Kuşadası Oto Ekspertiz Raporu

Oto ekspertiz hizmeti alım satım, kaza, davalar gibi pek çok durumda ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Kuşadası oto ekspertiz firmaları, İzmir’de ekspertiz yaptırmak isteyen araç sahiplerinin en sık tercih ettiği firmalardır. İzmir’in önemli sanayi bölgelerinden birini içinde barındıran Kuşadası’de en kaliteli hizmeti Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Markası Bayisi Experix Kuşadası oto ekspertiz firması hizmet vermektedir.  

Kuşadası Oto Ekspertiz Raporu Hazırlanırken Nasıl Ölçümler Yapılır?  

Kuşadası oto ekspertiz firmalarında ölçüm yaptırarak rapor çıkartmak isteyen araç sahiplerinin talep ettikleri raporların hazırlanabilmesi için yapılması gereken bir çok test bulunur. Otomobiliniz için garantili oto ekspertiz hizmeti almaya karar verdikten sonra otomobiliniz çeşitli testlere tabi tutulmaktadır. Oto ekspertiz raporları çeşitli incelemelerin toplandığı belgelerdir. Söz konusu ölçümler isteğe göre ya da belirli paketler halinde gerçekleştirilmektedir. 

Otomobil, temel olarak motor gücünün ve kondisyonun incelenmesi, motora bağlı parçalar olan elektrik aksamlarının ve ekipmanlarının incelenmesi, hareket ekipmanlarının incelenmesi ve boyasının incelenmesi işlemlerine tabi tutulur. Bu işlemler için belirli kalitede ve teknolojide ekipmanların kullanılması güvenli ve sağlıklı sonuçlar almak için şarttır. Gerçeği yansıtan doğru bir raporun hazırlanabilmesi için bütün bu ölçümlerin titizlikle yapılması gereklidir.  

Ekspertiz Raporu Alınacak Aracın Lastikleri Nasıl Olmalıdır?  

Ekspertiz raporu hazırlanırken en doğru sonuçlara ulaşılabilmesi için lastiklerin durumu son derece önemlidir. Oto ekspertiz hizmetine başlanırken aracın lastiklerinin doğru basınçta olması çok önemlidir. Bu sayede motor gücü, süspansiyon sistemleri, tekerler aksamları açısından doğru sonuçlar elde edilebilecektir. Aracın lastik basıncının fazla yüksek ya da düşük olması halinde tüm bu ölçümler hatalı olacaktır. Ne yazık ki, pek çok oto ekspertiz firması söz konusu bu ayrıntıya gereken özeni göstermemektedir. Bu nedenle en özenli ölçümleri yapacak güvenilir ve detaylara önem veren bir firma tercih etmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Kuşadası oto ekspertiz hizmeti alınırken bu gibi ufak ayrıntılara dikkat edilmesi, en doğru sonuçların alınması için olmazsa olmazdır.  

Ekspertiz Raporu Alınacak Aracın Lastikleri Nasıl Kontrol Edilir? 

Kuşadası oto ekspertiz hizmeti sağlayan firmalar tarafından doğru ölçümler yapılabilmesi için öncelikle aracın lastik basınçları kontrol edilmelidir. Aracın lastik basıncının kontrolünü yapmak için kompresör cihazı kullanılmaktadır.  Experix kurumsal oto ekspertiz bünyesinde sadece araçlarınız için en doğru hava basıncını sağlayan kompresörleri bulundurmaktadır. 

Oto Ekspertizde Motor Testi Nasıl Yapılır? 

 Kuşadası oto ekspertiz şirketleri tarafından ekspertiz raporu çıkarılacak araçların en önemli parçası kuşkusuz motorudur. Bu nedenle motorun durumunun doğru biçimde değerlendirilmesi çok önemlidir. Motor testinde aracın motorunun kondisyonu, gücü, aşınma ve yıpranma seviyeleri gibi değerler belirlenmektedir.  

Motorun kondisyonu, gücü, aşınma ve yıpranma seviyeleri gibi değerlerin ölçülebilmesi için ”güç test cihazı”, diğer bir de adı ile ”Dyno-Dinamometre” cihazları kullanılmaktadır. Dyno cihazı kullanılarak motor tarafından tekerleklere aktarılan güç ölçülmektedir. Bu ölçüm kapsamında araçta meydana gelen kayıp güç ile birlikte motor gücü, aracın tork değer aralığı ve motor ömrü gibi önemli hususlar saptanır. Bu işlem yapılırken aracın doğru hava basıncındaki tekerleri, araç merdanelerinin üstünde tutulmaktadır. Bu ölçümler gerçekleştirilir iken motorun aşırı ısınması ölçüm sonuçlarını etkileyebilir. Bu nedenle ölçüm esnasında kaputun açık tutulması gerekir. 

Kuşadası Oto Ekspertiz

Kuşadası Oto Ekspertiz

 

Motora Bağlı Parçaların Ekspertizi Nasıl Yapılır? 

Ana motorun ekspertizi tamamlandıktan sonra çeşitli cihazlar kullanılarak motora bağlı diğer parçaların durumu incelenir. Motora bağlı parçalara örnek olarak motor kapağı, motor elektrik tesisatı gibi parçalar örnek verilebilir. Bu inceleme de aracın performansının belirlenmesinde en az motor incelemesi kadar önemlidir.  

Motor testinin ikinci aşamasına geçildiğinde motora bağlı parçaların durumu hakkında ekspertiz yapılmaktadır. Bu inceleme esnasında motor koruma kapağının durumu, motor elektrik tesisatının kondisyonu, radyatör ve soğutma suyunun seviyesi ve tesisat borularının durumu, motor yağı ve sızdırmazlık kontrolü, klima tesisatının durumu, araç turbolu ise turbo parçasının kondisyonu, yakıt tesisatının durumu, direksiyon hidroliklerinin durumu, kule bilyelerinin genel durumu, soğutma fanının durumu, motor kayışlarının genel durumu ve akünün seviyesi hakkında detaylı bilgi tespit edilmektedir. 

Oto Ekspertizde Akünün Durumu Nasıl İncelenir? 

Motora bağlı parçalar ve tesisatlara ilişkin ölçümler yapılır iken soğutma suyu seviyesi ve akü suyunun viskozitesi de ölçülmelidir. Söz konusu bu tespitler yapılırken refraktometre isimli cihaz ile ölçümler yapılmaktadır. 

 Akü kondisyonu belirlenirken kullanılan bir diğer cihaz akü test cihazıdır. Akü test cihazı ile akünün gücü ölçülmekte ve oto ekspertiz raporuna işlenmektedir. Yağ kaçağı ölçümü yapılır iken araç koruma kapağının sökümü gerekebilmektedir. Bu işlem için havalı somun sıkma sökme kullanılmaktadır. Ölçümler yapılırken bütün bu işlemlerin profesyonel ustalar tarafından özenle yapılması gereklidir, aksi takdirde ölçüm esnasında araca zarar verilmesi olasıdır. Bu nedenle araç sahiplerinin Kuşadası oto ekspertiz bünyesindeki Experix kurumsal oto ekspertiz gibi profesyonel firmalar ile çalışması önemlidir. 

Oto Ekspertizde Aracın Boya Durumu Nasıl Tespit Edilir? 

Özellikle ikinci el araçların boyanması piyasada en sık karşılaşılan durumlardadır. Aracın boyanmış olmasını çıplak gözle tespit edebilmek çoğu kez imkansız olmaktadır. Ancak aracın boya durumu, geçmişte aldığı hasarlar ile ilgili önemli ipuçları sağlamaktadır. Bu nedenle Kuşadası oto ekspertiz hizmetlerinde gerçekleştirilen en önemli ölçümlerden biri aracın boya durumuna ilişkin ölçümlerdir.  

Aracın motor testi ve diğer işlemler gerçekleştirildikten sonra araç boya, değişen parça olup olmadığına ilişkin olarak, kaporta durumuna ilişkin olarak çeşitli ekspertiz işlemlerine tabi tutulmaktadır. Buna göre öncelikle kaplama kalınlığı ölçüm cihazı ile otomobilin etrafında kısa aralıklarla kaplama kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. 

Kaplama kalınlığı ölçüm cihazı, araç üstündeki kaplamanın, boyanın kalınlığını ölçerek otomobilin yüzeyine bir boya işlemi uygulanıp uygulanmadığını tespit etmeye yaramaktadır. Kaplama kalınlıklarının birbirinden farklı olması araçta boya yapıldığına işaret etmektedir. Bu aşamada bilinmesi gereken husus, firmaların modelleri arasında hatta üretim yerlerine göre farklı kalınlıkta boya tercih ettiğidir. Avrupa pazarına ve Afrika pazarına sürülen aynı model araçların boya kalınlığı arasında genelde fark mevcuttur. Zorlu iklimler için firmalar aynı model araca daha kalın kaplama uygulamaktadır. Önemli olan aynı aracın farklı bölgelerinde aynı kalınlıkta kaplama kullanılmış olmasıdır. Yani aracın muadillerine göre daha kalın bir boya tabakasına sahip olması tek başına boya işlemi uygulandığını kanıtlamaz, araçta boya olduğu sonucunda ulaşılabilmesi için aynı araçta farklı kalınlıkta boya tabakaları olması gereklidir.

Kuşadası Oto Ekspertiz

Kuşadası Oto Ekspertiz

  

Oto Ekspertiz İle Araçta Değişen Parça Olup Olmadığı Anlaşılır Mı? 

Kuşadası oto ekspertiz firmaları tarafından hazırlanan raporlar sayesinde araçta değişen parça olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Araçta değişen parça olup olmadığı, varsa hangi parçaların değiştirildiği, değişim işleminde orijinal parça kullanılıp kullanılmadığı gibi konular aracın değerini etkileyen önemli hususlardandır. Araçta değişen parçaların tespitinin amatörler tarafından yapılması çoğu zaman mümkün değildir. Bu nedenle profesyonel bir ekspertiz firmasının detaylı gözlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Değişen parça kontrolü deneyimli teknik personel tarafından sağlanmaktadır. Değişen parça ekspertizinde genel olarak aracın parçalarını bir arada tutan vidaların aynı vidalar olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır. Çoğu araç firması araçlarını fabrikadan çıkışını gerçekleştirir iken söz konusu vidaların yüzeyini bir mum tabakası ile kaplamaktadır. Bu durumun incelenmesi, değişen parça ekspertizinde incelenen bir husustur. Mum tabakasının bozulmamış olması bu parçanın yerinden çıkarılmamış olduğunu gösterir. Ancak vidaların değiştiği anlaşılıyor ise o parçanın değiştirilmiş ya da ağır bir bakımdan geçirilmiş olma olasılığı çok yüksektir.