Yollar tehlikelerle dolu, ne kadar trafik kurallarına dikkat ederseniz edin. Yine de istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple sizin için kasko seçerken dikkat edilmesi gerekenleri ayrı bir başlık altında incelemeye karar verdik. Öncelikle en bilinenleri ile başlayalım isterseniz.

Kasko Sigortası Nedir?

Pek çok tanımı yapılmasına rağmen, kaskonun en geniş tanımı şudur: Sigorta altına alınan motorlu taşıta, rıza dışı bir zarar gelmesi durumunda mağduriyetin herhangi bir yaptırım – karar yada sonucu beklemeksizin karşılanmasıdır.

Başka bir deyiş ile istemeden kaza yaptınız ya da bazı doğal afetlerle aracınız zarar gördü. Kasko sigortası araç bedeli, yenileme ya da poliçede yazan durumlara göre zararınızı karşılayacaktır.

Kasko zorunlu mudur? Bu da çok sık sorulan sorular arasında yer alır. Kasko sigortası zorunlu değildir. Yalnız tüm uzmanlar yaptırılmasını şiddetle tavsiye etmektedir. Başınıza, aracınıza herhangi bir olumsuz durum gelmesi halinde sizi pek çok prosedürden kurtaracak bir uygulamadır.

Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir

Temelde trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın haklarını korurken, kasko çok daha geniş bir alanda sizi korumaktadır. Aşağıda kaskonun ne şekilde olması ve ne şekilde imzalanmaması gerektiğini detaylıca anlattık. Burada trafik sigortası ile kaskoyu ayıran en temel konu başlığının mağduriyet noktasında ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Özetle trafik sigortası, kaza yapıp – suçlu olmanız durumunda karşı tarafın mağduriyetini giderirken

Kasko; imzalanan poliçeye göre hem sizi hem aracınızı hem de kazaya karışan diğer aracın bakım masraflarını üstlenebilir.

Kasko Seçim Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerde araç değerlerinde çok ciddi bir dalgalanma yaşandığı doğrudur. Geçen sene kasko sigortaları imzalanırken verilen araç değerleri şimdi oldukça komik rakamlarda kaldı. Yine de yeni kasko sigortası imzalamayı düşünüyorsanız mutlaka araç değerinizin, yakın bir rakam olması gerektiğidir. Ekspertiz bunun belirlenmesinde yardımcıdır.

Her kasko şirketi farklı bir çalışma sistemi benimsemiştir. Yaptırılan kaskonun poliçesinde bazı püf noktalar genellikle göz ardı edilir. Bu sebeple iyi okunması tavsiye edilmektedir. Öncelikle kasko poliçenizi düzgün bir şekilde okuyun.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz

Okurken dikkat edilmesi gerekenler:

Kasko seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta basit ayrıntılardır. Poliçeye yazılan hiçbir bilgi rastgele eklenmemiştir. Bu sebeple, tek tek sakin bir ortamda okuyun. İmza atmadan önce psikolojik baskı kurulması yada işin aceleye getirilmesi gibi durumlara karşı dikkatli olun.

Poliçede yazan her basamağın başınıza gelme ihtimalini düşünün. Örneğin bir kaza oldu ve aracınız ne kadar süre içerisinde yenilenip – tamirden çıkıp size ulaştırılacak? Poliçede yazan süre sizi tatmin etmedi mi? Muadil araç hangi şartlarda verilecek? Bu gibi konulara özellikle dikkat edin.

Yanma teminatı var mı?

Kasko seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu başlıklarından biri hiç şüphesiz yanma teminatının olup olmamasıdır. Bu sebeple poliçenizi okurken ve bilgi sahibi olurken kesinlikle çarpma, çarpılma ve özellikle yanma teminatının olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bölgesel Sorunlar Teminat Dışında Kalabilir (Dikkat Edin!)

Hatırlayacağınız üzere en son İzmir’de yaşanan sel felaketinden sonra, İstanbul’da yaşanan dolu felaketinden sonra imzalanan yeni kasko poliçelerinde bu durumlar poliçe dışında tutulmak istenmişti. Herhangi bir olumsuzluk olması durumunda kasko şirketleri bu masrafların altından kalkmakta zorlandıkları için bunu göz ardı etmektedir.

Bu sebeple aşağıdaki sigorta ve teminatlar hakkında ön değerlendirmede bulunun. Olmaz olmaz demeyin mutlaka ihtiyacınız olabilir.

Sel – Dolu – Taşkın – Su Baskını Teminatı Var mı? Eklenebiliyor mu?

2018 – 2021 yılına kadar bu tarz bir teminat sigorta şirketlerini hiç zorlamıyordu. Çünkü o zamana kadar kaskoya başvuru yapan şahıs ve araç sayısı bir hayli azdı. Yalnız son yıllarda zamansız ve çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkan bu doğal afetler ciddi sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Bu teminatların özellikle eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bazı sigorta şirketleri bazı paketlerine ekleyebilirken bazıları da bu teminatlar için ekstra masraf talep edebilirler. Bu sebeple kasko seçerken bu konuya dikkat edin.

Kasko Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Kasko Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Diğer Doğal Afetler

Benzer şekillerde doğal afetler için de teminat ya da sigorta kapsamı bulunuyor mu? Örneğin olası bir depremde aracınız zarar görürse ya da çığ düşmesi, yangın gibi doğal afetlerde nasıl bir yol izleniyor? Bunların poliçenizde belirtilmiş olması ya da ilave edilebilir olması gerekmektedir.

Yorumlar Önemlidir | Her Anlamda

Kuzey Doğu Avrupa ülkelerinde yapılan bir araştırmada sigorta şirketi tercih edilirken en önemli etkenin yorumlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sigorta şirketleri hakkında yapılan kullanıcı yorumları son derece önemlidir. Yalnız ülkemizde bazen iyi niyetli olmayan yorumlarla şirketler gereğinden fazla övülebiliyor. Aynı şekilde gereğinden fazla olumsuz yapılan şirketlerde bulunmaktadır.

Bu şirketler hakkında yorumlara ulaşabilmek için youtube videosu gibi daha net ve somut örnekleri incelerseniz sizin açınızdan daha mantıklı olacaktır.

Bazı Kasko Poliçelerinde Olan/Olmayan Zarar ve Hasarlar

Tercih ettiğiniz şirkete ve poliçeye bağlı olarak  bazı konu başlıklarının göz ardı edilme olasılığı bulunur. Bu bir anlamda şirketin kendini korumak amacıyla geliştirdiği bir mekanizmadır. Doğal olarak poliçede yazan her teminat ekstra maliyet olarak algılanabilir.

Örneğin: çoğunlukla Türkiye’de ve Türkiye dışında yaşanan zararlar şeklinde iki farklı başlık açılır. Şirketlerin büyük bir kısmı araçlara Türkiye dışında gelen zararları karşılamak istemezler. Yada araçlar iddia ve yarışlara katılırsa ve kaza yaparsa ne olacak?

Bu gibi soruların cevaplarını mantıklı bir şekilde vermek gerekebilir.

Kemirgen ve Zararlılar

Akdeniz ve Ege Bölgesinde yapılan 5 gün üzeri konaklamalarda, çok büyük oranda araç elektronik aksamında kemirgen etkisi görüldüğünü biliyor muydunuz? Bu etkilerin çoğu o anda fark edilmiyor olsa da uzun vadede araçlarda ciddi sorunlar şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Hal böyle olunca kemirgen ve diğer zararlıların etkilerinin de poliçe kapsamına alınması  gerekebilir.

Kendi Yaşantınızdan Örnekler Çoğaltabilirsiniz

İyi bir sigorta şirketi bölgesel riskleri iyi analiz eder. Bu sebeple doğabilecek sorunlar poliçede belirtilir yada ekstra ücret talep edilebilir. Herkes kasko yaptırırken kendi birikimini ve malını korumayı amaçlar. Yalnız bazı durumlar kaskonuz olsa bile zararınızın karşılanmasının önüne geçebilir.

Bu sebeple kendi yaşantınızdan örnekler düşünerek bu durumu tersine çevirebilirsiniz.

Her Poliçenin Bir Üst Versiyonu Vardır

Sıklıkla duyduğumuz eski haberlerden aklımızda kalan bir örnek vermek istiyoruz. Örneğin ayaklarını sigortalatan futbolcuları, bacaklarını sigortalatan mankenleri ve hatta sesini sigortalatan oyuncuları duymuşunuzdur.

Tüm sigorta şirketleri sadece araçlar açısından değil, aynı zamanda uygun şekillerde farklı poliçeler güncelleyebilir. Bu sebeple iyi araştırırsanız sizin için uygun bir sigorta şirketini mutlaka bulabilirsiniz.

Sonuç Olarak

En fazla dikkat edilmesi gereken konu poliçenin iyi okunmasıdır. Mantıklı bir şekilde poliçenizi okursanız tüm sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Bir bilene danışmak, büyük şirketlerden destek almakta sigorta konusunda sorunların ortadan kalkması için yeterli olabilir.

Değerlendirme Notu