P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?  P0522 kodu ne anlama geliyor?
Ve arabanızda bu kod varsa, belirtileri nelerdir?

Bu makalede, anlamı , nedenleri , şiddeti ve kod için uygun bir çözümden P0522 kodu hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız .

Bu OBDII kodunu daha iyi anlamanız için bazı SSS’leri de yanıtlayacağız .

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

 P0522 Kodu Nedir ?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir? Hata kodu P0522, “Motor Yağı Basınç Sensörü/Düşük Voltaj Anahtarı” olarak tanımlanan bir diyagnostik hata kodudur (DTC).

Bu, iki şeyden birini gösteren genel bir OBDII aktarma organı kodudur:

 • Yağ basıncı sensörü çok düşük bir yağ basıncı değeri kaydediyor
 • Yağ basınç anahtarında veya kontrol devresinde veya her ikisinde düşük voltaj var

Bu , arızalı bir yağ basınç sensörü, arızalı sensör devresi, yanlış yağ veya düşük yağ seviyesi gibi birçok nedenden dolayı olabilir .

Not: P0522 kodu jenerik bir kod olduğundan, 1996 yılında ve sonrasında üretilen OBDII sistemine sahip tüm araçlar için geçerlidir. Ancak, tamircinizin aracın özelliklerine bir göz atması gerekeceği bazı onarımlar araç modelinize özel olabilir. servis kılavuzu ve bağlantı şeması.

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

 P0522 Kodu Ne Anlama Geliyor?

Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü (PCM) veya Motor Kontrol Modülü (ECM), aracınızın sensörlerini ve diğer elektronik bileşenlerini kontrol eder.

Bunların arasında motordaki yağ basıncını algılamak için kullanılan yağ basınç sensörü (yağ basıncı gönderici olarak da bilinir) bulunur. Bu sensör, düşük yağ basıncını tespit ettiğinde bu bilgiyi Güç Aktarma Organı Kontrol Modülüne bir voltaj değeri olarak gönderir.

Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü veya ECM bu voltaj sinyalini aldığında , P0522 kodunu ayarlar . Sonuç olarak, gösterge panelindeki düşük yağ uyarı ışığı yanacaktır.

Profesyonel ipucu : Motor yağı basıncı düşük olduğunda bu kodu ayarlayan ortak otomobil, Chrysler, Buick, Honda Motor Company, Chevrolet, Cadillac ve Jeep’i içerir. Dolayısıyla, bu arabalardan herhangi birine sahipseniz, neyin yanlış olduğu hakkında bir fikriniz olacak ve sorun gidermeye hazırlanacaksınız.

P0522 Kodunun Nedeni Nedir ?

P0522 hata kodunun birçok olası nedeni vardır.
Bazıları şunları içerir:

 • Arızalı bir motor yağı basınç sensörü
 • Arızalı bir yağ basınç anahtarı
 • Düzenli yağ değişimi ve yağ filtresi değişiminin ihmal  edilmesi
 • Açık bir yağ basıncı sensörü kablo demeti veya sensör devresi kablolarında kısa devre
 • Yağ basıncı sensörü devresinde hasarlı bir konektör veya hatalı kablolama
 • Düşük yağ seviyesi veya yanlış yağ tipi kullanımı
 • Bir petrol geçidinde bir tıkanıklık
 • Motorda ve yağ pompası, yağ basıncı tahliye valfi vb. gibi motor iç bileşenlerinde aşırı mekanik aşınma.

Bu kod P0522 tetikleyicilerini göz önünde bulundurarak, kodu doğrulamanıza yardımcı olacak belirtilere göz atalım.

P0522 Kodu Belirtileri Nelerdir ?

İlk belirti açıkça saklanan hata kodudur. Ancak, bunun dışında, aşağıdakiler gibi diğer P0522 kodunun belirtilerini görebilirsiniz:

 • Düşük veya sıfır yağ basıncı göstergesi okuması (rölantide normal yağ basıncı göstergesi okumaları sürüş hızlarında 10-15 PSI ve 30-40 PSI olmalıdır)
 • Işıklı bir yağ basıncı göstergesi (veya bazı araba modellerinde servis motoru ışığı)
 • Arabanızın motoru çalışmıyor
 • Arabanızın motoru sürüş sırasında durabilir veya durabilir

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir? Ama bu kod ciddi mi?  
Hadi bulalım.

Okuyunuz: OBD Cihazı Nasıl Kullanılır?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir? Hata Kodu P0522 Kritik mi ?

Cevap evet ve hayır.
P0522 hata kodu , sorunun kaynağına bağlı olarak çok kritik veya önemsiz olabilir .

İyi haber şu ki, çoğu durumda arıza elektrikseldir. Kablolarda kısa devre, sinyali kesen kötü bir kablo demeti veya hasarlı bir yağ basınç sensörü veya sensör ünitesi olabilir.

Ancak, kod bir süreliğine kaydedilmişse ve gerçek düşük yağ basıncı varsa bu kötü bir haberdir. O zaman, motora kalıcı olarak zarar verebileceğinden, araba sorunu ciddidir.

Bu nedenle, düşük yağ basıncı fark ederseniz, kenara çekin ve en kısa sürede aracı kapatın. Ardından , sorunu teşhis etmek, sorun gidermek ve sorunu onarmak için bir tamirciyi arayın .

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Teşhis Edilir?

Teknisyeniniz veya tamirciniz bu kodu teşhis etmek için aşağıdaki adımları uygulayabilir:

 • Adım 1 : İlk olarak, teknisyen saklanan tüm OBDII kodlarını ve mevcut donmuş çerçeve verilerini bir OBDII tarayıcı ile kaydedecektir . Ardından P0522 kodunu silecek ve arabanızı test sürüşüne çıkaracaklar.  Bu, canlı tarayıcı verilerini gözlemlemelerini ve P0522 veya diğer kodların tekrar görünüp görünmediğini not etmelerini sağlar.
 • Adım 2 : Ardından, doğru yağın kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için yağ seviyesini ve durumunu incelerler. Ayrıca yağ filtresi tıkanıklıklarını da ararlar .
 • Adım 3 : Ardından, teknisyen yağ basıncı sensörünü (sensörü), kablo demetini ve konektörü hasarlar, yanmış bölgeler veya gevşek bağlantılar için görsel olarak kontrol edecektir.
 • Adım 4 : Görsel incelemeden sonra, teknisyen bir dijital volt ohmmetre (DVOM) ile yağ basınç sensörünü test edecektir. Bu onlara voltajın üreticinin gereksinimlerine uyup uymadığını söyleyecektir.

Artık teşhis konulduğunda, bu hata kodu nasıl düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

Bu kod sorunuyla ilgili tüm kabloları ve konektörleri kontrol ederken, tamirciniz kablo demetinde hasar, kablo gevşek bağlantılar, korozyon vb. belirtileri görmüş olabilir. Sorun gidermeden sonra, hasarlı her kabloyu veya kablo demetini gerektiği gibi onaracak veya değiştirecektir.

Tamirci, motor yağı basınç sensörünün doğru voltajda test yapmadığını tespit ederse, değiştireceklerdir. Bu, P0522 için çok yaygın bir onarımdır.

Ve son olarak, eğer varsa, gerçek düşük yağ basıncının neden olduğu tüm hasarları onarırlar.

Okuyunuz: OBD Beyin Testi

P0522 Koduna Uygun Bir Çözüm Nedir ?

OBDII sisteminizin küçük bir elektrik sorunu veya gerçek düşük yağ basıncı için P0522 kodunu ayarlayıp ayarlamadığını söylemek kolay değil. Bu nedenle, sorunun kritik olduğunu varsaymak ve bir profesyonel tarafından kontrol edilmesini sağlamak en iyisidir .

Şansınıza, yolda motorunuza zarar verme endişesiyle bir tamirhaneye gitmeniz gerekmeyecek.

Bunun yerine, sadece Experix‘i arayın. Nerede olursanız olun P0522 kodunuzu düzeltebilecek kullanışlı bir mobil araç bakım ve onarım çözümüdür .

Experix‘i bu yüzden seveceksiniz. Experix sizin için bu sorunu kökünden çözebilecek teknisyenler ve teknik servis bulabilir.

 • Hata kodu tanılamaları ve düzeltmeleri, araba yolunuzda veya nerede olursanız olun yürütülebilir.
 • Tüm bakım ve onarımlar en kaliteli aletler ve yedek parçalar ile yapılmaktadır.
 • Sertifikalı teknisyenler aracınızı inceler ve servis işlemlerini gerçekleştirir
 • Rekabetçi, peşin fiyatlandırma
 • Online rezervasyon kullanışlı ve basittir
 • 12 aylık | Tüm onarımlar için 30.000KM garantili servisler bulabiliriz.
P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir?

Şimdi bu kodla ilgili 2 SSS’ye bakalım:

P0522 Koduyla İlgili 3 SSS

P0522 hata koduyla ilgili olarak yanıtlamak isteyebileceğiniz bazı SSS’ler şunlardır:

1. Düşük Yağ Basıncı Nedir?

Aracınızın motor yağı, motorun içindeki tüm hareketli parçaların korunmasından ve iyi yağlanmasından sorumludur.

Yağ, yağlama için motordaki açıklıklardan aktığında basınç oluşur. Bu basınç, yağın tüm motor parçalarına ve köşelerine ulaşmasına yardımcı olur.

Şimdi, bu basınç yeterli değilse, o zaman yağ basıncınız düşük olur. Böyle bir durumda motor metal aksamları birbirine temas ederek sürtünmeye ve hasara neden olacaktır.

Yağ basıncı düşmeye devam ederse , sonunda tüm motorunuz bozulabilir ve değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle doğru motor yağı basıncı önemlidir.

2. P0522 Kodu Nasıl Düzeltilir? PCM Nedir?

PCM, Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü anlamına gelir ancak aynı zamanda Motor Kontrol Modülü (ECM) veya Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) olarak da bilinir. Temelde aracınızın beynidir. ECM, sensörlerin çoğunu izleyerek aracınızın optimum performansta çalışmasını sağlar. Hava-yakıt oranı, rölanti hızı, ateşleme zamanlaması ve değişken valf zamanlaması olmak üzere dört merkezi araç işletim sistemini düzenler.