Araçlarımızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilmek için oto servislerine ihtiyaç duyuyoruz. Araçlarımızda bir arıza olmasa dahi periyodik bakımlarının yapılması için servislere gitmemiz gerekli. Yaşanan trafik kazalarında ya da aracın arızalanması durumunda ise servislere olan ihtiyaç bir anda maksimum seviyeye çıkmış oluyor.

Oto Servis Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto servisi olarak görev yapan çok sayıda farklı adres bulunmakta. Yetkili servislerin çok yüksek fiyatlar talep ediyor oluşu insanların daha çok özel servisleri tercih etmesine sebep oluyor. Oto servis seçimi yapılırken de belli başlı etmenlere dikkat edilmesi gerekli. Aksi takdirde çok daha yüksek meblağlarda ödemelerin yapılması şart olabilir.

Güvenilirlik İlk Sırada

Oto servisleri arasından seçim yapılırken dikkat edilen etmenler arasında güvenilirliğin ilk sırada yer alması gerekiyor. Binlerce liraya satın alınan araçları anahtarı ile birlikte servislere bırakırken her zaman güvenilir adreslerin tercih edilmesi gerekli. Aksi halde aracın belirli bir parçasında çalınma ya da aracın tamamen çalınması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Güvenilirlik oto servis seçimi aşamasında çok büyük etkiler yaratmakta. Araçlardan parça çalınması gibi büyük problemler ortaya çıkmasa da araç sahiplerine aslında gerekli olmayan harcamalar yaptırılabilir. Parçaların bozulduğunun iddia edilmesi ile birlikte yüksek ücretler talep edilecektir. Bunun olmaması adına çok sayıda kişinin tercih ettiği güvenilir adreslere yönelmek gerekli olur.

İş Ahlakına Değer Veren İşletmeleri Tercih Edin

Oto servislerden hizmet almadan önce servisin iş ahlakına çok dikkat etmek gerekiyor. Servislerden hizmet almadan önce bunu anlamak oldukça zor. Aracınızı herhangi bir oto servise götürdükten sonra bu servisin sunduğu hizmeti değerlendirebilir ve bir sonraki adresinizin yine burası olup olmayacağına karar verebilirsiniz.

İş ahlakı olarak tanımlanan yapı ustaların işlerini ne kadar dürüst bir şekilde yaptığı ile alakalıdır. Ustalar eğer gereksiz yere parça değişimi yapıyorsa, kişiden kişiye farklı fiyat uygulamalarını tercih ediyorsa ya da teslim tarihleri konusunda yanlış bilgiler veriyorsa bu iş ahlakının zayıf olduğunu göstermektedir. Böyle bir durumda da oto servis seçimi ile farklı bir adrese yönelim doğru olacaktır.

Oto Servis Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto Servis Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışanların Deneyimi Çok Önemli

Oto servislerde tek bir kişi çalışmaz. Tam anlamıyla bir ekip işidir. Servis içerisinde iş bölümü yapılır ve gelen araçlar en iyi şekilde kontrol edilip onarımları gerçekleşir. Bu süreçte başarının sağlanabilmesi adına servis çalışanlarının deneyimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Servislerde son derece genç yaşta kişilere rastlanabilir. Tamamı gençlerden oluşan bir serviste deneyime güvenmek zor olacaktır.

Servisin ne kadar süredir hizmet verdiği araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra serviste yetkili kişinin hangi vasıfla bu servisleri kurduğu da incelenir. Bazı ustalar otomobil fabrikalarından ya da yetkili servislerinden ayrıldıktan sonra kendi özel servislerini açarlar. Eğer oto servis seçimi yapılacaksa bu kişilerden yana tercihin kullanımı doğru olabilir. Uzun süredir hizmet veren oto servisler de doğru bir adres olacaktır.

Parça Değişimlerine Dikkat

Araçlarda yaşanan sorunların çözümü aşamasında farklı seçenekler devreye girer. İlk olarak sorunlu olan parçaların onarım işlemleri denenecektir. Araçta hasar görmüş parçaların her biri onarılamaz. Bazı durumlarda direkt olarak yeni parça alınması gerekir. Bazı parçalarda ise hasar onarım olmayacak kadar büyük olabilir. Böyle bir durumda yeni parçalar ile sorunların çözülmesi gerekir.

Araçlarda parça değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken etmenler yer almaktadır. İlk olarak parçaların orijinalliğinin sorgulanması gerekir. Bazı parçalar için yan sanayi ürünler de seçenek olarak sunulur. Fiyat/performans olarak bu ürünlerin de üst seviyede olduğu durumlar olabilir. Ancak bunun araç sahiplerine bildirilmesi gerekir. Araç sahipleri oto servis seçimi yaparken servislerin parçalar üzerindeki davranışlarına dikkat etmelidir.

Servisin Konumunu Göz Önünde Bulundurmalısınız

Sürücüler oto servis seçimi yaparken servisin konumuna da çok dikkat etmelidir. Her zaman ulaşım problemlerinin olmadığı servislerin seçilmesi doğru olmaktadır. Genellikle oto servisleri şehrin belirli bir kısmında bulunur. Bunun dışında biraz daha şehir dışında yer alan servisler de söz konusudur. Araçların servislere bırakılacağı düşünülürse dönüşte ya da aracı almak için servise gidişe sorun yaşanmaması önemlidir.

Araçlar oto servise bırakıldığında onarılmadan araç sahiplerinin servise gelmesi gerekebilir. Araç hakkında görmeleri gereken bir durum varsa ya da aracın onarım maliyeti uygun olmadığından araçların teslim alınması gerekiyorsa araç sahipleri servise gelecektir. Bütün bu süreç tam anlamıyla bir çileye dönüşebilir. Bu sebeple de konuma ve ulaşım seçeneklerine dikkat edilmelidir.

Uygun Fiyata En İyi Hizmet

Oto servis seçimlerinde birçok farklı etmene dikkat eden kişilerin fiyatı göz ardı etmesi mümkün olmaz. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan artış sebebiyle onarım masrafları da katlanmış durumda. Parça değişimlerinde ödenmesi gereken ücretler çok üst seviyelere çıkarken işçilik masraflarında da artış meydana geldi. Böyle bir durumda fiyatları göz önünde bulundurmamak çok yanlış bir tercih olur.

Parça değişimlerinin gerçekleşeceği durumlarda parça fiyatları araştırılarak net bir bilgi alınabilir. Sonrasında ise parça fiyatına eklenecek olan işçilik ücretleri devreye girecektir. İşçilik ücretleri arasında ciddi farklılıklar ortaya çıkabilir. Bir oto servis 250 TL işçilik talep ederken diğeri 2500 TL talep edebilir. Bu da ciddi bir fiyat farkı anlamına gelir ve oto servis seçimi sırasında çok önemlidir.

Müşteri İlişkileri Oldukça Değerli

Oto servislerin müşteriler ile olan ilişkileri de oto servis seçimi sırasında önem arz eder. Hiç kimse kendisine kötü davranılmasını istemez. Her zaman güler yüz ve hoşgörü bekler. Oto servislerde her zaman müşteri memnuniyeti odaklı çalışıldığını söylemek zordur. Müşterileri ile sert bir üslupla konuşan ya da tersleyen çok sayıda servis bulunur.

Her zaman müşterilerinin yanına olan ve onları dinleyen oto servisler mevcuttur. Oto servisinizi seçerken kişisel olarak da iyi anlaştığınız, davranışları düzgün olan kişilere yönelmelisiniz. Onarım aşamasında çeşitli anlaşmazlıkların ortaya çıkabileceğini unutmayın. Bu anlaşmazlıkları konuşarak çözebileceğiniz kişilere yönelmeniz gerekiyor.

Oto Servis Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto Servis Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekenler

Randevu Sürecinin İyi Yönetilmesi Şart

Araç kullanıcıları herhangi bir arıza ile karşılaştıklarında bu arızanın olabilecek en kısa süre içerisinde çözümlenmesini istemektedir. Bunun gerçekleşebilmesi için randevu sisteminin kusursuz bir şekilde işliyor olması gerekir.

Oto servislere gitmeden önce randevunun alınması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra ani bir olay ile servislere gidildiğinde aracın hemen sıraya sokulması ve sıranın çeşitli sebeplerden dolayı kaydırılmaması gerekir. Bunun yanı sıra randevu sırasında nasıl doğru bilgiler veriliyorsa teslimat için de her zaman doğru bilgilerin paylaşılması gerekli olacaktır. Sürücüler oto servis seçimi yaparken bu süreci en iyi şekilde yönetebilmelidir.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz

Servise Dair Yorumları İnceleyin

Oto servislerden hizmet almadan, daha önce bu servislerle çalışmış olan kişilerin yorumları dinlenebilir. Artık internet siteleri üzerinden de özel yorum imkanları bulunmaktadır. Tüm oto servisler hakkında önemli yorumlar bulunabilir. Olumlu ya da olumsuz yorumların dikkate alınması ve oto servis seçimi yaparken yorumlara göre kararın verilmesi gerekir.

Oto servislerden herhangi bir tanesi hakkında kişiler kötü yorumlarda bulunuyorsa ve bu olayları kanıtlıyorsa bu durum son derece değerlidir. Diğer kullanıcılar dikkate alınarak en doğru kararlar verilebilir.