Matrah düzenlemesi, sıfır araç veya ikici el araç alacakların en çok beklediği indirimdi. Aslında ÖTV indirimi beklenirken ÖTV matrah artırımı olacağı ilgi ilgili yazılı olmasa da sözlü olarak Bakan Nebati, tarafından matrah artırımı üzerine çalışıldığını duyurmuştu. Ve beklenen matrah artırımı gerçekleşti, gerçekleşti gerçekleşmesine ama beklenen matrah artırımı geldi mi tartışılır. Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk açıklanan matrah indirimini değerlendirdi.

Experix Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk

Experix Oto Ekspertiz Genel Müdürü Emre Öztürk

Öztürk; ilk olarak matrah ne demekti açıklamak isterim.

MATRAH ARTIRIMI NEDİR? 

Matrah artırımı, kişi ya da kişilerin ek vergi ödemesine engel olur. Kısaca, Maliye Bakanlığı kapsamında belli aralıklarla gerçekleşen vergi incelemesi içerisinde, kişi fazladan vergi ödemekten kurtulur. Aynı zamanda ilgili yıllar içerisinde vergi incelemesi ya da tarhiyat (miktarın belirlenmesi) durumuna engel olur. Bu bağlamda matrah veya vergi artırımı gerçekleştiren kişiler için ileriki zamanlarda vergi incelemesi ortadan kalkmış olur.

Peki yapılan matrah ayrımı ne kadar oldu. Piyasaya hareketlilik getirir mi?

İşte resmi gazetede yayınlanan matrah artırımı tablosu.

Kasım 2022 matrah artırımı tablosu

Kasım 2022 matrah artırımı tablosu

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, motor silindir hacmi 1600 metreküp altındaki araçlarda matrah alt limiti 120 bin liradan 184 bin liraya yükseltildi. Matrah üst limiti ise 200 bin liradan 280 bin liraya çıkarıldı.

Kararla elektrikli araçların ÖTV matrah limitleri de değişti. Buna göre, motor gücü 50 kilowatı geçip, motor silindir hacmi bin 800 santimetreküpü geçmeyen araçlarda matrah alt limiti 130 bin liradan 280 bin liraya yükseltildi. Matrah üst limiti ise 170 bin liradan 350 bine çıkarıldı.

Yani farklı bir açıklama ile 450.000 TL Olan sıfır otomobil fiyatı 372.000 TL satışa çıkacak ve %80’lik dilime giren bir aracın fiyatı ise 600.000 TL üzerinde olanlar %80 ÖTV diliminde olacak. Bu açıklama ile haberleri bekleyerek aylarca araç almak için para biriktiren vatandaşlarımız aslında yine zarar görmüş olacak. 2023 beklentilerine hiç girmiyorum bile ama yine de hiç yapılmamasında daha iyidir diye düşünüyorum.

Bakalım şimdi sıfır araç fiyatlarında nasıl değişiklikler olacak kûr artışı devam edecek mi matrah amacına ulaşacak mı ? Hep beraber göreceğiz.

 

Burada önceki ve sonraki matrah artırımlarını görebilirsiniz.

Kasım 2022 matrah artırımı tablosu

Kasım 2022 matrah artırımı tablosu

ötv-matrah-tablosu

ötv-matrah-tablosu