Oto dış aydınlatma kullanmanız için 4 sebep nedir? Bir aracın oto dış aydınlatması, bir otomobilin en önemli güvenlik özelliklerinden biridir. Farlar gece sürüşü için birincil aydınlatma sağlar. Ayrıca fren lambaları  durduğunuzda veya yavaşladığınızda diğer sürücülerle iletişim kurar.

Yalnızca bu iki nedenden dolayı, bu ışık setleri aracınızı çalıştırırken her zaman çalışır durumda olmalıdır. Neyse ki, oto dış aydınlatma bakımının yönetimi nispeten kolaydır ve büyük onarımlar bile o kadar uzun sürmez. Aracınız için far ve fren lambası bakımı için en iyi ipuçlarımızdan bazıları şunlardır. Experix’te tüm aydınlatma biçimleri ve sizin aracınız için en uygun aydınlatma ekipmanları hakkında danışmanlık hizmeti vardır. 

Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep

Peki nedir Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep? Otomotiv dış aydınlatması, motorlu bir aracın çevresindeki tüm ışıkları kapsar. Bu bir araba, kamyon veya motosiklet olabilir. Otomotiv dış aydınlatması kanunen zorunludur ve herhangi bir ışık fonksiyonunun yola yasal olması için yerine getirilmesi gereken katı düzenlemeler vardır. Oto dış aydınlatma kullanmanız için 4 sebep kısmına araç dizayn ve şıklığını da eklememiz gerekiyor.

Gerekliliğe ek olarak, dış aydınlatmalar da bir arabanın mücevheri olarak kabul edilir, çünkü ışıklar bir arabadaki tamamen teknik unsurlardan marka tanımlayıcı olarak hizmet eden veya farklı bir görünüm yaratan ve yolda gözünüze çarpan vurgular tasarlamak için gelişti. Aydınlatma amaçlı olarak bir araçtaki aydınlatma fonksiyonları sinyal lambaları ve farlar olarak iki gruba ayrılabilir.

 

Oto Dış Aydınlatma

Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep

Oto Dış Aydınlatma Nedir?

Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep var. Bunlardan birincisi oto dış aydınlatmanın sizin için basit bir bakımla çok büyük sorunları ortadan kaldırmasıdır.

 • Oto dış aydınlatma bakımının ilk adımı, ışıkların sık sık kontrol edilmesidir. Herhangi bir arıza, loşluk ve çatlak için ışıkları kontrol ettiğinizde ilk büyük sorunun önüne geçebilirsiniz. Fren lambalarınız için, fren pedalına basarken birinden not almasını istemek faydalı olabilir. Kirli görünüyorsa, arızalıysa veya değiştirilmesi gerekiyorsa, derhal harekete geçtiğinizden emin olun. Experix kurumsal oto ekspertiz olarak size araç bakımınızı kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

 

 • Farlar ve fren lambaları söz konusu olduğunda, onları temiz tutmalısınız ki bulanık olmasınlar. Bu özellikle farlar için önemlidir. Yumuşak bir Oto dış aydınlatmaya sahip olmak, farlar çalışırken gece görüşünüzü ciddi şekilde etkiler. Işıklarınız kirli veya sisliyse, oto dış aydınlatması Expertix bünyesinde titiz bir temizlik yapın. Aşırı bulutlu farları daha şeffaf, daha parlak bir ışığa döndürmek için teknik servisten bazı ürünler satın alabilirsiniz.

 

 • Far veya stop lambasının çatlaması, hasar görmesi veya artık çalışmaması durumunda, bunları mümkün olan en kısa sürede onarırız. Kırık bir far veya fren lambası ile süremezsiniz. Sürmeniz sizin ve araçtakilerin tehlikeye girmesine sebep olur. Bir bilete veya daha da kötüsü ölümcül bir kazaya neden olabilisiniz. Güvenliğinizi sağlamak ve oto dış aydınlatma için Experix’e gelmekten çekinmeyin. Uzman teknisyenlerimiz, bir yerden bir yere giderken aracınızdan emin olmanız için eksiksiz araç muayeneleri yapacaktır. Oto dış aydınlatma için 4 sebep olarak bahsettiğimiz bu yazıda sizin de gördüğünüz gibi temel bakımlar dışında farklı bir bakım gerekmiyor olması Oto dış aydınlatma için önemli noktalardandır.

Farklı Aydınlatma Biçimleri

Oto dış aydınlatma için 4 sebep var. İlk olarak farklı aydınlatma biçimleri ve diğer yolların özelliklerinden bahsedeceğiz. Tavanda bazı özel işlevler olsa da, Oto dış aydınlatma bir aracın önünü, arkasını ve yanlarını kaplar. Aydınlatma ve sinyalleşmenin iki ana amacı için, fotometrik gereksinimleri, konumu, boyutu, ışığın rengi ve daha pek çok açıdan çeşitli aydınlatma işlevleri kanunla tanımlanmıştır. Oto Dış Aydınlatma için 4 sebebin en önemli noktalarından birisi de farklılıklara yer vermesidir.

 1. Ön Oto dış aydınlatma şunları içerir:
 • Kısa huzmeli far (uzun huzmeli far)
 • Uzun huzmeli far (uzun huzme)
 • Ön sis farı
 • Gündüz sürüş farı (DRL)
 • Dönüş göstergesi
 • Ön konum lambası
 1. Arkada, aydınlatma şunları içerir:
 • Arka lamba konum lambası (kuyruk lambası)
 • Arka stop lambası
 • Dönüş göstergesi
 • Geri vites lambası
 • Arka sis lambası
 • Ortaya monte edilmiş stop lambası (CHMSL)
 1. Bir aracın yanlarında şunlar olabilir:
 • Bir yan dönüş göstergesi (çamurluk veya yan ayna)
 • Yan işaret lambaları

Oto Dış Aydınlatmasının Özel İşlevleri Nelerdir?

Oto dış aydınlatma kullanmanız için 4 sebep başlığını tartışırken en önemli noktalardan birisi de özel işlevlerin ne olduğunu bilmenizdir. Özel işlevlerden kastımız bir dış aydınlatma unsurunun ne işe yaradığıdır. Bu sayede Experix deneyimini de kullandığımız bir bölüm açarak Oto dış aydınlatma kullanmanız için 4 sebep yazımızı genişletmek istedik.

 • Sinyal lambaları, trafik katılımcılarının gözlerini doğrudan aydınlatacak şekilde tasarlanmıştır. Bir aracın görünürlüğünün önemli bir unsurudur ve bu nedenle yol güvenliğinin önemli bir yönüdür. Bu lambaların amacı, dönüş yapmak veya fren yapmak gibi bir konumu veya eylemi bildirmektir. Ayrıca konum ışıklarının doğru yerleştirilmesiyle aracın dış boyutları hakkında bir izlenim yaratırlar.

 

 • Farlar (kısa huzme ve uzun huzme) herhangi bir aracın gece sürülmesini mümkün kılar. Sürücülerin nereye gittiklerini görebilmeleri için öndeki yolu aydınlatmak üzere tasarlanmıştır. Aracınızın sürüş yolunda herhangi bir engel veya diğer araçlar olması durumunda kontrast oluştururlar.

 

 • Kısa huzmeler, karşıdan gelen trafiğin göze çarpmasını önlemek için huzme düzeninde bir kesme çizgisi kullanır. Çoğunlukla yolu ve biraz solunu ve sağını aydınlatırlar, ancak karşıdan gelen trafiğe ışık tutmazlar. Ayrıca arabanızın dışına LED ışıkları takma işlemi şaşırtıcı derecede basittir.

 

 • Çoğu LED araba şeridi ışık paketi, ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir! Ancak başlamadan önce, LED şeritlerini güvenli ve düzgün bir şekilde takmak için aracınızın altında yeterli alan olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

 

 • Uzun huzmelere sürüş huzmeleri de denir. Bunlar en fazla menzile sahip farlardır ve geceleri en iyi sürücü görüşünü oluştururlar. Ancak, bu farlar sadece karşıdan gelen trafik olmadığında kullanılmalıdır, çünkü karşıdan gelen sürücülerin gözünü kör edebilir. Bu nedenle uzun huzmeli farlar manuel olarak devre dışı bırakılmalı veya adaptif uzun huzme (ADB) sistemi ile kontrol edilmelidir.
Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep: Aydınlatma Hangi Sorunları Çözer?

Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep: Aydınlatma Hangi Sorunları Çözer?

Aydınlatma Hangi Sorunları Çözer?

Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep arıyorsak bunlardan biri de oto dış aydınlatmanın birçok sorunu çözmesidir.

Oto dış aydınlatma, karayolu trafiğinde güvenliği sağlamaya hizmet eder. Araç ışıklarının kullanılması, sürücünün şeridi aydınlatmasına ve yolu, engelleri ve trafik işaretlerini tanımasına yardımcı olur. Uzun huzme, kısa huzme ve sis farı fonksiyonlarına sahip farlar öncelikle bu amaç için kullanılır.

Yoldaki sürücüler için, yol kullanıcılarının aracın varlığını algılamasını, sürücünün niyetini tanımasını ve buna göre tepki verebilmesini sağlamak için Oto dış aydınlatma kullanılır. Bu amaçla gündüz yanan farlar, dönüş lambaları ve fren lambaları kullanılır.

Oto Dış Aydınlatma Kullanmanız İçin 4 Sebep  için sadece pozitif taraflara bakmak yeterli değil. Bir aracın tüm dış aydınlatmaları, güvenli sürüş sağlamak için ülkeye özgü yasal düzenlemelere tabidir. Oto dış aydınlatma, karşıdan gelen sürücüleri kamaştıracak şekilde olmamalıdır ve dönüş sinyalleri ve stop lambaları gibi sinyal lambaları net bir şekilde görülebilmelidir. Bu yasal düzenlemeler, bir dış lamba modellenirken geliştirmenin ilk adımında dikkate alınmalıdır.

Yasal düzenlemelerin yanı sıra markalaşma ve estetik de önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin arka lambalar, bireysel bir tasarım tasarlamak veya yinelenen tasarım öğeleri sırasında model serileri arasında ayrım yapmak için çok iyi bir fırsat sunar.

Daha fazla bilgi için Experix’ten bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda periyodik araç bakım sırasında size önerdiğimiz bazı oto iç dış aydınlatmalarına bakabilir, dilediğiniz konuda Experix uzmanlarına danışabilirsiniz. Size yardımcı olmak ve diğer tüm isteklerinizi gerçekleştirmek için buradayız.

En kısa zaman Experix’ten alacağınız randevu sayesinde aracınızın performansını kısa sürede en üst düzeye çekebilirsiniz. Sizleri görmek için sabırsızlanıyoruz! Oto dış aydınlatma kullanmanız için 4 sebepten bahsettiğimiz bu yazımızın sizin için faydası olacağına inanıyoruz.