Erzincan Oto Ekspertiz

Araçlarda Rastlanan Arıza Çeşitleri Nelerdir?

Araçların sürekli olarak takibinin yapılması asla sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez. Bu açıdan her an her dakika araçta bir problem ortaya çıkabilir ve de sizler yolda kalabilirsiniz. Erzincan Oto Ekspertiz firmaları sizler için araç arızalarını derledi…

• Motordan Ses Gelmesi

Araç motorlarında tıkırtı ve de acayip sesler geliyorsa dikkatli olmalısınız. Mesela araçların çalışma esnasında hafif sesler ortaya çıkmaya başlıyorsa vantilatör kayışında bir problemin varlığı düşünülebilir. Bu gibi bir durum da Erzincan Oto Ekspertiz firmalarından destek istenmelidir. Oto ekspertizler, vantilatör kayışı başta olmak üzere birçok kısmı inceleyecektir.

• Motorun Hararet Yapması

Araç motorun da meydana gelen fazla ısınma durumu hararet problemini doğurabilir. Bunum için sürekli olarak araç motor sıcaklık göstergesine sürekli bakılmalı ve de kontrol edilmelidir. Şayet araçta radyatör suyu eksilmiş ise hararet meydana gelecek ve de motor hasar alacaktır. Bu açıdan radyatör suyu kontrol edilmeli su eksikse su eklenmelidir. Fakat radyatör su eksikliği problemi yoksa aracın Erzincan Oto Ekspertiz firmasına götürülmesi gerekecektir.

• Araçta Ateşleme Sorunu

Birçok araç sahibi ateşleme problemi ile karşılamıştır. Bu durum daha çok aracın marşı ile ilgili bir durumdur. Mutlaka arıza kaynağı araç aküsünün bitmesine neden olacaktır. Burada ana problemin aküden kaynaklı olup olmadığına dair tespit yapılmalıdır. Şayet sorunun temeli marşa ve aküye dayanmıyor ise, akünün bittiği anlaşılabilir. Yine bunun tespitinin yapılması için Erzincan Oto Ekspertiz İle destek alabilirsiniz.

• Lastiklerin İnmesi Veya Patlaması

Araçların lastikleri mevsimsel özelliklere göre değişikliklere maruz kalmaktadır. Bu açıdan lastiklerin bazen sorun yaşatması ortaya çıkmaktadır. Mesela, lastiklerin inmesi ya da patlaması durumudur. Bu gibi durumlarda Erzincan Oto Ekspertiz firmaları ile irtibata geçerek lastik değişimi için destek alınabilir. Ya da araç sahipleri lastik değiştirmeyi biliyor ise lastik değişimini kendileri de yapabilir. 

• Araç Işıklandırma Arızası 

Zaman zaman hasarlardan dolayı araç lambası, farları kırılmakta ve de darbe sonucunda performanslarını kaybedebilmektedir. Araçlar için ışıklandırma sistemleri hayati önem taşımaktadır. Lambalar ya da farlar kullanılamadığı zamanlarda bu kısımların kabloları kontrol edilmeli ya da en yakın sanayi merkezine araç götürülmelidir. 

• Araç Gösterge Arızası

Araçların kullanımı itibari ile göstergeleri hayati öneme sahip olan başka bir kısımdır. Gösterge panellerin de herhangi bir simge de ya da komple arızanın olması halinde hemen gösterge bakımının yapılması gerekmektedir. Gösterge panelinde bir arıza ile karşılaşıldığı zamanlarda Erzincan Oto Ekspertiz teknik servislerine gitmenin yanında yol desteğinin de alınması gerekmektedir. 

• Aracın Aniden Durması

Araç sahiplerinin en çok rastladıkları bir arıza türü de; araçların motorunun ani bir şekilde durmasıdır. Bu durumun ana sebebi çoğunlukla, araçların yakıt pompasının bozulmasıdır. Şayet araçların yakıt pompaları bozulmuş ise bu sebeple araç yakıtı motora ulaşamayacak ve de araç stop edecektir. Bu durumda araç sürücülerinin ne yazık ki yapabileceği birşey yok. Erzincan Oto Ekspertiz yol yardımına başvurmalı ya da çekici çağrılmalıdır. 

• Motor Arıza Lambasının Yanması

Araçlarda yer alan gösterge panelinde bazen arıza ışığının yandığı görülmektedir. Bu işaret araçta bir arıza olduğunun bildirimidir. Araç sürücülerinin hayatını korumak amacı ile araçta bulunan bu simge, araç güvenliği için büyük önem taşımaktadır. 

Araç sahiplerini yönlendiren gösterge paneli ortaya çıkabilecek kazaların önüne de geçilmektedir. 

 

Sürekli yanıp sönen ve işaret veren simgelerin anlamları nelerdir? 

• Motor Arıza Işığı

– Kırmızı Yanması: Motor Arıza simgesinin kırmızı yanması halinde; hemen araçta inilmeli ve de çekici çağrılarak yardım istenmelidir. 

– Sarı Yanması: Motor Arıza simgesi sarı ışık yanması halinde, motor kısmında problem var demektir. Bu ışığın yanmasında hemen Erzincan Oto Ekspertiz firmasına gidilmelidir. 

– Işığın Sürekli Yanması: Işık rengi sarı renk ise, aracı servise götürebileceğiniz anlamına gelir. Kırmızı ışık yanması halinde hemen araçtan inilmeli ve de acil yardım istenmelidir. 

Arıza simgesinin renk değiştirmesi ya da yanması durumunun sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir :

  *MAF

  * Akü

  * Egr Valfi

  * Yakıt

  * Buji 

  * Termostat gibi

 

Araç Şasisi Nedir? Ne İşe Yarar? 

Araçların en önemli diğer kısımlarından biri olan şasi; aracın iskeleti olarak ifade edilmektedir. Şasi; aracın yük taşıyan iskelet sistemidir. Araçların tüm aksamlarının birleştiği nokta şasidir. Günümüz koşullarında gelişen teknoloji ile birlikte karoser denilen sistemler de geliştirilmiştir. Şayet şasi denilen kısım herhangi bir hasar görmüş ise, Erzincan Oto Ekspertiz firmalarına başvurulmalı  ve acil olarak destek alınmalıdır. Bu hasarın ihmal edilmesi halinde ne yazık ki hayati risk meydana gelmektedir. 

Araçlarda Şasi Numarası Ne İşe Yarar? 

Şasi numarası, araçların kimliğini ifade etmektedir. Her araca özel olarak verilen şasi numarası 17 haneden oluşmaktadır. Bu 17 haneli numaraya bakıldığında ise ; ilk iki rakam aracın nerede üretildiğini ifade etmektedir. Araç şasisi, zorunlu trafik sigortası ve kasko işlemlerinde büyük önem arz etmektedir. Araçların çalınması gibi durumlarda da araç şasi in bilinmesi gerekmektedir. 

 

Araç Şasi Numarası Nerede Bulunur? 

Araçların şasi numaraları, araçların belirli kısımlarına kazınmış şekildedir. Şasi numarasının öğrenilmesi için Erzincan Oto Ekspertiz raporuna da bakılabilir. Şasi numaralarının bulunduğu kısımlar ise şu şekildedir:

• Araç Plakası 

• Kaput Altı

• Bagaj Altı

• Araç Ruhsatı

• Araç Sigorta Poliçesi

• Araç Stepne Yan Tarafı

Özetle araç şasi numarası her yere kazınmış olabilir. 

Araç Krikosu Nedir? 

Her kara taşıtın da yer alan kriko, lastiklerin patlaması ya da mevsimsel lastik değişimi durumlarında çok önemlidir. Kriko malzemesi, oldukça ağır yüklerin kaldırılmasına yardımcı olan bir alettir. Araçların lastiklerini değiştirmeye yardımcı olmak için sıklıkla tercih edilmektedir. 

Araç kriko tiplerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasından araç tipine en uygun olanı seçilmelidir. 

• Kriko Kullanımı

Kriko kullanımı için aşağıda yer alan adımların izlenmesi sizlere kolaylık sağlayacaktır. 

– Kriko, araç düz yolda iken kullanılmasına dikkat edilmeli. 

– Yol bayır ise; mutlaka takoz kullanılmalı

– Aracın ağırlık merkezi bulunur. 

– Krikoyu ağırlık merkezine göre yerleştirdikten sonra gerekli olan yüksekliğe ulaşması sağlanır. 

Kriko aleti, oldukça basit makine tasarımı ile tasarlanmıştır. Bu aletin denge noktası sağlandığında güç tüketimi daha az olacak ve işlem kolaylıkla yapılmaktadır. 

 

Fren Balatasının Değiştirilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Fren balatası, fren performansını belirleyen en önemli kısımdır. Araçlar için en önemli güvenlik parçalarından biridir. Fren balatalarında meydana gelen arızalar büyük riskler oluşturacaktır. Genelde meydana gelen problemler, aracın aşırı performansta kullanılması sebebi ile ortaya çıkmaktadır. 

• Fren Balatasının Bitmesi Durumu 

Frene basılma esnasında mutlaka sürtünme sesine benzer sesler gelmeye başlayacaktır. Bu durumda fren balatasının bittiği anlamına gelebilir. Bu durumda mutlaka Erzincan Oto Ekspertiz firmalarından destek alınmalıdır. Fren balatalarının bitmesi durumunda; frenler zayıflayacak, fren pedalında düşme meydana gelecektir. Bu iki durum trafikte hayati riski oluşturacaktır. 

Bu açıdan fren balatalarının bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Fren balatalarının ömrü genelde 60.000 km’dir. Bu km oranına ulaşan araçlar, mutlaka Erzincan Oto Ekspertiz firmasına götürülmeli kontrol edilmeli gerekirse fren balataları değiştirilmelidir. Bu konuda en doğru karar ekspertiz firmaları tarafından verilmelidir. 

Araç Cam Buğulanması Sorunu Nasıl Giderilir? 

Araçlarda camların buğulanması, araç sahiplerinin  en çok karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. Araç kullanımı esnasında camların buğulanması, sürücülerin hayati risk ile karşılaşmalarına neden olmaktadır. Görüş kabiliyetini büyük ölçüde olumsuz açıdan etkileyen bu durumun önlenmesi için birkaç teknik nokta bulunmaktadır. 

Özellikle kış mevsiminde karşılaşılan cam buğulanma olayının birçok nedeni bulunmaktadır. Buğulanma olayı genelde, hava akımından dolayı gerçekleşmektedir. Bu aksi durumu önlemek adına, aracın içinin kuru olduğundan ve nemli olmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca araç klimasının iç döngü modu mutlaka kapatılmalıdır. Çünkü bu mod araç içinde nemin artışına neden olacak ve de cam buğulanması meydana gelecektir. Çoğu araç sahibinin denemiş olduğu farklı bir yöntem de, camlara traş jelinin sürülmesidir. Köpük camlara uygulandıktan sonra 2 dakika beklenir ve cam temizlenir. Traş jeli içerisinde yer alan maddeler gereğince buğulanma geçici bir süre olmayacaktır. 

Araçlarda Direksiyon Titremesi Sorunu Neden Olur? 

Araçlarda direksiyon titremesi problemi  ne yazık ki aks da bir sorun olduğuna işaret olabilir. Şayet Direksiyon titremesi problemi yaşıyorsanız mutlaka Erzincan Oto Ekspertiz firmasına giderek aksınızı baktırmalısınız. Her ne kadar aks da meydana gelen bir problem nedeni ile bu sorun ortaya çıksa da balans ayarı bozuklukları ya da bir cıvatanın gevşemesi sonucunda da problem meydana gelebilir.

Direksiyon Titremesinin Nedenleri Şu Şekildedir:

– Rot Ayarsızlığı

– Balans Ayarının Bozulması

– Rulman Problemleri

– Süspansiyon Arızası 

– Motor Hasarı

– Fren Arızası 

Şayet yüksek miktarda bir titreme söz konusu ise ve de özellikle bu durum gaza basınca ortaya çıkıyor ise hiç beklemeden acil bir şekilde Erzincan Oto Ekspertiz firmasına gidilmeli ve arıza giderilmelidir. Direksiyon da meydana gelen bu problem büyük bir problem oluşturacaktır. Bunun için işin ehli biri ile görüşülmeli ve de ilk etapta aks gözden geçirilmelidir. Rot ayarına bakılacak olursa, tekerleklerin uyumsuz durmasının tespitinin yapılması halinde akla rot ayarı gelmelidir. Çünkü direksiyon titremesi sorununda genelde ; aks, rot ayarı ikilisi karşımıza çıkmaktadır. Ama yukarıda saydığımız nedenleri de göz ardı etmemeli ve de tedbirimizi almalıyız. Rot Ayarının bozuk olması haline dönecek olursak ; sorunun kaynağının rot olduğundan emin olmak için mutlaka lastik dişlerine bakılmalıdır. Rot ayarının bozuk olması halinde, lastiklerde deformeler fark edilecektir. Eğer sorunun ana kaynağı bu ise ; balans ve rot ayarının yapılması yeterli olacaktır. Daha sonra da deforme olmuş olan tüm lastikler değiştirilmeli ve güvenli kullanım için gerekli tedbirler alınmalıdır. Ayrıca direksiyon kontrolü tekrar sağlanmalı ve de sorunun giderildiğinden emin olunmalıdır. 

Erzincan, Oto, Ekspertiz, Erzincan Computest Oto Ekspertiz, Erzincan Ekspertiz, Dyno Test, Erzincan Oto Ekspertiz, Erzincan Oto Ekspertiz, Erzincan Oto Ekspertiz, Erzincan Oto Ekspertiz Fiyatları, Erzincan Oto Expertiz, Erzincan Oto Check Up, Erzincan Oto Test, Erzincan Dinamometre 4 Çeker, Erzincan Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Erzincan Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Erzincan , Erzincan Mobil Oto Ekspertiz, Erzincan Mobil Oto Ekspertiz, Erzincan Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Erzincan Mobil Oto Expertiz, Erzincan Mobil Oto Check Up, Erzincan Oto Test, Erzincan Mobil Dinamometre 4 Çeker, Erzincan Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Erzincan Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil Erzincan , Erzincan Oto Ekspertiz, Erzincan Oto Ekspertiz

Erzincan Oto Ekspertiz Fiyatları, Erzincan Oto Expertiz, Erzincan Oto Check Up, Erzincan Oto Test, Erzincan Dinamometre 4 Çeker, Erzincan Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Erzincan Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Erzincan , Erzincan Mobil Oto Ekspertiz, Erzincan Mobil Oto Ekspertiz, Erzincan Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Erzincan Mobil Oto Expertiz, Erzincan Airbag Kontrol, Erzincan Conta test, Erzincan airbag bakan ekspertiz, Erzincan oto ekspertiz Yorum, Erzincan oto Ekspertiz Tavsiye, experix Erzincan, kurumsal oto ekspertiz Erzincan, garantili oto ekspertiz Erzincan, sigortalı oto ekspertiz Erzincan, tse belgeli oto ekspertiz Erzincan