Otomobil Kulübü Nedir? Evet, araba tutkunları, dört tekerlek üzerindeki en iyi kutuya olan aşklarını tartışmak için ortak alanlarda bir araya gelerek mıknatıslar gibi birbirlerine yönelme eğilimindedir. Hatta bazı araba kulüplerinin, yolda birbirlerinin yanından geçerken paylaştıkları gizli el sıkışmalar gibi, uyarıları veya sinyalleri bile vardır. Bir kardeşlik gibi, bu grupların dünyadaki her şehirde bulunan alt grupların bölümleri var.

Bu yeni değil. Araba kulüpleri nesiller boyunca bir şey olmuştur. Kişiliğimizi ve tercihlerimizi ifade etmek için saç stilimizi veya kıyafetlerimizi kullanmamız gibi, birçoğu da arabalarını kendilerinin bir uzantısı olarak kullanmayı sever. Bunu özel yapım güçlü arabalarda, lüks araçlarda ve sınırlı sayıda üretilen koleksiyonlarda çokça görüyoruz. Arabalarını etrafta dolaşmak ve başkalarıyla bağ kurmak için kullanan günlük hayranlar için, hiçbir grup Jeep kulüplerinden daha fazla araba coşkusu yaymaz.

Otomobil Kulübü Nedir? Tarihi Araba Sevgisi

Otomobil Kulübü Nedir?

Otomobil Kulübü Nedir?

Yaklaşık 100 yaşında, Jeep olarak bildiğimiz şey 1940’larda Willys-Overland şirketinden doğdu. Willys-Overland markası , II. Dünya Savaşı sırasında ordu tarafından yüksek oranda kullanılan 4×4 teknolojisinde bir öncüydü. “Savaşın sıcağında doğdu, Her Yere Git. Her Şeyi Yap.® Jeep® Brand 4×4, dünya çapında binlerce Müttefik askerin gözünde bir kahraman olarak ortaya çıktı,” diyor Jeep tarihi.

Kısa bir süre sonra, Willys-Overland şirketi, dört tekerlekten çekiş simgelerini birçok ailenin, özellikle de ülke çapında bir “iş atına” ihtiyaç duyan milyonlarca çiftçinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde geliştirdi.

Şirket, “Her zaman özgürlük, yetenek ve maceraya bağlı” diyor. “Jeep araç sahipleri Go Anywhere’i uzun zamandır biliyorlar. Do Everything.® sadece bir kampanya sloganı değil, bir yaşam tarzıdır.”

Uzun Ömürlü Değer

Böyle bir mirasla, Jeep sahiplerinin arabaları konusunda bu kadar hevesli olmalarına şaşmamalı. Cipler yalnızca benzersiz bir şekilde yetenekli ve özelleştirilebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda bir vatanseverlik ve özgürlük simgesidir. Ancak Jeep’i bu kadar çekici yapan tek şey gurur değil. Bu marka, değerini koruduğu için oldukça tanınmaktadır. Ortalama bir araba, beş yıl içinde değerinin yüzde 75’ini kaybederken – lottan çıktığı anda yüzde on – Jeep’in iki kapılı Wrangler ve dört kapılı Wrangler Unlimited’ı, herhangi bir arabanın en düşük beş yıllık amortisman oranlarından bazılarına sahip.

Bir araç araştırması , “Jeep Wranglers, sağlamlıkları, dayanıklılıkları ve ikonik tasarımları gibi nedenlerle değerlerini  korumalarıyla tanınıyor” diyor  . “Jeep’in sadık takipçilerinden dolayı, talepleri kullanılmış araba pazarında arzı aşarak yüksek yeniden satış değerlerine yol açıyor.”

Ciplerin en düşük amortisman oranlarına ve en yüksek yeniden satış değerine sahip olduğu ortaya çıktı. Birçok yoruma göre, asla vazgeçmeyecek bir otomobil olma geçmişiyle,   ihtiyatlı sahibi için 15 ila 20 yıl süren ve 500 bin kilometreye varan marka incelemeleri yapıyor.

Okuyunuz: Yurtdışından Araba Getirtmek

Özelleştirme Anahtardır

Jeep kulübü toplantıları, sahibi olmayanlar için de bir zevk olabilir. Bir araba şovu gibi, doğru zamanda doğru yerde olan şanslı bir seyirciyseniz, araba özelleştirmesinin büyük potansiyelini görmek için Wranglers ve Cherokee’lerin (en popüler iki Jeep) sıra sıra yürüyebilirsiniz. Jeep sahibi olmak, coşku yelpazesindeki ilk seviyedir. Seviye atlama, koleksiyoncunun değerine veya özelleştirmesine bağlıdır. Arabanızı kişiselleştirmediyseniz, gerçek bir Jeep meraklısı olmadığınız söylenebilir.

Otomobil Kulübü Nedir? En yaygın güçlendirmeler arasında kaldırma kitleri, süspansiyon, lastikler, vinçler, ışıklar ve koruyucu giysiler bulunur. Jeep en çok arazi yetenekleriyle tanındığından, yükseltmeler kulüp üyelerinize gerçekte ne kadar maceracı olduğunuzu gösterir. Bazı sahipler, temel 4×4 arazi araçlarını, meraklıların “Rock Crawler” dediği şeye dönüştürecek kadar ileri gidiyor.

Jeep kulüplerinin bildiği tek şey performans aksesuarları değil. Canavar kamyonlara çok benzeyen birçok sahip, Jeeplerini bir karaktere veya bir sanat eserine dönüştürür. Bir zamanlar çıplak Wranglers’ta çılgın sargılar, renkler veya ızgaralar bulacaksınız. Askeri gaziler, dağ adamları, kız gibi kızlar… daha önce de belirtildiği gibi, bu arabalar Jeep sahiplerinin kendilerini ifade etmeleri için bir yoldur.

Ortak Kulüp Faaliyetleri

Özel yapım tekerlekleri sergilemek için buluşmalara ek olarak, Jeep kulübü üyeleri sürüşleri, yolculukları ve partileri koordine eder. Jeep kulüpleri ayrıca çevrimiçi olarak etkileşime girer. Kaliforniya’da bulunuyorsanız ancak Arizona’nın ne durumda olduğunu görmek istiyorsanız, Facebook ve Instagram diğer meraklılarla bağlantı kurmak için harika yerlerdir. Araba model olur ve sosyal medya dergi değerinde fotoğraflarla dolup taşar! Hayranlar için cipleri onların bebeğidir ve herkesin ne kadar gurur duyduklarını bilmesini isterler.

Jeep kulüpleri sadece konuma göre bölümlere ayrılmakla kalmaz, aynı zamanda belirli özelliklere özeldir. Military Jeepers, 2007 yılında ülkelerine hizmet etmiş Wrangler sahipleri için kurulmuş bir kulüp. Ayrıca, klasikleri onurlandıran, yalnızca kadınlara özel Jeep kulüpleri ve grupları da vardır.

Otomobil Kulübüne Nereden Kaydolabilirim?

Jeep sahipliğinde yeni misiniz ve yerel bir kulübün sularını test etmek mi istiyorsunuz? Sadece etrafta dolaşmanın sizi bağlayacağını görebilirsiniz. Jeep sahipleri yardım edemezler ama bağlantı kurarlar. Benzin almak için dururken, doldururken bir arkadaş edinebilirsin. Bir öncünün yanına gelin ve kendinizi kulüp üyeleriyle birlikte bulup bulmadığınıza bakın. Bölgenizdeki sahiplerle iletişime geçebileceğiniz çevrimiçi olarak çeşitli Jeep forumları vardır, aksi takdirde şehir veya eyalete göre Jeep kulüpleri için basit bir Facebook veya Google araması yapın.

Orada durma! Şehrinizde bir Jeep kulübü bulamıyorsanız veya daha özel bir fikriniz varsa, kendi Jeep/Araba kulübünüzü başlatın! Aracınızın birkaç fotoğrafını çekin ve birkaç sosyal medya hesabı oluşturun. Yerel Jeep bayinizden ayrılmak veya kafelerdeki topluluk panolarında yer almak için el ilanları oluşturun. Jeep hayranları yaygındır ve bu, doldurmakta zorlanmayacağınız bir gruptur.