cerceve
gimat
randevual
konum tarifi
whatsapp 1
hemen ara

Isparta Bayi

Yetkili : Enes Doğanay
Adres: Yeni sanayi sitesi, 3241. Sk. No:41, 32200 Merkez/Isparta
Tel: 0546 775 20 81
Çağrı Merkezi: 444 02 26

ISPARTA OTO EKSPERTİZ

Isparta’da güvenilir ve kaliteli 2. el araç alım satım işlemleri için Experix’in kurumsal oto ekspertiz hizmetlerini tercih edebilirsiniz. TSE 13805 HYB belgeli merkezlerimizde sunulan garantili ve kapsamlı ekspertiz paketleri ile Isparta oto ekspertiz hizmetlerimizin farkını yaşayın.

Isparta merkez başta olmak üzere, Eğirdir, Yalvaç, Şarkikaraağaç, Gönen, Senirkent, Uluborlu, Sütçüler, Gelendost, Keçiborlu ve diğer Isparta ilçelerinde bulunan oto ekspertiz bayilerimizle iletişime geçerek randevu alabilir ya da oto ekspertiz paketlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Experix ile 2. el araç alım satımlarınızı güvenle ve kolaylıkla gerçekleştirin.

Isparta Oto Ekspertiz

Isparta Oto Ekspertiz Hizmetleri, 2. el araç alım ve satım işlemlerinde, uzman bir ekip tarafından teknik görüş almaya Oto Ekspertiz adı verilmektedir. Bu şekilde alınacak olan 2. el araçların kontrollerinin yapılması hayati bir önem taşır. Çünkü yapılan işlemler esnasında teknik bir çok konu tel tek açıklanmaya çalışılmaktadır. 

Isparta Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Bir aracın satın alınmasında ya da satılması işleminde Oto Ekspertiz raporu istenmektedir. Araçların oto ekspertiz raporları yapıldıktan sonra Isparta Oto Ekspertiz firması, araçla ilgili olan tüm detayları ve ileri de meydana gelebilecek olan arızaları da rapor ile bildirmektedir. Böylelikle de satın alınacak olan araçların çalışma durumu hakkında ve de daha evvel hasar kayıtlarının olup olmadığı da bu raporda yer alacaktır. Isparta Oto Ekspertiz testlerinin nasıl yapıldığı ve hangi noktalara dikkat edilmesi konusunda tüm detayları sizler için derledik…

Isparta Oto Ekspertiz araç testi ve kontrolleri esnasında, araçlar çeşitli aletlerle ve bilgisayar yazılımlarına bağlanmaktadır. Oto Ekspertiz test kontrollerinde tüm işlemler büyük bir dikkatle yapılmalıdır. Sırası ile yapılması gereken bu test ve kontroller ise şu şekildedir :

• Araç Motor Testi

Motor testi esnasında, araçların motorunda herhangi bir yıpranma var mı? Motor gücü nasıl? Motorda aşınma söz konusu mu? Bu sorulara yanıt aranır.

• DYNO Kontrolü

• Yol Simülasyonu

• Motor Gücü Ölçümleri

• Tork Ölçümü

• Tekerlek Ölçümü

Tüm kontroller yapıldıktan sonra diğer tüm bölümlerin kontrolleri yapıldıktan sonra tüm ayrıntılar teknik bir rapor hazırlanmakta ve taraflara iletilmektedir. Isparta Oto Ekspertiz esnasında yapılacak olan kontrollere bakacak olursak; motor ölçülerinde motor performansı ölçülerine yani hangi devirde ne kadar güç ürettiğinin tespiti yapılır.

Fabrikasyon çıkışında yer alan güç ölçümü ile şimdiki güç ölçüm verisi karşılaştırılır. Yapılan tekerlek gücü esnasında ise torkun üretmiş olduğu motor devri de tespit edilmiş olunur. Motor ölçülerinde ise; motorun diferansiyel, aks ve şanzıman performansına da dikkat edilir ve de ölçümü yapılır. Birçok çeşitli yollarla motor kontrolleri yapılmaktadır.

Yol Simülasyonu denildiğinde buradan anlamamız gereken; araç motorunun hareket esnasında direnç uyguluyormuş gibi bir durum oluşturulur. Burada da motor da arıza olup olmadığına bakılır. DYNO Kontrolü esnasında ise; aracın hız göstergesi denilen kısım başta olmak üzere takometrede de bir arıza var mı kontrolü sağlanır.

Isparta Oto Ekspertiz Raporlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Oto Ekspertiz işlemleri yapılırken şayet sadece mekanik konuda bir rapor hazırlanmış ise; bunun yanında estetik açısından da mutlaka tespitlerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu kontroller Isparta Oto Ekspertiz raporunda da yer almalıdır. 

Ayrıca araçların kontrollerinde estetik açısından mutlaka kaporta kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü kaporta, bir aracın görünen yüzüdür. Yani kaporta da boya var mı? Yapılan renk boyama işlemi orijinal olarak mı yapılmış? Yoksa kullanılan boya rengi yan sanayi ürünü mü? Mutlaka Isparta Oto Ekspertiz raporu içerisinde yer almalı ve dikkat edilmelidir.

Yapılacak olan Isparta Oto Ekspertiz raporunda tampon olarak adlandırılan yer de plastik malzemelerden herhangi biri kullanılmış mı mutlaka kontrol edilmeli ve bu da Isparta Oto Ekspertiz raporuna eklenmelidir. Çünkü 2. El araçlarda değişen parçaların ve yan sanayi ürünlerin kullanılması ayrıca araç değer kaybı sağlayacak ve de aracın piyasa değerinin çok altında alınması sağlanacaktır.

Isparta Oto Ekspertiz

Isparta Oto Ekspertiz

Isparta Oto Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Isparta Oto Ekspertiz işlemleri esnasında uzman ekipler, tarafların özellikle de aracı almayı planlayanların fark edemeyecekleri ayıpları fark ederler bu açıdan alanında uzman olan kişilerden destek alınması çok önemlidir. Çünkü araçların almış olduğu hasarları, kaza sonrası meydana gelen değişen parçaların olması tüm detaylara kolaylıkla ulaşılmaktadır.

Genelde verilen ilanlarda, “hasarsız”, “temiz”, “orijinal parçalı” gibi bilgilerin aslının olup olmadığına bakılmaktadır. Ayrıca verilecek olan meblağnın aslında hakkedip etmeyecekleri konusunda detaylı olarak görüş sunulacaktır. Çünkü zaman zaman karşılaşılan satış işlemlerinde araçlar, asıl piyasa değerlerinin çok üstünde satılmaktadır.

Isparta Oto Ekspertiz İşlemlerinin Kapsamış Olduğu Hizmetler Nelerdir?

Isparta Oto Ekspertiz araçlarının hasar geçmişlerinin tespitinin yanında ayrıca kilometre kontrolleri de yapılmaktadır. Ayrıca ikinci el araç satış işlemlerinde 10 yaşa ulaşmış olan araçların satış işlemlerinde, araçların kullanım şeklinde yani yıpranma durumunun tespitinin yapılması araç fiyatının belirlenmesi için çok önemlidir. Bunun içinde Isparta Oto Ekspertiz ekipleri, Oto testleri esnasında teknik bilgiler ile değerlendirilmeler yapılmaktadır. Bazen temiz olarak görünen araçların gizlenmeye çalışılan her türlü ayıp ortaya çıkarılacaktır.

Isparta Oto Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar ?

Isparta Oto Ekspertiz Ücretleri, oto ekspertiz raporunu düzenleyecek olan firmaya, araç durumuna ve de ekspertiz taleplerine göre şekil değiştirmektedir. Detaylı olarak Isparta Oto Ekspertiz hizmetlerinin talep edilmesi ücretlendirmeyi de etkilendirecektir. Çünkü Oto Ekspertiz Paketleri de değişken olacaktır. 

Isparta Oto Ekspertiz Fiyatları, ağır hasarlı olan araçların tespitinin yapılması için fiyatta elbette artış olacaktır. Çünkü detaylı olan oto ekspertiz işlemlerinin ilgili ekipleri de farklılık gösterecektir. Isparta Oto Ekspertiz fiyatlarının 2021 geneline bakacak olursak fiyatlarda artış yaşandığı görülmektedir. Ayrıca bu ücretlendirmeler de firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir.

Isparta Oto Ekspertiz İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oto Ekspertiz işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bakacak olursak ; ikinci el araçlarda yetkili bir firma ile çalışılması gerekmektedir. Daha evvel yaşanmış olan kazaların ve alınmış olan hasarların tespitinin en doğru şekilde sunulması için şeffaf olarak hizmet veren bir firma ile çalışılması gerekmektedir. Bu açıdan da ön araştırma yapılması gerekmektedir.

Isparta Oto Ekspertiz Raporunda Mutlaka Olması Gerekenler

• DYNO Testi

• Kaporta

• Süspansiyon

• Beyin Testi

• Liftte Kaldırılma

• Aks Kontrolü

• Motor Testi

• Boya Kalınlık Ölçümü

Isparta Oto Ekspertizde En Çok Karşılaşılan Arızalar Nelerdir?

• Araçların hararet yapması

• Motor yağının yanması

• Aks sistemi arızası

• Lastik Aşınması

• Işıklandırma sorunları

• Motorun Çok Sesli Çalışması

• Yan Sanayi değişen parçalar

• Gösterge paneli arızası

Satın alınacak olan araçların düzenli bakımı yapılan araçlar olması da bazen fayda sağlamaya bilir. Yukarıda belirtilen arıza tipleri, düzenli bakımların yapılmasına rağmen ortaya çıkabilecek arıza tipleridir.

Oto Ekspertiz Raporunda Sahtecilik Yapılmasının Sonuçları Nelerdir?

Ne yazık ki günümüzde yaşanan bazı adli olaylarda ikinci el araç satış işlemleri esnasında yapılması zorunlu kılınan Oto Ekspertiz işlemlerinde kasti bir şekilde ayıplar saklanabilmektedir. Bunun içinde taraflara teslim edilen raporlar da herhangi bir hatalı durumun tespiti sonucu yargı süreci başlayabilmektedir. Bu açıda 2. El araç satış işlemleri öncesinde mutlaka her iki tarafın ; yasal haklarını ve bu durum karşısında yapmaları gerekenleri bilmeleri gerekmektedir.

En başta bahsettiğimiz gibi, satışı söz konusu olan araçlarda ; değişen parçaları, kilometre durumu, motor ve diğer tüm aksamlarının kontrolü ele alınmaktadır. Bu açıdan taraflara birbirlerinin beyanlarına göre değil de Isparta Oto Ekspertiz raporuna göre hareket edeceklerdir. Bu açıdan da noterli satış işlemleri esnasında söz konusu olan ekspertiz firmasının sorumluluğu bulunmakta ve yasal olarak hatalı olan ekspertiz raporunun açıklamasını yapmakla yükümlüdür. Yani hatalı ekspertiz raporlarının düzenlemesinde ekspertiz firmaları yük altında olacaktır.

Ülkemizde bulunan Oto Ekspertiz işlemleri ile ilgili düzenlemelere göz atacak olursak ;

• Türk Borçlar Kanunu

• Tüketicilerin Korunması Kanunu

• 2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Satışı (Ticareti) Hakkında Yönetmelik

Satışı ya da alımı planlanan araçların, kusurlarının varlığının tespit edilmiş olmasına rağmen söz konusu olan ayıpların Isparta Oto Ekspertiz Raporunda yer verilmemesi halinde yasal sorumluluğun ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Peki bu durumda hangi ayıpların ortaya çıkması lazım?

• Aracın kilometresine müdahale edilmiş olması

• Araçların şase denilen kısımda herhangi bir müdahale olması

• Aracın yakıt sisteminde ki arızalar

• Araçların hasar kaydının tespitinin yapılması

• Araçların aslında düşük performans ile çalışması

• Yağ sistemlerinin bozuk olması gibi birçok sıralama yapılabilir.

Isparta Oto Ekspertiz firmalarının sorumluluklarının ortaya çıkması için yukarıda yer alanlar gibi ayıpların ortaya çıkması gerekmektedir. Özetle; Isparta Oto Ekspertiz Raporunda yer almayan bir kusurun tespitinin yapılması gerekmektedir. Bazı alıcılar ya da satıcılar zaman zaman birden fazla Oto Ekspertiz raporu alarak durumun önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu da etkili bir yöntem midir? Tartışılır. Ama yine de adımları sağlam atmakta fayda var.

Oto Ekspertiz Raporlarında, ayıptan sorumlu olma süresi yasal düzenlemeler de 2 yıldır. Yani 2 yıl boyunca ekspertizin yasal sorumluluğu devam etmektedir. Şayet satış işlemi yapıldıktan sonra ekspertiz yapılmış ise de burada satıcının sorumluluğu devam etmektedir. Yasal olarak zorunlu kılınan ekspertiz raporunun alınmaması satıcının sorumluluğunu kesinlikle ortadan kaldırmaz. Özellikle son günlerde insanlar 2. El araç alırken ekspertizi sonradan yaptırdım ne olacak? Sorusunu sorarak endişelerini dile getirmektedir. Eğer ekspertiz raporu satış sonrasında alınmış ise, satıcının sorumluluğu devam etmektedir.

Bu açıdan da sakin olunmalı ve hukuksal açıdan işinin ehli bir avukata danışılmalı, vakit kaybetmeden de hukuksal süreçler başlatılmalıdır. Çünkü bu konu “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Satışı “Adlı başlık altında detaylı düzenlemeler yapılmış olup sadece konut hakkında adım atılması gerekmektedir. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile 2. El araçların ticareti konusunda yalnızca  yetki belgesi bulunan tacirleri ve tüccarlar yapabilecektir. Ayrıca bu durum kesinlikle; Ticaret il müdürlüklerinin vermiş olduğu kişileri kapsayacak. Bu yetki belgesine sahip olmayan kişilerin kesinlikle ticaret yapmaları mümkün olmayacak.

2020 yılında ele alınan düzenleme kapsamında 8 yaş ve 160.000 km’den düşük olan araçların oto ekspertiz raporu ile satışının yapılacağına unutulmamalıdır. Ayriyeten düzenlenmiş olan raporların 3 ay ve de 5.000 km kadar olan kısımda da alıcı olan taraflara garanti verilmesi de şarttır. Bu açıdan hukuksal açıdan sahip olunan hakların bilinmesi çok önemlidir. 2. El araçların piyasa durumları açısından uygun olması çoklukla tercih edilmeleri açısından çok önemli olsa da unutulmamalıdır ki hileler ve ayıplar ile karşılaşılabilir. 

Isparta Oto Ekspertiz Kurumsal Oto Ekspertiz Markası Experix ile Randevu sistemi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için aşağıdaki Linki kullanabilirsiniz ?

Randevu Al

Isparta, Oto, Ekspertiz, Isparta Computest Oto Ekspertiz, Isparta Ekspertiz, Dyno Test, Isparta Oto Ekspertiz, Isparta Oto Ekspertiz, Isparta Oto Ekspertiz, Isparta Oto Ekspertiz Fiyatları, Isparta Oto Expertiz, Isparta Oto Check Up, Isparta Oto Test, Isparta Dinamometre 4 Çeker, Isparta Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Isparta Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Isparta , Isparta Mobil Oto Ekspertiz, Isparta Mobil Oto Ekspertiz, Isparta Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Isparta Mobil Oto Expertiz, Isparta Mobil Oto Check Up, Isparta Oto Test, Isparta Mobil Dinamometre 4 Çeker, Isparta Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Isparta Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler

Mobil Isparta , Isparta Oto Ekspertiz, Isparta Oto Ekspertiz, Isparta Oto Ekspertiz Fiyatları, Isparta Oto Expertiz, Isparta Oto Check Up, Isparta Oto Test, Isparta Dinamometre 4 Çeker, Isparta Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Isparta Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Isparta , Isparta Mobil Oto Ekspertiz, Isparta Mobil Oto Ekspertiz, Isparta Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Isparta Mobil Oto Expertiz, Isparta Airbag Kontrol, Isparta Conta test, Isparta airbag bakan ekspertiz, Isparta oto ekspertiz Yorum, Isparta oto Ekspertiz Tavsiye, experix Isparta, kurumsal oto ekspertiz Isparta, garantili oto ekspertiz Isparta, sigortalı oto ekspertiz Isparta, tse belgeli oto ekspertiz Isparta