Şehitkâmil Oto Ekspertiz

Şehitkâmil Oto Ekspertiz, Gaziantep’in ilçesi Şehitkâmil’de hizmet veren kurumsal oto ekspertiz firmasıdır. Şehitkâmil Oto Ekspertiz bölgedeki tüm araç alış ve satış işlemlerinde tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz raporu veren köklü bir firmadır. Sıfır veya 2. el tüm araçlarınızın oto ekspertiz işlemleri için firmamızı hemen arayabilir, oto ekspertiz işlemlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Nedir?

Sıfır veya 2. el araçlar hakkında detaylı bilgileri öğrenmek için bu araçların incelenmesine oto ekspertiz adı verilmektedir. Günümüzde 2. el piyasasında her gün birçok araç, ‘doktordan temiz’, ‘bayandan temiz’, ‘az kullanılmış araç’ gibi ifadelerle satışa sunulmaktadır. Bu araçların en az yüzde 30’u hasar görmüş, sel altında kalmış, birçok arızası olan araçlardır. Dışarıdan bakıldığında veya deneme sürüşü yapıldığında bu sorunların hiçbiri anlaşılamamaktadır. Çünkü günümüzde üretilen bütün arabalar bilgisayarlı arabalardır. Bu arabalar kaza geçirdiğinde ve hasar aldıklarında kozmetik uygulanarak, araçta parça değişimi yapılarak ve aracın hasarlı bölgeleri boyanarak satışa sunulmaktadır. Ancak böyle bir araç satın alındığında, satın alan kişiye birçok masraf çıkarmakta, temiz araba aldığını zanneden alıcının başını ağrıtmaktadır. İkinci el araç satın alırken böyle kötü bir deneyim yaşamamak için almak istediğiniz araca mutlaka oto ekspertiz raporu almalı, aracın geçmişi ve mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Şehitkâmil oto ekspertiz, profesyonel oto ekspertiz uzmanları ve ustalarıyla aracınızı tarafsız bir gözle en ince ayrıntısına kadar inceler ve size güvenilir garantili ve noter onaylı oto ekspertiz raporu sunar. Böylece alacağınız aracın gerçek değerini, arızası olup olmadığını, km’siyle oynanıp oynanmadığını, motorun durumunu öğrenebilir, bu rapora göre aracı satın alıp almamaya karar verebilirsiniz. Oto Ekspertiz aracın tüm aksamlarının ve parçalarının çeşitli ekipmanlar ve bilgisayar sistemli cihazlar ile incelenmesiyle ve araca çeşitli oto ekspertiz işlemlerinin uygulanmasıyla yapılır.  Oto ekspertiz işlemleri ile aracın boya ve kaportası, şanzımanı, fren sistemi, motoru, aracın bilgisayar sistemi ve elektronik sistemleri detaylı olarak incelenir. Bu incelemeler hassas ölçüm cihazları ile uygulanan işlemler olduğu için bir araçta mevcut tüm sorunlar gün yüzüne çıkar. Bu sayede aracın hem gerçek değeri belirlenir hem de aracın arızası varsa tespit edilir. Oto ekspertiz işlemleri araca uygulanan çeşitli testlerden oluşur. Bunlar; boya ve kaporta testi, süspansiyon testi, fren testi, akü testi, yanal kayma testi, motor ve mekanik testi, diagnostik test ve dyno testi gibi temel oto ekspertiz testleridir.  Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda bu testler uzman ekspertizlerimiz tarafından hassas ölçüm cihazlarımızla uygulanmaktadır.

Şehitkâmil Oto Ekspertizde En Çok Karşılaştığımız Sorunlar Neler?

Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamız, son teknoloji ürünü cihazlarıyla oto ekspertiz işlemlerinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde uygulayan kurumsal bir firmadır. Sıfır ve 2. el araçlarınız oto ekspertiz testlerimiz ile en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamıza başvuran araçlarda en fazla karşılaştığımız sorunlar ise şunlardır:

Aracın kaporta ve boyasında hasar olması

Aracın kilometresiyle oynanmış olması

Aracın süspansiyon sisteminde arızalar olması

Aracın motor ve mekanik parçalarında arızalar olması

Aracın bilgisayar sisteminde geçmiş hasar kaydı tespiti

Aracın elektronik sistemlerinde arızalar olması

Araçta parça değişimi yapılmış olması

Aracın şase kısmında eğilme olması

Aracın bazı aksesuarlarının (radyo, kapı, far, camlar vb.) arızalı olması

Aracın yakıt sisteminde sorunlar olması

Aracın süspansiyon sisteminde arızalar olması

Aracın fren, fren diski, kalİperi ve balata parçalarında sorunlar olması

Aracın fazla yağ tüketmesi

Aracın fazla yakıt tüketmesi

Şehitkâmil Oto Ekspertiz

Şehitkâmil Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Zorunlu mu?

Günümüzde üretilen tüm arabalar bilgisayar sistemli araçlar olduğu için bu araçlarla ilgili hasarlar ancak çeşitli cihazlar ve bilgisayarlı makinelerle yapılabilmektedir. Bu yüzden hem sıfır hem de 2. el bir araç satın almadan önce oto ekspertiz yaptırmak sonradan pişman olmamak için çok önemlidir. Özellikle 2. el araç satışlarında birçok 2. el araç alıcısı mağdur olmaktadır. Bu mağduriyetlerin önüne geçebilmek için 2019 yılında yeni bir yönetmelik çıkarılmış, bu yönetmelikle 2. el araç satan işletmecilerin sattıkları araçlara oto ekspertiz yaptırmaları yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 8 yaşından küçük ve 160 bin km’den düşük araçlara satıştan en az 3 gün önce oto ekspertiz raporu almak zorunludur. Bu yönetmeliğe göre, söz konusu araçların oto ekspertiz işlemlerinde belirli testler belirli makineler kullanılarak TSE belgeli oto ekspertiz firmaları tarafından yapılmalıdır. Bu testleri yapabilecek olan firmalarda bu testler garantili ve sigortalı olarak yapılmalı, testlerin sonucunun yer aldığı oto ekspertiz raporu noter onaylı olmalıdır. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda yapılan tüm oto ekspertiz işlemleri ve testleri sigortalı ve garantilidir ve profesyonel oto ekspertiz uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadır. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda hazırladığımız oto ekspertiz raporlarımız noter onaylıdır. Sıfır ve ikinci el araçlarınız için oto ekspertiz işlemlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Şehitkâmil Experix bayimizi arayabilirsiniz.

Şehitkâmil Oto Ekspertiz Testleri Nedir?

Oto ekspertiz işlemleri ile aracınız hakkında detaylı bilgi edinmek ve aracınıza oto ekspertiz raporu çıkarmak için bilgisayar sistemli hassas ölçüm cihazları ile aracınıza çeşitli testler uygulanır. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporu için uyguladığımız testler şunlardır:

  • Boya ve Kaporta Testi
  • Süspansiyon Testi (Amortisör Testi)
  • Fren Testi
  • Akü Testi
  • Yanal Kayma Testi
  • Motor ve Mekanik Testi
  • Diagnostik Test
  • Dyno Testi

Boya ve Kaporta Testi

Boya ve kaporta testi, Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda ilk uyguladığımız işlemdir. Bu test ile aracın daha önce hasar alıp almadığı, aracın boyanıp boyanmadığı tespit edilir. Hassas mikron ölçüm cihazımız ile uygulanan bu test ile aracın boya ve kaportası incelenir, hasar varsa tespit edilir. Elde ettiğimiz tüm bulgular oto ekspertiz raporunuza yazılır. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda boya ve kaporta testinde aşağıdaki aşamalar uygulanır:

Boyanan parça kontrolü

Değişen parça kontrolü

Gövde kontrolü

Tampon travers kontrolü

Çamurluk, arka bagaj, tavan ve kapıların kontrolü

İç direk, marşpiyel kontrolü

Stepne havuzu kontrolü

Ön ve arka panel kontrolleri

Araç şasi kontrolleri

Süspansiyon Testi

Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız süspansiyon testinde tüm amortisörlerin durumu bilgisayarlı makinemizle kontrol edilir. Süspansiyonlarda direnç kaybı olup olmadığı, aracın yol tutuş potansiyeli değerlendirilir. Süspansiyon testinde aşağıdaki ölçümler yapılır:

Aracın minimum tutuş prensibi ölçülür

Aracın ağırlık ölçümleri yapılır

Dört tekerleğin en düşük çekim kuvveti ölçülür

Her bir tekerleğin yol tutuş kuvveti ölçülür

Her tekerleğin ağırlığı ve aracın ağırlığı ölçülür

Fren Testi

Fren testi hassas cihazlarla ölçtüğümüz en kritik testlerden biridir. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız fren testi birçok farklı aşamadan oluşan kapsamlı bir testtir. Bu testimizde frenler tek tek kontrol edilerek performans ölçümleri yapılır. Farklı bir makinemizle fren gücü test edilir. Fren testinde el freni ölçümleri de yapılır.  Fren testimiz aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

Maksimum sol ve sağ fren kuvvetlerin gücünün ölçülmesi

Frenleme şiddetine göre tekerleklerin katkı payının ölçülmesi

Sağ ve sol tekerleklerin fark yüzdelerinin ölçülmesi

Frenleme şiddetine göre fren yüzdelerinin ölçülmesi

Araç ağırlığına göre fren sisteminin yeterliliğinin ölçülmesi

Akü Testi

Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda akü testi, hassas ölçüm cihazımızla yapılmaktadır. Akü testinde akünün performansı, şarj performansı,  akü bağlantıları, akü voltaj değeri ölçülmektedir. Akü testinde akünün durumu, amperi ve voltajı, marş ve ateşleme sisteminin durumu da değerlendirilir. Tüm test sonuçları oto ekspertiz raporuna kaydedilir.

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi için Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda aracınız lift üzerine alınarak 1 km’lik yol boyunca sağa veya sola kayma potansiyeli ölçülür. Bu testte aracınızın rot balans ayarı da değerlendirilir.

Motor ve Mekanik Testi

Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda motor ve mekanik testini uygulamak için aracınız lift üzerine alınarak yukarı kaldırılır. Aracınızın alt kısmı, motor mekanik aksamları detaylı bir şekilde incelenir. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız motor ve mekanik testimiz aşağıdaki aşamalardan oluşur:

Motor Kontrolü

Ön Takım Kontrolü

Motor Kayışları ve Motor Yağ Sızdırmazlık Kontrolü

Direksiyon Kutusunun Kontrolü

Yağ, Hava ve Polen Filtresi Kontrolü

Egzoz Kontrolü

Diferansiyel Kontrolü

Şanzıman Kontrolleri

Klima ve Akü Kontrolü

Yakıt Deposu, Bagaj Havuzu, Radyatör ve Fan Kontrolleri

Diagnostik Test

Diagnostik test, aracınızın beyin testidir. Bu test Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda aracınızın bilgisayarlı cihazımıza bağlanmasıyla uygulanmaktadır. Bu test ile aracınızın bilgisayar sistemi ile elektronik sistemleri ölçülür. Aynı zamanda aracınızın geçmiş hasar kayıtları da incelenerek tespit edilir. Diagnostik testinde Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda aşağıdaki testler uygulanmaktadır:

ABS, ESP, ASR Güvenlik Sistemlerinin Testi

Airbag (Hava Yastığı) Arıza Testi

Basınç Düğmesi Devre Hatası Testi

Bağlantı Soketi Testi

Elektronik Aksamların Testleri

ABS Fren Sistemi Arıza Testleri

ABS Hidrolik Pompa Testi

ABS Giriş Valf Sargısı Testi

ABS Çıkış Valf Sargısı Testi

Silecek Hatası Testleri

Klima Testi

Şanzıman Testi

Merkezi Elektronik Sistemi Testi

Direksiyon Elektroniği Testi

Hata Kodları Okuma ve Silme Testleri

Dyno Testi

Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız dyno testinde aracınız şasi liftinin üzerine alınır ve aracınızın motor, tork gücü test edilir. Test sonucunda aracınızın motor performansı hakkında bilgi elde edilir.

Şehitkâmil Oto Ekspertiz Fiyatları

Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda oto ekspertiz fiyatlarımız oto ekspertiz paketlerimize göre değişmektedir. Her aracın ihtiyacına uygun olarak oluşturduğumuz paketlerimize oto ekspertiz raporu dahildir. Oto ekspertiz paketlerimizin fiyatları uyguladığımız testlere göre belirlenmektedir. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız her test çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Firmamızda uyguladığımız tüm testler garantili ve sigortalıdır. Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda satışa sunduğumuz oto ekspertiz paketlerimiz dışında, sıfır ve 2. el araçlarınıza istediğiniz testleri ayrı olarak da uygulanabilmektedir. Uyguladığımız her testin fiyatı, en uygun ve ekonomik fiyat anlayışıyla hizmetinize sunulmaktadır. Şehitkâmil oto ekspertiz fiyatlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Şehitkâmil Oto Ekspertiz’de İşlemler Garantili mi?

TSE hizmet belgeli olan Şehitkâmil Oto Ekspertiz firmamızda yaptırdığınız tüm oto ekspertiz işlem ve testlerimiz sigortalı ve garantilidir.  Sıfır ve 2. el araçlarınız için hazırladığımız oto ekspertiz raporlarımız noter onaylıdır ve resmi belge yerine geçen belge niteliği taşımaktadır. Şehitkâmil oto ekspertiz firmamızda sıfır ve 2. el araçlarınız, profesyonel ve sertifikalı uzman ekspertizlerimiz tarafından incelenir ve son teknoloji ürünü cihazlarımızla test edilir. Elde ettiğimiz bilgiler tarafsız olarak detaylı bir şekilde rapor haline getirilir. Şehitkâmil oto ekspertiz ailesi olarak tecrübeli uzman kadromuz ve bilgisayarlı ölçüm cihazlarımızla Gaziantep Şehitkâmil’de hizmetinizdeyiz.