Satılık araba ilanı oluştururken nelere dikkat edilmeli? Araç kullanımının yoğunlaştığı ilk günden itibaren ikinci el araçlar tercih ediliyor. Belirli dönemlerde sıfır araçlara olan rağbet artış gösterse de ikinci el araçlar milyonlarca insanın ilk tercihi konumunda. İkinci el araçlarda en önemli etmenlerden bir tanesi doğru aracı bulabilmek. Bu aşamada internet siteleri imdadımıza yetişiyor. Artık siteler üzerinden çok sayıda ilanı görüntüleyip araç alabiliyoruz.

Araçların alım aşaması kadar satım aşaması da çok büyük önem arz ediyor. Aracınız satıp başka bir araç satın alacak olan kişilerin kısa süre içerisinde aracı değerinde satabilmesi gerekli. Satılık araba ilanı oluşturacak ve satış işlemlerine başlayacak olan kişiler eğer belli başlı etmenlere dikkat ederlerse amaçlarına kısa sürede ulaşmayı başaracaklardır.

Satılık Araba İlanı Eklerken Kategori Seçimleri Doğru Yapılmalı

Araba satımlarında dikkat edilmesi gereken ilk etmen araç kategorisinin doğru belirlenmesidir. Yeni dönemde araç modelleri site üzerinden seçilip kategoriler otomatik olarak ayarlanır. Fakat bu aşamada girilmesi gereken bazı önemli bilgiler yer almaktadır.

İlk olarak aracın marka seçimi yapılır. Hemen ardından model seçimi yapılarak araç net bir şekilde belirlenir. Ancak bu aşamada devreye araçların sahip olduğu paketler gelir. Bazı araçlar iki farklı donanım paketinde üretilirken bazı modeller için 10 farklı paketten bahsedilebilir.

Paket bilgilerinin doğru girilmesi çok büyük önem taşır. Ruhsatlar üzerinden bu bilginin alınması ve bilgi dahilinde ilanlara yazılması gerekir. Satılık araba ilanı hazırlarken kategoriler doğru seçilmezse filtreleme ile arama yapan kişilerin araca ulaşması mümkün olmayacaktır.

Satılık Araba İlanı

Satılık Araba İlanı Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracın Değişen Parçaları Açıkça Belirtilmeli

Araç alım satımlarında en önemli etmenlerin başında araçların değişen parçaları gelir. Teknolojiye ulaşmanın daha zor olduğu geçmiş dönemlerde, yurtdışında üretilmiş olan araçların ülkemizde onarımı son derece zordu. Yaşanan kazalar sonrasında araçlar görüntü olarak eski hallerine dönseler de bazı küçük farklar ortaya çıkmaktaydı. Bu da araç fiyatlarında ciddi oynamalara sebep oluyordu.

Günümüzde aracın resmi servisleri ülkemizde hizmet verdiğinden ya da diğer oto tamircilerinde özel makineler yer aldığından onarım işlemleri daha kolay yapılıyor. Bu da araçlarda parça değişimini daha önemsiz bir hale getirmekte. Parçaların değişimi ya da boyanmış olması sizin için ne kadar önemli bir bilgi olursa olsun satılık araba ilanı verirken bu bilgileri açıkça belirtmeniz gerekir. Aksi halde ekspertiz raporları sonrasında çeşitli mağduriyetler ortaya çıkar.

Aracın Hasar Kaydı Hakkında Bilgi Verilmeli

Araçlarda parçaların boyanması, değişmesi ya da motorlarda çeşitli işlemlerin yapılması yaşanan kazalar sebebiyle ortaya çıkar. Sürücüler ne kadar dikkatli olurlarsa olsunlar farklı bir araç gelip onlara çarpabilir. Böyle bir durumda aracın belli başlı kısımlarında bozulmalar meydana gelecektir. Hemen bu parçalar değiştirilir ya da onarılır.

Araçların değişen ya da boyanan parçalarının ortaya çıkmasına sebep olan kazalar araç alım satımlarında çok önemlidir. Ağır hasar kaydı olan araçların değerlerinde çok büyük düşüşler meydana gelmektedir. Araç ağır hasar kayıtlı olmasa dahi satılık araba ilanı hazırlanırken yaşanan tüm kazaları ve ortaya çıkan hasarları belirten bilgilerin ilanda yer bulması gerekir.

Araca Eklenen Özelliklerden Bahsedilmeli

Araçlarda kategori seçimleri yapıldığında aracın iç ve dış donanımları otomatik olarak belirlenmektedir. Eğer paketler doğru seçilirse klimalar, otomatik camlar ya da benzeri özellikler direkt olarak ilandaki yerini alır. Ancak araç sahipleri tarafından eklenen özellikler söz konusu ise satılık araba ilanı oluşturulurken bunlara yer verilmesi gerekmektedir.

Araçlara eklenen ses sistemleri son derece değerlidir. Bunun yanında kış lastiklerinin olup olmaması önemli bir etmen olur. Hız sabitleyiciler, park sensörleri ya da geri görüş kameraları aracı diğer rakiplerine göre bir adım öne taşıyan etmenler olarak gösterilebilir. Bu etmenlerin söz konusu olduğu durumda kesinlikle ayrıntılı bilgiler verilmelidir. Çok küçük bir bilgi alıcıların kararında etkili olabilir.

Okuyunuz: Kurumsal Oto Ekspertiz

Ekspertiz Raporunda Yer Almayan Elemanların Durumu Hakkında Bilgi Verilmeli

Nasıl ki araçların alım işlemlerinde ekspertiz hizmeti alınıyorsa satış işlemlerinde de ekspertizlerin önceden yaptırılması gerekmektedir. Araçlarını satmaya karar veren kişiler ekspertiz firmalarına giderek raporlarını çıkarttırırlar. Sonrasında bu raporda yer alan bilgiler ışığında satılık araba ilanı hazırlanır. Böylece alıcılar istedikleri tüm bilgileri gönül rahatlığıyla görürler.

Ekspertiz raporlarının hazırlanacağı firmalara gidildiğinde farklı paketler sunulur. Ekonomik paketler ya da full paketler arasından seçimler yapılıp ekspertize başlanır. Bu süreç bazı elemanların kontrol edilmemesine sebep olabilir. Aracın değişen parçaları ya da motorun durumu her zaman kontrol edilse de koltuklardaki lekeler, araçtaki müzik sisteminin durumu ya da aynaların sorunsuz bir durumda olup olmadığı her zaman kontrol edilmez. Bu parçalarda bir sorun varsa bunun bildirilmesi gerekir.

Satılık Araba İlanı Oluştururken Araca Ait Maksimum Sayıda Fotoğraf Koyulmalı

Araç alım satımlarında en önemli etmenlerden bir tanesi fotoğraflardır. Eğer araçların fotoğrafları özenli bir şekilde çekilmezse alıcıların araçtan etkilenmesi çok zor olur. Alıcılar ilk olarak karşılarına çıkacak fotoğraflara bakarak kararlarını verirler. Aracın fotoğrafları her zaman özenli bir şekilde çekilmeli ve olabildiğince fazla fotoğraf konmalıdır.

Fotoğraf çekimi öncesinde araçların kesinlikle yıkanması gerekir. Eğer mümkünse pasta cila işlemleri yapılarak araçlar satılık ilanlarına konur. Ayrıca aracın fotoğrafının çekildiği yer de çok önemlidir. Satıcılar satılık araba ilanı koymak için fotoğraf çekerken araçlarını boş bir alana götürmelidir. Farklı araçlarla çok yakın bir konumda olan satılık araçların her açısı görülemeyebilir.

Satılık Araba İlanı Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satılık Araba İlanı Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fotoğraf Seçimleri Rastgele Yapılmamalı

Araç ilanları oluşturulurken maksimum seviyede fotoğraf kullanılması çok önemli. Ancak satılık araba ilanı hazırlanırken konulacak olan fotoğrafların belirli kurallar çerçevesinde çekilmesi gerekiyor. Araç satın alınırken bakılan bölgelerin tamamı için ayrı fotoğrafların çekilmesi gerekli.

İlk etapta aracın dört bir yanından ayrı ayrı fotoğrafların çekilmesi gerekiyor. Bunun sonrasında ön ve arka kısımlardan daha yakın fotoğraflar ile bu bölgelerdeki kaporta durumları net bir şekilde gösterilmeli. Aracın tavan kısmının görüldüğü bir fotoğrafın olması da son derece önemli.

Aracın içi de kesinlikle fotoğraflarda yer alması gereken bölümlerden bir tanesidir. Aracın ön konsolu net bir şekilde çekilir. Bunun yanında koltukların durumunu göstermek adına ön ve arka koltukların fotoğrafları çekilir. Bu şekilde başarılı bir araç satış albümü oluşturulacaktır.

Açıklama Kısmında Resmi Bir Dil Kullanılmalı

Araçların alım satımı için kullanılan sitelerde ilanların birçok ayrıntısı oluşturan kişiler tarafından belirlenmektedir. Hem aracın özelliklerinin yazıldığı açıklama kısmında hem de ilan isminde resmi bir dil kullanılması çok önemlidir.

Alaycı ya ad laubali bir dilin kullanımı aracın daha kalitesiz durmasına sebep olur. Alıcılar iletişime geçmek istemezler. Her zaman satılık araba ilanı içi olumsuz bir durumdur. Yazım hatalarının olmadığı ve noktalama işaretlerine dikkat edildiği bir açıklama yer almalıdır. Renk seçimlerinde de siyah, kırmızıya da lacivert gibi renklerin tercihi doğru olur.

İletişim Bilgileri Doğru Verilmeli

Araç satışı için dikkat edilmesi gereken son etmen de ilanı oluşturan kişilerin iletişim bilgilerinin doğruluğudur. Satılık araba ilanı oluşturan kişiler telefon numaralarını ve mail adreslerini bırakarak insanların çok rahat bir şekilde satıcıya ulaşmasını sağlamalıdır. Gerekirse ulaşım saatleri belirtilmelidir.