Giresun Oto Ekspertiz

İkinci el araç sahibi olmak isteyenler, satın almayı düşündükleri aracın geçmişini öğrenmek için uzmana göstermeleri gerekmektedir. Aracın herhangi bir problemi var mı, trafiğe çıkmasında engel mevcut mu gibi soruların cevabını almak için Giresun Oto Ekspertiz hizmeti uzman kadrosu ile her zaman yanınızda olur. Oto ekspertiz; aracın geçmişte başına hangi kazalar geldiğini, değişen parça olup olmadığını ve mekanik aksanların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol eder ve raporlar. Bu rapor üzerinden alıcı ve satıcı araçla ilgili tüm ayrıntılara sahip olur.

Oto Ekspertiz Hizmetleri Nelerdir, Nelere Bakılır?

Oto ekspertiz yapılacağı zaman ilk olarak aracın güzel bir şekilde temizletilmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılacak olan boya kontrolü yanlış sonuçlar verebilmektedir. Giresun Oto Ekspertiz tüm işlemleri uzman çalışan ve bilgisayar yardımı ile gerçekleştirir. Sonuçları bağımsız ve güvenilir bir şekilde sizlere sunar.

Oto ekspertizde aracın güvenli sürüş verip veremeyeceğinin kontrol edilmesi için süspansiyon testi yapılmaktadır. Bu test ile tüm tekerler bilgisayar yardımı ile kontrol edilir. Yapılan süspansiyon testi sonucunda herhangi bir direnç kaybı mevcut mu, görevi tam yapabiliyor mu ve patlamış olan bölgeye sahip mi raporlanır.

Süspansiyon kontrolü sonrasında fren testi uygulanmaktadır. Makine yardımı ile frenlerin sıkma değeri ölçülür. Araçta savrulma olmaması için tüm tekerlere eşit fren gücünün gidiyor olması gerekmektedir. Tek bir tekere fazla fren gücü gidiyorsa eğer bu durum aracın savrulması ve kazaların meydana gelmesi için yeterlidir.

Motor kontrol testi ile işlemler devam eder. Motor arızası tüm araç sahipleri ve araç alıcılarının karşılaşmak istemediği sorunlar içerisinde yer alır. Diğer arızalara göre tamiri daha zor ve masraflıdır. Dynometre işlemi ile motor tüm ince ayrıntılarına kadar kontrol edilir. Araç, lift üzerine kaldırılarak şanzıman kontrol edilir, motorda herhangi bir kırılma ya da darbe mevcut mu bakılır. Yağ sızdıran bölgeler varsa bu bölgeler de belgelenerek rapora geçer.

Son olarak el freni testi gerçekleştirilir. Fren sistemi ile tekerlek ilişkisi bilgisayar yardımı ile kontrol edilir. Çıkan sonuçlar bilgisayar yardımı ile hesaplanır ve rapor hazırlanmaya başlar.

Oto Ekspertiz Fiyatları Nedir?

 

Oto ekspertiz fiyatları tercih ettiğiniz işlemlere ve paketlere göre değişim göstermektedir. Giresun Oto Ekspertiz ortalama 300TL – 1000TL arasında fiyatlandırmalara sahiptir. Yaptıracağınız işlemlere göre tek tek hizmet seçebileceğiniz gibi direkt paket de seçebilirsiniz. Talep ettiğiniz özel bir hizmet varsa ancak tercih ettiğiniz paket içerisinde yer almıyorsa ücreti karşılığında eklemek istediğiniz hizmete de sahip olabilirsiniz. Yaptıracağınız hizmetlere göre tek tek ücret de alabilir, bütçenize uygun testler yaptırabilirsiniz.

Oto ekspertiz işlemleriniz 1 – 3 gün içerisinde hazır olur ve rapor size ulaştırılır. Oto ekspertiz raporunuzu e-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde de öğrenebilirsiniz. e-Devlet hesabınıza giriş yapmanız ardından arama bölümüne “trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama” yazarak çıkan ekranda detaylı bilgiye tıklayabilir ve her nerede olursanız olun raporunuzu ayrıntılı bir şekilde alabilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

Giresun Oto Ekspertiz 4 farklı paketi ile ihtiyacınız olan hizmetlere indirimli fiyatları ile ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz paketlere farkını ödeyerek ek hizmet de ekleyebilirsiniz. Size uygun paketi satın alarak güvenilir ve tarafsız bir şekilde kısa sürede sonuca ulaşabilirsiniz. Mevcut paketler;

 

– Ekonomik paket

– Standart paket

– Profesyonel paket

– Elite paket

 

Paketler içerisinde ortak olan hizmetlerin dışında paket seviyesi yükseldikçe ayrıntılı ve kişiye özel hizmetler yer almaktadır. Motor – mekanik kontroller, boya – kaporta kontrol, araç altı kontroller, iç – dış kontroller ve dyno motor performans testi her pakette yer alan standart hizmetlerdir. Paketiniz büyüdükçe aldığınız hizmetlere yenileri eklenmeye başlar. İhtiyacınıza göre ve araç durumuna göre dilediğiniz paketi seçebilirsiniz. Paket içerisinde sigorta, yol yardım ve 5664 tüm sorgulamaları istiyorsanız Elite paket tercih ederek gün sonunda tüm hizmetlere öncesinden ne ödeme yapacağınızı bilerek sahip olabilirsiniz.

 

Oto Ekspertizde Hangi Cihazlar Kullanılır?

Test işlemleri sırasında kontrol edilecek her alana ve araca özel araçlar vardır. Giresin Oto Ekspertiz her araca uygun sahip olduğu cihazları ile tüm testleri uygunluk kontrolünde yapar. Cihaz çeşitliliği sayesinde araçlarınız en ince ayrıntısına kadar detaylıca incelenir.

 

Oto ekspertiz işlemleri sırasında bazı kullanılan cihazlar en temelleridir. Bunlardan bazıları; yönetim paneli, lift, yanal kayma test cihazı, süspansiyon test cihazı, arıza tespit cihazı, boya kalınlığı ölçüm cihazı, dinamometre, akü ve fren testi cihazlarıdır. Ekstra hizmetler talep edildiğinde kullanılan cihazlar da buna göre değişir ve listeye yenileri eklenir. Örneğin; airbag kontrol cihazı ve conta test cihazı gibi.

 

Boya Kaporta Kontrolleri

Motorlu taşıtlarda dış etkenler değer kaybına yol açmaktadır. Aracın geçmişinde gerçekleşen boya kaporta aksanlarındaki parça değişimi, tamir ve boya işlemleri satış aşamasında fiyatın aşağı çekilmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı araç satıcıları aracının değerinin düşmemesi için bu gibi durumları saklar, büyük bir hasar olsa dahi bunu küçük bir çizik olarak gösterebilir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için Giresun Oto Ekspertiz boyar ve kaporta kontrollerini ayrıntılı bir şekilde yapar ve belgeleyerek hizmet alıcılarına sunar.

Kaporta, araçta ilk göze batan noktalar arasındadır. Aracın her noktasında olduğu gibi kaporta muayenesi de titizlik ile yapılır. Giresun oto ekspertiz kaportada yer alan en küçük yeni boyayı dahi tespit eder. Oto ekspertiz raporuna en küçük boya değişikliği de işlenir.

Boya kaporta kontrolleri öncelikle çıplak göz kontrolünden geçer. Sonrasında da özel ışıklı alanda boyalı bölümler tespit edilir. Çıplak göz ile görünemeyecek boyalı bölümler de olabileceği için son olarak da cihazlar yardımı ile boya ölçüm işlemi yapılmaktadır. Cihazlar profesyoneldir ve bundan dolayı boya ve kaporta kontrolünde araçta yer alan en minik çizik, boya ve hasarlar kolaylıkla tespit edilir.

Giresun Oto Ekspertiz

Giresun Oto Ekspertiz

Motor Mekanik Kontrolü

Motor mekanik kontrolü Giresun Oto Ekspertiz işlemlerinde en önemli noktalardandır. Motor, hasara sahipse araç sahibi için yüksek maliyet çıkarır. Aracın değerini çok fazla düşürür ve aracın satışını zorlaştırır. Maliyeti yüksek olan bu bölümün kontrolü de ustalar tarafından büyük titizlikle gerçekleştirilir. Araç öncelikle lifte kaldırılır. Araba çalıştırıldığında ilk çıkan motor sesi birçok şeyi açıklamaya başlar. Ses dikkatli bir şekilde dinlenir. Farklı bir ses verip vermediği, çalışma anında titreme olup olmadığı kontrol edilir. Vibrasyon gerçekleşip gerçekleşmediği tespit edilir.

 

Herhangi bir elektronik arızası, baskı ve balatada problem olup olmadığına bakıldıktan sonra araç lift üstündeyken fiziksel muayene başlanır. Fiziksel muayenede ilk olarak motor şase numarası kontrol edilir. Ruhsatta yer alan şase numarası ile motorun üstündeki birbirini tutuyor mu bakılır. Ardından kaput açılır ve yağ kontrolüne başlanır. Sızdıran bir bölüm var mı ayrıntılı olarak incelenir.

 

Araç biraz yaşlı ve kilometresi yüksek ise triger kayışının değişip değişmediği kontrol edilir. Eğer değişim mevcut ise kaçıncı kilometrede bu işlemin gerçekleştirildiği incelenir. Tüm çıkan sonuçlar oto ekspertiz raporunda ayrıntılı olarak yer verilir.

 

Yağ kontrolü sağlandıktan sonra antifriz ölçümü, yakıt sistemi, fren hidrolik yağ kontrolü ve sızdırmalar araştırılır. Araç hidrolik direksiyona sahip ise hidrolik borularında yağ kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.

 

Son olarak motorun elektrik tesisatı incelenir. Deformasyon ve herhangi bir anormal durum görünürse oto ekspertiz raporuna bunlar da rapor edilir. Bunların haricinde klima çalışma şekli, akü, rot kontrolü, filtreler, egzoz, fan ve radyatör ustalar tarafından ayrıntılı olarak kontrol edilir.

 

Conta Testi

Silindir kapağı contası, motor suyu ve motor yağı arasında paravan görevini üstlenir. Conta testi sayesinde bu görevin yerine getirilip getirilmediğine bakılır. Contada kırılma ya da çatlama varsa motor yanma odasındaki gazla soğutma suyundaki gaz birbirine karışmaya başlar. Eğer çatlak zamanla büyürse kapak contası tamamen yanar ve sonuç olarak motor suyu ile motor yağı birbirine karışır. Motor suyu gittikçe azalır ve motor ciddi hasarlar görmeye başlar. Giresun Oto Ekspertiz conta yanık testi ile motorun bu denli hasar görme ihtimalinin olup olmadığını ayrıntılı kontrol eder ve çıkan sonuçları raporlar. Eğer motor hararet yapmaya başladıysa ve egzozdan beyaz dumanlar çıkmaya başladıysa contada kırılma ya da motorda yanma meydana gelmiş demektir. Motora zarar vermemek için conta testini her zaman yaptırmanız ve kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Araç sizinle konuştuğunda her zaman dinlemeniz gerekir. Anormal bir durum ile karşılaştığınız zaman ustaya göstererek sorun büyümeden önünü kesmelisiniz.

Airbag Kontrolü

Airbag herhangi bir kaza anında olası tehlikelerden koruduğu için bir araçta airbag’in doğru çalışması can güvenliği açısından önemlidir. Bundan dolayı airbag kontrolü yaptırmak oldukça önemlidir. Eğer Giresun Oto Ekspertiz’de, tercih ettiğiniz ekspertiz paketinde airbag kontrolü yoksa hizmet farkını ödeyerek kesinlikle yaptırmanız gerekmektedir. Airbag, kaza anında yolcuların güvenliğini sağlayacak şekilde olmalıdır. Sadece ekspertiz kontrolü sırasında değil belli aralıklarla da rutin kontrollerini sağlanmalıdır. Hava yastıklarında oluşacak en küçük arıza can güvenliğini direkt tehlikeye atmaktadır.

Arıza Tespiti

Giresun Oto Ekspertiz son teknoloji arıza tespit cihazları ile her marka ve model otomobillerde arıza tespiti yapmaktadır. Aracın her noktası için gerekli cihazlar, işinin ehli ustalar tarafından kullanılır ve titiz bir çalışma sonrasında belgelenir. İkinci el araç alacak kişiler bu sayede aracın tüm geçmişini öğrenerek ne ile karşı karşıya olduklarını bilirler. Gizlenen herhangi bir sorun varsa bunlar da ortaya çıkarılarak alıcının mağdur olmaması sağlanır. Eğer eski bir ekspertiz raporunu kabul ederek aracı almaya karar verirseniz sonrasında çıkan sıkıntılarda mesuliyet de sizde olur. Bundan dolayı aracın her noktasının ayrıntılı olarak incelenmesini talep etmeniz ve satıcıya da bunu söylemeniz gerekmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu

Giresun Oto Ekspertiz aracınızı tarafsız, güvenilir ve işinde uzman ustalarla inceler ve raporlar. Her bir mekanizmaya özel ustalar ile ayrı ayrı raporlar oluşturulur. Tüm veriler bilgisayara gönderilir ve son halini alır. Raporda her mekanik parçanın hikayesi ayrı ayrı belirtilir. Bir aracı almaya karar vermeden önce ekspertiz raporunun yeni olması önemlidir. 3 günü geçmemesi gerekir. Araç hala trafiğe çıktığı için o sürede farklı sorunlar yaşamış olabilir. Eğer eski bir ekspertiz raporuna bakarak aracı satın almaya karar veriyorsanız mağdur olmayı da göze almışsınız demektir.

Experix Kurumsal Oto Ekspertiz

Experix kurumsal yapısı ve çalışma prensibi ile 1996 yılından beri oto ekspertiz konusunda otomobil sektöründe öncü firmalardan biri olmuştur. Senelerin verdiği güven ve tecrübe ile tarafsız inceleme ve bağımsız oto ekspertiz raporunu siz saygıdeğer müşterilerine sunar.