Ülkemizde ekonomik şartlar giderek zorlaşmaya başlamışken, sıfır araç alma şansı düşmektedir. Bu yüzden iki el araç pazarına ilgi artmaktadır. İkinci el alırken kazalı araç olması halinde bazen şanssız durumlarla karşılaşabilmek mümkündür. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına uyanık olmak, araştırma yaparak hareket etmek çok önemlidir.  İkinci el arabaların ekonomik olarak çok uygun avantajları olsa da bazen satıcılardan kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir.  Özellikle aracın kaza durumu, gördüğü, geçirdiği işlemler alıcılardan saklanabilir. Bunun neticesinde astarı yüzünden pahalı bir araba alımı ortaya çıkabilir. Ödenen maddi değerin yanı sıra manevi hayal kırıkları da alıcılarda derin yaralar açabilir. Hayattın her alanında olduğu gibi ikinci el hasarlı araç alırken de dikkatli davranmak sizi büyük zararlarda koruyacaktır.

Kazalı Araç Alırken Dikkat edilmesi Gerekenler

Kazalı Araç Alırken Dikkat edilmesi Gerekenler

Kazalı Araç Alırken Dikkat edilmesi Gerekenler

İkinci el olup hiç kaza yüzü görmeyen araçlar olduğu kadar, talihsiz bir şekilde kazaya maruz kalmış araçlarda bulunmaktadır. Bu araçlar değerinin altında satılmakta olsa da tahmin edilmeyen pürüzler çıkarabilmektedir. Ancak hasarlı olduğu halde memnuniyet duyulan araçlarda yok değildir. Araç konusunda şans ve dikkat faktörü oldukça önemli bir etkendir.  Aklınızda araç alma fikri varsa ve ikinci el düşünüyorsanız tavsiyelere kulak vermek gerekir. İkinci el araba pazarlarında kaza görmüş araçlarda alıcı karşısına çıkar.  Çok beğendiğiniz bir araç görebilir ve almak isteyebilirsiniz. Ancak arabanın kazalı olduğu ortaya çıkınca kafanız karışıp, kararsızlık durumu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bazı püf noktaları karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Okuyunuz: Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı?

 

Kazalı Araç Alan Alıcıların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Sıfır araç alımlarında bile aracın markası, modeli, durumu hakkında derin bir bilgi arayışına girerken ikinci el araçlarda biraz daha rahat davranışlar sergilenebiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biride araçların piyasa değerinin oldukça altında satılmasıdır.  Oysa kaza yapmış ikinci el bir araba satın alırken kırk kez düşünerek adım atmak gerekir. Çünkü araba geçmişi çok önemlidir.  Sizi yolda bırakmayacak, verdiğiniz paranın hakkını verebilecek bir araç gereklidir. Bu yüzden kullanılmış bir araç alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Çünkü bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor. Aldığınız araç tahmininizden çok daha kötü durumda size satılmış olabiliyor. Böyle olunca çıkan masraflar bir tarafa, aracın hayati tehlike taşıdığı gerçeği ile karşı karşıya kalmak oldukça sinir bozucudur. Ancak dikkatli davrandığınız takdirde maddi manevi olarak kazançlı çıkabileceğiniz bir alım yapmış olursunuz.  Dilerseniz şimdi dikkat etmeniz gereken detaylar konusunda bilgilendirelim.

  • Öncelikle istediğiniz aracın yenisi ile kıyaslamasının yapılması birçok açıdan yararlı olacaktır.  Araba hakkında bilgi sahibi olmanız doğru soruları sormanıza neden olacaktır. Bu sayede yanılma payınız yüzde elli düşecektir.
  • Kazalı araç almak riskli bir durumdur.  Bu risklerin en aza indirmek içinde doğru verilere ulaşmak gerekir. Arabanın görseli ne kadar iyi olursa olsun, tamir işlemi görmüşse mutlaka bilinmesi gerekir.  Özel bir lüks olan araba, herhangi basit bir parça ile tamir edilmemelidir. Her arabanın kendine özel yedek parçası bulunur. Tamir görmüş araçlarda orijinal parçaların kullanılması arabanın kullanım ömrünü ve kapasitesini büyük ölçüde arttırır. Bu yüzden oto ekspertiz raporu büyük önem taşımaktadır.
  • Oto ekspertizleri araba doktorları olarak faaliyet görürler. Bir arabayı ekspertiz raporu için muayeneye götürürseniz en ince ayrıntısına kadar incelenerek tahlil edilir.  Bu sayede arabanın işlem görüp görmediği, arabanın parça bilgileri, kullanılabilirliği hakkında geniş bilgi sağlanabilmektedir.  Eğer ikinci el olarak alacağınız arabanın tamir olması gereken bir bölümü varsa, ona dair bilgi içerikleri ve fiyatlandırmada rapor üzerinde yer almaktadır.  Bu yüzden ekspertizin raporları oldukça önem taşır. Kaza geçmişi olan bir arabaya talipseniz mutlaka kendi güvendiğiniz işin ehli bir oto ekspertize danışmanız çok kıymetli olacaktır. Bu konuda kendi ekspertizinizi seçmeniz sizin için en güvenilir olan olacaktır.
  • İkinci el kazalı araçlarda kaskoda bize önemli bilgiler vermektedir. Her aracın kaskosu da kendine özgüdür. Kaskosu verilmemiş araçlarda kaza raporları bildirilmemişse kayıtlarda bulunmaz.  Buda aklınızın bir köşesinde daima bulunması gereken bir bilgidir.  Alacağınız aracın kasko fiyatı makul ölçüde olmalıdır. Özellikle kazalı bir araç kaskosuna yüksek fiyat ödemek akıllıca bir iş değildir. Bu yüzden bu konuda dikkat etmek gerekir. Hasarlı bir aracın kaskosu değerinden düşük bir şekilde ödenmelidir.
  • İkinci el araç alımlarında araştırmacı yanınız devreye girmelidir. Aceleci davranmadan sabırlı bir şekilde beklemek kusursuz bir araç sahibi olmanıza vesile olabilir. Tavsiyeler alıp, güvenilir firmalara danışmak araç konusunda şansınızın yaver gitmesini sağlar.
  • Her alım satım işinde belirli zamanlarda yoğunluk söz konusudur. İkinci el araç pazarları yaz aylarında daha yoğun olduğu için fiyatlarda artış gösterir bu yüzden sonbahar ve kış ayları araç alımları için daha ideal ve makul fiyatta olduğu bilinir. Bu gözlemlere dayanarak aracınızı temin etmeniz bütçenize daha yararlı olacaktır.
  • Her ne kadar kaza geçmişi olan ikinci el satın alsanız da ek masraflar kaçınılmazdır. Bu yüzden araca için ayrılan bütçenin biraz üstünde bir planlama yapmanız sizi sıkıntıdan kurtaracaktır.  ÖTV, kasko, araç muayene, bakım derken tahmin edilmeyen hesaplarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bütçe planlaması her zaman işlerin daha düzgün ilerlemesini sağlayacaktır.
  • Satın almanız söz konusu araçların test sürüşünü yapmak size araba hakkında bir fikir sahibi yapar. Eğer olanağınız var ise aracın yenisi ile mukayese yapabileceğiniz bir test sürüşlerine katılmanız hem bir aktivite olarak eğlenceli olacak hem de deneyiminizi yükseltecektir. Bu sayede doğru bir ayırt etme potansiyeli içerisinden olacaksınız.

Bu hususlara dikkat ederseniz hayalinizdeki arabayı çok daha uygun fiyata almanız söz konusudur. Bazen alıcılar aceleci davranıp, düşünmeden karar verebiliyor. Sırf bir an önce araç sahibi olmak adına araştırmadan el sıkışıp, direksiyon başına geçebiliyor. Bu oldukça sıkıntılı bir durumdur.  Araç kullanmak dikkat gerektiren bir eylem olduğu kadar, aracında korunaklı ve sağlam olması kişinin hayatını garantiler.  Bu iki unsur araç kullanımında bir temeldir. Bu yüzden araç alırken kendinize güvendiğiniz kadar aracınıza da güvenmeniz gerekir ki herhangi bir üzücü olay yaşamayın. Kazalı araç alınmaz diye bir şey söz konusu değildir.  Sadece dikkatli davranmak yararınıza olacaktır.  Herkesin bütçesi ne yazık ki sıfır araç almaya yetmiyor. Hal böyle olunca ikinci el arabalar cazip gelmeye başlıyor.  Ön yargılı olmadan hasarlı ama temiz, bakımı yapılmış arabaları tercih ederseniz asla hayal kırıklığına uğramazsınız.  

Birçok insan sizi kazalı bir araba almama konusunda uyaracaktır. Ancak oto ekspertiz raporu ile kullanılması uygun görülmüş her araba güvenli ve sağlıklı bir şekilde yol alabilir.  Eğer araçta herhangi bir problem varsa onun oto yoluna çıkması sakıncalı bulunacağından araba hurdaya çıkartılır. Böyle bir arabayı zaten alamayacağınız için başka bir seçenek aramanız gerekir.  Koşullarınızı göz önünde bulundurarak ikinci el satışı yapan güvenilir firmalara yönelmeniz çok doğru bir davranış olacaktır. Bu konuda ad yapmış firmalar zaten doğru bir şekilde satış yapacağından yanılgıya düşmeniz imkansızdır.  Müşteri güveni sağlayan kazalı ikinci el araba satış firmaları sizi uygun bir şekilde yönlendirecektir. Hayırlı olsun.