Araba kullanmak herkes tarafından sevilen ve keyif alınan bir eylemdir. Çocukluktan itibaren araba kullanmayı hayal eder ve sürücü koltuğuna geçtiğimizde ne kadar mutlu olacağımızı sürekli düşünürüz. Çocukluktan başlayan bu araba sürme heyecanı hiçbir zaman azalmaz. Gerekli yaşa gelinip ehliyet alındıktan sonra artık araba sürmek için önünüzde hiçbir engel kalmaz. Araba kullanmak ne kadar güzel bir duygu ise bazı sürücülerin en sevmediği durum ise aracı park etmektir. Özellikle büyük ve geniş araca sahipseniz büyük şehirlerde yaşıyor iseniz aracınızı park etmek her zaman canınızı sıkacak bir durumdur. Fakat teknoloji her geçen gün inanılmaz hızda ilerlemektedir. Araç üreticileri de sürücülerin bu can sıkıcı park etme sorunundan kurtulmaları için otomatik park sistemini keşfetmişlerdir. Yanlış duymadınız aracınızın kendi kendine park etmesini sağlayan bir sistem geliştirildi ve günümüzde yeni üretim sağlanan araçlarda otomatik park sistemi ya da araç park asistanı standart paket içeriğine dahil edilmeye başlandı. Birçok sürücü için park etme sorunu araba kullanmanın keyfini kaçırmaktadır. Özellikle de kadın sürücülerin park kâbusunu sona erdirecek bu muhteşem araç donanımı sayesinde aracınızı daha çok severek kullanacaksınız. Gelelim otomatik park sistemi nasıl çalıştığına. İşte tüm detayları ile araçlarda bulunan araç park asistanı ve ya otomatik park sisteminin çalışma prensipleri.

Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır?

Teknoloji çağı olarak adlandırılan günümüz milenyum döneminde araç teknolojisi de hızına yetişilemeyen bir ilerleme kaydetmekte. Araba üretici firmaları rekabet de öne çıkabilmek için sürücülere muhteşem konforlar sağlamaktadır. 2000li yıllar öncesinde araçlarda klima ya da otomatik açılıp kapanan cam olması bile sürücüler tarafından hayretle karşılanırken şuan arabalarda bulunan teknolojik donanımlar sayesinde akılları başlarından gitmiş durumda. Günümüzde araç kullanmak için neredeyse artık hiçbir refleks yapmadan araçlar çalışıp kendileri yol da ilerleyecek durumlara gelmiştir. Otomatik sürücü desteği bulunan birçok araba da sensörler sayesinde şeritten çıkamaz, öndeki araca çok yaklaşamaz belirlenen hız sınırlarını aşamazsınız. İşte bu muhteşem donanımlardan bir tanesi de bazı araba markalarında otomatik park sistemi bazı araba markalarında ise otomatik park asistanı adı verilen arabanın kendi kendine park etmesidir. Otomatik park sistemi çalışma mantığı tamamen elektronik sensörler yardımıyla olmaktadır. Arabanızda bulunan otomatik park sistemi ya da otomatik park asistanı butonuna basarak aktif olan sistemin çalışması için butona bastıktan sonra hangi yöne park edeceğiniz bölümü de sinyal vererek belirtmeniz gerekmektedir. Arabanızı park etmek istediğiniz alana getirdiğinizde sensörler ve kameralar yardımıyla otomatik ölçümler yapılır ve aracınız bu park alanına uygun olup olmadığı bilgisini otomatik park sistemi size bilgi verir. Eğer arabanızın park için uygun bir alan olduğu belirlenirse direksiyon kontrolü tamamen otomatik park sisteminde olur gaz fren pedalı kontrolleri ise sizin kontrolünüzde olur. Aracınız sistem tarafından uygun bir şekilde park edilecektir. Otomatik park etme sisteminde sadece aracınızı park ederken kullanmazsınız. Park halinde olan aracınızı da bulunduğu park alanından çıkması için de kullanabilirsiniz. Otomatik park sistemi sayesinde hem arabalarınızın park sorunundan hem de iki araç arasındaki park edilmiş halde iken parktan çıkmak sorunlarından kurtulmuş olursunuz. Bu kadar güzel bir teknolojiyi bulan araç tasarımcılarını tebrik etmek gerekir. Otomatik park sisteminde aracınızı üç farklı park etme imkânına sahip olursunuz. İsterseniz yatak park isterseniz dikey park isterseniz de geri park seçeneklerini kullanarak park alanının uygunluğuna göre arabanızı park edilmesini sağlarsınız.

Otomatik Park Sistemi Nedir?

Otomatik Park Sistemi Nedir?

Otomatik Park Sistemi ile Yatay Park Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araba sürücülerini en çok zorlayan park etme şekli yatay park etmedir. Genellikle yatay park etme anında ufak sürtmeler diğer araçlara hafif temas etme ve tekerleri kaldırıma çarpma gibi can sıkıcı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Cadde ve sokaklarda daha çok yola paralel şekilde araç park edilmesinden dolayı yatay park etme sürekli karşınıza gelecektir. Ehliyet alımı esnasında direksiyon eğitimi verilirken hem teorikte hem de pratik de yatay park etme anlatılır. Fakat uygulama sırasında uzun yıllardır araç kullananlar bile sorun yaşamaktadır. Otomatik park sistemine sahip aracınız var ise bu size sorun yaratacak bir durum değildir. Yatak park edilecek bir otopark alanı bulduğunuzda yapmanız gereken iki araç arasına park edecekseniz öndeki aracın yanına gelerek otomatik park sistemi butonuna basmak ve hangi yöne doğru park edilecek ise o yöne sinyal vermektir. Aracınız önünde arkasında sağ ve sol yanlarında bulunan elektronik sensörler iki araç arasındaki mesafeyi ölçecek ve park için uygun veriler var ise size park için uygun bilgisini bildirecektir. Direksiyon kontrolünü alan sistem gaz ve fren kontrolünü size bırakacaktır. Otomatik park sistemi sayesinde sürücüleri en çok zorlayan yatay park etme sorunu tarihe karışmış oldu.

Otomatik Park Sistemi ile Dikey Park Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sürücüler tarafından en kolay gelen park etme işlemi dikey parktır. Park edilecek alanı tamamen önlerine alarak görüş alanında bulunmasından dolayı çok fazla tercih edilir. Genelde dikey park etme açık-kapalı otoparklarda, resmi kurum otoparklarında, alış veriş merkezi otoparklarında kullanılır. Görüş alanı daha net olmasına rağmen dikey park etme de sorun yaşayan sürücü sayısı fazladır. Fakat otomatik park sistemi size bu konuda da yardımcı olacaktır. Dikey park edeceğiniz alana geldiğinizde aracınızı otomatik park sistemi butonunu aktif edip park edilecek alanı gösteren sinyali vermeniz gerekecektir. Daha sonra araç ekranında size gelen komutları takip edebilirsiniz. Dikey park için uygun bir alan ise sistem direksiyon kontrolünü alarak ekranda size komutlar göndererek aracınız sorunsuz park edilmesini sağlayacaktır.

Otomatik Park Sistemi ile Geri Park Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Arabanızı geri park etmek park alanından çıkış anında size avantaj sağlar. Geri park etme sırasında sağ ve sol aynalar ile araç iç dikiz aynası yardımı sayesinde en rahat park etme seçeneğidir. Sürücülerin en çok tercih ettiği park sitildir. Geri park etme sorunu yaşıyor ve aracınızda otomatik park sistemi var ise çok şanlısınız. Geri park etmek istediğiniz alana geldiğinizde otomatik park butonuna iki kez basarak park yönünde sinyal veriniz. Sistem park için ölçüm yaptıktan sonra direksiyon kontrolünü alır ve sizi bilgilendirme ekranından yönlendirerek geri park işlemini tamamlar.

Otomatik Park Sistemi Nedir?

Otomatik Park Sistemi Nedir?

Otomatik Park Sistemi Olmayan Araçlar Sonradan Taktırabilir Mi?

Bu maalesef şuan için mümkün görünmüyor. Otomatik park sistemi komplike bir sistemdir ve araçlara sonradan monte edilmesi olası değildir. Günümüzde bu konuda yeni çalışmalar yapılıyor fakat çok maliyetli olacağı için halen gelişim yaşanmamıştır.

Okuyunuz: Experix Oto Ekspertiz

Otomatik Park Sistemi Bulunan Araçlar Hangileri?

Otomatik park sistemini ülkemizde ilk kullanan araç Ford C-max olmakla birlikte Yeni Ford Focus titanyum paketlerinde bulunmakta. Ayrıca Şuan ülkemizde Volkswagen grubunda Passat, Jetta, Golf7 de Mercedes grubunda Mercedes C180, Mercedes A80de, Toyota Corolla, Opel Insignia modellerinde otomatik park sistemi opsiyonel olarak en üst donanım paketlerinde bulunmaktadır.