Şahinbey Oto Ekspertiz

Şahinbey Oto Ekspertiz, Gaziantep’in ilçesi Şahinbey’de hizmet veren TSE belgeli ve kurumsal bir oto ekspertiz firmasıdır. Şahinbey Oto Ekspertiz Gaziantep’in ilçesi Şahinbey’de ve bu bölgedeki tüm 2. el ve sıfır araçların alış ve satış işlemlerinde oto ekspertiz raporu vermektedir. Oto ekspertiz raporumuz garantili ve noter onaylıdır. Sıfır ve 2. el tüm araçlarınızın tüm oto ekspertiz işlemleri için Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızı hemen arayabilir, oto ekspertiz işlemlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Nedir?

Oto ekspertiz, sıfır ve 2. el araçların detaylı olarak incelenerek ve bilgisayarlı cihazlarla test edilerek bilgi edinilmesine verilen isimdir. Diğer bir deyişle oto Ekspertiz, sıfır veya 2. el bir aracın tüm parçalarının bilgisayar sistemli cihazlar ile incelenmesiyle uygulanan işlemlerdir.  Özellikle 2. el araçların satışlarında, satıcılar araçlarının fiyatı düşmesin diye bazı bilgileri saklamakta ve aracın kaza geçmişinden, parça değişiminden söz etmemektedir. Üstelik selde kalmış, hasarlı veya kaza geçirmiş birçok araç, ‘bayandan temiz’, ‘doktordan temiz’, ‘az kullanıldı’ gibi ifadelerle yüksek fiyatlara satılmakta, 2. el araç alıcıları mağdur edilmektedir. Bu mağduriyetlerin önüne geçmek için 2019 yılında düzenlenen yönetmelikle 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki araçların satılmasından en az 3 gün önce oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirilmiştir.

Oto ekspertiz raporu sadece 2. el araçlar için değil, sıfır araçlar için de alınması gereken bir rapordur. Çünkü birçok sıfır araç, arızası olan, iade edilmiş araçlar olarak tekrar satışa sunulabilmekte, bu araçları satın alan kişiler mağdur olabilmektedir. Bir araç satın alırken yanlış bir karar vermemek için hem 2. el hem de sıfır araçlarda oto ekspertiz raporu almak artık bir gereklilik haline gelmiştir. Bunun en büyük nedeni ise günümüzde üretilen tüm araçların bilgisayarlı, elektronik sistemli araçlar olmalarıdır. Doksanlı yıllarda bir araç hakkında bilgi edinmek için usta bir tamirciye arabayı göstermek yeterli oluyordu. Ancak günümüzde üretilen araçların sistemleri oldukça karmaşıktır.

Bu araçlarla ilgili en doğru bilgileri edinmek için, araçları sadece bu amaçlarla üretilmiş makine ve cihazlar kullanılarak test edip incelemek gerekmektedir. Bu yüzden alacağınız araçla ilgili ileride sorun yaşamamak için kurumsal bir oto ekspertiz firmasından oto ekspertiz raporu almanız çok önemlidir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmasında, sıfır ve 2. el araçlarınız uzman oto ekspertizlerimiz tarafından detaylı olarak incelenir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamız tarafından hazırlanan oto ekspertiz raporları noter onaylı, sigortalı ve garantilidir. Firmamızdan alacağınız oto ekspertiz raporunuzla aracınızda herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilir, bu rapora göre aracı alıp almamaya dair en doğru kararı verebilirsiniz.

Şahinbey Oto Ekspertizde En Çok Karşılaştığımız Sorunlar Neler?

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamız, bilgisayar sistemli hassas ölçüm cihazlarıyla oto ekspertiz işlemleri uygulayan ve oto ekspertiz raporu veren kurumsal bir firmadır. Oto ekspertiz işlemlerimiz ile sıfır ve 2. el araçlarınız hassas cihazlarımız ile test edilmekte ve aracınız detaylı olarak incelenmektedir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamıza başvuru yapan, incelemeye aldığımız 2. el araçlarda en çok karşılaştığımız sorunlar şunlardır:

Aracın kaporta ve boyasında hasar veya darbe olması

Aracın kilometresiyle oynanmış olması

Aracın amortisörlerinde, süspansiyon sisteminde arızalar olması

Aracın motor ve mekanik aksamlarında problem ve arızalar olması

Aracın OBD sisteminde geçmiş hasar ve arıza kaydının tespit edilmesi

Aracın elektronik sistemlerinde problem ve arızalar olması

Araçta parça değişimi yapılmış olması

Aracın şase kısmında eğilmeler olması

Aracın aksesuarlarında (radyo, kapı, far, camlar vb.) arızalar olması

Aracın yakıt sisteminde yakıt kaçağı vb. sorunlar olması

Aracın süspansiyon sisteminde arızalar olması

Aracın fren, fren diski, kaloperi ve balata parçalarında sorunlar olması

Aracın aşırı yağ tüketmesi

Aracın aşırı yakıt tüketmesi

Şahinbey Oto Ekspertiz

Şahinbey Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?

Özellikle 2. el araçların satış işlemlerinde, bir araçla ilgili arızaları dışarıdan bakarak anlamak mümkün olmadığından 2. el araç alıcıları mağdur olmaktadır. Bu mağduriyeti engellemek için 2019 yılında düzenlenen yönetmelik ile birlikte bazı 2. el araç satışlarında oto ekspertiz raporu almak zorunlu olmuştur. Bu yönetmeliğe göre, 8 yaşından küçük ve 160 bin km’den az 2. el araçların satışından önce oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelmiştir. Ancak bu raporu almanın bazı koşulları da bulunmaktadır.

Öncelikle oto ekspertiz raporu satıştan en az 3 gün önce alınmalı, alınacak bu rapor noter onaylı olmalıdır. Ayrıca bu rapor, TSE hizmet belgesi olan oto ekspertiz firmalarından garantili ve sigortalı olarak alınmalıdır. Bu koşulları yerine getirmeyen satıcıların satış belgeleri iptal edilmektedir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda yapılan bütün oto ekspertiz testlerimiz ve kontrollerimiz sigortalı ve garantili işlemlerdir. Ayrıca tüm oto ekspertiz işlemlerimiz profesyonel oto ekspertiz uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadır. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızdan alacağınız oto ekspertiz raporları yönetmeliğe uygun ve noter onaylıdır. Sıfır ve ikinci el araçlarınız için oto ekspertiz işlemlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için Şahinbey Experix bayimizi hemen arayabilirsiniz.

Şahinbey Oto Ekspertiz Testleri Nedir?

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız oto ekspertiz işlemlerimiz, bilgisayar sistemli makinelerimiz ve hassas ölçüm cihazlarımız ile uygulanmaktadır. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda 2. el araçlarınızın oto ekspertiz raporu için uyguladığımız testler ise şunlardır:

•             Motor – Mekanik Kontroller

•             Boya – Kaporta Kontrol

•             Araç altı Kontroller

•             İç –Dış Kontroller

•             Dyno Motor Performans Testi

•             Fren – Süspansiyon – Yanal Kayma

•             OBD Arıza Tespit

•             Airbag Kontrol

Motor – Mekanik Kontroller

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız motor – mekanik kontrolleri, aracınız lifte alınarak yukarı kaldırılmasıyla uygulanır. Bu kontroller ile aracınızın alt kısmındaki motor ve mekanik parçaları, kablo bağlantıları ayrıntılı olarak incelenir ve kontrol edilir. Aracınızın alt kısmında bir hasar olup olmadığı, aracın alt kısımlarındaki parçalarda bir problem olup olmadığı belirlenir.  Motor – mekanik kontrolleri sonucunda elde ettiğimiz tüm bilgiler oto ekspertiz raporunuza kaydedilir.

Boya – Kaporta Kontrol

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız boya – kaporta kontrol ve testlerimiz uzman ekspertizlerimiz tarafından hassas mikron ölçüm cihazımızla uygulanır. Bu cihazımızla aracınızın kaporta ve boyası kontrol edilerek geçmişte bir hasar alıp almadığı kontrol edilir. Boya ve kaporta kontrol testi, oto ekspertiz raporu için uyguladığımız en önemli testlerden biridir. Boya ve kaporta kontrol testi ile aracınızda sonradan boyanmış bir alan varsa tespit edilmekte, bu alanın neden boyandığı, aracın kaza ve hasar durumu hakkında bilgi edinilmektedir. Boya – kaporta kontrol testinin sonuçları oto ekspertiz raporuna detaylı olarak işlenmektedir.

Araç Altı Kontroller

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız araç altı kontrollerinde aracınızın lifte alınıp yukarıya kaldırılır. Araç altı kontrollerinde aracınızın alt kısmı ayrıntılı olarak uzmanlarımız tarafından incelenir ve kontrol edilir. Aracınızın alt kısmında bir hasar olup olmadığı ve aracın alt kısmındaki parçalarda bir arıza olup olmadığı da ayrıntılı olarak incelenir ve kontrol edilir. Aynı zamanda araç altı kontrollerinde aracınızın ön takımlarında bir hasar olup olmadığı, egzoz kaçağı veya yağ kaçağı olup olmadığı da tespit edilir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda araç altı kontrollerinizde elde ettiğimiz tüm bilgiler ayrıntılı olarak oto ekspertiz raporunuza kaydedilir.

İç – Dış Kontroller

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız iç ve dış kontroller ile aracınız iç ve dış aksesuarları detaylı olarak incelenerek kontrol edilir. Aracınızın koltukları, taban ve tavan döşemeleri, torpidosu, iç lambalar, araç paneli, camlar, farlar, silecekler ile radyo, klima vb. iç aksesuarlar titizlikle kontrol edilmektedir. Aracın iç ve dış alanında herhangi bir çizik, hasar, leke, darbe vb. problemler olup olmadığı da tespit edilmekte ve bu bilgiler raporunuza kaydedilmektedir.

Dyno Motor Performans Testi

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız dyno motor performans testi, aracınızın şasi üzerine alınmasıyla uygulanır. Bu test ile aracınızın motor gücü, tork gücü ve motorun performansı değerlendirilir. Elde ettiğimiz bilgiler oto ekspertiz raporunuza kaydedilir.

Fren-Süspansiyon-Yanal Kayma

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız fren testi hassas ölçüm cihazlarımızla uyguladığımız birçok farklı aşamadan oluşan bir testtir. Fren testimizde fren sistemi bütünüyle kontrol edilerek teste tabi tutulur. Fren diski, balatalar, fren kaloperi, fren hortumları gibi tüm fren parçaları da detaylı olarak incelenerek kontrol edilir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız süspansiyon testinde amortisörleriniz kontrol edilir ve ise aracınızın yol tutuş performansı test edilir. Aracınızın amortisörlerinin detaylı olarak incelendiği bu testin sonucunda aracınızın yol tutuş performansı değerlendirilerek elde ettiğimiz bilgiler oto ekspertiz raporunuza kaydedilir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız yanal kayma testinde ise aracınız lift üzerine alınarak 1 km’lik yol sürüşü boyunca sağa ya da sola kayma potansiyeli test edilmektedir. Bu test ile aynı zamanda aracınızın rot balans dengesi de değerlendirilir. Yanal kayma testinde elde ettiğimiz bilgiler, oto ekspertiz raporunuza işlenir.

OBD Arıza Tespit

OBD arıza tespit aşamamızda aracınızın geçmiş arıza ve hasar kayıtları incelenmektedir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda diagnoz cihazımızla uyguladığımız bu uygulama ile aracınızın bilgisayar sistemine kaydedilmiş bilgiler tespit edilmekte ve raporunuza kaydedilmektedir. Aynı zamanda bu uygulama ile aracınızın elektronik sisteminde herhangi bir sorun olup olmadığı da tespit edilmekte ve bu bilgiler de raporunuza kaydedilmektedir.

Şahinbey Oto Ekspertiz Fiyatları

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda oto ekspertiz fiyatlarımız uyguladığımız test ve işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda aracınızın ihtiyaçlarına göre hizmetinize sunduğumuz çeşitli oto ekspertiz paketleri yer almaktadır. Oto ekspertiz paketlerimizde yer alan tüm test ve işlemler garantili, noter onaylı ve sigortalı işlemlerdir. Dilerseniz ihtiyacınıza ve bütçenize uygun oto ekspertiz paketi satın alarak veya test ve kontrolleri ayrı ayrı satın alarak aracınıza oto ekspertiz yaptırabilirsiniz. Firmamızda satışa sunduğumuz test ve kontroller, en uygun fiyat anlayışıyla garantili olarak hizmetinize sunulmaktadır. Oto ekspertiz paketlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızı hemen arayabilirsiniz.

Şahinbey Oto Ekspertiz’de İşlemler Garantili mi?

Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız tüm oto ekspertiz testlerimiz ve kontrollerimiz garantili ve sigortalı işlemlerdir. oto ekspertiz işlemlerimizin her aşaması uzman ve sertifikalı oto ekspertiz uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadır. Firmamıza başvuru yaptığınızda oto ekspertiz işlemleri için aracınıza sigorta işlemi yapılır ve uygulayacağımız test sonuçlarının yer aldığı oto ekspertiz raporunuz garantili olarak tarafınıza sunulur.  Hem sıfır hem 2. el araçlarınız için uyguladığımız oto ekspertiz işlemlerimiz garantili, oto ekspertiz raporumuz noter onaylıdır. Noter onaylı oto ekspertiz raporlarımız ve oto ekspertiz işlemlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için Şahinbey Oto Ekspertiz firmamızı hemen arayabilirsiniz.