Siirt Oto Ekspertiz Nedir?

Oto sanayi alanın da uzmanlaşmış ve tecrübe kazanmış olan ustaların görüşünün alınması anlamına gelen oto ekspertiz işlemleri, teknik ve de elektronik açıdan tüm taşıtların kontrol edilmesi amacı ile yaptırılmaktadır. Yasal açıdan ikinci el taşıt satış işlemlerinde, oldukça büyük bir öneme sahip olan Siirt Oto Ekspertiz işlemlerinde; taşıtların tüm cihaz ve aksamları yetkili belgelere sahip olan kişilerce detaylı kontroller yapılarak raporlama işlemleri yapılmaktadır.

Ülkemiz de sıfır araç alımlarında in ziyade genel de ikinci el olan taşıtların satış işlemlerinde yaptırılmaktadır. Ayrıca, aracını satmayı düşünen kişiler ile aracı satın almak isteyen kişiler ikinci el piyasa hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Oto Ekspertiz işlemleri de tam olarak burada devreye girmektedir. Çünkü , ikinci el taşıtlarda bir takım problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin bir çoğu ise Siirt Oto Ekspertiz işlemleri esnasında tespit edilmekte ve de sorunlar giderilmektedir. Siirt Oto Ekspertiz Nedir? Siirt Oto Ekspertiz Raporları Nasıl Hazırlanır? Tüm detayları yazımızın devamında sizler için derlendi…

İkinci el araç sektöründe yaşanan hareketlilikler, Oto Ekspertiz işlemlerinde yoğunluk yaşanmasına sebep oldu.

Oto Ekspertiz Nedir?

İkinci el araç satın alınırken, birçok kişi alacakları taşıt konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Ancak satın alınacak olan araçların, sahipleri birtakım durumlarda tüm bilgileri vermemektedir. Ayrıca bazı durumlarda yasal sorunlarda baş göstermektedir.  Siirt Oto Ekspertiz firmaları, taşıtların detaylı bir şekilde kontrollerini sağlamaktadır. Araçların kaporta kısımlarının kontrol edilmesi başta olmak üzere tüm aksamlar detaylı bir şekilde kontrol edilmektedir. Taşıtların iç ve dış kısımlarının kontrolünün sağlanmasının ardından da motor kontrolleri sağlanır. Aracın motor kontrolleri yapılırken, yüksek performansta çalıştırılması sağlanarak kontroller gerçekleştirilir. Böylelikle de aracın motorunun ömrü konusunda tüm detaylar rapora eklenmektedir.

Siirt Oto Ekspertiz Raporları Nasıl Hazırlanır?

Oto Ekspertiz yetki belgesine sahip olan Siirt Oto Ekspertiz firmaları tarafından gerekli kontrollerin sağlanmasının ardından oto ekspertiz raporları oluşturulmaktadır. Oto ekspertiz raporları ile taşıtların tüm aksamları hakkında her türlü detayları kolaylıkla öğrenilmektedir. Böylelikle alınacak araç hakkında fikir sahibi olunur. 2.el taşıt almayı düşünenler elde ettikleri bu şeffaf bilgiler sayesinde aracın gerçek değerini öğrenmektedir. Bu nedenle de taşıtlarla ilgili herhangi bir soru işaretinin ortadan kaldırılması sağlanır. Yapılan kontroller sonrasında da elde edilen raporla birlikte taşıtın tüm bilgilerine ulaşılmış olunur.

İkinci El Araç Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkinci el olan araçların satın alınması ekonomik açıdan çok avantajlı olsa da birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Alınması planlanan araçların hatalı olup olmadıkları, kaportanın çizili çizilmediği, değişen parçasının olup olmadığı konuları ivedikle dikkat edilmesi gereken konulardır.

Araçlar ikinci el olsun veya sıfır olsun farketmeksizin aracın iyice araştırılması gerekmektedir. Satın alınmak istenilen aracın piyasa durumu öğrenilmelidir. Çünkü satın alınan araç ilerleyen dönemde elden çıkarılmak istenilebilir. Bu açıdan satın alınmak istenilen aracın ruhsatında şase numarası ile motor şase numarasının karşılaştırılması gerekmektedir. Bu da ancak oto ekspertiz kontrolleri ile mümkündür. Böylelikle de araçların çalıntı ürün olup olmadıkları konusunda veriler elde edilmiş olunur. Araçları satın almadan önce gündüz vakti araçların görülmeye gidilmesi en doğru adım olacaktır. Sizlerin yapacağı kontroller esnasında, ilk aşamada dışarıdan kontrol edilmelidir. Görünür bir şekilde boyaması var mı? Hasarlı yerleri mevcut mu? Gibi. Bazı durumlarda da bu gibi hasarlar gözle dahi farkedilemeyecek şekilde gizlenmiştir. Bu yüzden oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak en doğrusu olacaktır.

Oto Ekspertiz İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüz teknolojisi ile icat edilen DYNO test aleti ile birlikte, taşıtların beygir güçlerinin ne kadar üretildiğini ne kadar tork üretebildiğinin ölçümleri yapılmaktadır. DYNO testi yapıldıktan sonra ise;Yanal kayma kontrolleri yapılmaktadır. Bu kontrollerin yapılmasında ki asıl amaç; arka ve ön tekerleğin sürüş esnasında bir problem doğurup doğurmayacaklarının tespiti yapılmaktadır. En bilindik kontrollerden biri olan fren kontrollerin de ise araçların fren mekanizmalarının ne derece de çalışıp çalışmadıklarının kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Süspansiyon kontrollerinde ise; araçların amortisörlerinin kontrolleri yapılmaktadır. Klasik bilinen kontrollerin ardından genelde en çok sevilen, araçların lifte kaldırılması işlemleridir. Bu aşamada da; aracın şanzımanından, motoruna tüm kontroller yapılmaktadır. Bu kontrollerin yapılışı esnasında lastik derinlikleri de kontrol edilmektedir. Bütün Siirt Oto Ekspertiz işlemleri sağlandıktan sonra elde edilmiş olan veriler bir dosya haline getittirilerek taraflara teslim edilmektedir.

Siirt Oto Ekspertiz

Siirt Oto Ekspertiz firmaları olarak, taşıtların geçmişte yaşamış oldukları kazaların, değişen tüm parçalarının rapor halinde sunulması için elinden geleni yapmaktadırlar. Siirt Oto Ekspertiz firmaları, hem alıcı tarafın hem de satıcı tarafın çıkarlarını korumaya çalışmaktadırlar. Elde edilmiş olan veriler doğrultusunda aracın gerçek değeri anlaşılır.

Neden Oto Ekspertiz Yapılmalı?

Satın alınacak olan araçların satın alma prosedürleri öncesinde mutlaka Siirt Oto Ekspertiz firmalarına götürülmelidir. Satın alımı planlanan araçlar oto ekspertiz işlemlerinde detaylıca incelenmektedir. Araç satım işlemlerinde, herhangi bir yanlış adım atmamak için mutlaka araçların Siirt Oto Ekspertiz firmalarına götürülmesi gerekir. Böylelikle satın alınacak olan araçların sağlık durumları hakkında genel bir bilgi sahibi olunur.

Siirt Oto Ekspertiz işlemleri olarak 2. El alım satım işlemlerinde işinizi sağlama almak için bunu dikkate almalısınız.

Günümüz koşullarında ikinci el araç alım satım işlemlerinde ekspertizlere başvuru artmaktadır. Ancak ikinci el araçlarda ekspertiz uygulamalarının yapılması çok önemlidir.

Oto Ekspertiz Raporunda Hata Olması Halinde Hukuki İşlemler Nelerdir?

Günümüz de birçok kişinin karşılaşmış oldukları ikinci el araç alım satımlarında olumsuz durumlar sonucunda hukuki işlemlere başvurmak olasıdır. Bu sebeple de ikinci el araç satışlarında ; alıcı ve satıcı tarafların anayasal haklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu açıdan birçok kişinin karşılaşmış olduğu sorunların en başında oto ekspertiz raporunun hatalı çıkartılması durumudur.

Bilindiği gibi oto ekspertiz raporları, satış işlemlerinde söz konusu olan ikinci el araçların ; hasarlı olma durumu, değişen parçasının bulunması, kilometre durumu, diğer kısımlarının genel durumu hakkında tüm bilgileri barındırmaktadır. Tarafların birbirlerinin beyanlarına göre değil de, söz konusu olan araçların oto ekspertiz esnasında elde edilen raporlarına göre değerlendirilmektedir.

Bu esnada satış işlemleri ile ele alınan araçların, oto ekspertiz raporlarında yer almayan bir kusur ortaya çıktığı durumlarda, ekspertizlerin sorumlu olması haline eksperin hukuki sorumluluğu denilmektedir. Bu konuda anayasal düzenlemede yer alan başlıklar ise şu şekildedir:

• Tüketicinin Korunması

• Türk Borçlar Kanunu

• İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik

Satış işlemlerine konu olan araçlarda yer alan kusurların var olmasına karşın oto ekspertiz raporunda bunların belirtilmemesi halinde hukuki durum ortaya çıkar. Bu açıdan söz konusu olan araçta, yanlış, hatalı raporun verilmesi halinde ekspertiz raporunu hazırlayan firma müteselsilen sorumlu olacaktır.

30331 sayılı yönetmelikte yer alan maddelere göre 8 yaşın üzerinde bulunan araçların ekspertiz raporlarının alınması zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat yaşı ya da kilometresi ne olursa olsun tespiti sonradan yapılan kusurlar eksperlerin hukuki sorumluluğunu ortaya çıkartacaktır. Bu açıdan dikkatli olunmalıdır. Satın alınacak olan araçta ekspertiz yapıldığı esna da hata olduğunu düşünüyorsanız yasal prosedür şekil değiştirecektir. TSE standartlarına sahip olan firmalardan alınan ekspertiz raporu ile birçok işlem yapılıyor. Raporun TSE standartlarına göre hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı oto ekspertiz firmaları, ekspertiz raporu sonrasında kaza olduğunu iddia ederek davalardan kurtulmaya çalışmaktadırlar.

İkinci el araç satın almak istiyorsanız mutlaka aracın her yerine bakacak olan Siirt Oto Ekspertiz firmalarının seçilmesi gerekmektedir. Oto ekspertiz işlemleri yapılırken aracın başından ayrılmamak fayda sağlayabilir. Kilometresi düşürülmüş olan 2.el araçlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Fakat bazı araçlar da, araç beynine müdahale edilmesi sureti ile de hileler olabiliyor. Bunun mutlaka tespiti için işin ehli insanlar ile görüşülmelidir. Şanzımanda yer alan bilgiler doğrultusunda karşılaştırma yapılarak da kontrol sağlanabilir.

Araç motorunun sesi mutlaka dinlenmeli. Triger kayışın da bir değişiklik söz konusu ise bu da mutlaka bilinmelidir. Aracın herhangi bir yerinde eğiklik olması da eksper hataları arasında yer almaktadır. Çünkü yaşanan hasardan dolayı dış kısımda orantısızlıklar gözlemlenebilir. Araçların mutlaka motor ve şase numaraları arasında karşılaştırma yapılmalıdır. Ayrıca aracın alt kısmında da kontrolleri yapılmalı. Vuruk, çürüme varsa raporda belirtilmelidir. Bazen rapor sonrasında camların orjinal olmaması hali ortaya çıkmaktadır. Camların orijinalliğinden emin olunmalıdır. Plaka kısmında ezik, boya, plaka değişikliği de var ise mutlaka noterden onaylı plaka yenileme formu alınmaktadır. Araç debriyajın ın da durumu doğru olarak kontrol edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Çünkü, sertleşme, kaçırma gibi durumlarda meydana gelebilir. Debriyaj, araçların çekişini de etkileyebilir.

Oto arıza tespit cihazlarında da zaman zaman hata payı bulunmaktadır. Ancak ekipte yer alan insanların alanında uzman olması bu hata payını da en aza indirecektir.

Araç kontrolleri hususunda yeni teknolojik aletlerin yaygınlaşması ile güvenli sonuçlar elde edilmektedir. Günümüzde yapılan birçok oto ekspertiz işlemi elektronik ortamda beyinsel bir donanım ile yapılmaktadır. Günümüzde üretilmiş olan birçok donanım bulunmaktadır.

İkinci el araç satın almak istiyorsanız tüm anlattıklarımız sizlerin en çok karşılaşabileceğiniz sorunlar arasındadır. Tüm bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız güvenirli Siirt Oto Ekspertiz firmalarına başvurmalısınız. Siirt Oto Ekspertiz firmaları tarafından araçlara uygulanacak olan testlerin şekli değişiklik gösterebilmektedir. Bu açıdan Siirt Oto Ekspertiz firmalarının hizmet kalitelerine göre sunmuş oldukları fonksiyonları da farklılık gösterecektir. Seçeceğiniz Siirt Oto Ekspertiz firması mutlaka etkili bir hizmet verebilmelidir. Oto ekspertiz hizmeti almak isteyen kişilerin taleplerini karşılayan firmaları tercih etmeleri gerekmektedir. Bu açıdan da firmalar ile ön görüşme yapılmalıdır. Bazı firmalar randevu esasına göre çalışmaktadır. Bazı firmalar ise, garantili rapor hazırladıklarını belirtmektedir. Siirt ve çevresinde yer alan oto ekspertiz firmalarına daha evvel gitmiş olan kişilerden fikir almakta doğru firmaya yönelimli sağlayacaktır. Bu açıdan müşteri yorumlarına da dikkat edilmelidir. 

Siirt, Oto, Ekspertiz, Siirt Computest Oto Ekspertiz, Siirt Ekspertiz, Dyno Test, Siirt Oto Ekspertiz, Siirt Oto Ekspertiz, Siirt Oto Ekspertiz, Siirt Oto Ekspertiz Fiyatları, Siirt Oto Expertiz, Siirt Oto Check Up, Siirt Oto Test, Siirt Dinamometre 4 Çeker, Siirt Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Siirt Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Siirt , Siirt Mobil Oto Ekspertiz, Siirt Mobil Oto Ekspertiz, Siirt Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Siirt Mobil Oto Expertiz, Siirt Mobil Oto Check Up, Siirt Oto Test, Siirt Mobil Dinamometre 4 Çeker, Siirt Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Siirt Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil Siirt , Siirt Oto Ekspertiz, Siirt Oto Ekspertiz, Siirt Oto Ekspertiz Fiyatları, Siirt Oto Expertiz, Siirt Oto Check Up, Siirt Oto Test, Siirt Dinamometre 4 Çeker, Siirt Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Siirt Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Siirt , Siirt Mobil Oto Ekspertiz, Siirt Mobil Oto Ekspertiz, Siirt Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Siirt Mobil Oto Expertiz, Siirt Airbag Kontrol, Siirt Conta test, Siirt airbag bakan ekspertiz, Siirt oto ekspertiz Yorum, Siirt oto Ekspertiz Tavsiye