Oto ekspertiz iç kontrol testleri güvenli sürüş için gerekli olan araç içi testlerini kapsar. Özellikle ikinci el oto alım ve satım öncesinde yaptırılacak olan oto ekspertiz testleri araçların gerçek değerini ortaya çıkarma ve sorunları hakkında bilgi sahibi olma açısından önemlidir.  

Oto ekspertiz iç kontrol testleri araç muayene esnasında araçta yer alan her bir aksamın detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar. Araç içi aksamlar başta olmak üzere birçok ince detay, yapılacak olan araç iç kontrol testleri ile kontrolden geçirilir.

Araçlarda bulunan birçok aksesuarın gözden geçirilmesini sağlayan Oto ekspertiz iç kontrol testleri, elektronik sistem başta olmak üzere birçok görünmeyen bölge arızalarının tespitinde de güvenilir sonuçlar verir. Araç oto ekspertiz hizmeti kapsamında yürütülen çalışmalar ile müşterilerimize kontrol merkezimizde daima güncel sonuçlar iletilir. Teknolojik cihazlarımız eşliğinde gerçekleştirilen oto ekspertiz testleri hem araçların güncel durumu hakkında bilgi almayı sağlar hem de aracın gerçek değerini ortaya çıkartır. 2. El oto ekspertiz için gerekli olacak hizmeti merkezimiz aracılığı ile alabilir ve araç muayene öncesi aracınızda bulunan arızalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oto ekspertiz iç kontrol testleri Nedir?

Oto ekspertiz iç kontrol testleri

Oto ekspertiz iç kontrol testleri

İç aksam testi nedir ve nasıl yapılır gibi sorular hem muayene öncesi hem de ekspertiz ihtiyacında oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Araç içerisinde bulunan elektronik sistemler, göstergeler, radyo bağlantıları, klima, aydınlatma gibi ince detayları kapsayan araç içi kontrol testleri kapsamında araçta incelenen bölümlerdir.

Araç içi kontrol testleri özellikle ikinci el araç alım satım işlemleri öncesinde sıkça tercih edilen ekspertiz hizmetleri kapsamında yer alır. Aracın yeni sahipleri araçlar teslim almadan önce detaylı bir incelemeye götürerek araç hakkında güncel bilgilere sahip olmak ister. Araç satın alışı gerçekleşmeden önce yapılan muayeneler, daha sonrasında karşılaşılacak birçok masrafa karşı ciddi anlamda önlem almayı sağlar. Araçta daha sonradan meydana gelebilecek mağduriyetlere karşı önlem alınması açısından oto ekspertiz hizmeti kapsamında iç aksam testi de mutlaka yaptırılmalıdır.

Özel kontrol mekanizmaları ile her bir detayın profesyonel şekilde incelenmesini sağlayan oto ekspertiz merkezimiz siz de her aracın gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olabilir, araçta bulunan iç aksam arızalarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertiz İç Kontrol Testleri Nelerdir?

 Araç içi kontrol testleri nelerdir ve nerelerde yapılır gibi sorulara merkezimizde sunulan hizmetler ile yanıt bulabilirsiniz. Araç içi ve araç dışı kontrollerine ilişkin her türlü test ve inceleme merkezimizde en detaylı koşullar ile müşterilerimize sunulmaktadır. Experix A.Ş. ile her türlü araç oto ekspertiz hizmetine sahip olabilir ve güvenli bir araç satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Merkezimizde gerçekleştirilen araç içi kontrol testleri sırasında bakılan bölgeler şu şekildedir;

 • Airbag sistemi incelemesi ve kontrolü,
 • İç konsollar,
 • Torpido bölmesi kontrolleri,
 • Kornanın kontrol,
 • Direksiyon ve direksiyon sistemi kontrolü,
 • Teyp sistemi, teyp tuşları kontrolü ve muayenesi,
 • Emniyet kemerlerinin kontrolü,
 • Klima sistemi ve ızgaralarının muayenesi ve kontrolü,
 • Camlar ile ayna motorlarının muayenesi,
 • Direksiyon iç mafsal boşluğu kontrolü,
 • Koltuk döşemeleri incelemesi,
 • Araç içi döşeme kontrolleri,
 • Vites sistemi ve el freninin detaylı kontrol ve muayenesi,
 • Koltuk ısıtma sistemi kontrolü
 • Aracın elektronik aksamlarının detaylı incelemesi ve kontrolü,
 • Silecek sistemi kontrolü,
 • Far kollarının kontrolü,
 • İç aydınlatma sisteminin detaylı incelemesi ve muayenesi,
 • Araç aksesuarlarında detaylı inceleme ve kontroller.

İç Kontrol Testlerinin Önemi

Araçlarda ikinci el alım ve satım işlemlerinde birçok durumda alıcıların odaklandıkları tek nokta aracın dış aksamlarıdır. Özellikle aracın motor kısmı titizlik ile incelenir ve motorda herhangi bir hasarın olup olmadığı üzerinde durulur. Motor ile birlikte aracın kilometre durumu da aracın kullanım durumu hakkında bilgi verdiği için alıcıların dikkat ettikleri bir diğer konudur. Araçta alım satım öncesi tercih edilecek olan ekspertiz hizmeti aracın alım satım işleminin sonrasında karşılaşılabilecek birçok sürprizin önüne geçer. Yapılacak olan bir ekspertiz testi ile araca ilişkin en güncel bilgilere sahip olmak ve ona göre satış işlemini gerçekleştirmek söz konusu olur.

Araçlarda pek göz önünde bulundurulmayan iç kontrol testlerinin önemi diğer aksamlar kadar büyüktür. Detaylı bakıldığında aslında oldukça kapsamıdır. Aracın içerisinde yer alan be her biri farklı bir sisteme sahip olan iç aksamlarda meydana gelen bir sorun eğer ilk aşamalarda görülmezse sonardan aracın yeni sahibine ciddi anlamda masraf çıkartabilir. Araç alım ve satım işlemlerinde dikkat edilmeyen iç aksamların kontrolünün bir eksperiz tarafından yapılması, birçok durumda masrafları önleyici özelliktedir.

Araç İçi Kontrol ve Ekspertiz Hizmetleri

Oto ekspertiz merkezimizde gerçekleştirilen iç aksam kontrolü işlemleri, oto ekspertiz uzmanlarımız tarafından gerçekleştirildiği için her türlü kusur ve problemin ortaya çıkartılması sağlanır. Araç aksamlarını titizlik ile inceleyen uzmanlarımız araç içerisinde yer alan yer ve tavan döşemelerini, koltuk döşemelerini kontrolden geçirerek aracın güncel durumu hakkında veri toplar. Araçta yer alan elektronik sisteminde sonradan karşılaşacağınız arızalar karşısında sizi uyarır. Aracın aydınlatma ve far sistemini incelikle takip eder ve sizlere bilgi verir. İç aksam anlamında ilk bakışta görülmeyen ve sonradan masraf çıkartabilecek her aksam personellerimiz tarafından incelenir ve sizlere konu ile ilgili detaylı bir rapor sunulur.

İkinci el oto ekspertiz anlamında profesyonel hizmetlerini üst sınıf teknolojik cihazlar ile gerçekleştiren Experix A.Ş. müşterilerine her koşulda memnun olacakları bir hizmet sunar. Kaliteli hizmeti oldukça uygun fiyatlar ile müşterilerine sunan merkezimiz her daim müşteri memnuniyetini önemser ve hizmetlerinde her daim özenlidir. Oto ekspertiz fiyatları ve hizmet detaylarımız hakkında bilgi almak için siz de merkezimiz ile iletişime geçebilir ve güvenilir araç içi kontrol ve ekspertiz hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.