Karavan dünyasına yeni başlayan biri olarak, birkaç hata yapmanız kaçınılmazdır. Ancak, öğrenecek güvenilir bir kaynağa sahip olmak, ilk kez tatil stresini en aza indirebilir ve tatilinizin sorunsuz bir şekilde başlamasına yardımcı olabilir. İşte yeni karavan sahiplerinin çaylak aşamalarını sorunsuz bir şekilde atlatmalarına yardımcı olacak 10 temel ipucu listemiz.

Karavana Yeni Başlayanlar İçin 10 Temel İpucu

Karavana Yeni Başlayanlar İçin 10 Temel İpucu

Karavana Yeni Başlayanlar İçin 10 Temel İpucu

RV’nizi Satın Alırken Vakit Ayırın

İlk kez karavan alıcılarında gördüğümüz en yaygın iki hata, aşırı harcama yapmak ve gerçekte ihtiyaç duyduklarından daha büyük bir karavan satın almaktır.

Bir RV satın almak, RV ile ilgili harcamaların uzun bir listesinin yalnızca ilkidir. Bu temel RV giderlerinden bazıları su ve kanalizasyon hortumlarını, ekleri, tekerlek takozlarını ve düzleştiricileri içerir. Ekstra güneş panelleri, jeneratör veya ekstra su kapasitesi gibi ekipmanlarla biraz kamp deneyiminiz olduğunda şüphesiz karavanınızı değiştirmek isteyeceksiniz.

Ödeyebileceğiniz en büyük karavanı satın almak felaket için bir reçetedir. Bu durumda daha büyük her zaman daha iyi değildir. Daha küçük bir teçhizat daha çevik, sürmesi daha kolay, park etmesi daha kolay ve kurulumu daha hızlı olacaktır. Hatırlanması gereken ipucumuz, daha küçük bir karavan size daha iyi yakıt tüketimi sağlayacak ve onu saklarken daha az yer kaplayacaktır.

Kendin Yap’ı Öğrenin

Bir karavan, tıpkı arabanız gibi bir bakım programına sahiptir ve zaman zaman onarım gerektirir .

Karavan sahiplerinin uğraşması gereken en yaygın onarımlar şunlardır:

 • Bitmiş piller
 • lastik patlamaları
 • Su sızıntısı
 • Çatı ve pencere sızıntıları
 • Tıkalı tuvaletler ve lavabolar
 • Küçük elektrik sorunları
 • Isıtma/Soğutma/Havalandırma sistemi arızası
 • fren sorunları

Sıklıkla unutulan bir ipucu: Bu temel onarımlardan bazılarının nasıl yapıldığını öğrenmek, karavanınızın ömrü boyunca onarım faturalarında size binlerce lira kazandıracaktır. Küçük sorunları kendi başınıza nasıl çözeceğinizi öğrenmek, yoldayken de büyük karavanları tamir etme kapasitesine sahip bir tamirci bulma zahmetinden sizi kurtaracaktır.

Kamp Yerinizi Dikkatlice Seçin

RV acemileri, genellikle mevcut olan farklı tarzdaki kamp alanlarının çeşitliliğine şaşırırlar. Dikkatlice bir kamp yeri seçmek, unutulmaz bir tatil ile unutmayı tercih edeceğiniz bir kamp deneyimi arasındaki fark olabilir.

İlk düşünce, RV’nizin kamp alanına sığıp sığmayacağıdır. Kamp alanlarının hepsinin maksimum RV boyutuyla ilgili sınırları vardır. RV’nizde jeneratör veya su deposu yoksa, su ve elektrik bağlantılarına ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeniz gerekir. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa ekstra kamp alanı düşünmeniz veya çocuk dostu alanları ve aktiviteleri olan bir kamp yeri seçmeniz gerekebilir.

Bir kamp alanının uygunluğunu değerlendirmenin belki de en iyi ve en güvenilir yolu, daha önce orada kalmış diğer Karavanlarla konuşmaktır. RV Net gibi karavanla ilgili forumlar  veya Kamp Alanı İncelemeleri  gibi kamp alanı inceleme siteleri   yararlı bilgilerle doludur ve karavan sahiplerine belirli kamp alanları hakkında sorular sorma ve deneyimli gezginlerden ve kamp alanı sahiplerinden harika ipuçları alma olanağı verir.

Bir Tamir Takımı Hazırlayın

Bir karavan sahibi olduğunuzda, kaçınılmaz olarak düzeltilmesi gereken bir sorun yaşarsınız. Bu nedenle, teçhizatınız için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri bir tamir takımı oluşturmaktır. RV’nizi mobil bir tamirhaneye dönüştürmek için yeterli alet taşımanıza gerek yok. Ancak, aşağıdaki öğelerle yoldaki küçük onarımların çoğunu onarabileceksiniz:

 • koli bandı rulosu
 • Zip bağları
 • pense
 • Kablo kesiciler
 • pense
 • El feneri
 • Çekiç
 • Bungee kordonları
 • Lastik Basıncı göstergesi
 • Yedek sigortalar
 • Bijon anahtarı
 • Taşınabilir hava kompresörü
 • Ayarlanabilir anahtar takımı/kombin anahtarları
 • Bir soket seti
 • Düz başlı ve Philips başlı tornavidalar
 • Hortum tamir takımı
 • Sızdırmazlık yağı
 • multimetre
 • Atlama başlangıç ​​kiti (ağır hizmet tipi atlama kabloları içerdiğinden emin olun)
 • Motor yağı/şanzıman sıvısı/fren sıvısı
 • Radyatör hortumları ve hortum kelepçeleri

Araba Yolunda veya Yerel Kamp Alanında Kuru Bir Koşu Yapın

İlk teçhizatınızı satın aldıktan sonra, onu mümkün olan en kısa sürede çıkarmak isteyeceksiniz. Unutmayın, ilk geziniz muhtemelen yaptığınız en zor ve stresli karavan kamp gezisi olacaktır. Ancak, RVing becerilerinizi test etmek için uzaklara seyahat etmenize gerek yok – aslında, garaj yolundan ayrılmanıza gerek yok!

Eve yakın bir yerde koşu antrenmanı yapmak, size RVing’in nasıl hissedeceği hakkında bir fikir verecek ve yüzlerce mil uzaktayken karşılaşabileceğiniz olası sorunları belirlemenize izin verecektir. Bu, RV’nizin sistemlerine aşina olmak ve RV’nizi nasıl kuracağınızı, düzleştireceğinizi ve paketleyeceğinizi öğrenmek için ideal bir durumdur. Hepsinden iyisi, bir şeyi bavula koymayı unuttuysanız, yürüyerek evinize gidip alabilirsiniz. Yüzlerce mil seyahat etmekten, karavanınızı park etmekten ve kahveyi evde unuttuğunuzu bulmak için rahatlamaya hazırlanmaktan daha kötü bir şey yoktur.

Suyu Evde Bırakın

Özellikle yeni bir kamp alanına seyahat ediyorsanız veya yolda mola vermeyi planlıyorsanız, tatile çıkmadan önce su depolarınızı doldurmak mantıklıdır. Cazip olsa da, suyu evde bırakırsanız ve kamp alanına vardığınızda karavanınızın su deposunu doldurursanız çok daha kolay zaman geçireceksiniz.

RV’niz zaten büyük, ağır bir araçtır. Suyla dolu 30 galonluk bir su deposunun ağırlığını eklerseniz, fazladan 250 libre eklersiniz. Bu, gaz kilometrenizi etkileyecek ve RV’nizi idare etmeyi ve manevra yapmayı zorlaştıracak ağırlıktır.

Yanınıza su almanız gerekiyorsa, varış noktanıza ulaşmadan önce mola vermeniz durumunda, sadece küçük bir miktar alın. Ve şu anda mevcut suları olduğunu doğrulamak için ayrılmadan önce kamp alanınızı aradığınızdan emin olun. Aynı şey ayrılmaya hazır olduğunuzda da geçerlidir. Mümkün olduğunca az ağırlık taşıdığınızdan emin olmak için eve gitmeden önce atık depolarınızı boşaltın.

Bağdaştırıcılarınızı Önceden Belirleyin

Artık bir karavan sahibi olduğunuza göre, seçtiğiniz kamp alanında sunulan güce bağlanabilmeniz için birkaç farklı elektrik adaptörü toplamanız gerekecek. RV’niz 20, 30 veya 50 Amp RV olabilir. Genellikle elektrik hizmetinizin kaç Amper olduğu elektrik fişinde işaretlenir.

Çoğu RV parkı, çeşitli bağlantılar sağlar, ancak bazı kamp alanları hala yalnızca 30 Amper güç sağlar. Amperi yükseltip alçaltabilen elektrik adaptörlerinin yanı sıra, bazı uzatma kablolarına yatırım yapmaya değer. Bunlar, aşınma ve yıpranma belirtileri açısından düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerekirse yangın riskini en aza indirmek için değiştirilmelidir.

Kontrol Listelerine Güvenin

Bir karavan acemisi olarak henüz bir kamp rutininiz olmayacak. Deneyimli kampçılar bile ara sıra önemli öğeleri unutabilir veya önemli bir adımı gözden kaçırabilir. Dikkate alınması gereken bir ipucu, yolculuğunuz için her şeyin hazırlandığından emin olmanıza yardımcı olacak bir kontrol listesi hazırlamaktır.

İdeal olarak, ayrı kontrol listeleriniz olmalıdır: bir paketleme listesi, yola çıkmadan önce kontrol edilecek şeylerin bir listesi (lastik basıncı, ışıklar, yakıt seviyesi, yağ ve sıvılar, vb.) ve ayarlamanıza yardımcı olacak bir liste bir kez hedefinize vardığınızda. Bir kurulum kontrol listesi, uzun bir yolculuktan sonra sizi çok fazla dertten kurtaracak ve şunları içerebilir:

 • Kamp yerinizi engeller ve alçak dallar için kontrol etme
 • Su, kanalizasyon ve elektrik bağlantılarının belirlenmesi
 • RV’nizi pratik olarak her bağlantıya yakın park edin
 • Gerekirse RV’yi düzleştirin
 • tekerleklere takoz tak
 • Bağlantıları bağlama ve RV’nizi her birinden çekecek şekilde değiştirme
 • Tentenizi ve açık alanınızı kurun

Etrafta Dolaşma Alışkanlığını Yapın

Daha önce ağır makinelerle çalıştıysanız, bu konsepte aşina olacaksınız. Bir gezinti tam olarak göründüğü gibidir – olası sorunları belirlemek için karavanda dolaşıyorsunuz. Bunlar, su ve yağ sızıntılarını, gevşek veya yerinde olmayan herhangi bir şeyi, RV’nize yakın olan diğer araçları veya tehlikeleri ve diğer bariz sorun işaretlerini içerebilir.

Bir RV’nin büyüklüğü ve sınırlı görünürlüğü nedeniyle, ideal olarak, onu hareket ettirmeden önce etrafta dolaşılmalıdır. Bu, benzin için durduğunuzda, yiyecek almak için durduğunuzda ve bir kamp alanından veya park yerinden ayrıldığınız zamanları içerir. RV’nizi tanıdıkça ve biraz deneyim kazandıkça, bu adımı oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Bu, sizi birçok baş ağrısından kurtaracak basit bir önleyici tedbirdir.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Fiyatları

Hafif Seyahat Etmeyi Öğrenin

İlk birkaç yolculuğunuz sırasında, teçhizatınıza sığdırabileceğiniz kadar çok şey almak cazip gelebilir. Sonuçta, bir şeye sahip olmak ve ona ihtiyaç duymamak, sahip olmadığın bir şeye ihtiyaç duymaktan daha iyidir, değil mi? Mantıklı ama gerçekte tam tersi doğrudur.

Ne kadar çok paketlerseniz, o kadar çok gaz kullanırsınız, karavanınız o kadar yavaş olur ve o kadar kötü idare eder. Ayrıca paketlediğiniz her şeyin sıkıca sabitlendiğinden ve nakliye sırasında hareket edemeyeceğinden emin olmanız gerekir.

Ne yazık ki, hafif seyahat etmenin kusursuz bir yöntemi yok, birkaç yolculuktan sonra asılacak bir şey. Mutfak eşyaları, giysiler ve elektronik eşyalar genellikle tatilinizde kullanmayacağınız şeyleri getirip getirmediğinizi değerlendirmeye başlamak için oldukça iyi bir yerdir. Paketlemede Tetris ustası olmanıza gerek yok, sadece son tatilinizde yanınıza aldığınız ve kullanılmamış olan eşyaları bir düşünün.