Kar Zinciri Hakkında Cevapları Merak Edilenler: Araba kullanmak dünya üzerindeki en keyifli aktivitelerden bir tanesi. Özellikle sevdiklerinizle birlikte güzel bir yere seyahat ediyorsanız araba sürmenin keyfi çok üst düzeyde olacaktır. Maalesef mevsim şartları bu keyfi biraz düşürebiliyor. Yağmurlu havalarda araç süren kişilerin daha dikkatli olması son derece önemli. Devamlı olarak sileceklerin kullanımı ile birlikte araç sürmek çok daha zor bir hale gelebilir.

Karlı havalar ise araç sürücülerinin en çok zorlandığı hava koşuludur. Bir yandan yağmaya devam eden kar görüşü engellerken bir yandan da yerde birikmiş olan kar aracın fren mesafesini ve kayma miktarını etkiler. Kar zinciri olarak isimlendirilmiş olan ürünler tam olarak bu aşamada devreye girmektedir.

Kar Zinciri Nedir?

Zincirler hayatımızın birçok farklı alanında kullanılıyor. Üretildiği malzemeye göre dayanımları değişen bu ürünlerin farklı sektörlerde yararlanıyoruz. Kar zincirleri de hayatımız boyunca kullanmaya devam edebileceğimiz ürünlerden bir tanesi. Araçların, yerlerin karla kaplı olduğu durumlarda güvenli bir şekilde hareket edebilmesi için tasarlanan ve tekerlere takılarak kullanılan ürünler kar zinciri olarak isimlendiriliyor.

Karda daha rahat bir şekilde hareket edebilmek için lastiklerin yüzey alanlarının büyütülmesi gerekmektedir. Kullanılan kış lastikleri çok daha uzun dişlilere sahip olur ve bu sayede yüzey alanını büyütür. Zincirler de yapısı itibari ile lastiği sararak önemli bir yüzey alanı kazandıracaktır. Son derece sert bir yapıda olan zincirler çok önemli bir sürtünme ortaya çıkararak karda araç kullanımını daha güvenli bir hala getirir.

Kar Zinciri

Kar Zinciri Ne İşe Yarar?

Kar zincirleri, isminden de anlaşılabileceği gibi karın yağması ve yerlerin kar ile kaplanması durumunda kullanılmaktadır. Kar yağışı sürüş kalitesinde çok büyük bir kayıp yaratmayabilir. Ancak yerlerin karla kaplanması sürüşü inanılmaz düzeyde etkilemektedir. Yerde birkaç santimlik kar birikmeleri lastiklerin artık yolda değil karın üzerinde gitmesi anlamına gelecektir. Böyle bir durumda da tüm önlemlerin alınması gerekir.

Karlı havalarda araç kullanırken yaşanabilen üç farklı problem vardır. Bunlardan ilki araçların kara saplanıp hareket edememesidir. Lastiklere takılan zincirler bu sorunu ortadan kaldırabilir. Bunun yanı sıra araçlarda frenden alınan performans ciddi seviyede düşer. Araçta direksiyon manevraları çok zor yapılır ve bu sırada araç kayabilir. Kullanılacak olan kar zinciri bunu engellemeyi başaracaktır.

Kar Lastiği Varken Zincir Kullanımı Gerekli midir?

Karlı havaların kendisini göstermeye başlaması durumunda akla ilk gelen ürün kar lastiği olmaktadır. Birçok aracın kar lastikleri hazırdır ve kış ayları geldiğinde lastik değişimleri ile kar lastiğine geçiş sağlanır. Kar lastiği tabirinin içerisinde her ne kadar kar kelimesi yer alsa da bu lastikler kar için yeterli olmayabilir. Bu sebeple de kış lastiği tabiri çok daha uygun bir tabir olacaktır.

Kış ya da kar lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda kullanılmaya başlayan lastiklerdir. Yaz lastiklerine göre daha dişli bir yapıda olan bu lastikler kayma ve frenleme sorunlarının çözümü için tercih edilmektedir. Ancak yoğun kar yağışı durumunda yerler karla kaplanırsa bu lastikler yeterli olmayabilir. Aracın kayması ya da frenlemesi hala sorun olmaya devam edecektir. Kış lastiklerinin yetersiz kaldığı durumlarda kar zinciri gerekli olabilir. Bu sebeple de her araçta bulunması önem arz eder.

Okuyunuz: Araç Bakımı Yaptırmak 

Kar Lastiği ile Zinciri Arasındaki Farklar Neler?

Kar lastikleri ile kar zinciri arasında çok ciddi farklar bulunmaktadır. Öncelikle kar lastikleri kış aylarının tamamında kullanılabilen ürünlerdir. Kar lastikleri ise yalnızca karın çok yoğun bir şekilde kendisini gösterdiği ve yerlerin karla kaplandığı anlarda kullanılabilmektedir. Zincirler rahatlıkla sökülüp takılabildiğinden gerek duyulmadığı anda çıkarılmalıdır. Eğer kar olmayan alanlarda çıkarılmadan devam edilirse araca çok ciddi zararlar verebilir.

Kar lastiklerine sıcaklıkların 7 derecenin altına düşmesi ile birlikte ihtiyaç duyulmaya başlar. Ancak kar zincirlerinin kullanım dönemi sıcaklıklar ile açıklanamaz. Kar yağışının çok yoğun olması ve etrafın karla kaplanması gerekmektedir.

Kar Zinciri Zorunluluğu Var mı?

Ülkemize kış lastiği kullanımı bazı durumlarda zorunlu tutulmaktadır. Yılın belirli bir zaman aralığında tüm ticari araçların kış lastiği kullanması mecburi olur. Kurumlar bu dönemde hususi araçlarda da kış lastiği kullanımlarını önermektedir. İlk etapta bir zorunluluk söz konusu olmaz. Ancak kış şartlarının ağır geçmesi durumunda alınan özel kararlarla birlikte kış lastikleri hususi araçlar için de zorunlu hale gelebilmektedir.

Söz konusu kar zinciri olduğunda da benzer bir uygulama söz konusu olur. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçların belirli dönemlerde zincir kullanması zorunlu olabilmektedir. Şehirleri birbirine bağlayan ana yollarda kar birikmeleri söz konusu ise araçların zincirsiz yola çıkmalarına izin verilmeyebilir. Hususi araçlar için de durum aynıdır. Bölgeye özel zincir şartı getirilecektir.

Kar Zincirleri Tekerleklere veya Araca Zarar Verir mi?

Kar zincirleri kullanılırken en çok merak edilen konulardan bir tanesi zincirlerin araca ya da tekerleklere zarar verip vermediğiniz. Yerlerin karla kaplı olduğu anlarda kullanılan kar zinciri herhangi bir şekilde lastiklere ya da aracın kendisine zarar vermemektedir. Ancak karsız zemine geçilmesine rağmen zincir çıkarılmazsa lastikler ve sonrasında araç zarar görmeye başlar.

Zincirlerin doğru ebatlarda seçilmemesi ya da doğru bir şekilde takılmaması durumunda kopmalar meydana gelecektir. Zincirin belli noktalardan kopması lastiklere bir zarar vermez. Ancak tekerlekler döndükçe zincir savrulmaya başlar ve aracın kaportasına vurur. Kaportanın boyunda sökülmeler ve küçük göçmeler olabilecektir.

Kar Zinciri

Kar Zinciri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kar zincirlerini satın almaya karar veren kişiler dikkat etmeleri gerektiği etmenlerin olduğunu bilmelidir. Kar zinciri alırken her zaman boyutlarına dikkat edilmesi şarttır. Tekerleklerin üzerinde yazan boyut bilgileri alındıktan sonra bu boyutlara uygun olan kar zincirlerinin satın alınması gerekmektedir. Zincirler motosiklet lastikleri için dahi üretilebildiğinden boyutlarına dikkat edilerek satın alınması doğru olacaktır.

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Kar zincirlerinin takım işlemleri son derece basittir. Eğer zincir tekerlek boyutuna uyuyorsa ve herhangi bir kopma problemleri ortaya çıkmamışsa rahatlıkla takılabilir. İlk olarak araçlar çalışmaz haldeyken el freni çekilmeli ve araç zincir takımına hazır hale getirilmelidir. Ardından zincirlerin tekerleklere giydirilmesi gerekmektedir. Bu işlemde lastiğin arkasından önüne doğru giydirme yapılarak kancaların tamamının ön kısımda kalması sağlanır.

Zincirde özel olarak kullanılmış olan kancalar gerekli yerlere tutturulduktan sonra zincir hafif çekiştirilerek kontrol edilir. Kar zinciri gergin bir yapıda olması olmalıdır. Aksi halde sökülüp araçlara ciddi zararlar verebilir.

Kar Lastiği Takılan Araç Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kar lastiğini satın alırken ve takarken nasıl ki dikkat edilmesi gereken etmenler varsa kar zinciri takılı araçların kullanımı sırasında da dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. İlk olarak araçların çok hızlı bir şekilde kullanılmaması gerekir. Saatte 50 km. hızını aşmadan yolculuğa devam etmek çok önemlidir.

Kar zincirlerinin ilk takıldığı andan sonra aracını çalıştıran kişiler 200-300 metre gittikten sonra aracı durdurup zinciri kontrol etmelidir. Sökülen ya da gevşeyen bir kısmının olup olmadığına bakılır. Son olarak karsız zeminlere geçildiği gibi lastiklerin sökülmesi gerekli olacaktır.