Araç satın alırken oto ekspertiz hizmeti almamak yapılabilecek en büyük hataların başında geliyor. İnsanlar binlerce kilometre gitmiş olan araçları satıcıların sözlerine güvenerek satın alıyor ve sonrasında çok ciddi sorunlar yaşıyorlar. Olumsuzlukların ortaya çıkmaması adına her alışverişte ekspertiz hizmetinin alınması gerekli Artık sıfır araç alımlarında dahi ekspertiz hizmetine başvuruluyor.

Nasıl ki araçların kalite düzeyleri farklı ise alınacak olan ekspertiz hizmetinin de kalitesinde farklılıklar ortaya çıkıyor. Her şehrimizde çok sayıda ekspertiz firması olduğundan insanlar hangi markaları seçeceklerini şaşırıyorlar. Seçimler yapılırken kaliteli firmaları tercih etmeyen ve düşük ücretleri sebebiyle amatör firmalara yönelen kişiler bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödüyor.

Aracınızın Kaporta Bilgilerinde Hatalar

Kalitesiz bir oto ekspertiz hizmeti almanın çok sayıda olumsuz sonucu bulunmakta. Kaporta bilgilerinin doğru olmaması karşılaşılan ilk problemler olarak göze çarpıyor. Bilindiği üzere araç alım satımlarında boyalı ve değişen kaporta parçaları her zaman aracın değerini etkileyen bir etmen. Bu sebeple de ikinci el araç satın alacak olan kişilerin her zaman bu bilgileri alması gerekiyor.

Alınacak olan ekspertiz hizmetinde yeterli kalite sağlanamıyorsa doğru kaporta bilgilerinin alınması mümkün olmaz. Boya kalınlığını ölçen cihazlar ile yapılan kontroller sonucunda boyanan ve değişen parçaları belirleyen kurumlar bu aşamada ciddi hatalar yapabilirler. Kalitesiz cihazlar ya da cihazın aracın her noktasında kullanılmaması büyük problemlere sebep olabilir.

Motor Eksik Analiz Kurbanı

Aracın kaporta verileri kadar motor verileri de önem arz etmekte. Kaportada yaşanan boyanma ya da değişim işlemlerini önemsemeyen ve tamamen motorun verimine odaklanan çok sayıda kullanıcı var. Hangi düşüncenin doğru olduğunu söylemek çok mümkün değil. Ancak aracın motor verilerine her zaman bakılması gerektiği de yadsınamaz bir gerçek.

Alınacak olan oto ekspertiz hizmetinde kalite yetersizliği söz konusu ile motor verileri doğru çıkmayacaktır. Motor verimi yüzde cinsinden kullanıcılara verilirken birçok firmada farklı değerler ortaya çıkar. Eğer motorun tüm parçaları analiz edilmiyorsa ortaya çıkan verim hatalı olacaktır. Kalitesiz firmalardaki makine ve eleman eksiklikleri motorun her aşamada kontrol edilmemesine sebep olur.

Oto Ekspertiz Hizmeti Kaliteli Olmazsa Ne Olur?

Oto Ekspertiz Hizmeti Kaliteli Olmazsa Ne Olur?

Aracın Değerini Söylemek Mümkün Değil

Aracın değeri belirlenirken tabi ki ilk etmen marka ve model oluyor. Markaların sıfır araçları satış bedelleri üzerinden ikinci el araçların değerleri belirlenmektedir. Eğer kaportasında ya da motorunda sorun varsa arabaların değerinde düşüler yaşanmaktadır. Düşüşün ne seviyede olacağına satıcı karar verir. Yaşanan sorunlara karşı yapılan indirim düzeydeyse alıcılar sorunları kabul edip alışverişleri yaparlar.

Araçların hangi verilere sahip olduğunu görmek adına oto ekspertiz hizmetinin alınması gerekir. Eğer alınacak olan bu hizmet yeterli kaliteye sahip değilse araçların değerini net bir şekilde söylemek mümkün olmaz. Parçaların net durumları belirtilmediğinden alıcılar için tedirginlik yaratacak bir durum ortaya çıkacaktır. Araç değeri doğru bir şekilde hesaplanmadığında da ileride pişmanlıkların ortaya çıkacağı kesindir.

Yeni Alınmış Araçlar ve Bitmeyen Problemler

Yepyeni bir araç satın alan kişiler bunun heyecanını her ana yaşamaya devam ederler. Aracın ortaya çıkardığı performans ve sunduğu konfor kullanıcılarında büyük bir keyif yaratacaktır. Herkes daha fazla araba sürmeyi ve farklı yerlere gitmeyi ister. Ancak oto ekspertiz hizmeti kalitesiz bir firmadan alınırsa yeni arabanın keyfinin sürüleceği anlar çok kısa sürecektir.

Araçlarda oto ekspertizin yeterli düzeyde olmaması birçok sorunun göz ardı edilmesi anlamına gelir. Araçtaki sorunların net bir şekilde belirlenememesi ileriki dönemde kullanıcıların karşısına çıkmaya başlar. Sürekli olarak aracın belirli bir bölümü sorunlu olacaktır. Kullanıcılar uzun yolculuklara çıkmaya çekinirler ve sancılı bir süreç başlar. Birçok kişi aracını satıp başla araca geçmek isteyecektir. Ancak aynı değerde satmak dahi zor olur.

Ekspertiz Raporunda Doğru Olmayan Veriler

Kalitesiz oto ekspertiz firmaları üzerinde yapılan araştırmalar raporlarda yer alan verilerin doğru bir şekilde alıcılara aktarılmadığını ortaya koymaktadır. Profesyonel firmalar raporlarda kullandıkları verilerin tamamını özel cihazlar ile elde ederler. Kalitesiz işletmelerde ise bazı makinelerin eksik olması sebebiyle ustalar aracı sürerek sorunlar konusunda bilgi sahibi olacaklardır.

Motorun herhangi bir parçası sorun çıkarma arifesindeyse bunun kullanım ile belirlenmesi son derece zordur. Ancak makineler ile birlikte parça ömürleri net bir şekilde analiz edilir. Yakın dönemde değişmesi gereken parçalar alıcılara sunulur. Böylece araç alımlarında ustaların kişisel düşüncelerine yer verilmez. Net verilere dayanan araç alım satımları gerçekleşir.

Boşa Giden Ekspertiz Ücretleri

Araç alım satımı yapmadan önce uygun bir oto ekspertiz firması arayan kişiler farklı fiyat teklifleri ile karşı karşıya kalırlar. Böyle bir durumda en ucuz seçeneği değerlendiren kişiler aldıkları ekspertiz hizmeti sonrasında ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklardır. Ekspertiz işlemlerinde gözlemlenen durumlar alıcıları tatmin etmez. Alıcılar çok daha profesyonel bir hizmet alma kararı alır ve böylece ekspertiz ücretleri boşa gider.

Uygun fiyatlı bir ekspertiz hizmeti almak için amatör firmalara yönelen kişiler hem bu amatör firmaların hem de sonrasındaki kaliteli ekspertiz firmalarının ücretini ödeyecektir. Eğer yeni bir ekspertiz hizmeti alınmazsa araçlar hakkında doğru bilgiler edinilmeden araç alım satımları gerçekleşmiş olur. Bu da çok daha büyük bir kayıp anlamına gelecektir.

Oto Ekspertiz Hizmeti Kaliteli Olmazsa Ne Olur?

Oto Ekspertiz Hizmeti Kaliteli Olmazsa Ne Olur?

Ekspertiz Sırasında Zarar Gören Araçlar

Araçların teste tabi tutulması aşamasında özel makinalar kullanılmaktadır. Eğer tercih edilen makinalar yeterli kaliteye sahip değilse araçlara büyük zararlar verebilir. Ekspertiz firması açarken ömrü dolmaya yakın olan ikinci el makinaları satın alan kişiler verilerin elde edilmesi aşamasında araçlara büyük zararlar verebilirler. Makinaların belli başlı aksamlarının bozulması aracın zarar görmesine sebep olur.

Amatör olarak oto ekspertiz hizmeti sunan kuruluşlarda bazı makinaların olmaması ustaların kendi imkanları ile sorunları analiz etmesine sebep olur. Bu durumda ustalar aracın herhangi bir aksamında sorun olup olmadığı öğrenmek için bu aksamı zorlamaya başlar. Eğer sorunlar çıkarsa bu sorunlara raporda yer verilir. Ancak araçta sorun çıkmaması durumunda dahi aracın önemli aksamları zarar görecektir.

Gizlenen Çok Sayıda Veri

Maalesef amatör oto ekspertiz hizmetlerinde verilerin gizlenmesi durumlarına rastlanabilmektedir. Ekspertiz firmalarının satıcılar tarafından belirlenmesi ya da firmanın amatör bir yapıda olması sebebiyle ekspertiz sırasında satıcının taleplerinin ortaya çıkması süreci baştan aşağıya değiştirecektir. Aracın değerinde büyük etkiler yaratan bir bilginin gizlenmesi araç alıcısının ileride çok yüksek bedeller ödemesine sebep olur.

Satıcıların bazı verileri gizlemesi için para teklif etmesi ve sonrasında amatör firmaların bu teklifi kabul etmesi ile alıcılar için sorunlu bir süreç başlamış olur. Aracın değerini düşüren herhangi bir etmen gizlendiğinde alıcılar kesinlikle zarar etmiş olacaklardır.

Okuyunuz: Experix Oto Ekspertiz

Anlaşılması Zor Raporlar

Kurumsal bir yapı içerisinde olmayan firmalar oto ekspertiz raporlarını hazırlarken çok sayıda farklı veri elde ettiklerini göstermek için raporları gereksiz bilgiler ile dolduracaklardır. İnsanlar raporları gördüklerinde verileri almayı zorlukla başarırlar. Verilerin anlaşılması çok zor olur.

Makine seçimlerinde kaliteye yönelen ekspertiz çeşitli renklerle filtrelenmiş olan raporlar basarlar. Her bir rengin anlamı bulunurken bunlar açıkça belirtilir. Araçlar ile ilgisi olmayan kişiler dahi raporları inceleyebileceklerdir.