En Sağlam Arabalar

Otomobil sektörü teknolojik gelişmelerle beraber kendini yenileyen bir sektör alanıdır. Sanayi dalları içerisinde sektörel gelişimin hız kazanması demir, çelik ve kimya alanındaki gelişmeler etkili olmuştur. Ülkemiz sağlamış olduğu altyapı ve ulaştırma hizmeti ile beraber motorlu taşıt sektöründeki gelişmesi daha da artmış piyasada en sağlam arabalar yarıştırılmaya başlanırken neredeyse araç bulunmayan hane kalmamıştır. Seri retim alanında özellikle motorlu taşıtlarda otomotiv sektörünün dünya üzerindeki genel oranı %70’i bulmaktadır. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar gereği bu kâr payından elde edebildiği kadar verimini alabilmiştir. Güçlü bir sanayi olarak görülen otomotiv alanında her geçen gün yenilik ve gelişme gözle görülür bir noktada fark edilmektedir.

En sağlam araba modelleri bakıldığında özellikle iç performansta yapılan yenilikler göze çarpmaktadır. özel olarak ayarlanabilen ve kişinin kişiselleştirerek kullanabileceği özel yardım kitleri sayesinde acil durumlarda yetkililere ulaşabilmek mümkün hale geliyor. Üretimde dikkat edilen nokta içerdeki bireyin hem konforlu hem de güvenilir bir ortamda seyahat edebilmesini sağlayabilmektir. Otomatik olarak oluşturulmuş sensörler sayesinde aracın dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı daha donanımlı hale gelmesini sağlamaktadır. Ani frenleme sistemi ön ve arka alanlarda oluşturulan yavaşlayabilme mekanizması ile kalabalık ortamlar, cadde alanlarında, trafikte, bisikletli bireylerin ve yayaların ani hareketlerinden dolayı oluşabilecek bir olumsuzluğun giderilmesini sağlanıyor.

Dünyada Üretilmiş En Sağlam Araba Modelleri Nelerdir?

Piyasada bulunan pek çok motorlu taşıt üretimsel olarak yapılan araştırmalarda 73 milyonu aşan bir rakama ulaşmıştır. Bu rakam sistematik olarak kendini arttırmaya devam etmiş ve günümüzde elle tutulur olarak raporlanabilir bir hale gelmiştir. Otomotiv sektöründe elde edilen kâr payı arttıkça sektöre bakış açısı değişmiştir. Tüm firmaların oluşan pazar ortamında payını en üst düzeye çıkarabilmek için her geçen yıl daha farklı modelde bir üretim gerçekleştirmesi söz konusu olmuştur. Süreç içerisinde üretimde hem çevreye karşı duyarlı doğa dostu hem de ergonomik ve tasarımsal olarak gelişkin otomobil türleri hedeflenmiştir. Her yeni tasarım bir önceki sınıfının üstüne çıkabilmiş kullananlar tarafından memnun kalınmıştır.

Her koşulda üretilen otomobillerin daha çok kişiselleştirilebilmeye uygunluk gösterecek ve yeni çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye sahip olabilmesine önem verilmiştir. Markaların bu anlamda üretmiş oldukları otomobiller bütçesel olarak da uygunluk sağlamaktadır. Bu oranların oluşmasında kullanılan ham madde ile beraber fonksiyonlardaki artış göz önünde bulundurulur. Üretim aşamasında bulunan her bir otomobil belirli testlerden geçer. Bu testler sonucunda uzun yollarda kullanabilmeye uygun bir sürüş deneyimi sunup sunamadığı, kişisel konforun sağlanması ön planda tutularak yapılmaktadır. Testlerde başarılı olabilen araçlar piyasada satışa sunulabilir bir hale gelir. Ulusal ve uluslararası lansmanlarla da süreç desteklenir.

Sektördeki ekonomik rekabetten kaynaklı olarak farklı tasarımlarda üretilmiş olan en sağlam araba modellerini maddeler halinde listeledik.

2020 jaguar

1)JAGUAR XE

Dünya genelinde en sağlam arabalar arasında yerini alan jaguar XE muadillerinin aksine hem büyük hem de en sağlam arabalar arasında gösterilmektedir. Yaşanabilecek darbelere karşı oldukça güçlü bir kasa yapısı bulunan bu marka otomotiv sektörüne 2015 yılında adım atmıştır. İlk aracın tanıtması ve insanlara lansmanının sergilemesi 2014 yılında Londra’da gerçekleşmiştir. Oldukça güçlü rakipleri de bulunan bu piyasada görüntüsüyle ve iç hacmi ile göz doldurmaktadır. Fiyat olarak piyasada alabilme kapasitesi rakamsal olarak bulunan bu araç performans olarak kullanıcılar tarafından takdir edilen bir noktadadır. Sürüş sırasında güvenilir hissetmek aracı kullanan kişi için önemlidir. Sunduğu kilometre hızı ile sürüşte keyfi sağlarken darbelere karşı da güvenilirliğini kanıtlayabilmiştir.

ford puma

2)FORD PUMA

Ford markası göz dolduran araç serisi ile piyasalarda yerini almaya devam ediyor. 1903 yılında kurulduğunda Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan Ford firması aktif olarak Michiganda otomobil üretimini gerçekleştirmektedir. Kıtalararası yayılımı ile beraber popüler hale gelmiş olan bu markanın oldukça güvenilir ve en sağlam arabalar kategorisinde değerlendirilerek Ford puma ürünü göz doldurmaktadır. Ford’un yeni sürümü olan bu model Türkiye’de satış satışta bulunmaktadır. İçerisinde takip sistemi ile çeşitli akıllı panelleri sayesinde sürüş noktasında keyifli ve kullanışlı bir deneyim sağlamaktadır. Bagaj alanı eski modellerine göre daha genişletilmiş panoramik olarak açılabilen tavan alanına sahiptir. Pilot seçim özelliği ile sürüş modları aracın hafızasına eklenmiş ve bu sayede herhangi bir tehlike durumunda sürücüyü uyaran sistem geliştirilmiştir. Bu da çarpışma durumunda oluşabilecek hasarlara yönelik güvenliğin oluşturulmasını destekleyerek en sağlam araba kategorisinde arasında yerini alır. 2019 yılında sağlamlığı tescillenmiş ve gerekli testlerden geçmiş olan bu marka hala listede yerini korumaya devam ediyor.

604f630755428017a09e5d29

3) VOLKSWAGEN GOLF

Piyasada bulunan araba modelleri arasında en sağlam araba olarak yerini alabilmiştir. Almanya’da üretime başlanmış olan bu otomotiv şirketi 1937 yılında tek tip üretim ile piyasaya adım atmıştır. Tamamı ile halka dönük olarak ihtiyaçları karşılayabilecek potansiyele sahip üretim alanına sahip olan bu marka severek kullanılmaktadır. Volkswagen Golf aracı Volkswagen’in üretmiş olduğu son sistem araç modellerindendir. İçerisinde kullanılan gelişkin teknoloji sayesinde farklı modeller arasında iş yapılarak konforlu bir sürüş keyfi elde edilebilir. İçerisinde özellikle geliştirilen alanlar genel anlamda kullanılan yakıttan verim elde edilebilmesini sağlamaktadır. Işıklandırmada far alanlarında ve kamera sistemlerindeki yenilik kullanırken oldukça keyifli bir sürüş deneyimi oluşturmaktadır. Vites noktasında oluşturulmuş değişiklikle beraber geleneksel kullanımın aksine sürüşte kontrolü sağlarken park edebilmeyi de kolaylaştırır. Volkswagen Golf; 3 farklı seçenekte far modeli ile dikkat çekiyor. Virajları alırken kullanılabilecek otoban, şehir içi ve standart olmak üzere modüller arasında geçiş yapılabilmektedir. Bu da geliştirilmiş bu teknoloji ile beraber dinamik hafızaya sahip sinyal lambaları oluşturur. Araçtan elde edilebilecek konfor en üst seviyeye çıkarılarak sürüş asistanıyla daha pratik kullanım alanı sağlanmıştır. Üretim aşamasında girmiş olduğu sağlamlık testlerinden %95’e yakın onay alarak içlerinde en sağlam kategorisinde yer alabilmeyi garantilemiştir..

refreshed tesla model

4) TESLA MODEL X

Yenilenmiş tasarımı ile sürücüleri ile buluşan bu model başlangıçta 2012 tarihinde tasarımsal olarak üretilmeye başlanmıştır. Tesla’nın bu modeli elektrikli crossover modelleri arasındadır. 2015 yılında başlatılan bu süreç günümüzde sürekli olarak yenilenerek ve kendi iç donanımlarını kuvvetlendirerek gelebilmiştir. Tasarımsal olarak diğer modellerinden farklı bir platform oluşturularak arka kapı alanları bir martı kanadına benzer şekilde tasarlanmıştır. Dış tasarımı oldukça şık, gösterişli sağlam tekerlekleri ile güçlü ve güvenilir bir sürüş deneyimi sunuyor. Arkadan motorlu yapısı 4 tekerlekli çekiş hacmi sunar. 5 yapılı gövde alanına sahip olan bu model Tesla’nın S modeline benzerlik gösterir. Ön ve arka motorlardaki güçlendirilmiş alan daha keyifli bir sürüş deneyimi sunar. Uzunluk, genişlik ve yükseklikteki hacim artışı ailelerin rahatlıkla kullanabileceği geniş ve konforlu bir sürüş alanı sunuyor. Sürekli olarak güncelleştirilen ve yenilenen günümüzde aktif olarak ve yenilenmeye devam eden versiyonlarında iç donanımlar daha da gelişkin hale getirilmiştir. Araç içerisinde oyun oynayabilmeye yatkın otomatik ve akıllı LCD ekran alanları oluşturulmuş ve bu yeni arayüzü ile kullanıcı ile buluşmaya devam etmektedir. Araç tamamı ile sürücü tarafından kişiselleştirilebilmeye uygundur. Otomatik navigasyon özelliğinin yanı sıra uzaktan kontrol edebilme ve güncelleme yapabilme özelliğine sahiptir. Arayüzü kolay erişebilmeyi destekleyen bir hızda tasarımsal olarak yenilenmiştir. İçerikteki yazılım güncellenmiş ve sürüşten elde edilen deneyim daha konforlu hale getirilmiştir. Farklı sürüş modları arasında otomatik olarak geçebilmeyi destekleyen bu model en sağlam araba markaları arasında kabul edilmektedir. 

2019 bwm 7 serisi ozellikleri shiftdelete 49

5) BMW 7

BMW serisi dünya çapında en sağlam arabalar listesinde yer alır. Özellikle sağlamlığı ve güçlü motor hacmi ile bilinen bu marka Almanya’da üretilmiş bir otomotiv sektörüdür. Kasa kısmındaki çelik yapı uzun sürüş deneyimlerinde güçlü bir koruma özelliği sunar. BMW 750 Sedan modelinde özellikle aracın yan panelleri, yakıt depo alanı ve ön çamurluk kısmı özel bir zırh ile kaplanmış ve sürüş sırasında daha güvenilir bir ortam oluşturulmaya çalışılmıştır.

Araç içerisinde turbo silindir özelliği dizel motor ile desteklenir. Yenilikçi ve gelişmeye açık bir altyapıya sahip olan BMW 7 serisi ile şık bir tasarım da sunuyor. Bu seride en çok göze çarpan şey üretilen modellerdeki dış görüntüden elde edilecek şıklık daha çok ön plana çıkmıştır. Jantların genişliği otomobilin yüksekliğindeki artış havalandırmadaki farklılıklar ve ışık alanlarındaki görsel sunum dinamik ve güçlü bir izlenim elde edebilmesini etkiliyor. Tamamı ile kaliteli ve yüksek malzemelerden oluşturulmuş bu ürün otomatik sürüş asistanı ile güvenilir bir seyahat temin ediyor. Bu modelde önceki sürümlerinden daha da genişletilmiş ve geliştirilmiş özel park asistanı sistemi ile karşılaşabilirsiniz.

asset.MQ6 .12.20190926161335

6) Mercedes Benz

Modeller içerisinde en sağlam arabalar listesinin ilk sırasında yer alıyor. Otomobil sektöründe yerini herhangi bir markaya kaptırmayan Mercedes kompakt tasarımı ile göz doldurmaya devam ediyor. Farklı versiyonları yurtdışında satılmakla beraber Türkiye’de geniş bir satış hacmini oluşmuş bir otomobil markasıdır. Konsept olarak 4 silindire sahip olan bu model içerisinde ön ızgara alanı daha lüks ve portatif bir görünüm oluşturur. Turbo motor özelliği ile daha hızlı ve konforlu bir sürüş sunarken otomatik şanzıman göz dolduruyor. Gövde kısmında oluşturulan ve kullanılan gümüş rengi renkli far alanları ile daha şık ve gösterişli bir sürüş keyfi sunuyor. Özel olarak oluşturulmuş hava delikleri sayesinde araç içerisinde oluşabilecek basınç alanı dengelenmektedir. Özel kontrol alanı ile panelde sürücünün kişiselleştirebileceği alanı artırır. Yapılan güvenilirlik testlerinde %95 oranında başarı elde edilebilmiştir.

2018 mazda cx9 1200x720 1

7) Mazda

1920’li yıllarda otomotiv alanına adım atmış olan bu marka 2015 yılına gelindiğinde daha yüksek hacimli ve kaliteli araçlar üretmeye başlamıştır. Kendi içinde ithal edilen ürünün kapasitesi artırılarak en sağlam arabalar kategorisinde dünya üzerindeki farklı ülkelere ihraç edilmeye başlamıştır. Mazda modellerinde en çok motoru alanı dikkat çeker. Yakıt tüketimini daha verimli hale getiren bu araç modelinde konforlu bir sürüş deneyimi alabilmek mümkündür.

Yapılan tasarımsal çalışmada görüntüye önem verilerek yenilikçi bir çalışma yapılmaya çalışılmıştır. Dış donanım açısından hem renk yönüyle hem de metal kaplama alanlarıyla farklı bir görüntü elde edilmeye çalışılmıştır. 

2021 skoda kodiaq facelift rendering

8) Skoda

Başlangıçta kendi başına bir marka olabilmiş Skoda, 1991 yılına gelindiğinde Volkswagen firması adı altında satın satışını yapmaya devam etmiştir . İlk olarak aktif üretim yapılmaya başlandığında motorsiklet üretilmiştir. Bunun ardından yaklaşık 6 yıl sonrasında artık otomotiv piyasasına giriş yaparak araba üretimine başlanmıştır. Araç üretimi alanındaki hızlı yükselişi en sağlam arabalar listesinde yerini alabilmesini desteklemiştir. Uzun süreli seyahatlerde rahatlıkla kullanıma uygun iç tasarıma sahip olan bu ürün gelişmiş sürüş desteği ile de sürücüye ücretsiz asistan özelliği sunuyor. Bu sayede yapılan sürüşte oluşabilecek herhangi bir çarpma, devrilme gibi bir hasarın oluşmasının önüne geçilmektedir. Skoda modelleri arasında Octavia markası sürücülerin dikkatini çekiyor. Tasarımında özellikle ön far kısmında yenilik yapılarak son teknolojiden faydalanılmaya çalışılmıştır. Böyle bir tasarıma gidilerek matriks aydınlatma özelliğinin eklenmesi sürüş sırasında güvenliği arttırabilmek hedeflenerek yapılmıştı.

Arka alandaki sinyal farları daha rahat ayırt edebilmeyi sağlayacak şekilde aydınlatması arttırılmıştır. Diğer modellerin aksine direksiyon alanı 2 kollu simit şeklinde tasarlanmıştır. Bu sayede ergonomik olarak daha rahat ve konforlu bir sürüş sağlanmıştır. İç panel alanında farklı renk seçenekleri ile aracın anlık moduna uygun renk değişimi yapılabilmektedir. Özel olarak tasarlanan multimedya ekranı sayesinde bu geçişler sağlanabilmektedir. Bu da üretilmiş bu modelde sürücünün kişiselleştirebilir alanın daha da genişletildiğini gösteriyor. Özel olarak üretilen hava yastığı sayesinde oluşabilecek herhangi bir aksilik durumunda güvenliği sağlıyor. Aracın tavan alanına yerleştirilmiş otomatik acil durum çağrısı mekanizması ile ciddi bir kaza anında merkez ile irtibata geçilebiliyor. Bu otomatik sistemin çalışabilmesi için araçta bulunan bireylerin kemerlerinin takılı olması gerekir. Acil butonuna basıldığında teknolojik alt yapısı ile kemer takan kişi sayısı tespit edilerek aracın konumu anında yetkili birimlere iletiliyor. Muadillerinin aksine en sağlam arabalar arasında değerlendirilen bu model hızı sabitleyebilme özelliği ile yoğun trafik alanlarında daha kontrollü bir sürüş sunuyor. Ön frenleme sisteminde oluşturulmuş ve yenilenmiş mesafe izleme alanı araçların yoğun olduğu bölgelerde ve cadde alanlarında sürücünün hem yayanın güvenliğini destekliyor.

wsi imageoptim peugeot

9) Peugeot

Dünyada en sağlam arabalar arasında nitelendirilen Peugeot serisi ile ön plana çıkmıştır. Dış hacminde yerden yüksekliği dikkat çeken bu model 2008 yılında görücüye çıkmıştır. Hatlarındaki tasarım oldukça canlı ve modern bir görünüm sunuyor. Sürüş sırasında elde edilen kalite hem konforlu hem de keyifli bir alan oluşturmaktadır. Emniyet yönü ile yapılan testlerde %80 oranında başarılı olmuş bu model teknolojinin getirdiği son sistem akıllı sürüş tekniğini de kullanmaktadır. Sesle kontrol edilebilme özelliğine sahip olan dokunmatik ekran alanı sayesinde oluşabilecek herhangi bir çarpımı veya hasar da yönelik uyarı alanı oluşturuyor.

2022 toyota corolla cross fiyatlari belli oldu

10) Toyota

Endüstri alanında bu piyasaya ilk adımı 1937 yılına denk gelmektedir. 2007 yılında ilk üst düzey satımına başlatacak otomotiv piyasasına adımını atmış olan Toyota rakamsal olarak 2017 yılı yılında yapılan veriler doğrultusunda dünya çapında tercih edilen en sağlam araba markalardan olduğu görülmüştür. Seri üretim ile dünya çapında bir alana hitab ederek kalitesini ortaya koyabilmiştir. Aracın yeni versiyonunda motor hacmi genişletilmiş elde edilen birim alandaki kapasite artırılmıştır. Kişiselleştirme oranı daha da genişletilmiş wi-fi sistemi ve USB girişi ile akıllı bir entegrasyon yapılmaya çalışılmıştır. Ön cam alanına yansıtılabilir renkli bir gösterge ekranı oluşturulmuş maksimum verim gücü arttırılmıştır. Yakıt tüketimi daha uygun hale getirilen bu modelde güçlü ve güvenilir bir performans elde edilebilir hale gelinmiştir. Jant kısımlarındaki alaşım alüminyum olarak tasarlanmış ızgara alanları tamamen siyaha boyanarak şık bir görünüm sunulmaya çalışılmıştır. Yüksek hız alanlarında daha güvenilir bir sürüş deneyimi sunarken iç hacmi genişletilmiş alandan ferahlık sağlanmıştır. Özel geliştirilmiş süspansiyon alanıyla sürüş sırasında daha sessiz ve sarsıntısız bir deneyim sunulmuştur. Alanında üretilen pek çok modelden farklı olarak sağlamlığı ile dikkat çeken Toyota son üretim Toyota sedan 360w Corolla Hybrid modeli ile göz dolduruyor.