmeti alan kişilerin sunduğu yorumlar önemli bilgiler içerir. Yorumların büyük bir kısmı tarafsız bir şekilde yapılmış olduğundan seçim aşamasında çok değerlidir.

Yorumlarda firmanın talebiyle yapılan ya da rakip firmalar tarafından yaptırılan yorumlar da bulunabilir. Ancak bu yorumların sayısı oldukça düşük seviyede olacaktır. Bu sebeple de yorumlardaki ağırlığın hangi yönde olduğuna bakmak önemlidir. Genel olarak olumlu yorumların yapıldığı firmalar tercih edilebilir.

Uygun Fiyat Seçeneklerini Yakalayın

Alınacak olan hizmet ne olursa olsun ödenecek ücretlerin önceden araştırılması doğru olacaktır. Tek bir ekspertiz firması ile görüşüp randevu oluşturmak doğru bir hamle olmaz. Her zaman piyasa araştırmasının yapılması şarttır. Firmaların talep ettikleri ekspertiz ücretlerinin araştırılması karar sürecinde önemli rol oynar. Araştırmalarda çok yüksek ve çok düşük fiyatlara rastlamak mümkün olacaktır.

Hiçbir zaman çok düşük fiyatlı firmaların tercih edilmemesi gerekir. Ortaya çıkabilecek olan amatör hizmet ekspertizden hiçbir verim alınamamasına sebep olur. Bunun yanında yalnızca marka değeri sebebiyle çok yüksek fiyatlar talep eden firmalardan da uzak durmak gerekecektir. Ekspertiz firması seçimi yapılırken piyasaya uygun fiyatlar talep eden ve yorumları iyi olan firmalardan bir tanesi seçilebilir.

Ödeme Seçeneklerindeki Çeşitlilik Değerli

Oto Ekspertiz hizmetleri alındığında ödenmesi gereken ücretler kadar bu ücretlerin ödenme şekli de önem arz ediyor. Firmalar genellikle sunulan hizmetten sonra ücret talebinde bulunmaktadır. İşlem öncesinde ücret talep eden firmalardan uzak durmak doğru bir karar olur. Her zaman işlemlerin tamamlanması ve sonrasındaki rapor teslimi sürecinde ücretler talep edilmektedir.

Ücretlerin ödenme şeklinde farklı seçenekler sunulması gerekli olur. Eğer firmalar direkt olarak nakit ücret talep ederler bu durum hizmeti alacak insanları zorlayabilir. Kredi kartından ödeme imkânı sunan ve taksit seçeneklerini aktif eden firmaların tercih edilmesi doğru olur. Ödeme seçenekleri her zaman ekspertiz firması seçimi yapılırken önemli bir kıstası oluşturmaktadır.