Şanlıurfa Oto Ekspertiz

Şanlıurfa Oto Ekspertiz, son teknoloji makinalar ve cihazları ile oto ekspertiz işlemleri yapan güvenilir ve saygın bir firmadır. Firmamız ikinci el araç satışlarınızda sizlere doğru ve güvenilir bilgi sunarak araçlarınızı tarafsız bir şekilde inceleyen saygın bir firmadır. Profesyonel ekspertiz uzmanları ve bilgisayar sistemli makinalarıyla Şanlıurfa Oto Ekspertiz, sıfır ve ikinci el araçlarınızın ekspertiz işlemlerinde hizmetinizdedir. İkinci el araç alım ve satım işlemlerinde güvenilir bir ortam yaratan Şanlıurfa oto ekspertiz, Türkiye’nin tüm noktalarında size güvenilir oto ekspertiz hizmeti sunmaktadır.

Oto Ekspertiz Ne Demektir?

Oto ekspertiz, otomobillerin uzman ekspertizler tarafından bilgisayar sistemli cihazlar kullanılarak incelenmesidir. Oto ekspertiz, Şanlıurfa oto ekspertiz gibi TSE belgeli firmalar tarafından uygulanan bir işlemdir. Oto ekspertiz ile araçların hasar durumu, motor ve fren performansı gibi kritik temel noktalar tespit edilerek araçların detaylı bir muayenesi yapılır. Özellikle 2. el araç alım ve satım işlemlerinde uygulanan oto ekspertiz ile aracın geçmişte aldığı hasarlar, kaportanın sonradan boyanıp boyanmadığı,  aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı kolaylıkla belirlenebilmektedir. Oto ekspertizde araçların detayı olarak incelenebilmesi için son teknolojik makinalar kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni, günümüzde üretilen araçların geçmişte üretilen araçlar gibi basit yapıda olmamalarıdır. Günümüzde tüm araçlar bilgisayar sistemli araçlardır ve hepsi teknik olarak karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu araçları dışarıdan bakarak incelemek ve araçla ilgili doğru bilgilere ulaşmak kolay değildir. Bunun için çeşitli elektronik ve bilgisayar sistemli makinalar geliştirilmiştir. Araç bu makinalara bağlandığı zaman araçla ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu yüzden günümüzde sıfır veya ikinci el araç satın almadan önce oto ekspertiz yaptırılması büyük önem taşımaktadır. Şanlıurfa oto ekspertiz firmamız, oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda uzman ekspertizleri ve son teknolojik cihazlarıyla hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Neye Bakar?

Oto ekspertiz, araçların güvenli bir şekilde alım ve satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için uygulanan teknik işlemler bütünüdür. Aracınızı Şanlıurfa oto ekspertiz firmamıza getirdiğinizde ekspertiz uzmanlarımız aracınızı çeşitli ekipmanlar kullanarak çeşitli testlerden geçirmektedir. Bu testler birçok aşamadan oluşan ve aracınızla ilgili en doğru bilgileri edinmemizi sağlayan bilgisayar tabanlı testlerdir. Oto ekspertiz, aracınıza uygulanan bu testlerle, aracınızın daha önce kaza yapıp yapmadığına, km’siyle oynanıp oynanmadığına, boya ve kaportasında sonradan yenilenmiş bir bölge olup olmadığına ve aracınızla ilgili tüm teknik detaylara bakar. Tüm bu işlemler TSE belgeli cihazlarımızla yapılmakta ve tüm işlemler adım adım uzman ekspertizlerimiz tarafından kontrol edilmektedir. Uyguladığımız testlerin sonuçları tarafsız olarak rapor haline getirilmektedir. Size sunacağımız bu raporda aracınızla ilgili tüm bilgiler detaylı olarak yer almaktadır. Oto ekspertiz raporumuz, noter onaylı bir rapor olup ikinci el araç satışlarınızda resmi belge yerine geçmektedir.

Ekspertizde Her şey Çıkar mı?

Şanlıurfa Oto Ekspertiz firmamızda uygulanan oto ekspertiz işlemlerinin sonucunda araçla ilgili tüm bilgiler öğrenilmektedir. Aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı, aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı, aracın boyasında değişiklik yapılıp yapılmadığı, araçta herhangi bir arıza veya hata olup olmadığı oto ekspertizde öğrenebileceğiniz bilgilerin bazılarıdır.

•    Aracın önceden kaza geçirip geçirmediği

•    Araçta hasar varsa nasıl tamir edildiği

•    Araçta mevcut bir arıza veya hata olup olmadığı

•    Aracın kaportasında veya boyasında yenilenen bir alan olup olmadığı

•    Aracın performansı

•    Aracın yakıt bilgisi

•    Aracın elektronik aksamlarının durumu

•    Aracın mekanik aksamlarının durumu

Bu bilgilerin dışında aracın mekanik ve elektronik tüm aksamları ve bilgisayar sistemindeki tüm ayrıntılar da oto ekspertiz işlemleriyle öğrenilmektedir. 

Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertiz raporu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmiş yönetmeliğe göre 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki araçların satışında zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki tüm araçlar satılmadan en az 3 gün önce oto ekspertiz raporu almak zorundadır. Ekspertiz raporu, bir aracın incelenip ortaya çıkan bilgilerin yazılı ve grafik değerleriyle gösterildiği resmi bir belgedir. Araç ekspertiz raporu mutlaka TSE belgeli ekspertiz firmalarından alınmalı ve noter onaylı olmalıdır. Aksi takdirde alınan ekspertiz raporu, ikinci el araç satışlarında geçerli olmamaktadır. Oto ekspertiz raporu, araçla ilgili tüm bilgileri içermelidir. Aracın geçmişi, geçmişte yaptığı kazalar ve aldığı hasarlar, aracın mekanik ve elektronik aksamlarıyla ilgili bilgiler, araçtaki mevcut aksaklıklar ve hatalar ekspertiz raporunda tarafsız ve ayrıntılı olarak yer almalıdır. Ekspertiz raporu, araçla ilgili birçok soruya cevap veren bir rapordur. Şanlıurfa oto ekspertiz, sıfır ve ikinci el araç ekspertiz raporu almak için başvurabileceğiniz güvenli bir firmadır. En uygun fiyat teklifleri ve ekspertiz paketleriyle oto ekspertiz raporu almak için firmamızı hemen arayabilirsiniz.

Ekspertiz Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

  • Aracın iç ve dış özellikleri
  • Aracın teknik bilgileri
  • Aracın hasar durumu
  • Aracın geçmişte yaptığı kaza bilgisi
  • Aracın mevcut arıza ve hata bilgisi
  • Araçta fabrika çıkışından sonra meydana gelen değişimler

Neden Oto Ekspertiz Yapılmadan Otomobil Alınmamalı?

İkinci el araç piyasasında satışa sunulan yüzbinlerce araç, az masraflı, bayandan temiz gibi ifadelerle satışa sunulmakta, aracın değerinin düşmemesi için kaza ve hasar bilgileri gizlenmektedir. Bu durumlarla yüz yüze gelmemek ve ileride pişman olmamak için oto ekspertiz yaptırılması ve oto ekspertiz raporu alınması gerekmektedir. Oto ekspertiz raporu ile günümüzde son teknoloji ile üretilen araçlar hakkında en doğru bilgilere ulaşılmakta ve araçta bir arıza veya hasar varsa önceden belirlenebilmektedir. Şanlıurfa oto ekspertiz firmamıza oto ekspertiz raporu için başvurduğunuzda aracınızı gelişmiş cihazlarımızla inceliyor ve elde ettiğimiz bilgileri tarafsız ve doğru bir şekilde rapor haline getiriyoruz. Firmamızdan aldığınız oto ekspertiz raporu ile aracınızın tüm geçmiş kayıtlarını ve mevcut durumunu öğrenebilir, gelecekte aracınızla ilgili kötü sürprizlerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Ücretini Kim Öder?

Oto ekspertiz raporu ücretini, 2. el aracı satan kişi veya firma ödemektedir. Ancak yönetmeliğe göre, aracı almak isteyen alıcı yüzünden rapor alınamazsa, rapor ücretini alıcı ödemektedir. Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda yapılan ekspertiz işlemleri ve oto ekspertiz rapor ücreti, ekspertiz için başvuran kişi veya kurum tarafından ödenmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Ne Kadar Sürer?

Şanlıurfa Oto Ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporu alma süresi, yaptırdığınız testlere göre değişmektedir. Bu süre aracınızda bir arızanın veya hatanın tespit edilmesiyle veya firmamızın yoğunluk durumuna ve noter onay işlemlerine bağlı olarak uzayabilmektedir. Genellikle standart oto ekspertiz raporu 30 dakika ile 2 saat arasında alınabilmektedir.

Araç Ekspertiz Raporu Nasıl Sorgulanır?

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızdan aldığınız oto ekspertiz raporunuzu e-devletten sorgulamak için e-devlet sitesine veya e-devlet uygulamasına kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek giriş yapmalısınız. E-devlet’e giriş yaptıktan sonra Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasından Trafik, poliçe ve hasar bilgileri bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sayfada plaka numaranızı girdiğinizde aracınızın ekspertiz raporunu, sigorta bilgilerini ve hasar durumunu öğrenebilirsiniz. Araç ekspertiz raporunuzu Şanlıurfa Oto Ekspertiz firmamızdan satın aldıysanız, araç oto ekspertiz raporunuzu mobil hattınızın servis numarasına ‘araç ekspertiz raporu’ yazıp mesaj atarak da öğrenebilirsiniz. Servis numaraları her mobil şirketine göre farklıdır. Servis numaranızı kullandığınız mobil hattınızın resmi web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

•    Boya ve Kaporta Testi

•    Yanal Kayma Testi

•    Fren Testi

  • Akü Testi

•    Süspansiyon Testi

•    Araç İçi Kontrol Testleri

•    Aydınlatma Kontrol Testleri

•    Araç Altı Kontrol Testleri

•    Tekerlek ve Jant Kontrol Testleri

•    Motor Mekanik Testi

•    Diagnostik Test                           

•    Dyno Testi

Boya ve Kaporta Testi

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız boya ve kaporta testi, 2. el aracınızın kaporta ve boyasını mikron ölçüm cihazıyla ölçülerek yapılmaktadır. Hassas ölçüm cihazıyla aracınızın fabrika çıkışı sonrasında araçta meydana gelen boya değişimleri titizlikle ölçülmektedir. Aracınızda bir hasar veya boyanmış bir yer varsa bu alan detaylı olarak incelenmekte ve hasarın neden kaynaklandığı, hasarın giderilmesi için aracınıza hangi işlemlerin uygulandığı bu işlemle ortaya çıkarılmaktadır.

Yanal Kayma Testi

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uygulanan yanal kayma testinde 2. el aracınızın 1 km’lik yol sürüşü boyunca sağa veya sola kayma oranları incelenmektedir. Yanal kayma testimizde aynı zamanda aracınızın ön ve arka millerinin uyumu da ölçülmekte, aracınızın rot balans değeri tespit edilmektedir. Eğer aracınızın rot balans ayarında dengesizlik varsa bu dengesizliğin neden kaynaklandığı tespit edilmekte ve elde edilen tüm bilgiler raporunuza işlenmektedir.

Fren Testi

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız fren tetsi, çok aşamalı ve kapsamlı bir testtir. Can güvenliğiniz için en kritik testlerden biri olan fren testi, uzman oto ekspertizlerimiz tarafından hassas ölçüm cihazlarıyla gerçekleştirilmektedir. Fren testinde fren akşamlarınız detaylı olarak incelenir ve çeşitli testlere tabi tutulur. Fren testinde elde ettiğimiz tüm sonuçlar tarafsız ve doğru bir şekilde titizlikle raporunuza işlenir.

Akü Testi

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız akü testi, aracınızın aküsünü ve akü değerlerini inceleyen testtir. Akü testinde akünüzün voltajı, akü hortumları, akünüzün şarj performansı uzmanlarımız tarafından test edilerek değerlendirilir.  Elde ettiğimiz sonuçlar ise oto ekspertiz raporunuza kaydedilir.

Süspansiyon Testi (Amortisör Testi)

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız süspansiyon testinde, amortisörlerinizin durumu, performansı test edilir ve süspansiyonların denge kontrolleri yapılır. Aracınızın 1 km’lik yol sürüşü boyunca sağa veya sola kayma oranları test edilir. Aracınızın rot balans dengesinin ayrıntılı olarak ölçüldüğü süspansiyon testinizin sonuçları raporunuza kaydedilir.

Araç İçi Kontrol Testleri

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız araç içi kontrol testlerinde, aracınızın iç aksamları, aksesuarları, klima sistemi, gösterge paneli, koltuklar, taban ve tavan döşemeleri, aynalar, camlar ve silecek sistemi incelenip kontrol edilir.

Aydınlatma Kontrol Testleri

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız aydınlatma kontrol testleri, aracınızın farlarının ve iç aydınlatma sisteminin kontrol edildiği ve değerlendirildiği testlerdir.

Araç Altı Kontrol Testleri

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda araç altı kontrol testlerimiz aracınızın lifte alınarak kaldırılması ve aracınız tüm alt aksamlarının incelenmesiyle yapılır. Araç altı kontrol testlerimizde aracınızın alt bölümü, oto ekspertiz uzmanlarımız tarafından detaylı olarak incelenir ve elde edilen bilgiler oto ekspertiz raporunuza kaydedilir. Firmamızda uyguladığımız araç altı testlerimiz aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

•    Diferansiyel Kontrolü

•    Ses ve Yağ Kaçağı Kontrolü

•    Şanzıman Kontrolü

•    Şanzıman Vites Geçişlerinin Kontrolleri ve Ses Kontrolleri

•    Fren Sistemi ile Hidrolik Kaçak Kontrolü

•    Direksiyon Kontrolü

•    Süspansiyon Sistemi Kontrolü

•    Egzoz Sistemi Kontrolü

•    Motor Koruması Kontrolü ve Bakalitlerin Kontrolü

•    Şaft ve Takoz Kontrolü

•    Aks Kontrolü

Tekerlek ve Jant Testleri

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız tekerlek ve jant kontrol testleri, hassas ölçüm cihazlarıyla uygulanmaktadır. Bu testlerde tekerleklerinizin yapısı, dişleri, desenleri, derinliği ve yol tutuşu titizlikle test edilip ölçülmektedir. Elde ettiğimiz tüm bilgiler oto ekspertiz raporunuza kaydedilmektedir.

Motor Mekanik Testleri

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız motor mekanik testleri bilgisayar sistemli cihazlarla uygulanan kapsamlı testlerdir. Motor mekanik testlerinde, aracınızın motor mekanik aksamları detaylı olarak incelenmekte ve ölçülüp test edilmektedir. Firmamızda uygulanan motor mekanik testleri çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Şanlıurfa Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız motor mekanik testleri, aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

•    Motor Yağı Kontrolleri

•    Motor Soğutma Suyu Kontrolleri

•    Debriyaj Balata Kontrolleri

•    Marş ve Volan Kontrolleri

•    Motor Üfleme Kontrolleri

•    Motor Kayışların Kontrolleri

•    Enjektörlerin Kontrolü

•    Motor supaplarının ve İticilerin Kontrolü

•    Egzoz Kontrolleri

•    Lastik ve Jantların Kontrolleri

•    Motorun Mekanik Kontrolleri

Diagnostik (OBD) Testi

Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda yapılan diagnostik test, oto ekspertiz raporu almak için uygulanan en önemli testlerden biridir. Diagnostik test, bir aracın bilgisayar sistemini inceler ve OBD beyin testi olarak da bilinir. Diagnostik testte, aracınız bilgisayar sistemli cihaza bağlanarak aracınızın elektronik yapısı, bilgisayar sistemi ve dijital aksamı incelenmektedir. Aracınızın geçmişte kaydedilen arıza ve hasar bilgisi de bu test ile tespit edilmektedir. Aynı zamanda aracınızda mevcut bir arıza varsa bu test ile hemen tespit edilmektedir. Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız diagnostik test aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

•    ABS, ESP, ASR Güvenlik Sistemlerinin Kontrolü

•    Airbag (Hava Yastığı) Arıza Kontrolü

•    Basınç Düğmesi Devre Hatası Kontrolü

•    Bağlantı Soketi Kontrolü

•    Elektronik Aksamların Kontrolleri

•    ABS Fren Sistemi Arıza Kontrolleri

•    ABS Hidrolik Pompa Kontrolü

•    ABS Giriş Valf Sargısı Kontrolü

•    ABS Çıkış Valf Sargısı Kontrolü

•    Silecek Hatası Kontrolleri

•    Klima Kontrolü

•    Şanzıman Kontrolü

•    Merkezi Elektronik Sistemi Kontrolü

•    Direksiyon Elektroniği Kontrolü

•    Hata Kodları Okuma ve Silme

Dinamometre (Dyno) Testi

Dinamometre (Dyno) testi, Şanlıurfa oto ekspertiz firmamızda aracınızın motor gücünü ve performansını ölçmek için uyguladığımız testtir. Dinamometre testinde aracınızın şanzımanı, aksı, diferansiyeli ve motorunuza bağlı tüm aksamlar detaylı olarak incelenir ve elde edilen tüm bilgiler ayrıntılı olarak oto ekspertiz raporunuza kaydedilir. Dinamometre testinde motor gücü, tork ölçümü, tekerlek ölçümü ile akü, motor ve radyatör gibi aksamların kontrolü de yapılır.

2021 Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Şanlıurfa Oto Ekspertiz test ücretlerimiz, ekonomik paketlerle hizmetinize sunulmaktadır. Standart oto ekspertiz raporu paketlerimizde 2. el araç satışları yönetmeliğinde belirtilen tüm testler yapılmaktadır. Oto ekspertiz raporu paketlerimizin fiyatları, uyguladığımız testlerin niteliklerine göre değişmektedir. Ayrı ayrı satın almak istediğiniz oto ekspertiz testlerimizin yaklaşık fiyatları ise aşağıda listelenmiştir.

Fren testi, fren kontrolleri testi                                                                               200 TL

Süspansiyon testi, amortisör testi                                                                                         200 TL

Genel mekanik aksamlar testi                                                                                                 300 TL

Aydınlatma (farların) testi                                                                                         100 TL

Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının testi                                                                          100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi                                                                                      40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri                                                                          600 TL

Lastiklerin test edilmesi                                                                                              40 TL

Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk testleri                                    200 TL

Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam testleri                                                                 200 TL

İç Kontrol Testleri                                                                                                          200 TL

Elektronik Testler (diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle)         200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri                                                                    300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları                                                                           1000 TL

Şanlıurfa Oto Ekspertiz’de İşlemler Garantili mi?

Şanlıurfa Oto Ekspertiz firmamızda yaptırdığınız bütün oto ekspertiz işlemleri garantilidir. İkinci el araç satışlarınız için yapılan oto ekspertiz raporu testleri de hem noter onaylı hem de garantili testlerdir. Firmamız TSE belgeli bir oto ekspertiz firmasıdır. Bu yüzden firmamızdan alacağınız tüm hizmetler yasal olarak geçerli ve garantili işlemlerdir. Firmamızın vermiş olduğu oto ekspertiz raporları 5 yıl geçerliliğe sahip, garantili raporlardır. Oto ekspertiz raporlarımız aynı zamanda noter onaylı bir belge olup yasal belge niteliği de taşımaktadır. Oto ekspertiz işlemleriniz firmamızda sertifikalı ve diplomalı uzman oto ekspertizlerimiz tarafından uygulanmaktadır. Oto ekspertiz raporunuz için kullandığımız tüm cihazlar da TSE belgeli cihazlardır. Şanlıurfa oto ekspertiz firmamız, tecrübeli uzman kadromuz ve bilgisayar sistemli ölçüm cihazlarımızla Türkiye’nin her yerinde oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz.