Hakkari Oto Ekspertiz

Son teknolojiye sahip cihazlar ve işinde uzman oto ekspertiz çalışanları ile beraber Hakkari Oto Ekspertiz size talep ettiğiniz bütün hizmetleri güvenilir bir şekilde sunar. İkinci el otomobil alım ve satım işlemlerinde tarafsız ve doğru oto ekspertiz raporları hazırlar. Sadece ikinci el otomobillerde değil, sıfır araç alırken de fabrika çıkış hatasına sahip olup olmadığının öğrenilmesi için oto ekspertiz hizmeti gereklidir. Her marka ve modele özel geliştirilmiş test cihazları sayesinde sıfır hata payı ile kontroller gerçekleştirilir.

 

Oto Ekspertiz Nedir?

Hakkari Oto Ekspertiz firmaları arasında Experix kurumsal olarak hizmet verir ve tüm Türkiye’de bayiliklere sahiptir. Senelerin verdiği tecrübe ile araçlarınızın kontrollerini sağlar, hasarlarını kontrol eder, aksamların doğru çalışır olduğunu inceler ve trafik izni olup olmadığını raporlar. TSE belgesi ile güvenilirliğini kanıtlar. TSE belgesi olmayan oto ekspertiz firmalarının verdiği belgeler hukuki yükümlülük de taşımaz. Otomobilin tüm temel noktalarında yer alan sorunları inceleyip güvenli sürüşe açıklığından emin olur. Oto ekspertiz sistemi çoğunlukla ikinci el araç alım ve satımlarında gerçekleşir. Aracın tüm geçmişini kontrol eder, kilometre sayacı ile oynanıp oynanmadığından kaportanın sonradan boyanıp boyanmadığına kadar iç ve dış kondisyonlarında sorun olup olmadığı konusunda ayrıntılı incelemelerde bulunur. Oto ekspertiz kontrollerinde araç anten, far ve kapı kolu gibi aracın sahip olduğu her şey iyi durumda mı diye bakılır.

Araçların güvenilir bir şekilde incelenebilmesi için profesyonel ekiplere ve son teknoloji cihazlara ihtiyaç vardır. Bunun en önemli nedeni günümüzdeki araçlarda bilgisayar sisteminin olmasıdır ve her marka ile modelde farklı teknoloji gelişmiştir. Araçlarda yer alan tüm teknolojilerin %100 doğru bir şekilde incelenebilmesi için de buna uygun cihazların ekspertiz firmasında yer alması gerekir. Bilgisayar sistemine sahip otomobiller manuel kontrol için karmaşık yapıya sahiptir. Fakat bilgisayar ve cihaz yardımı ile bu karmaşıklık ortadan kalkar. Oto ekspertiz için getirilen araç bu cihazlara bağlanarak tüm detayları ile sahip olduğu sorunlar ve iyi olduğu noktalar ortaya çıkarılır. Ayrıca yeni alınmış sıfır bir araçta da fabrika çıkış arızaları yer alabilir. Bunların bilinmesi için araç yeni alındığında da oto ekspertiz kontrolünden geçirilmelidir.

 

Oto Ekspertiz Nelere Bakar?

Hakkari Oto ekspertiz aracın trafiğe çıkış serbestliğine ve sahip olduğu tüm her şeyin doğru çalışırlığına bakar. Çıkan belge sonucunda alıcı ve satıcı satış değerini ve satış işleminin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini aralarında karar verirler. Bunun dışında kaza durumunda hasar değerine, iflas ve boşanma durumlarında araç değerine de bakmaktadırlar. Bilgisayar tabanlı test cihazları ile geçmişten bugüne kadar oluşan arızaları ve hasarları bulur. Boya ve kaportada yenilemeler olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı ve bu kaza sonunda ortaya çıkan hasarı, kilometresinin olması gerektiği noktada mı olduğuna bakar. Tüm bu işlemlerin geçerliliğinin olması için de TSE belgesine sahip olma şartı aranız. TSE belgeli değil ise ortaya çıkan oto ekspertiz raporu noter onaylı olmaz.

 

Oto Ekspertiz ile Neler Öğrenilir?

Hakkari Oto Ekspertiz sizlere araç hakkında tüm bilgileri ayrıntılı olarak sunar. Profesyonel ekip tarafından incelenen araçların daha önce kazaya karışıp karışmadığı anlaşılır. Bu kazanın hasar boyutu, araçta nelere zarar verdiği, aracın orijinal olmayan parçaları ayrı ayrı ortaya çıkar. Araç eğer hasar gördüyse ne şekilde tamir edildiği, aracın şu anda mevcut hasarının olup olmadığı, kaporta ve boyadan yenilenen noktalar, araç performansının maksimum seviyeye çıkıp çıkamadığı, yakıt kullanımı, elektronik aksamlarında arıza ve mekanik aksamlarında çatlak veya kırık var mı bakılır. Bu bilgiler haricinde aracın beyni ile ilgili bir sorun olup olmadığı özel cihazlarla incelenir.

 

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

2019 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeni bir kanun çıkarıldı. Bu kanun sayesinde ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcının hakları korunur oldu. Eğer almayı planladığınız araç 8 yaşından küçük ise ve 160.000 km’yi doldurmamışsa oto ekspertiz raporunun çıkartılması zorunlu hale getirildi. Bu şartları karşılayan araçların satış aşamasına geçmeden 3 gün önce oto ekspertiz raporu alması gerekmektedir. Hakkari Oto Ekspertiz raporları özenle, tarafsız ve bağımsız hazırlar. Araç hakkında tüm ayrıntılara yer vererek alıcıyı ve satıcıyı mağdur etmez. Oto ekspertiz raporunda araç ile ilgili tüm değerler yazılı ve grafikler ile gösterilir. Resmi bir belge olan oto ekspertiz raporunun geçerli olması için alınan yerin TSE belgesine sahip bir firma olması gerekmektedir. Eğer TSE belgeli firmalardan alınmadıysa ve noter onayı yoksa rapor geçersiz olur ve ikinci el araç satış işlemlerinde kullanılamaz.

Sizler de oto ekspertiz raporuna ihtiyaç duyuyorsanız firmamızdan hemen randevu talep edebilirsiniz. Çeşitli paket seçenekleri ile 300TL ile 1000TL arasında değişen fiyat farklılıklarına sahiptir. İhtiyacınız doğrultusunda paket seçebilir, farklı bir hizmet istiyorsanız ek ücret ödeyerek talep edebilirsiniz. Garanti ve sigorta seçeneklerine cüzi fiyatlarla sahip olabilir ve böylece aldığınız hizmetin kalıcılığını sağlayabilirsiniz.

Oto ekspertiz raporunda fabrika çıkışı sonrasında araçta değişiklik mevcut ise görebilirsiniz. Başından geçen tüm kazaları öğrenebilir; arıza ve hata bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Teknik bilgilerini ayrıntılı öğrenebilir, iç ve dış özelliklerinin güncel durumunu rapor üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Neden Yapılmalıdır?

Alacağınız araç yaşı ve kilometresinden dolayı oto ekspertiz raporuna zorunlu tutulmuyor olsa da yine de rapor talep etmeniz gerekmektedir. Çünkü aracın değerinin düşmemesi için hasar ve arıza kayıtları gizlenebilir, size bilgisi verilmeyebilir. Bu durumda aracı raporsuz aldığınızda birkaç ay içerisinde aksaklıklar meydana gelir. Hem aracı değerinin üstünde almış olursunuz hem de ek masraflarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Hele ki sıkıntı motor tarafındaysa masrafınız katlanarak artar ve neredeyse sıfır araç alabileceğiniz noktaya kadar harcama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Sonrasında pişmanlık yaşamamak için her zaman raporu talep etmeli ve 3 günden eski olan oto ekspertiz raporlarını kaale almamanız gerekmektedir. Bu süreçte aracın başına herhangi bir şey gelmiş olabilir. Eğer eski bir rapora bakıp karar verirseniz araçta birçok hata ve arıza olacağını kabul ederek satın alma işlemini tamamlamış olursunuz. Hakkari Oto Ekspertiz gelişmiş cihazlar ile araçları inceleyerek tüm ayrıntıları sunar ve sizin mağdur olmanızın önüne geçer. Geçmişini öğrenirsiniz, bu sayede kötü sürprizler ile karşılaşmamış olursunuz.

 

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Sorgulanır?

Oto ekspertiz raporunun çıkma süresi yapılan testlere bağlı olarak değişmektedir. Hakkari Oto Ekspertiz yoğunluğa, araç arıza durumuna ve noter onay işlemlerine bağlı olarak işlemlerin tamamlanması için 1-3 günü süre verir. Araç oto ekspertizden çıktıktan sonra rapor e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak incelenebilir. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Trafik, poliçe ve hasar bilgileri alanına tıklayıp ayrıntılı ekspertiz raporuna ulaşabilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

Oto ekspertiz testleri;

– Araç altı kontrol testleri

– Motor mekanik testi

– Aydınlatma kontrol testleri

– Fren ve direksiyon hidrolik testi

– Yanal kayma testi

– Boya ve kaporta testi

– Tekerlek ve jant kontrol testleri

– Akü testi

– Süspansiyon testi

– Dyno testi

 

Boya ve Kaporta Testi

Boya ve kaporta testi ile Hakkari Oto Ekspertiz araçtaki en küçük hataları mikron ölçüm cihazları ile inceler. Bu sayede en minik, gözle görülemeyecek değişikler dahi ortaya çıkar ve rapora işlenir. Hasar kaynaklı boya var ise neden kaynaklı nasıl bir hasar olduğu da çözümlenir. Hasarın ortadan kaldırılması için ne tür işlemler izlendiği raporda yer alır.

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi sayesinde aracın yol tutuşu, hareket halindeyken sağa sola kayma yapıp yapmadığı kontrol edilir. Hakkari Oto Ekspertiz yanal kayma sorunu olup olmadığını aracı 1 kilometrelik sürüşe çıkartarak kontrol eder. Sonrasında ön ve arka millerin uyumu ölçülür. Rot balans ayarında dengesizlik mevcut ise nedeni araştırılır.

Fren Testi

Can güvenliği için kritik ve önemli olan fren testi Hakkari Oto Ekspertiz tarafından gelişmiş cihazlar ile yapılır ve raporlanır. Fren testi yapılırken tüm tekerleklere dört bir yandan cihaz bağlanır ve araç rampaya alınır. Frene basıldığında tüm tekerlere giden güç ölçülür. Eğer herhangi bir tekere diğerlerinden daha fazla ya da daha az güç gidiyorsa o araç ile trafiğe çıkılmaması gerekmektedir. Bu durum can güvenliği açısından da önemli olduğu için ayrıntılı olarak belgeye işlenir. Dengesiz fren gücü gitmesi mevcut ise seyir halindeyken fren kullanıldığında araç savrulur ve kaza yapmaya müsait ortam oluşur.

Akü Testi

Akü testi sayesinde aracın akü seviyesi değerleri ölçülür. Voltajı, akünün şarj performansı ve akü hortumları Hakkari Oto Ekspertiz uzmanları tarafından incelenir. Çıkan sonuçlar ayrıntılı olarak rapora işlenir.

Süspansiyon Testi

Hakkari Oto Ekspertiz firmamızın süspansiyon testinde performansı test edilir. Yanal kayma testindeki gibi aracın 1 kilometrelik yolunda sağa ve sola kayma oranları, titremesi, konforluk yolculuk sunup sunamadığı kontrol edilir.

Araç İçi Kontrol Testleri

Araç iç kontrol testlerinde aksesuarlar, araç iç aksamları, gösterge paneli, tavan, koltuklar, taban döşemeleri kontrol edilir. Hakkari Oto Ekspertiz tarafından bu işlemler manuel olarak yapılmaktadır. Teknik ayrıntıların yer almadığı iç kontrollerde gerekli durumlarda cihaz yardımına başvurulur.

Araç Altı Kontrol Testleri

Hakkari Oto Ekspertiz araç altı testleri tamamlamak için aracı lifte kaldırır ve dört bir yandan bağlayarak araç güvenliğini sağlar. Araç altı testlerde; yağ kaçağı kontrolü, fren sisteminde hidrolik kaçağı, direksiyon, şanzıman vites geçişleri, diferansiyel kontrolü, egzoz, aks, motor koruması ve bakalitlerin kontrolü yapılmaktadır.

Tekerlek ve Jant Testleri

Hassas ölçüm cihazları ile tekerlek ve jant testleri uygulanır. Hakkari Oto Ekspertiz bu testler sayesinde tekerleğin yol tutuşunu, derinliğini, dişleri ve tekerlek yapısını titizlikle test eder.

Motor Mekanik Testleri

Motor mekanik testleri oldukça kapsamlıdır ve Hakkari Oto Ekspertiz tarafından özel cihazlar kullanırlar bilgisayarlı ortamda muayene gerçekleşir. Motor mekanik aksamları detaylıca incelenir. Debriyaj balata kontrolleri, motor üfleme, enjektörler, motor soğutma suyu, motor yağı, kayışlar, motor supaplarının ve iticilerin kontrolleri yapılır. Contanın çatlak ya da kırık olup olmadığı incelenir. Motor suyuna motor yağı karışıyor mu, dikkatlice incelenir. Bu durum seyir halindeyken bir anda kaputtan duman çıkmasına yol açar en kötü ihtimalle motor kilitlenebilir ve fren sistemi devreden çıkabilir. Can güvenliğini tehdit edecek kazalara yol açar. Motor mekanik testleri hem kendi hem de dışarıda can güvenliğini tehlikeye atabilecek sıkıntıların önüne geçilmesi için özel bilgisayar tabanlı cihazlarla yapılır.

Experix Kurumsal Ekspertiz

Senelerin tecrübesi ve güvenilirliği ile Experix Hakkari Oto Ekspertiz arayışlarınıza cevap olur. Profesyonel kadrosu ve son teknoloji cihazları ile bağımsız oto ekspertiz raporları sunar. Siz de hemen randevu almak için iletişim sayfasından formu doldurabilirsiniz.