En az yakan arabalar merak ediliyor. Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik yakıt fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselmesine sebep oldu. Geçmiş yıllarda motorin ile benzin arasındaki fark artık kapanmış durumda. Her iki yakıt türü de benzer fiyatlardan satışa sunuluyor. Ancak dizel araçların kilometre başına yaktıkları yakıt miktarı düşük olduğundan hala önemli bir fark mevcut.

Araç fiyatları ve yakıt fiyatlarının hızlı yükselişi insanların en az yakan arabalar olarak gösterilen modellere yönelmesine sebep oldu. Artık birçok kişi yakıt için minimum seviyede ödeme yaparak gönül rahatlığıyla ulaşımını tamamlamak istiyor.

En az yakan arabaları listelediğimizde listenin tamamında dizel araçları görüyoruz. Uygun yakıtlı bir araç istiyorsanız bu harika modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

1- Peugeot 208 BlueHDi

Sıralamanın tepesinde Peugeot tarafından üretilen 208 modeli bulunuyor. Fransız devi çok uzun süredir otomobil sektöründe yer alırken ülkemizin de en çok sevilen markalarından bir tanesi. Özellikle spor görünümlü araçlarla sektörde söz sahibi olan markanın yeni dönemdeki tercihleri de bu yönde olmakta. SUV araç piyasasında önemli atılımlar yapan marka düşük yakıtlı ve spor görünümlü araçları ihmal etmemekte.

Sizler için hazırlanan en az yakan arabalar sıralamasının tepesinde olan 208 BlueHDi modeli 100 km. mesafede 3 litrelik bir yakıt kullanımı sunmakta. Fabrika verisi ile gerçek tüketim arasında bir fark olduğu gerçek. Kullanıcı ortalamalarına göre aracın tüketimi 4.4 lt. seviyesinde.

2- Volkswagen Polo 1.4 TDI BlueMotion

Listemizin ikinci sırasında ise Alman devi Volkswagen var. Markanın efsane ikilisi olan Golf ve Polo yeni dönemde de tercih edilmeye devam ediyor. Golf modelinde performansı ön planda tutan marka Polo için kullanışlı bir yapı oluşturuyor. 1.4 dizel motora sahip olan Polo en az yakan arabalar sıralamamızda ikinci sırayı almayı başardı.

Aracın yıldan yıla kasa değişimleri söz konusu olurken yakıt tüketiminde de değişimler olmakta. 2014 ve 2015 model Polo araçları tercih ederseniz 100 km. mesafede 3.1 lt. yakıt tüketimini satın almış olacaksınız. Kullanım sırasında bu miktar 4.8 lt. seviyesine çıkacak.

3- Opel Corsa CTDI ecoFlex

Volkswagen grubunun en büyük rakiplerinden bir tanesi olan Opel ülkemizde en çok tercih edilen markalardan bir tanesi. Markanın efsane araçlarından bir tanesi olan Corsa yeni dönemde makyajlanan kasaları ile göz doldurmaya devam ediyor. Konu yakıt tüketimi olduğunda da aracın son derece başarılı olduğunu söylemek mümkün. 2015-2018 yılları arasında üretilen Corsa 1.3 CTDI araçlar 3.1 lt. yakıt tüketimi ile listenin üçüncü sırasında.

Fabrika verilerine göre en az yakan arabalar sıralamasında Polo ile aynı düzeyde bir kullanım sunan araç kullanıcı tecrübelerine göre Polo’nun önünde. 4.6 lt. kullanım ile birlikte Polo’ya küçük bir fark atan araç son derece ekonomik. Yarı otomatik modellerinde bu değeri yakalıyor olması ise çok daha değerli.

En Az Yakan Arabalar

4- Peugeot 308 BlueHDi

Listemizin dördüncü sırasında geldiğimizde ise Peugeot markasını ikinci defa ziyaret ediyoruz. 208 modelini biraz küçük ebatlarda bulan. Daha geniş ve üstün özelliklere sahip bir araç isteyen kişiler Peugeot 308 BlueHDi modeline yönelebilirler. Bu yönelim yakıt kullanımında inanılmaz değişimlere yol açmayacak.

2014-2017 yılları arasında üretilen bu araçların fabrika değerli 3.1 lt. seviyesinde. Sıradan kullanıcılar ile yapılan deneylerde ise aracın 100 km. mesafedeki yakıt tüketimi 4.5 lt. olarak görülüyor. En az yakan arabalar arasında satılan 308 fabrika verisinde Polo ile eşit olup aktif kullanımda onu geride bırakan araçlardan bir diğeri.

5- Hyundai i20 1.1 CRDi Blue

Listemizin beşinci sırasına gelirken yeni bir marka aramıza katılıyor. Ülkemizde çok sevilen Hyundai markası en az yakan arabalar sıralamasında da kendisine yer bulmayı başardı. Markanın 2014-2018 yılları arasında üretilen ve çok fazla tercih edilen i20 1.1 dizel aracı en yakan arabalardan bir tanesi.

Dizel araçlarda alışılmış olan motor gücünün biraz altında bir araç olan i20 performans olarak büyük sorunlar yaratmamakta. Özellikle şehir içerisinde araç kullananlar için muhteşem bir seçenek olarak gösterilebilir. Aracın fabrika verileri 3.2 lt. yakıt tüketimi gösteriyor. Ancak aktif kullanan kişilere göre bu değer 5.1 lt. seviyesinde.

6- Scoda Octavia 1.6 TDI GreenLine

Yakıt tüketimi çok düşük olan araçları tercih eden kişiler için hazırlanan listemizin tek sedan üyesine sıra geldi. Araç tercihlerinde her zaman sedan modellere yönelen, motor gücünü önemseyen ve aynı zamanda düşük yakıt tüketimi talep eden kişiler için Scoda Octavia 1.6 TDI muhteşem bir seçenek olacak. Aracın en az yakan arabalar arasında yer alması birçok kişiye göre sürpriz olabilir. Ancak kullanım verileri bunu kanıtlar nitelikte.

Aracın 2014-2015 model üretimlerinde yakıt tüketiminin 3.2 lt. olduğu iddia edilmekte. Kullanım verileri bunu yakalayamasa da 4.7 ile oldukça iyi bir seviyede. Sedan ve nispeten yüksek motorlu bir araca göre muhteşem bir yakıt tüketimi mevcut.

En Az Yakan Arabalar

7- Ford Fiesta 1.6 TDCi ECOnetic

Ülkemizde en çok sevilen araçlardan bir tanesi olan Ford Fiesta en az yakan arabalar listesinde de kendine yer bulmayı başardı. Özellikle bayanların çok beğendiği renk seçeneklerini sunması ve son derece konforlu bir araç olması sebebiyle sevilen aracın 2015-2017 yılları arasında üretilen modellerinde 3.2 lt. yakıt tüketimi iddia ediliyor. Gerçek tüketim değeri ise 4.7 lt. seviyesinde.

Motor değerinin 1.6 seviyesinde olması listenin en performanslı araçlarından bir tanesi olmasını sağlamakta. Şehir içi kullanımda muhteşem bir etkinliği bulunan Fiesta düşük yakıt tüketimi talep eden kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

8- Volvo V40 D2 ECO

Her zaman kaportasında metal kullanım oranının yüksekliği ve dayanıklılığı ile gündemde olan Volvo en az yakan arabalar sıralamasında da kendine yer bulmayı başardı. Her zaman ağırlığı daha yüksek araçlar üreten markanın buna rağmen düşük yakıt tüketimini yakalayabilmesi Alman otomobil sektörünün neden çok fazla tercih edildiğini bizlere açıklıyor.

Volvo tarafından 2016-2018 yılları arasında üretilen V40 modeli 3.2 lt. yakıt tüketimi ile herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Gerçek tüketimde 4.7 lt. değer okunurken son derece memnun edici bir düzey olduğu söylenebilir. Performans, sağlamlık ve yakıt bir arada olsun diyen kişiler için Volvo V40 muhteşem bir paket olabilir.

9- Volkswagen Golf 1.6 TDI BlueMotion

Listemizin son sırasında ise bir efsane yatıyor. Volkswagen tarafından çok uzun süredir üretilmeye devam eden, her sene satış rekorları kıran ve devamlı olarak tercih edilen Golf listenin son sırasından en az yakan arabalar arasında girmeyi başardı. 1.6 dizel motoru ve 110 beygirgücü ile karşımıza çıkan harika araç 3.2 lt. yakıt tüketimine sahip.

Aracın 2013-2015 yılları arasında üretilen modelleri fabrika değerlerinde bu fırsatı kullanıcılarına sunmakta. Kullanıcılar gerçek miktarın 4.7 litre olduğunu görse de bunu sorun etmiyorlar. Golf sürmenin ayrıcalığını yaşarken bir yandan da düşük yakıt kullanımının avantajlarını hissetmek herkesin yakalayabildiği bir fırsat değil. Bu fırsatı kaçırmamak istiyorsanız elinizi çabuk tutun.