Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle günümüzde bir taşıt sahibi olmak, ancak bir bankadan taşıt kredisi alarak gerçekleşebilmektedir. Tüketicilerin en fazla başvurduğu banka kredilerinden biri olan taşıt kredileri, hem sıfır hem de ikinci el taşıt satın almak için başvurulabilen bir kredi türüdür. İkinci el taşıt kredisi hesaplama işlemi ile ödeyeceğiniz faiz ve anapara tutarını öğrenmiş olacaksınız.

İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama

İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama

Faizler %14 dolayında olsa da, bankalar tarafından alınan kredi faizleri minimum %20 ile %30 arasında değişiklik göstermektedir. İkinici el taşıt kredisi hesaplattırdığınızda bir çok banka kredi puanınıza göre size özel faiz oranları sunacaktır. En uygun kredi oranları genellikle kredi hacmi büyük olan bankalar tarafından verilmektedir. BDDK ve Hazine bakanlığı tarafından alınan kararla kamu bankaları tarafında kredi musluğu kısılmıştır diyebiliriz. Bu nedenle güncel olarak bankaların verdiği kredi faiz oranlarında değişiklik olacaktır.

İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama

Bankalar, ikinci el taşıt kredisi almak istediğinizde aracın tam fiyatına kredi vermemektedir. Eğer satın almak istediğiniz araç 100 bin TL’nin altında ise, bankalar en fazla aracın yüzde 70’i kadar kredi vermektedir. Her yıl kredi oranları resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmektedir. 2021’de resmi gazete yayınlanan kredi oranlarına göre, fatura değeri yüz bin Türk Lirasının üzerindeki araçlar için yüzde 50, yüz bin Türk Lirasının altında olan araçlar için yüzde 70’dir. İkinci el araçlarda, taşıtın değerini belirlemek için, kasko değeri temel alınmaktadır.

Bankalar, 2. el taşıt kredisi için başvurduğunuzda, size 2 aşamalı olarak kredi verirler. Bu 2 aşama arasındaki tutar ise 100 bin TL’dir. Satın almak istediğiniz araç en fazla 100 bin TL ise, bankadan alabileceğiniz kredi tutarı en fazla yüzde 70 olacaktır. Aynı zamanda, bankalar taşıt kredisi verirken aracın yaşına da dikkat etmektedir. Bazı bankalar en fazla 10 yaşına kadar olan araçlar için kredi verirken, bazı bankalar için bu sınır 5 yıldır.

İkinci El Taşıt Kredilerinde Kasko Değeri Önemli mi?

Satın almak istediğiniz aracın kasko değerine göre bankalar ikinci el taşıt kredisi vermektedir. Bu yüzden 2. el taşıt kredilerinde kasko değeri son derece önemlidir. Eğer aracın kasko değeri 120 bin TL’nin altında ise bankalar en fazla yüzde 70’ini kredi olarak vermektedir. Örneğin satın almak istediğiniz araç, 70 bin TL ise, banka size en fazla 49 bin TL kredi verecektir. Eğer aracın kasko değeri 120 bin TL ile 300 bin TL arasında ise banka en fazla aracın kasko değerinin yüzde 50’sini ödeyecektir. Satın almak istediğiniz aracın kasko değeri 300 bin ile 750 bin arasında ise yüzde 30, 750 bin TL ile 1,5 milyon TL arasında ise banka yalnızca yüzde 20 ikinci el taşıt kredisi vermektedir. Bankadan alacağınız kredi miktarı, kasko değeri 120 bin’e kadar olan araçlarda en fazla 48 ay, kasko değeri 120 bin ile 300 bin arasındaki araçlarda 36 ay, 300 bin ile 750 bin arasındaki araçlarda 24 ay, 750 bin TL’nin üzerindeki araçlarda sadece 12 ay vade ile verilmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el taşıt kredisi, ancak birikmiş bir paranız varsa bir bankaya başvurularak alınabilir. Eğer birikmiş bir paranız yoksa bankadan kredi çekerek 2. el taşıt alamazsınız. Bununla birlikte bir bankadan ikinci el taşıt kredisi almak için bazı şartlar da vardır.

İkinci El Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Taşıt kredisi kullanacak kişi en az 18 yaşında olmalıdır.
 • Taşıt kredisi için başvuru yapan kişinin SGK kaydı aktif olmalıdır.
 • Taşıt kredisi için başvuru yapan kişinin SGK kaydı minimum 6 aylık olmalıdır.
 • Taşıt üzerinde herhangi bir kurumun veya kişinin rehin (ipotek) kaydı olmaması gerekmektedir.
 • Taşıt kredisi için başvuru yapan kişinin kredi notu yeterli seviyede olmalıdır.
 • Taşıt kredisi için başvuru yapan kişi, kredi taksit ödemelerini karşılayabileceğini başvuru yaptığı bankaya kanıtlamalıdır.

İkinci El Taşıt Kredilerinde Aracın Yaşı Önemli mi?

Türkiye’de bankaların çoğu ikinci el taşıt kredisi verirken, aracın yaşını dikkate almaktadır. Bu yüzden, ikinci el araç kredisi alırken aracın yaşı son derece önemlidir. Bankalar 2. el araç kredisi için başvuru yaptığınızda, size araç kredisi yaş sınırı adını verdikleri bir şarttan söz edeceklerdir. Bu şarta göre bazı bankalar 5 yaşın üzerindeki araçlar için kredi vermekten kaçınmaktadır. Birçok banka için bu sınır 10 yıldır. Ancak 10 yıldan yaşlı ikinci el araçlar için ikinci el araç kredisi verilmemektedir. Bazı bankalar ikinci el taşıt kredisi verirken, alacağınız aracın yaşına göre farklı faiz politikaları uygulamaktadır. Alacağınız aracın yaşı arttıkça faiz oranları da artmaktadır. Ayrıca Sıfır araç alacak dahi olsanız aracı öncesinde veya sonrasında Oto Ekspertiz merkezilerine götürün.

İkinci El Taşıt Kredisi Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İkinci el taşıt kredisi başvurularında gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. Ancak bu belgeler her bankaya göre değişiklik gösterebilir.

 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun aslı ve fotokopisi
 • Gerekli görülmesi durumunda adres teyidi amaçlı belge (ikametgâh belgesi)
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyeri tarafından onaylanmış belge
 • Serbest meslek sahipleri için vergi levhası
 • Şirket veya firma ortakları için, vergi levhası veya ticaret sicil gazetesinde yer alan kuruluş ilanı fotokopisi
 • Gayrimenkul geliri beyan edecek başvuru sahipleri için tapunun aslı ve fotokopisi
 • Emekliler için banka hesap cüzdanı
 • Satın almak istenen aracın faturası veya noter satış sözleşmesi

İkinci El Taşıt Kredilerinde Peşinat Vermek Gerekli mi?

İkinci el taşıt kredisi veren tüm bankalar, satın almak istediğiniz aracın bedelinin tamamı için kredi vermemektedir. Bu yüzden ikinci el araç kredisi alırken peşinat ödemek gereklidir. Örneğin almak istediğiniz 2. el araç 100 bin TL ise, banka size bu bedelin yüzde 70’ini borç olarak verecektir. Yani aracın bedelinin 70 bin TL’sini kredi olarak verecektir. Geri kalan 30 bin TL’yi sizin peşinat olarak banka hesabınıza yatırmanız gerekmektedir. Ayrıca bankadan ikinci el taşıt kredisi alırken bankanın dosya ve sigorta masraflarını da ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ücretleri de dikkate alarak banka hesabınızda belli bir miktar paranızın olması gerekmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama

İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama, Şartlar, Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el taşıt kredisi almak istiyorsanız, bir miktar birikmiş paranız varsa günümüzde birçok bankadan uygun ödeme koşullarıyla araba sahibi olabilirsiniz. İkinci el taşıt kredisi almak için öncelikle satın almak istediğiniz araca ve bankadan alacağınız kredi miktarına karar vermelisiniz. Gelirinize uygun olarak her ay bankaya ödeyeceğiniz miktarı da hesaplamalısınız. Bankaların resmi web sitelerindeki hesaplama araçlarını kullanarak, ihtiyacınız olan ikinci el araç kredisi miktarını ve aylık ödeme taksitlerinizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkinci el taşıt kredisi başvurusunda bulunmak için size en uygun faiz ve taksit ödeme imkânı sunan bir bankanın şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. İkinci el araç kredisi için bankaya başvuru yapmaya gittiğinizde, yanınızda gerekli belgeleri de götürürseniz işleminiz daha hızlı sonuçlanacaktır. İkinci el araç kredisi için başvurduğunuz banka, öncelikle sisteminden kredi notunuza bakacak ve ikinci el taşıt kredisi çekmek için yeterli kredi puanına sahip olup olmadığınızı tespit edecektir. Eğer kredi puanınız yüksekse sizden bazı belgeleri şubeye teslim etmenizi isteyecek ve belgeleri teslim ettikten sonra en kısa süre içinde ikinci el taşıt krediniz banka hesabınıza yatırılacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse ve başvurduğunuz banka sizin ikinci el araç kredisi almak için uygun olmadığınızı düşünürse sizden kefil isteyebilir. İkinci el araç kredisi için başvurduğunuz banka, sizden aynı zamanda satın almak istediğiniz taşıtın geri kalan miktarının banka hesabına tanımlanmasını da isteyecektir.

Taşıt Kredisi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

İkinci el taşıt kredisi için bir bankaya başvurup belgelerinizi teslim ettiğinizde aynı gün içinde kredinizi alabilirsiniz. Eğer belgelerinizde ve kredi şartlarında bir eksiklik söz konusuysa eksik belgeleri teslim edip bankanın sizden istediği tüm şartları yerine getirdiğinizde taşıt krediniz hesabınıza yatacaktır. Bazı bankalar iş ruhsatı veya ikametgâh gibi belgeler isteyebilmektedir. Bu belgeleri incelemek isteyen bazı bankalarda ikinci el taşıt kredisi alma süreleri 1 hafta ile 10 gün arasında değişmektedir. Bazı bankalarda ise ikinci el araç kredisi almak oldukça kolaylaşmıştır. Böyle bankalardan taşıt kredisi almak için mobil telefonunuzdan TC kimlik numaranızla başvuru yapmanız yeterli olmaktadır. Genel olarak 100 bin TL’nin altındaki taşıt kredilerinde başvuru sonuçlanma süresi, 100 bin TL’nin üzerindeki taşıt kredilerinden daha kısa olmaktadır.

Okuyunuz: En Ucuz Araba Modelleri

Taşıt Kredisinin Onaylanmasını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

İkinci el taşıt kredisi almak için bir bankaya başvuru yaptığınızda, bankanın başvurunuzu onaylaması için bazı şartları karşılıyor olmanız önemlidir. Ayrıca bankalar taşıt kredisi verirken bazı unsurlara dikkat etmektedir. İkinci el araç kredisi almanızı etkileyen en önemli unsur kredi puanınızdır. Kredi puanınız, başvurunuzun olumlu veya olumsuz olarak neticelenmesini büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca satın almak istediğiniz araç ne kadar büyük yani yaşlı olursa kredi almanız da o kadar zorlaşacaktır. Çoğu banka 10 yaşın üzerindeki araçlar için 2. el taşıt kredisi vermemektedir. Taşıt kredilerinin onaylanmasında etkisi olan bir diğer unsur ise, taşıt kredinizin taksitlerini rahatlıkla ödeyebilecek düzenli bir geliriniz olması gerektiğidir. Eğer başka bankalara borcunuz veya ipoteğiniz varsa, düzenli gelirinizin büyük bir kısmıyla borç ödüyorsanız 2. el araç kredisi almanız güçleşecektir.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanı bankaların verdiği 2. el taşıt kredisi başvurularının sonucunu etkileyen en önemli unsurdur. Kredi puanı ise çeşitli etkenler göz önüne alınarak hesaplanır. Geçmiş kredi borçlarının geciktirmeden ödenmesi, kredi kartı borçlarının günü gününe ödenmesi gibi unsurlar kredi puanı üzerinde çok etkisi olan unsurlardır. Kredi borcu her kişi için ayrı olarak hesaplanır ve büyük oranda son 5 yılın banka kredi ve borç bilgilerine dayanır.

Kredi Notunu Hesaplama Bileşenleri Nelerdir?

 • Kredi Ödeme Düzeni                           35%
 • Mevcut Kredi Borç Durumu              35%
 • Yeni Alınan Kredi                                   11%
 • Kredi Kullanma Yoğunluğu                 10%
 • Diğer Faktörler                                         9%       

İkinci el taşıt kredisi almak, ihtiyaç kredisi almaktan çok daha zordur. Çünkü taşıt kredisinde bankanın sizden istediği birçok resmi belge ve evrak ile yerine getirmeniz beklenen bazı şartlar vardır. Örneğin, taşıt kredisi başvuru sürecinde araç ruhsatı belgesi, proforma fatura gibi beyan etmenizin zorunlu olduğu belgeler vardır. Tüm belgeleri banka şubesine teslim etmeden kredinize onay verilmeyecektir.

İkinci El Taşıt Kredilerinde Banka Faiz Oranları Nedir?

İkinci el taşıt kredilerinin faiz oranları her bankaya göre değişmektedir. 2021 ikinci el taşıt kredisi oranları, yüzde 1,50 ile yüzde 1,79 arasında değişmektedir.

Taşıt Kredisi Notu Nasıl Artırılır?

İkinci el taşıt kredisi hesaplatmak ve almak istiyorsanız ve taşıt kredi notunuzu artırmak istiyorsanız mevcut kredilerinizin, kredi kartlarınızın veya kredili mevduat hesabınızın ödemelerini geciktirmemeye dikkat etmelisiniz. Bu ödemelerinizi geciktirdiğiniz zaman kredi notunuz düşmektedir. Yükselmesi için ise bir süre boyunca banka borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Özellikle kredi kartınız varsa, kredi kartınızın ödemelerini düzenli olarak yaptığınızda kredi notunuz kısa bir süre sonra yükselecektir.