Ehliyetimizi aldığımız dönemde başlayan ikinci el araba veya sıfır araç kullanma süreci çok uzun yıllar devam ediyor. Herkes sunduğu kolaylıklar sebebiyle olabildiğince erken dönemde araba satın alma çabası içerisinde. Hangi yaşta araba almış olursanız olun alınan araba sizin ilk ve tek arabanız olmayacak. İnsanlar genellikle çok sayıda araç değişikliği ile ömürlerini tamamlarlar.

İkinci El Araba İşlemleri

Dünya üzerinde ilk aldığı aracın dışında farklı bir araca geçiş yapmayan insan sayısı oldukça düşük. İmkanları dahilinde insanlar araba değişimi yapmayı tercih ediyorlar. Sıfır ya da ikinci el araba satın alarak arabasını yenilemek isteyen kişiler bunun için geçerli sebepler arayabilirler. Araç değişikliği konusunda kararsızlık yaşayan insanlar için hangi durumlarda araç değişikliğinin yapılması gerektiğini araştırdık.

Aracın Arıza Yapmaya Başlaması

Araba satın almak için harcanan ücretler ile birlikte harcamalar sonlanmamaktadır. Her zaman araçların yakıt, bakım ve onarım giderleri söz konusu olur. Araçların bakımlarının eksiksiz yapılması son derece önemlidir. Ancak ortaya çıkardığı maliyet sebebiyle birçok insan bakım işlemlerini erteler. Bu durum araçlarda çeşitli arızaların baş göstermesine sebep olmaktadır.

Araçlarda arızaların sıklıkla ortaya çıkması araba değişimi için en önemli sinyaldir. İkinci el araba alan kişiler kilometresi yüksek araçlara ya da sık arıza yapan modellere yönelirlerse bu tarz sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler. Arızaların onarımı için harcanacak olan ücretler düşünüldüğünde bu ücretleri yeni bir araba satın almak için harcamak çok daha akılcı olacaktır.

Araçtan Sıkılmak

Araç sahibi olmayan ve yeni bir arabanın hayalini kuran kişiler arabaları satın aldıklarında her an mutlu ve keyifli bir biçimde arabalarını kullanacaklarını ve her yere gideceklerini düşünürler. Ancak birçok alışverişte olduğu gibi sıfır ya da ikinci el araba alışverişlerinde de alınan keyif günden güne düşmeye başlar. Arabalar ne kadar üst düzey kaliteye sahip olsa da bir süre sonra sürücülere keyif vermemeye başlar.

Yalnızca araçtan sıkılma durumu söz konusu olduğundan araba değiştirmek biraz şımarıklık olarak görülebilir. Ancak araçtan sıkılmak sürücülerin daha hızlı ve dikkatsiz kullanmaya başlamasına sebep olmaktadır. Hız ile birlikte sürücüler keyif almaya çalışırlar. Araçta sıkıldıkları için etrafa daha fazla bakacak ve dikkatleri dağılacaktır. Bütün bunlar da kazalara davetiye çıkarır.

İkinci El Araba İşlemleri

İkinci El Araba İşlemleri

Yeni Modellerin Sahip Olduğu Teknoloji

İnsanların ikinci el araba satın alarak sahip oldukları aracı değiştirmeye karar vermesinde önemli rol oynayan etmenler arasında yeni araçların sahip oldukları teknolojiler de gösteriliyor. Her yıl dünyanın önde gelen markaları yeni modellerinde dikkat çekici özellikleri paylaşıyorlar. Araçların sürekli olarak satın alınması için her dönemde bambaşka yenilikler araçlara ekleniyor.

Araçlara eklenmiş olan yeni teknolojiler her zaman insanları cezbetmekte. Son dönemde çıkan elektrikli araçlar, otomatik pilot teknolojisi ya da araçların sunduğu konfor seçeneklerinin üst düzeye çıkmasına buna verilebilecek en iyi örnekler. İnsanların yeni araçları görmeye başlaması kendi araçlarına olan beğenilerini düşürüyor. Bu da yeni araçlara davetiye çıkarmakta.

Zevklerin Uğradığı Değişim

İnsanlara istedikleri arabayı alabileceklerini söyleyip hangi aracı tercih edeceğini sorduğunuzda her yaştaki tercihleri değişecektir. Bunun sebebi araçlardan olan beklentilerin değişimi olur. Belirli dönemlerde performans odaklı kararlar verilirken bazı dönemlerde konfor ön plana çıkar. Bazen yaktı performansı en önemli kıstas olarak kabul edilirken bazı dönemlerde aracın dış tasarımı kendisine aşık edebilir.

Araç kullanıcılarının kendi zevklerindeki değişim ikinci el araba piyasasının canlı kalmasında önemli bir etmendir. İnsanlar yaş aldıkça farklı araçlardan keyif almaya başlayabilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda araç değişimi için çok beklemeden harika araçlara geçiş yapılabilecektir.

Yaşam Tarzında Değişimlerin Yaşanması

İnsanların zevkleri gibi yaşam tarzları da değişir. İlk arabalarını alırken iki kapılı bir model tercih edebilen kişiler evlendiklerinde 4 kapılı bir araca geçmeniz şart olduğunu düşünebilirler. Çocuk sahibi olunduğunda hatchback bir araca sığmakta zorluk yaşanıp sedan ya da büyük bir bagajı olan ciplere geçiş yapılabilir.

Hayat tarzlarında yaşanan değişimler talep edilen araçları direkt olarak etkileyecektir. Aracını genellikle işi ve evi arasında kullanan kişiler ikinci el araba alırken yakıt tüketimini çok önemsemeden tercihlerini yapabilirler. Bunun yanında büyük bir bagaja sahip olunması önemli değildir. Ancak emeklilik dönemine girildiğinde sıklıkla doğa gezilerine çıkılıyorsa daha geniş bir bagaj ve yüksek bir araç tercih edilebilir.

Yakıt Tüketiminin Sorun Haline Gelmesi

İnsanların yaşam tarzları direkt olarak yakıt tüketimine etki eder. Araçlarını yalnızca sosyal yaşantısı için kullanan kişilerin yakıt tüketimleri sürekli düşük seviyededir. Bazı kişiler de yalnızca işe gidip gelmek için araçlarını kullanırlar. Eğer işyeri çok uzak değilse bu kişiler de yüksek yakıt tüketimini sorun haline getirmez.

Satın alınan ikinci el araba bir süre kullanıldıktan sonra iş değişikliklerinin olması ve uzak mesafeye gidilmesi yakıt tüketimini sorun haline getirebilir. Farklı bir şehre taşınmak zorunda kalmak sıklıkla şehir dışı yolculukların yapılmasına sebep olacaktır. Böyle bir durumda da yüksek yakıt tüketimi olan araçlar sorun yaratır ve araba değişikliği tek çare olur.

Araba Markalarının Gerçekleştirdiği Kampanyalar

İnsanlar araçlarından memnun bir halde yaşamlarına devam ederken hiç düşünmedikleri kampanyalar karşılarına çıkabilir. Araç satış rakamlarında istedikleri seviyeyi yakalayamayan markalar üretimi gerçekleşmiş olan araçların rahat bir şekilde satılabilmesi için çok özel kampanyalar gerçekleştirirler. Çok büyük avantajların söz konusu olması ile birlikte insanlar ikinci el araba yerine sıfır arabalara yönelirler.

Yapılan kampanyaları değerlendirmek ve sıfır araç sahibi olmak isteyen kişiler arabalarını değiştirmek adına adımlar atmaya başlarlar. Bazı satış noktaları kişilerin sahip oldukları araçları da satın alacak ve üzerine para eklemesi ile yeni ve sıfır araçları takdim edecektir. Önemli kampanyaların her zaman gelmediğinin bilincinde olan kişiler bu yatırımı yaparak büyük bir kazanç elde edebilirler.

İkinci El Araba İşlemleri

İkinci El Araba İşlemleri

Bankalar Tarafından Gerçekleştirilen Kampanyalar

Kampanyalar her zaman araba markaları tarafından gerçekleştirilmez. Bankalar da özel kampanyalar ile müşterilerinin memnun etme çabası içerisinde olan kuruluşlardır. Araç kullanıcıları sıfır ya da ikinci el araba alırken kredilere ihtiyaç duyabilirler. Araç kredisi adı altında sunulan krediler ile birlikte taksitli araba satın alma işlemi mümkün olmaktadır.

Kredi işlemlerinde en önemli kıstas faiz oranlarıdır. İnsanlar aldıkları parayı çok yüksek faizlerle geri ödeyeceklerse bu alışverişten kaçınırlar. Benzer bir şekilde taksit sayıları yeterli değilse araç satın almak oldukça zor olacaktır. Bankaların bu şartlarda değişiklikler yapmaya başlaması araç yenilemek için önemli fırsatlar ortaya çıkarmaktadır.

Okuyunuz: Experix Oto Ekspertiz

Ekonomik Şartlarda Değişim

Araba yenilemeye önemli bir işaret olarak sunulabilecek son etmen ekonomik değişimlerdir. İnsanların işlerinde terfi alması ya da farklı ve daha yüksek maaşlı bir işe geçmesi ekonomik olarak rahatlamasını sağlayabilir. Böyle bir durumda yeni bir araç almak mümkün hale gelecektir. Birçok kişi ekonomik olarak rahatladıkları anda yeni aralara yönelir.

Hiç beklenmedik anda miras gibi toplu para girdisi de söz konusu olabilmektedir. Böyle toplu para elde edildiği durumlarda sıfır ya da ikinci el araba satın almak en çok tercih edilen davranışlar arasında yer alır.