Güvenli sürüş deneyimi için bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Bu konuda güvenli sürüş ile ilgili bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Arabalar, günümüzün en önemli ulaşım araçlarından birisi olmakta. 20. yüzyıldan önce de araçlar bulunuyor olsa da seri üretim kavramı bu yüzyıl içerisinde ortaya çıktığı için araçların yaygınlaşması da bu dönemlerde meydana geldi. Araç üretimindeki maliyetin düşmesiyle beraber fiyatlarda da büyük bir düşüş yaşandı, sürücülerin sayısında artış meydana geldi.

Sürücüler arttıkça yollar arabalarla dolmaya başladı. 21. yüzyıl ile birlikte elektrikli ve daha az karbon salan araçlar konuşulurken ulaşımda pek çok gelişme meydana geldi. Tasarımsal açıdan da kendini geliştiren arabaların sayısı arttıkça trafik kazalarında da bir artış meydana geldi. Trafik kazalarını önlemek adına güvenli sürüş yöntemlerini bilmek gerekiyor.

Güvenli Sürüş Deneyimi

Aracın Bakımını Yapmak

Güvenli sürüş içerisinde bulunmak için yapılması gereken en önemli şey araç bakımı olarak karşımıza çıkıyor. Aracın bakımını yapmak günümüzün en önemli gereksinimlerinden birisi. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte araba bakımının yapılması kolay bir hale büründü. Sürücüler hemen en yakın bakım servisine giderek aracını kontrol ettirebiliyor.

Araç bakımı yapmak trafikte büyük öneme sahip. Güvenli sürüş deneyimi için araç bakımının yapılması gerekiyor. Çünkü araçta bir sorunun meydana gelmesi trafik esnasında bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin bir kazaya yol açmak veya yolda kalmak bu sonuçlar arasında yer alıyor. Bundan ötürü bir sürücü gerektiği zaman araç bakımını yaparak trafiğe güvenli bir şekilde çıkmalı. Örnek verecek olursak arabada normalin dışında bir hareket gözlemlendiğinde hemen bir bakım servisine gitmek gerekebilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak bakımların yapılması gerekiyor. Bu sayede araç büyük ihtimalle sorunsuz bir şekilde yolda kalmadan ilerleyebilir.

Güvenli Sürüş Deneyimi İçin Bazı Tüyolar

Güvenli Sürüş Deneyimi İçin Bazı Tüyolar

Yola Çıkmadan Önce Aracı Genel Bir Kontrolden Geçirmek

Seyahat ederken veya tatile çıkarken özellikle uzun yol yapılıyor ise aracın kontrollerinin sağlanması gerekiyor. Kısa yolculuklarda çok gerekmiyor olsa dahi uzun yolculuklarda bunun yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü yolda giderken aracın ıssız bir ortamda kalması ihtimali dahi bulunuyor. Bunun dışında daha pek çok olaydan örnek gösterilebilir. Bu durumdan ötürü aracın bakımı yapıldıysa bile uzun yola çıkmadan önce araç son bir kez gözden geçirilmeli. Sonrasında yola çıkılmalı. Bu sayede eksik bir şey var ise tamamlanıp yolculuğun güvenliği daha da artmış olacak.

Güvenli sürüş deneyimi konusunda önemsenmesi gereken pek çok şey var. Uzun yolculuğa çıkarken araba ile ilgili pek çok şeyi kontrol etmek gerekiyor. Bunlardan birisi lastikler olarak karşımıza çıkmakta. Lastikler, aracın uzun yolculuklara hazırlıklı olması gereken en önemli bileşenleri arasında bulunuyor. Lastiklerin havasının kontrol edilmesi, eğer yeterli değilse şişirilerek daha iyi hale gelmesi gerekiyor. Lastiklerin yanı sıra kontrol edilmesi gereken bir diğer şey aracın yakıt durumu. Aracın yakıtını kontrol etmek eğer gerekiyor ise en yakın yakıt istasyonuna gidilip gidilmemesi gerektiğini gösterir. Buna göre hazırlıklı olunmalı.

Güvenli sürüş deneyimi konusunda üzerinde durulması gereken pek çok nokta bulunuyor. Araçta kontrol edilmesi gereken bir diğer şey su ve yağ miktarı. Eğer su ve yağ miktarı yeterli ise bu konuda bir işlem yapmaya gerek yok fakat yeterli değilse doldurmak gerekiyor. Doldurma işlemi sonrasında artık sorunsuz ve konforlu bir yolculuk yapmak mümkün hale geliyor. Önemsenmesi gereken bir diğer konu aracın temiz olup olmadığı. Eğer araba yeterince temiz değilse bir yıkamakta fayda var. Çünkü temiz bir araca sahip olmak çevredekilerin de temiz bir araba görmesine imkan tanıyor. Bu da saygınlığı arttıran bir durum olmakta.

Güvenlik Özelliklerinden Yararlanmak

Araç sahibi olanların dikkat etmesi gerektiği bir diğer konu aracın güvenlik özelliklerini kullanması. Günümüz arabalarının çoğu artık pek çok güvenlik özelliği ile birlikte geliyor. Bu da yolculukların daha güvenli geçmesini sağlıyor. Eğer ilk defa araç alınıyor ise güvenlik özelliklerine dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer araçta güvenlik özellikleri var ve kullanılmıyor ise bir kez daha düşünülmesi gerekiyor. Çünkü bu özelliklerin kullanılması büyük tehlikelerin önlenmesini sağlayabiliyor. Bazı sürücüler kendilerinin usta sürücü olduğunu düşünüp güvenlik özelliklerini kullanmama kararı alabilir fakat bu yanlış bir yaklaşım.

Güvenli sürüş deneyimi yapabilmek için bilinmesi gereken pek çok güvenlik sistemi bulunuyor. Güvenlik özelliklerinden birisi hava yastığı özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik kaza anında otomatik bir şekilde hava yastığının açılmasını sağlıyor. Örneğin büyük bir çarpışma yaşandığında bu etkiyle birlikte hava yastığı devreye giriyor. Hava yastığının yanı sıra bir diğer özellik emniyet kemeri. Standart haline gelen emniyet kemeri her sürücü ve yolcunun kullanması gerektiği bir sistem. Emniyet kemeri sayesinde sürüş güvenliği daha da artıyor.

Günümüzde bu teknolojilerin yanı sıra daha pek çok yapay zeka teknolojisi de işin içinde yer alıyor. Bunlardan birisi şerit takip sistemi olmakta. Yapay zekaya sahip olan bu sistem sayesinde araç şeriti otomatik bir şekilde takip edip yola odaklanıyor. Bazıları ise direksiyonu kontrol etmek yerine şeritin dışına çıkıldığında uyarı gönderiyor. Şunu söylemek gerekiyor ki bu sistem otonom sürüş olmadığı için kaza yapılmaması adına şoförün yola odaklanmaya devam etmesi gerekiyor. Şerit takip sistemi sürücüye destek sağlamak için bulunuyor.

Güvenli Sürüş Deneyimi İçin Bazı Tüyolar

Güvenli Sürüş Deneyimi İçin Bazı Tüyolar

Güvenli sürüş deneyimi için bazı araçlarda yer alan bir diğer özellik kameralar olmakta. Kameralar, yolculuğun daha güvenli geçmesini sağlarken aynı zamanda park ederken de tercih edilebilen bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Kameralar sayesinde bir sürücü örneğin geri geri park ederken çarpmadan park yapabilir veya arkasında biri var ise onu görebilir. Bu sayede yaya kazalarının da önüne geçiliyor. Güvenli sürüş deneyiminin sağlanması için daha pek çok güvenlik özelliği yeni araçlarda rastlanabiliyor.

Okuyunuz: Araç Bakımı Yaptırmak

Emniyet Kemerini Takmak

Güvenli sürüş deneyimi yaşamak adına yapılması gereken bir diğer şey emniyet kemerinin takılması. 20. yüzyılda icat edilen ve sonrasında diğer araçlarda da kullanılmaya başlanan emniyet kemeri, hem ön hem arka koltukta bulunuyor. Arka koltuk genellikle 3 kişilik olduğu için arkada 3 adet emniyet kemeri bulunur, önde ise 2 adet emniyet kemeri olur. Bu bağlamda toplamda araçlarda genellikle 5 emniyet kemeri yer alıyor.

Emniyet kemerini takmak büyük kazaların önüne geçiyor. Şöyle bir örnek verelim. Emniyet kemeri takan bir kişi kaza anında çok şiddetli bir çarpma ile karşılaşabilir. Yaralanma olsa dahi emniyet kemeri takmadığı halde camdan dışarı uçarak daha büyük yara alabilirdi.

Uykulu Bir Şekilde Yola Çıkmamak

Güvenli sürüş deneyimi için yapılması gereken bir diğer şey uykulu bir şekilde yola çıkmamak. Kişinin uykusunu iyi bir şekilde alması gerekiyor. Eğer uzun süre yolculuk yapıldıysa bu konuda yapılması gereken birkaç saat uyumak. Sonrasında yola devam etmek en mantıklı karar olacak. Uyku, insan vücudunun önemli ihtiyaçlarından birisi. Daha enerjik olunması adına bunun yapılması gerekiyor. Bundan dolayı sürücü uykusunu alarak hem kendisini hem de başkasını riske atmamalı.