Kula Oto Ekspertiz

Kula Oto Ekspertiz,  2. el oto ekspertiz hususunda alanında uzman olan kişilerin teknik bilgilerinden faydalanmak sureti ile yapılması gereken bir işlemdir. İkinci el araçların oto ekspertiz hizmetlerine bakıldığın da araçlarla ilgili tüm detaylara kolayca ulaşıldığı görülmektedir. Bu şekilde söz konusu olan araçlarda tüm analiz işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır. Kula Oto ekspertiz işlemlerinin tamamlanmasının ardından, işlemlerin detaylarının yer aldığı bir rapor düzenleyerek taraflara iletilmesini sağlar.

Araç Neden Stop Eder?

Birçok sürücü zaman zaman araçlarının stop etmesi sorunu ile karşılamaktadır. Bu açıdan sıklıkla karşılaşılan bu problem karşısında, problemin kaynağına yönelmek ve de tespitini yapmak mühimdir.

Araç Motorunun Çalışmamasının Nedenleri

 • Akünün şarjının bitmesi
 • Ateşleme sisteminin bozulması
 • Yakıt sisteminin bozulması
 • Röle ve Sigortalarda arızanın bulunması

Eğer yukarıda yer alan arıza sebeplerinin kontrolleri yapılmış ise ve Hakan motor stop etme problemi devam ediyor ise bu sorunun kaynağı elektronik sistemlerden kaynaklanabilir. Yani marş şalteri dahi bozuk olabilir. Bunun en doğru tespiti için mutlaka Kula Oto Ekspertiz servislerine gidilmelidir. 

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

 • Kontak çevrilmesi esnasında marşını basmasın rağmen motorun performansı düşükse akünün bittiğinden şüphe edilebilir. Ya da kutup başlarında gevşeme de yaşanmış olabilir.
 • Genelde dizel araçlarda marşa basılması esnasında motor çalışmama durumu yaşanmaktadır. Burada genelde sigorta başta olmak üzere rölesi dahi bozuk olabilir. Bunun tespitinin en doğru şekilde yapılması için Kula Oto Ekspertiz firmalarından destek alınmalıdır.
Kula Oto Ekspertiz

Kula Oto Ekspertiz

Motor Çalışmamasının Belirtileri Nelerdir?

Araçların marşa basması esnasında motorların çalışmaması daha doğrusu motor ısındıktan sonra bu problem baş gösteriyorsa mutlaka Kula Oto Ekspertiz desteği alınmalıdır . Çünkü burada teknik tecrübe gerekmektedir. Çünkü araçların bazılarında arıza kodu dahi görülmemektedir. İşte motor arıza nedenlerinden bazıları şu şekildedir :

 • Krank/Devir Sensörü Kaynaklı

Araç motorlarının çalışmamasının nedenlerin ilki; Krank konum sensörü ya da devir sensörü olabilmektedir. Bu açıdan bu arıza tipi arıza kodu vermeyebilir. Bu arızanın nasıl anlaşıldığına bakacak olursak, genelde durum ısınma ve soğuma esnasında meydana gelmektedir. Direnç değişikliği ya da aracın kontak yapması gerçekleşebilir. Krank ve Devir sensörlerinin tespitinin bilirkişiler tarafından yapılması Manisa Kula Oto Ekspertiz firmaları tarafından yapılması önemlidir.

 • Yakıt Sistemi Kaynaklı

Bu kategoride incelemeye başladığımızda, yakıt bitiminden tutun benzin pompası sorununa kadar birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

-Motora benzinin ulaşmaması

-Benzin pompasının bozuk olması

-Rölenin bozuk olması

-Motor kabloların da gevşeme ya da kopukluk

Yukarıda sıraladığımız durumlar araç motorunuzun durmasına neden olacaktır. Bu durumun tespiti için mutlaka kontak anahtarını takıp aracı çalıştırın daha sonra da aracı dinlemeye koyulun. Şayet bezinin deposunun olduğu yerde uğultulu bir ses gelmiyor ise problem var demektir. Çünkü ses gelmiyor ise pompa bozuktur. Bunun en iyi tespitinin yapılması için Kula Oto Ekspertiz servisine gidilerek, aracın test cihazlarına bağlanmaları gerekmektedir. Bu sayede, benzin pompasına komut verilmek sureti ile bu kısmın çalışıp çalışmadığı gözlemlenir.

 • Benzin Basıncının Düşük Olması

Motorda kıvılcım olayı gerçekleşmez  ve de araç çalışmaz. Araç motorunun ateşleme yapıp yapmadığının kontrolünü sağlamak için, motor parçalarının gerekli kısımlarına sırası ile göz  atıldığında ateşleme durumuna bakılmalıdır. Eğer ateşleme söz konusu değil ise gerekli tüm tamir işlemlerini, Kula Oto Ekspertiz servisleri halledecektir.

Dizel Araçlarda Dizel Rölanti Devri Nasıl Ayarlanır?

Ne yazık ki dizel araçlarda rölanti ayarı bulunmamaktadır. Dizel araçların motor devri yalnızca yakıt miktarları ile ayarlanabilmektedir. Yani; motorun çalışması esnasında, sensörlerin algılaması sonucunda bu ayarlamalar yapılabilmektedir. Dizel araçların motor yapısı itibari ile oldukça gürültülüdürler. Şayet motor sesi az çıkmaya başlamış ise mutlaka; Kula Oto Ekspertiz servisine gidilmeli ve de ön kontrol yapılmalıdır.

Dizel Enjektörde Arıza

Yetkili Kula Oto Ekspertiz servisleri bu durum karşısında kesinlikle enjektörlerin dökülmesini önermemektedir. Çünkü enjektörlerde meydana gelen problemler sonucunda, enjektörlerin değişiminin yapılması gerekebilir. Dizel araçlarda bulunan enjektörler elektronik parçalardır bu açıdan da mekanik olarak performans harcarlar.

Bir enjektörde meydana gelen arızaların iki nedeni olabilir. Ya mekanik ya da elektronik. Arızalı olan enjektörlerin çalışması diğerlerine göre çok farklıdır. Şayet bir enjektörde püskürtme miktarı farklı olduğunun tespiti yapılmış ise o enjektör bozulmuş anlamına gelir. Enjektörlerin değiştirilmesi, temizlenmesi gibi tüm detaylı hizmetler Kula Oto Ekspertiz firmaları tarafından alınabilmektedir.

Supap Erimesi Nedir?

Supap arızası, genelde erime sureti ile meydana gelmektedir. Yani supap erir. Bu problem ortaya çıktığında ise motor mutlaka kompresyon kaçıracak ve de çekici düşmesine neden olacaktır. Bu durumun sonucunda da motor rölanti de düzleşme meydana gelecektir. Bu sorun genelde LPG’li araçlarda ortaya çıkmaktadır. Çünkü LPG takılı araçların alev sıcaklığının çok olması sebebi ile supaplarda erime meydana gelecektir. Burada Supap arızasının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun için de Kula Oto Ekspertiz firmalarına başvurmalısınız.

Supaplarda dikkat edilmesi gereken kısımlar ise şu şekildedir :

 • Supapların sökülerek temizlenmesi
 • Supap Kafası denilen kısmın kalınlığının kontrol edilmesi
 • Supap yayaların eskiyip eskimediğinin kontrolünün sağlanması

Şayet supap yayları da bir eskime meydana gelmiş ise, mutlaka değişim yaptırılmalıdır. Çünkü değişim yapılmaz ise supap yanacaktır. Supapların kontrolü esnasında mutlaka supap sapları da kontrol edilmelidir. Çünkü sap kısmı incelemiş ise de supap sağında sapmalar meydana gelecektir.

Supap tırnak yuvalarında bir eskime ya da aşınma meydana gelmiş ise de buraya dikkat edilmesi gerekir. Çünkü supap tırnağı denilen kısım ; supap sapı ile supap yayını birbiri ine bağlayan önemli bir parçadır. Bunun içinde tırnak yuvaların gözden geçirilmesi çok dik isteyen bir iştir. Kula Oto Ekspertiz servisi bu konuda sizlere yol gösterici olacak ve supap konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Araçların Egzoz Dumanı Neden Renkli Çıkar ?

Araç egzozlarında çıkan dumanların, renkleri genelde arızalar için ön haberci olmaktadır. Bu açıdan egzozdan çıkan dumanların renk farklılıklarının her biri farklı bir arızanın ön habercisidir.

Çoğu oto sanayi ustası egzoz dumanına bakarak, aracın sorunu hakkında anında teşhis koymaktadır.

 • Siyah Duman

Eğer aracınızda siyah duman çıkıyor ise, yanma kısmına fazladan yakıt giriyor anlamına gelir. Böyle bir durumda da mutlaka enjektörlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu duruma “zengin karışım “ denir. Yani araç yakıtı fazla öne alıyor demektir. Bu durum da elbette fazla emisyona neden olacaktır.

 • Mavi Duman ve Gri Duman 

Araçların egzoz kısmında ; mavi ve gri renk dumanlar çıkıyor ise bu durumda da farklı sorunlar vardır. Mesela motor yağı yanıyorsa, egzoz duman rengi mavi ve gri olacaktır. Bunun sebebi yağın yanması ile birlikte ortaya çıkan ateş rengidir. Peki motor yağı neden yanar? Diye soracak olursanız onun sebepleri de aşağıdaki gibidir :

– Şayet piston yağ segmanı denilen kısımda aşınma söz konusu olmuş ise büyük ihtimalle silindir duvarında yağ kalacaktır. Daha sonrasında da ateşleme esnasında yakıtla birlikte bu yağ yanacaktır. Ayrıca motor da üfleme denilen problem de ortaya çıkacaktır. 

– Silindir kapağı denilen kısımda contanın yanması da motor yağının yanmasında öncü olan bir durumdur. Çünkü conta yandığı için, yağ motora alabilir. Dolayısıyla da yağ yine burada yanmaya mahkum olacaktır. Contanın yanmasının diğer bir habercisi ise, aracın sürekli hararet yapmasıdır. 

Bu gibi durumlarda mutlaka bilir kişi olan ve yetki belgesine sahip olan Kula Oto Ekspertiz firmaları ile irtibata geçilmeli ve yardım talebinde bulunmalısınız.

Debriyaj Arızaları Neden Olur?

Kula Oto Ekspertiz servislerine genelde debriyaj sıkıntıları ile başvurulmaktadır. Çeşitli debriyaj sorunları bulunmaktadır:

 • Debriyaj şemsiyesinin aşınması
 • Debriyaj çatalının aşınması
 • Debriyaj telinin aşınma sebebi ile kopması gibi.

Burada bu parçalardan herhangi birinde değişikliğin yapılması gerekiyor ise mutlaka Kula Oto Ekspertiz servisinden destek alınmalıdır.

Bunun yanında da mutlaka Aks’ların kontrollerinin de yapılmasına önem gösterilmelidir. Çünkü yağ kaçağına kapı aralayacak olan bu sorun gerçekleşmeden bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu sebeple de mutlaka aks keçesinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Zaman zaman önden çekişli olan araçlarda keçelerde deforme yaşanabilmektedir.

Bu da aks keçesinin değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Aks’ın çalışması için gerekli olan tüm parçalarının Kula Oto Ekspertiz servisleri önderliğinde bakımlarının düzenli olarak yapılması bu açıdan önemlidir. Aracınızda hangi arıza tipi çıkarsa çıksın mutlaka aks bakımlarını ihmale etmeyin.

Araç Gösterge Arızasının Tespiti Nasıl Yapılır?

Her aracın ön paneline yerleştirilmiş olan uyarı lambaları bulunmamaktadır. Bu lambalar, araçta meydana gelen tüm arızaların bildirmesini sağlar. Bu sayede de sürücüler aracın neyi olduğu konusunda bir öngörüde bulunurlar. Bu panelde herhangi bir arızanın olması en önemli sorunların başında gelir. Çünkü gösterge paneli hatalı olursa, araçta hararet olup olmadığı kesinlikle anlaşılmayacağından hayati risk ortaya çıkabilir. Bu açıdan da düzenli olarak araç gösterge panellerinin kontrollerinin sağlanması gerekmektedir. Araç gösterge panelinde yer alan göstergeler ise şu şekildedir :

 • Yakıt
 • Lastik
 • Bagaj
 • Emniyet Kemeri
 • Enjeksiyon
 • Motor
 • Yağ
 • Hava Yastığı
 • Süspansiyon gibi

Araç gösterge panelini düzenli olarak yapılması bu açıdan çok önemlidir. Panel kontrollerinin düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Her araçta yer alan bu panellerin yaklaşık olarak 20 ve 25 adet simge lambası bulunmaktadır. Bu lambalar çoğunlukla her araçta yanı anlama gelmektedir. Bu simgelerin ne anlama geldiğinin bilinmesi de anında tespit için çok önemlidir.

Ayrıca bazı durumlarda bu simgelerin verdiği işaretler hayat kurtarıcı olmaktadır. Örneğin hararet lambasının yanması, aracın motorunun fazlası ile ısındığı anlamına gelmektedir. Bu açıdan da hemen araçtan inilmesi daha sağlıklı olacaktır. Araç motoru soğuyan kadar da kesinlikle araca binilmemelidir. Diğer bir simge de fren uyarı lambasıdır. Bu lamba yanarsa fren de hidrolik seviyesinde bir düşüş ya da basınç kaybı söz konusudur. Yani fren pedalına basıldığı esnada araç duramayacaktır.

Burada konu açılmışken frenlerin çalışmamasında yapılacaklara ufakta olarak aktarmamız gerekmektedir. Eğer frenler hala çalışıyor ise aracı hemen sağa çekin. Fren silindirinde yer alan sıvıyı mutlaka kontrol edin. Bu nokta sizin hayatınızı kurtaracaktır. Bu durumda herhangi bir bilginiz yok ise mutlaka Kula Oto Ekspertiz servislerine acil bir şekilde ulaşarak destek isteyin.

Onlar sizlere yardımcı olacaktır. Umarız hiç bir şoför fren arızası sorununu yaşamaz. Fren pedallarının kontrollerinin yapılması bu açıdan çok önemlidir. Bu konu ne zaman ne de maddi kaybı dikkate almaz. Bu açıdan düzenli periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. 

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayın

Kula, Oto, Ekspertiz, Kula Computest Oto Ekspertiz, Kula Ekspertiz, Dyno Test, Kula Oto Ekspertiz, Kula Oto Ekspertiz, Kula Oto Ekspertiz, Kula Oto Ekspertiz Fiyatları, Kula Oto Expertiz, Kula Oto Check Up, Kula Oto Test, Kula Dinamometre 4 Çeker, Kula Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Kula Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Kula , Kula Mobil Oto Ekspertiz, Kula Mobil Oto Ekspertiz, Kula Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Kula Mobil Oto Expertiz, Kula Mobil Oto Check Up, Kula Oto Test, Kula Mobil Dinamometre 4 Çeker, Kula Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Kula Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil Kula , Kula Oto Ekspertiz, Kula Oto Ekspertiz, Kula Oto Ekspertiz Fiyatları,

Kula Oto Expertiz, Kula Oto Check Up, Kula Oto Test, Kula Dinamometre 4 Çeker, Kula Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Kula Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Kula , Kula Mobil Oto Ekspertiz, Kula Mobil Oto Ekspertiz, Kula Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Kula Mobil Oto Expertiz, Kula Airbag Kontrol, Kula Conta test, Kula airbag bakan ekspertiz, Kula oto ekspertiz Yorum, Kula oto Ekspertiz Tavsiye, experix Kula, kurumsal oto ekspertiz Kula, garantili oto ekspertiz Kula, sigortalı oto ekspertiz Kula, tse belgeli oto ekspertiz Kula, Kula da en iyi ekspertiz, Kula ekspertiz firmaları