İkinci el araba deneyimi son yıllarda giderek artıyor. Peki ikinci el araba deneyiminizi en üst seviyede tutmanız için dikkat etmeniz gereken bazı unsurları biliyor musunuz? İkinci el araç alırken kendinizi limon satın almaktan alıkoymak için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Araştırırsanız, tüm püf noktalarını bilirseniz ve oyunu düzgün oynarsanız, neredeyse her zaman zirveye çıkarsınız. Bugün araba satın almaktan bahsediyoruz, ancak gerekirse aracınızı satmanıza yardımcı olmak için bu ipuçları tersine çevrilebilir.  Yepyeni bir arabada tasarruf ederek hayatınızı mahvetmenin bir anlamı yok. İkinci el bir araba her şeyi ve daha fazlasını yapabildiğinde değil. Ayrıca kullanılmış bir araba çok daha ucuz! Bunun yerine ikinci el bir araba alırsanız paranızın daha iyi harcanacağını düşünmemizin bazı nedenleri burada.

İkinci El Araba Deneyimi

Kullanılmış bir araba satın almak, yeni bir arabaya para harcamak istemeyen ve parasının karşılığını en iyi şekilde almak istemeyen insanlar için harikadır. Kullanılmış bir araba, kaydın durumuna ve geçerliliğine bağlı olarak size dört ila altı yıl veya daha fazla hizmet verebilir.

İkinci el arabalar, yeni bir arabanın maliyetinin yaklaşık yarısı veya daha da düşük bir fiyata mevcuttur. Üstelik yol vergisi, ürün vergisi gibi vergiler zaten ilk sahibi tarafından ödeniyor. Böylece paranızın karşılığını en iyi şekilde alırsınız.

İkinci El Araç İçin Bazı Öneriler

İkinci El Araç İçin Bazı Öneriler

İkinci El Araba Deneyimi Hakkında Temel Noktalar

İkinci el araba deneyimi denildiğinde çoğu zaman iyi bir hatıranız yoktur. Fakat şimdi size söyleyeceğimiz bazı adımları takip ederseniz çok daha avantajlı bir alışveriş yapmış olacaksınız.

  • Aracı tanıyın

Experix deneyimlerimizi baz aldığımızda en önemli ikinci el araba deneyimi noktası bir aracı tanımaktan geçiyor. Paylaşabileceğimiz diğer akıllı ipuçlarından veya püf noktalarından daha önemlisi, satın almak istediğiniz aracı bilmektir. Bir süre etrafınıza bakın ve o özel yılın, markanın ve modelin ne olduğuna karar verin. Bu düşüncenin daha avantajlı olması için ikinci el araba deneyiminize yakıt kullanım miktarını da eklemenizi öneriyoruz. Ne istediğinize karar verdikten sonra, dışarı çıkın ve sürüşten kesinlikle keyif aldığınızdan emin olmak için birkaçını test edin. İstediklerinin hiç de bu olmadığını fark etmeden önce “hayallerinin arabasını” satın almış birçok insan var. Bu noktada, ödediklerini geri alamadıkları ve üzerinde para kaybetmek istemedikleri için istenmeyen “hayallerindeki araba” ile sıkışıp kalırlar.

  • Araştırma

O yıl, marka ve modelin tüm genel sorunlarını ve önerilen bakım aralıklarını öğrenmek için çevrimiçi olarak biraz araştırma yapın. Tüm araçların kendi ortak sorunları vardır; hiçbir marka veya model mükemmel değildir. Büyük bir bakım aralığından (triger kayışı, şanzıman servisi, frenler) birkaç mil uzakta olan bir araca bakıyorsanız,Bunu aracın maliyetine yansıtın. Bu hizmetler çok maliyetli olabilir ve şüphesiz yeni alıcıya devredilecektir. Servisler zaten yapılmışsa, bunu göstermek için makbuzların mevcut olup olmadığını aracın satıcısına sorun. Bunun için onların sözüne inanmayın, mümkünse sağlam kanıt istersiniz. Experix olarak sizin için buradayız! İkinci el araba deneyimi konusunda güveninizi daha üst bir seviyeye çıkarabiliriz.

  • Aracı Görüntüleme

İkinci el araba deneyiminin en önemli noktası aracı iyi bir incelemeye tabi tutmaktır. Elbette kurumsal Experix sizin imdadınıza yetişir fakat ilk görüşmeniz sırasında sizler de aracın durumu hakkında bazı yüzeysel incelemeler yapabilirsiniz. Arabanın herhangi bir fiziksel özelliğinden daha önemlisi, kurtarılmış değil temiz bir başlığı olduğundan emin olun. Kurtarma başlıklı arabalar, haklı olarak, temiz başlıklı arabalardan çok daha az değere sahiptir. Başlık temiz ise, temiz bir araç olduğunun ilk işaretidir. Evrakların temiz olduğunu öğrendikten sonra, aracın kendisini kontrol etme zamanı gelmiştir. Dışarısı yağmurlu veya karanlıksa, kullanılmış araba alışverişine çıkmak için iyi bir zaman değildir.

Okuyunuz: Kurumsal Oto Ekspertiz

Kulağa zahmetsiz gibi geliyor, ancak endişeli araba alıcıları hala bunu yapıyor. Her iki koşul da arabayı uzak gösterecekgerçekte olduğundan daha iyi, ezikleri, çizikleri ve zayıf kaportayı gizler. Olumsuz hava koşulları, genellikle aracın bulunduğu garaj yolundaki yağ sızıntı noktalarını gizleyecektir.

Araba yolundaki bu lekeler, araca bağlı olarak, hasarlı bir yağ karterinden, gevşek yağ filtresinden veya diğer birkaç bileşenden biri olabilir. Kullanılmış bir araca bakarken, bir otomotiv dedektifi olmanız gerekir. Kilometreyi kontrol ettiğinizden ve ön camdaki yağ değiştirme etiketini aradığınızdan emin olun. Satıcı, boşaltmaya çalıştığı kötüye kullanılan arabasını yeni temizlediyse, yağ değişim etiketi genellikle unutulur.

Bu nedenle, yağın en son ne zaman değiştirildiğini görebilirsiniz. Tüm lastiklerde eşit olup olmadığını görmek için lastik dişlerini kontrol edin. Bir lastik düzensiz aşınmışsa, bir hizalama veya süspansiyon sorununun işaretidir. Ayrıca kaputu açın, oraya ait olmayan ekstra kablolar, koli bandı, yağ sızıntıları veya sıra dışı herhangi bir şey olup olmadığına bakın. Arabanın altında, herhangi bir çürük veya delik olmayan sağlam, fabrika görünümlü bir egzoz sistemi arayın. Tüm bunlar ikinci el araba deneyiminiz için kilit noktalardır.

Gövde panellerinin hizalandığından ve tüm boyaların eşleştiğinden emin olun. Kapı ve çamurluk aynı rengin biraz farklı tonlarındaysa, bunlardan birinin bir noktada tamir edildiğini ve yeniden boyandığını bilirsiniz. Yoğuşma veya çatlak olmadığından emin olmak için farları ve arka lambaları kontrol edin. Kesinlikle soru sormaktan korkmayın, potansiyel olarak satıcıya zor kazanılan paranızın büyük bir kısmını veriyor olabilirsiniz. Unutmayın, tüm bunlara rağmen gözünüzden kaçan noktalar olabilir. İşte bu noktalar olmasın diye Experix burada!

Satıcının arabayı neden sattığını öğrenin; durumu hakkında size ipucu verebilir. Ayrıca satıcıya araca ne kadar süredir sahip olduğunu sorun, çünkü araca ne kadar uzun süre sahip olursa, size o kadar çok geçmişi anlatabilir. Beş yaşındaki bir arabanın 7 farklı sahibi varsa, bunun bir nedeni olabilir.

  • Test Sürüşü

Test sürüşü açıkçası size araba hakkında en çok şeyi söyleyen noktalardan biridir. İkinci el araba deneyiminizi en üst düzeyde tutmanız için genel bir sürüş yapın. Araç kolayca çalıştırıldığında, ilk dikkat çeken şey şanzımanın vites değiştirmesidir. Düzgün hızlanma olmalı, tıkırtı veya dişlilere çarpma olmamalıdır. Sorunsuz bir şekilde tersine de geçtiğinden emin olmayı unutmayın. İleriye doğru sürerken, aracın düz yolda ilerlediğinden emin olmak için direksiyon simidini gevşek bir şekilde tutun. Fren pedalı sert olmalı, gıcırdamamalıdır.

Experix birçok danışanına gıcırdamanın varlığının ​​bir sorun olduğu anlamına geldiğini söyler. Araba yavaşlarken veya dururken herhangi bir yöne çekmemelidir. Her ikisinin de çalıştığından emin olmak için ısıyı ve klimayı açın. Bunlardan herhangi biri işe yaramazsa, potansiyel olarak düzeltilmesi pahalı şeyler olabilir. Pencere düzenleyicilerinin ve motorlarının kapı camını yukarı ve aşağı doğru hareket ettirdiğinden emin olmak için pencere anahtarlarını test edin. Araçta anahtarlık (kapıları kilitlemek / açmak için anahtarlık üzerindeki düğmeler) varsa, satıcıya kaç tane olduğunu sorun. İkinci el araba deneyimi için lütfen soru sormaktan ve araştırma yapmaktan çekinmeyin.

Bu anahtarlıkların fiyatları değişebilir. Tüm bunları kendi başınıza kontrol etmekte kendinizi rahat hissetmiyorsanız, Experix’e gelin. Daha sonra öğrendiklerinizin başınızı ağrıtmasını istemiyorsanız Experix Kurumsal Oto Ekspertiz‘in deneyimine güvenin. İkinci el araba deneyiminiz kötü bir anıya dönüşmesin.

  • Fiyatta pazarlık yapın

Artık onsuz yaşayamayacağınız arabayı bulduktan sonra, bir fiyat görüşmesinin zamanı geldi. Çoğu araba satıcısı, aracın listelediklerinden daha azına satılacağını bilir. İstenen fiyattan daha azını teklif etmekten korkmayın.Kabul ederlerse, tebrikler! Kabul etmezlerse, biraz daha düşüneceğinizi ve kendilerine geri döneceğinizi söyleyin. Bu şekilde satıcı, düşük teklifinizi birkaç gün boyunca pişirebilir. Birkaç gün sonra onları tekrar arayın ve daha düşük teklifinizi kabul etmeye hazır olup olmadıklarını sorun.

Bir araba satmak bir güçlük olabilir ve garantili satışınızı kaybetmek istemezler, çünkü olma ihtimalleri yüksektir. Bazen satıcıların arabalarına takılabileceğini unutmayın. İkinci el araba deneyimi her iki taraf için de anlamlı oldukça daha büyük bir tatmin yaşayacaksınız.

 

İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

İkinci El Araba Deneyimi