Karabük Oto Ekspertiz

Eksper sözcüğü, bir konuda teknik bilgi ve becerilere sahip olan insan anlamına gelmektedir. 2.el araçlarda kullanılmakta olan oto ekspertiz ise; alanında uzman olan ustaların, gerek olan alet ve edevatla araların kontrollerini sağlaması anlamına gelebilir. Yani ustalar, ikinci el araçların kontrollerini sağlayarak görüş bildirmektedir. 

Karabük Oto Ekspertiz işlemleriyle ilgili olarak, araçların geçmiş dönemlerde herhangi bir kaza geçirip geçirmediği yahut değişen parçalarının olup olmadığının tespitini yaparak, ileride çıkabilecek olan masrafların önceden öğrenilmesi olarak açıklanabilir. Karabük Oto Ekspertiz işlemlerinde tüm kontroller yapıldıktan sonra, taraflara yazılı olarak rapor verilmektedir. Bu noktada da Karabük Oto Ekspertiz yaptırılmadan 2.el araç satın alma işlemlerinin yapılması durumunda sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Bu açıdan Karabük oto ekspertiz işlemleri büyük önem taşımaktadır. 

Karabük Oto Ekspertiz Neden Yaptırılmalıdır? 

İkinci el araçların satıldığı piyasa da “Bayandan araba”, “Memurdan Yeni” gibi ilan başlıklarına çoğunlukla rastlanılmaktadır. Bu başlıklarda olduğu gibi, araçların herhangi bir masrafının olmadığı ya da herhangi bir değişen parçasının olmadığı iddia edilmektedir. Araç bakımlarının düzenli olarak yapıldığı da iddia edilen bu ilanların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını anlamak için Karabük Oto Ekspertiz raporunun mutlaka alınması gerekmektedir. 

İkinci el araç piyasasında birçok ilan bulunmaktadır. Bu ilanların çoğu alıcıları kandırmaya yöneliktir. Bunların önüne geçilmesi için oto ekspertiz raporunun alınma zorunluluğu getirilmiştir. Karabük Oto Ekspertiz raporu, sayesinde araçta değişen bir parçanın olup olmadığına kolayca ulaşılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, araçların bazılarında kaza kaydının bulunmaması sorunudur. Yani araçlar dışarıda resmi olmayarak tamir işlemi görmüştür. Ayrıca araç kilometresinin düşürülmesi hilesi de çok sık karşılaşılan bir dolandırma yöntemidir. Söz konusu olan aracın, gerçek kilometre sayısına ulaşılması için mutlaka Karabük Ekspertiz servislerinden destek alınmalıdır. Çünkü Karabük Oto Ekspertiz servislerinin ilk işi, aracın geçmiş bakım ve muayene kayıtlarına bakmak olacaktır. Bu şekilde de Km tespiti yapılabilir. Unutulmamalıdır ki, ikinci el araçlarda birçok hileler ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

İkinci el araçların satışlarının artış gösterdiği ülkemizde, araç alımı yaparken sadece araç kaportasına ya da motor kısmına bakılması yeterli olmayacaktır. Bazı insanlar, ikinci el araç satım alımı yaparken araçları sadece tanıdıklarına göstermektedir. Bu büyük bir hatadır. Karabük Oto Ekspertiz raporu elinizde resmi evrak bulunmasını sağlayacaktır. Elinizde oto ekspertiz raporunun bulunamaması halinde ; ileride araçta bir ayıbın çıkması halinde sizin için sorun teşkil edecektir.

İkinci el aracı satın alma işleminin yapılmasından evvel, mutlaka Karabük Oto Ekspertiz servislerine başvurmak gerekir. Bu konuda sizlere en yakın olan Karabük Oto Ekspertiz servisinden randevu almalısınız. Karabük Ekspertiz, araçların detaylı olarak sorgulamasını yaparak taraflara en ufak ayrıntıyı bildirmektedir. Böylelikle de satın alınacak olan ikinci el araçların ; daha evvel kaza geçirip geçirmedikleri konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir. Karabük Ekspertiz işlemleri esnasında, araçlar birçok test cihazına bağlanmaktadır. Kontrollerin tamamı güvenli alanlarda gerçekleştirilmektedir.

Karabük Oto Ekspertiz

Karabük Oto Ekspertiz

Karabük Oto Ekspertiz kontrol süreçlerinde tüm aşamalar tek tek yapılmaktadır. İkinci el araçlarda öncelikle motor testine alınmaktadır. Burada, araç motorunun son durumu belirlenmeye çalışılmaktadır. Yani motorda aşınma var mı buna bakılır. Sonraki aşamalarda da ekipte yer alan ustalar tarafından işlemler gerçekleştirilmeye devam eder. Bilgisayarlı destekle, araç kaporta durumu ve değişen parçalarının olup olmadığına tek tek bakılır. Tüm kontrollerde alanında uzman olan ustalar, araçların dip köşe her noktasını kontrol etmektedir. Daha sonra da tüm kontroller de elde edilen veriler rapor haline getirilir.

Karabük Oto Ekspertiz raporu içerisinde; araç motor güç ölçümü de yapılmaktadır. Yani araç motorunun ne kadar güç üretebildiğinin tespiti yapılmaktadır. Şayet bu kısımda herhangi bir arıza meydana gelmiş ise ya da herhangi bir modifikasyon işleminden geçilmiş ise karşılaştırma ile mutlaka tespiti yapılabilir. Tekerlek ölçümlerinde ise; araç motorunun üretmiş olduğu gücün tekerleklere ne kadar ulaşıldığının ölçümleri yapılır. Tork ölçümlerinde ise; araç motorunun ne kadar tork üretebildiğinin tespitinin yapılması sağlanmaktadır. Bu şekilde motorun devri ortaya çıkartılır. Elde edilen diğer veriler yani ; şanzıman, diferansiyel gibi kısımlara aktarımlarının ne kadarının kaybolduğunun tespiti yapılarak ekrana yansıtılmaktadır. Ayrıca motorla ilgili olarak yapılan diğer ölçümlerde ise; EWG80/1269, ISO 1585 gibi veriler ile karşılaştırmaları sağlanarak en doğru bilgiye ulaşılır.

Karabük Oto Ekspertiz kontrolleri güvenli alanlarda yapılmaktadır. Mesela yol simülasyonu testinde alan güvenliğine çok dikkat edilmelidir. Yol simülasyonu kontrollerinde, araçların motoruna direnç uygulama sureti ile araçta ki bazı arızaların tespiti yapılmaktadır.

Araç DYNO kontrollerinde ise, araçların hız göstergesi üzerinde meydana gelebilecek olan arızalarım tespitinin yapılması için gerekli olan bir işlemdir.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Ülkemizde online ortamda verilen araç ilanlarının çoğalmasıyla birlikte, araç piyasasında bir yoğunlaşmaya neden oldu. Bu durumda kusurlu araçlara karşı dikkatli olunması durumunu da ortaya çıkardı. İkinci el araçlardan birini almak için, alıcıların mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar bulunuyor. İşte bu detaylar şu şekildedir:

Satın alınacak olan araçların, mutlaka oto ekspertiz işlemleri yaptırılmalıdır. Bu sayede aracın piyasa değeri de ortaya çıkacaktır. Ne yazık ki, araçlarla ilgili diğer masraflar Karabük Oto Ekspertiz raporu içerisinde çıkabilmektedir. Şayet araçta kusurlar var ise bu durumda aracın piyasa durumu düşecek ve de aracı hala istiyorsanız daha ucuza alabileceksiniz. 

Satın alınacak olan araçların, mutlaka kasko değerinin kontrol edilmesi yapılmalıdır. Çünkü, Motorlu Taşıtlar Vergisi kapsamında, kaskonun yapılacak olan değerinin tespiti için kontrolü sağlanmalıdır. Bunun nedeni ise; kaskonun değerinin tüm araçlar için değişiklik göstermesidir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta; araç fiyatının kasko değerinden yüksek olmamasıdır. Yani, kasko değerleri mutlaka gözden geçirilmelidir. 

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler;

• Araç hasar kaydının mutlaka sorgulanması yapılmalı. 

İkinci el araç satın almayı planlarken, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de hasar kaydının sorgulanmasıdır. İkinci el araçlarda hasar kaydının kontrolünün yapılması fiyatı belirleyen en önemli noktadır. İkinci el araçların hasar durumunun kolaylıkla öğrenilmesi için mutlaka Karabük Oto Ekspertiz raporunun alınması gerekmektedir. Ayrıca hasar kaydı bulunmayan fakat hasar yapmış olan ikinci el araçların, kontrolleri de ancak Oto Ekspertiz ile mümkün olacaktır. 

• Araç kaporta ve boya kontrolleri mutlaka yapılmalı. 

• İkinci el araç satın alımı yapılırken mutlaka, kaporta ve boya ekspertizi yaptırılmalıdır. Bu sayede de araçların herhangi bir değişeninin olup olmadığının tespiti daha kolay yapılabilecektir. Şayet araçta değişen bir parçanın varlığı tespit edilir ise, yine aracın piyasa değerinde değişiklik olacaktır. 

• Araç kilometresinin mutlaka kontrolü yapılmalı. 

İkinci el araçlarda sıklıkla karşılaşılan, hilelerden biride araç kilometresi ile oynanılması  durumudur. Şayet alınacak olan araç bakımları düzenli olarak yaptırılmış bir araç ise, kilometre yüksekliği pekte önem arz etmeyecektir. Lakin araçta yıpranma ve aşınma var ise bu büyük bir sorun olabilir. Bunun için de alıcıların araç kilometresinin orjinal olup olmadıklarına dikkat edilmelidir. 

• Araç piyasasının gerçek değerini öğrenmeye çalışın. 

İkinci el araçlarda, piyasa değerinin üzerinde satışa sunulması sık sık rastlanılan bir problemdir. Bu konuda araçların, piyasa değerinin olması gereken düzeyde olup olmadığının tespiti için benzer modeller ile fiyat karşılaştırması yapılmalıdır. Bu şekilde bütçeye en uygun olan araç bulunabilir.

İkinci el araçların piyasasında, alınacak olan araç modelinin çok rağbet gördüğüne dikkat edilmelidir. 

• Satın alınacak olan aracın önceden görmeye gidin. 

İkinci el araçların internet üzerinden tespiti yapıldıktan sonra mutlaka gidip aracı görmelisiniz. Bu şekilde araç hakkında bir ön görüşünüz olabilir. Bunun yanında araç sahibi ile yüz yüze görüşmek samimi bir ortam sağlayacaktır. Ayrıca satıcı ile ön görüşme yaparken, ekspertiz öncesinde ön bilgiler alınmaktadır. 

• Araç lastiklerine mutlaka göz atın. 

İkinci el satın alımı planlanan araçların, lastiklerinin kontrolünü mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Araç lastikleri, motor performansı karşısında sizleri olası kazalara karşı koruyacaktır. Bu açıdan araç lastiklerinin kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, araç lastiklerinin derin ölçümlerinin yaptırılmasıdır. Çünkü lastiklerin derinlik ölçümlerinin, standartlara göre bir sınırı bulunmaktadır. Bu sınır 1,6 mm’dir. Güvenli bir sürüş için lastiklerin kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir.

• Araçların parçalarının orijinalliğine dikkat edin.

İkinci el araçların önceki sahipleri, çeşitli sebeplerden ötürü parça değişikliği yaptırmış olabilirler. Elbette her araçta değişen parçalara olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kısım araçlarda değişen parçaların orijinal olup olmadığıdır. Ayrıca değişen parçalara orijinal değil ise bu da aracın piyasa değerinde bir düşüşe neden olacaktır. Bu şekilde de  fiyat pazarlığı konusunda bir yönlendirme sağlanacaktır.

• İkinci el araçların oto ekspertiz öncesinde test sürüşü yapılmalı.

Bir aracın satın alımına karar verilmiş ise öncelikli olarak aracın sürüşe çıkartılması gerekmektedir. Bu sayede sürüş konforu konusunda bir ön fikir elde edilir. Aracı sürerken, kendinizi konforlu olarak hissediyorsanız doğru aracı seçtiniz demektir. Ama eğer sürüş esnasında kendiniz rahat hissetmiyorsanız başka bir araç almayı düşünmelisiniz. Aracı almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken  en yakın Karabük Oto Ekspertiz servisine gidilmesidir. Şayet oto ekspertiz raporu istenildiği gibi verimli ise hemen satın alma pazarlığına başlamalısınız.

Karabük Oto Ekspertiz raporunda herhangi bir eksiklik göze çarpmış ise ve buna rağmen aracı almayı planlıyorsanız, bu eksiklikleri öne sürerek pazarlık yapmaya ve aracın fiyatını düşürmeye çalışabilirsiniz. İkinci el araçlarda pazarlık yapma konusunda bir ipucu vermek gerekirse, piyasa yer alan aynı model araçların fiyatlarına dikkat çekerek te pazarlık yapılabilir. Fiyatlandırma konusunda Karabük Oto Ekspertiz servislerinden de fikir alınabilir. Çünkü aracın ne kadar fiyatla satılması gerektiği konusunda en doğru bilgiye Oto Ekspertiz servisleri sahiptir. Pazarlık sonrasında yapılan anlaşma ile Karabük Oto Ekspertiz raporuyla birlikte notere gidilerek satış işlemleri gerçekleştirilir.